Nietrafiony prezent kupiony w internecie można zwrócić w ciągu 14 dni

2021-12-27 07:14 aktualizacja: 2021-12-27, 11:52
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Nietrafiony prezent kupiony przez internet można zwrócić bezwarunkowo w ciągu 14 dni licząc od momentu otrzymania przesyłki - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Możliwość zwrotu lub wymiana rzeczy kupionych stacjonarnie zależy od dobrej woli sprzedawcy - dodaje.

Jak wskazała w rozmowie z PAP Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czasami Mikołaj nie trafi w gust z prezentem, pomyli rozmiar, wybierze zły kolor albo nie ten model. Prawo daje jednak obdarowanemu możliwości wyjścia z tej sytuacji.

"Jeśli prezent był kupiony przez internet tuż przed świętami, to nie ma problemu. Na zwrot w sklepie internetowym mamy 14 dni od daty otrzymania przesyłki. Wówczas nawet nie trzeba podawać przyczyny. Odsyłamy oświadczenie o odstąpieniu od umowy i nietrafiony prezent" - wyjaśniła.

Jak zaznaczyła, tu sytuacja jest jasna dla kupującego i sprzedającego.

"Jeśli jednak prezent kupiony był w sklepie stacjonarnym, możliwość takiego zwrotu zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy, i to sprzedawca określa warunki zwrotu" - dodała. Jak wyjaśniła, to sprzedawca określa, czy możliwy będzie zwrot, czy wyłącznie wymiana i czy będzie to możliwe przez 7 dni, 14 czy może 90 dni.

"Warto również wiedzieć, że w sytuacji oddawania-zwracania do sklepu stacjonarnego niechcianej rzeczy, sprzedawca może również zaproponować bon podarunkowy" - dodała Cieloch.

Ekspertka zwróciła uwagę, że zwracany towar nie powinien nosić śladów użytkowania; ma być też zapakowany w oryginale opakowanie. (PAP)

Autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

kgr/