W kraju możliwe nawet 100 tysięcy zakażeń Omikronem dziennie. Epidemiolog zdradza, kiedy to może nastąpić

2022-01-07 12:19 aktualizacja: 2022-01-07, 19:24
Fot.  PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Sto tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem w wersji Omikron dziennie może być w Polsce na przełomie stycznia i lutego – powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi.

Zdaniem naukowca wariant omikron, który pojawił się w listopadzie ub. roku, będzie już wkrótce dominował w Polsce pod względem liczby wywołanych zakażeń SARS-CoV-2.

"Co do tego nie ma wątpliwości. Pokazują to przykłady innych krajów w zachodniej Europie i rozwój pandemii w Stanach Zjednoczonych, gdzie za 95 proc. przypadków zakażeń odpowiada Omikron" – podkreślił.

"Na przykład w USA rejestruje się po ponad pół miliona zakażeń dziennie, w Wielkiej Brytanii ok. 250 tys. zakażeń, a we Francji, Hiszpanii i Włoszech ponad 100 tys. infekcji koronawirusem w wariancie Omikron dziennie" – podkreślił profesor Banach.

"Zakładam, że wkrótce w Polsce pojawi się fala zakażeń, gdzie liczba infekcji, głównie Omikronem osiągnie nawet 100 tys. przypadków dziennie" – ostrzegł epidemiolog. "Jeśli poziom testowania będzie odpowiedni, bo jeżeli będzie mniejszy, tych wykrytych przypadków może być oczywiście mniej – zaznaczył. "Omikron jest kilkadziesiąt razy bardziej zakaźny" – przypomniał.

"Moim zdaniem 100 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem w wersji Omikron dziennie może być tym problemem, który dotknie nas na przełomie stycznia i lutego tego roku" – powiedział PAP prof. Banach. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht