Minister finansów: większość emerytów nie zapłaci podatków

2021-12-28 07:06 aktualizacja: 2021-12-28, 13:49
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Prowadzimy politykę solidarności międzypokoleniowej. Więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach ponad 90 proc. seniorów, z czego aż 2/3 nie zapłaci w ogóle PIT. Emeryci, którzy chcą dalej pracować, od nowego roku będą mogli skorzystać z ulgi dla seniorów- powiedział minister finansów Tadeusz Kościński w "SE".

"SE" przypomniał, że "od 1 stycznia dzięki emeryturze bez podatku osoba ze świadczeniem emerytalnym 2088 zł otrzyma o 187 zł więcej. To nie wszystko. Wśród zmian wprowadzanych przez Polski Ład są m.in. podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz podniesienie progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Łącznie dzięki Polskiemu Ładowi w kieszeniach Polaków zostanie o 17 mld zł więcej".

"Prowadzimy politykę solidarności międzypokoleniowej. Więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach ponad 90 proc. seniorów, z czego aż 2/3 nie zapłaci w ogóle PIT. A ci emeryci, którzy chcą dalej pracować, już od nowego roku będą mogli skorzystać z ulgi dla seniorów" - powiedział minister finansów. "Ich zarobki nawet do ok. 115,5 tys. zł rocznie nie będą opodatkowane. Liczymy, że to sprawi, iż na rynku pracy zostanie więcej doświadczonych pracowników.

Kościński pytany był o zmianę, która wejdzie od Nowego Roku, - PIT 0 dla pracujących seniorów. Jak duża liczba osób zdecyduje się dzięki temu pozostać dłużej na rynku pracy? "Już teraz jest takich osób 159 tys. W przyszłym roku zaoszczędzą one na podatku ok. 800 mln zł. W kolejnych latach może być ich więcej. Czy spowoduje to masowe pozostawanie na rynku pracy? Zobaczymy. To zależy od osobistych wyborów Polaków. Ulga na pewno będzie znaczącym bodźcem do nieprzechodzenia na emeryturę" - dodał. (PAP)

dsk/