Śmierć matki i trójki dzieci w pożarze k. Opoczna. Doszło do samobójstwa rozszerzonego?

2022-01-04 11:51 aktualizacja: 2022-01-04, 12:30
Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Prokuratura Rejonowa w Opocznie (woj. łódzkie) wszczęła śledztwo w sprawie nakłaniania lub udzielania pomocy do targnięcia się na własne życie przez kobietę oraz w sprawie zabójstwa małoletnich dzieci - powiedziała w komunikacie przesłanym PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Tryb. Magdalena Czołnowska-Musioł.

Prokuratura Rejonowa w Opocznie (Łódzkie) podała wstępne ustalenia po sekcji zwłok kobiety oraz trójki jej dzieci, których ciała znaleziono w czwartek 30 grudnia ub. roku po pożarze w miejscowości Unewel w pow. opoczyńskim. Śmierć poniosła 39-letnia kobieta i troje jej dzieci w wieku 3, 4 i 9 lat.

Już wcześniej prokuratura informowała, że przybyły na miejsce lekarz, który stwierdził zgon kobiety i dzieci, nie wykluczył udziału osób trzecich.

We wtorek przed południem rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim Magdalena Czołnowska-Musioł przesłała PAP nagrany komunikat ze wstępnymi ustaleniami po sekcji zwok kobiety i trójki dzieci. Wyniki badań potwierdzają, że bezpośrednią przyczyną ich zgonu było zaczadzenie. "Biegły lekarz medycyny sądowej wskazał wstępnie, że przyczyną śmierci kobiety i trójki dzieci jest zatrucie tlenkiem węgla" - powiedziała Czołnowska-Musioł.

"Na ciałach dwóch chłopców ujawniono obrażenia okolic szyi, jednak - zdaniem biegłego - obrażenia te nie skutkowały śmiercią chłopców" - podkreśliła. "W toku sekcji pobrano materiał celem przeprowadzenia badań histopatologicznych i toksykologicznych w celu potwierdzenia wstępnie przyjętej przyczyny zgonu oraz ustalenia, czy kobieta i dzieci w chwili śmierci byli pod wpływem środków odurzających lub środków farmakologicznych" - tłumaczyła.

Znane są też wstępne wyniki badań, które wykonał w spalonym budynku biegły z zakresu pożarnictwa. "Ustalono, że najprawdopodobniej do pożaru doszło w wyniku podłożenia ognia w kilku miejscach wewnątrz budynku przy pomocy substancji łatwopalnej" - zaznaczyła rzeczniczka prokuratury. "Przesłuchano męża zmarłej kobiety oraz jej teściów, którzy mieszkali na terenie tej samej posesji, a także sąsiadów rodziny" - przekazała.

"Przyjęto, że najbardziej prawdopodobną jest wersja popełnienia tak zwanego samobójstwa rozszerzonego" - podkreśliła Czołnowska-Musioł. "Prokuratura Rejonowa w Opocznie wszczęła śledztwo w sprawie nakłaniania lub udzielania pomocy do targnięcia się na własne życie przez kobietę oraz w sprawie zabójstwa małoletnich dzieci" - powiedziała.

Śledztwo - jak zastrzegła rzeczniczka prokuratury - jest na wstępnym etapie. "Dopiero po zakończeniu śledztwa będzie można w sposób kategoryczny wypowiedzieć się co do okoliczności zdarzenia" - podsumowała Czołnowska-Musioł.

Zwłoki 39-letniej kobiety i jej dzieci w wieku 3, 4 i 9 lat znaleźli strażacy podczas czwartkowej akcji ratowniczej. "Wiemy, że rano z domu wyszedł mąż kobiety i ojciec dzieci. Potem właściwie nie było widać, że się pali. Dym zauważyli sąsiedzi dopiero po południu" - mówił PAP w czwartek, zaraz po pożarze, rzecznik łódzkiej straży pożarnej mł. kpt. Łukasz Górczyński. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

kgr/