Wystawa "Łódź filmowa" dostępna dla zwiedzających

2021-12-29 10:00 aktualizacja: 2021-12-29, 11:54
W Muzeum Kinematografii w Łodzi od środy oglądać można stałą wystawę "Łódź filmowa". Ekspozycja ukazuje powojenną historię przemysłu filmowego w mieście. Poświęcona jest m.in. aktorom, reżyserom, operatorom - podała Joanna Zielińska z Muzeum Kinematografii.

Wystawa - jak przekazali organizatorzy - jest dopełnieniem jej pierwszej części, poświęconej rozrywkom z przełomu XIX i XX wieku oraz kinu do 1939 roku.

Teraz przygotowano ekspozycję obejmującą dzieje kina w Łodzi od 1945 roku do współczesności.

"Prezentujemy dokonania Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, opowiadamy historię Wytwórni Filmów Oświatowych, przypominamy twórców pracujących dla legendarnego Se-Ma-Fora" - napisała Zielińska. "Przyszłych adeptów sztuki filmowej zainteresuje z pewnością fragment wystawy poświęcony studentom i wykładowcom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera. Korzystając z materiałów archiwalnych, przedstawiamy drogę, jaką musi przejść każdy młody człowiek w trakcie kształcenia w łódzkiej Szkole Filmowej" - podkreśliła.

"Wystawa pokazuje, że film to dzieło zbiorowe. Na ekspozycji obok reżyserów i aktorów poświęcono uwagę przedstawicielom najróżniejszych zawodów filmowych: operatorom, scenografom, montażystom, kaskaderom czy pirotechnikom" - przypomnieli pracownicy Muzeum Kinematografii W Łodzi.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć fragmenty 21 filmów nakręconych w Łodzi zmontowanych przez Jarosława Kamińskiego - laureata m.in. Polskiej Nagrody Filmowej za montaż "Idy" i "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego. Dostępna będzie także mapa łódzkich lokalizacji wykorzystanych w najsłynniejszych polskich produkcjach.

"Na wystawie znalazły projekty scenograficzne do filmów +Kingsajz+ Juliusza Machulskiego, czy +Podróż+ Daniela Szczechury oraz projekty kostiumów do +Sanatorium pod klepsydrą+ Wojciecha Jerzego Hasa" - napisała Zielińska w zaproszeniu na ekspozycję.

Będzie można też zobaczyć pamiątki po największych polskich twórcach filmowych, m.in. kamerę Arii 16 mm należącą do Witolda Sobocińskiego, przekazaną Muzeum Kinematografii w depozyt przez Michała i Piotra Sobocińskich oraz przedmioty należące do Andrzeja Munka, w tym scenariusz do filmu "Eroica" z odręcznymi notatkami reżysera, a także indeks Krzysztofa Kieślowskiego.

Wystawę dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - w czwartek wystawę ma odwiedzić jego szef, wicepremier prof. Piotr Gliński. Ekspozycję wsparł też finansowo Urząd Miasta Łodzi. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht