Minister zdrowia Holandii: codziennie otrzymuję groźby i jestem atakowany

2022-01-07 13:45 aktualizacja: 2022-01-07, 13:53
Fot. PAP/EPA/PHIL NIJHUIS
Fot. PAP/EPA/PHIL NIJHUIS
Minister zdrowia Holandii Hugo de Jonge powiedział, że codziennie otrzymuje pogróżki, często przed swoim domem. W środę policja zatrzymała przed domem liderki socjalliberalnej D66 Sigrid Kaag mężczyznę z płonącą pochodnią, który wygrażał deputowanej.

Politycy w Holandii coraz częściej skarżą się na groźby kierowane pod ich adresem. Kilka dni temu policja aresztowała 52-letniego mężczyznę, który groził śmiercią premierowi Markowi Ruttemu.

„Codziennie jestem obrażany i otrzymuję pogróżki” - powiedział minister zdrowia w talk show Op1, wyemitowanym w telewizji publicznej w czwartek wieczorem.

De Jonge jest obok Ruttego twarzą rządowej strategii walki z koronawirusem. Podczas odbywających się regularnie demonstracji jest on głównym celem ataków dla przeciwników pandemicznych obostrzeń. Kilka miesięcy temu na placu Dam w Amsterdamie ustawiono nawet dla niego szubienicę.

Ze względów bezpieczeństwa 24 grudnia przed jego mieszkaniem uruchomiony został prowizoryczny posterunek policji. „Dzięki temu czuję się bezpieczniej, ale moja rodzina nie może już żyć normalnie” – mówi de Jonge.

„Stwarzanie zagrożenia dla polityków to podważanie rządów prawa i demokracji” – powiedziała liderka D66 po zatrzymaniu grożącego jej mężczyzny z pochodnią.

W czwartek w sądzie w Rotterdamie rozpoczął się proces ośmiu mężczyzn, którzy planowali m.in. zastrzelić premiera i ścinać głowy politykom podczas transmisji na żywo.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

mmi/