Kolejna próba siłowego forsowania granicy. W stronę strażników rzucano kamienie i kłody drewna, byli oślepiani laserami

2022-01-10 09:03 aktualizacja: 2022-01-10, 12:46
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
W poniedziałek na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku grupa 5-6 cudzoziemców siłowo forsowała granicę. Przecięta została concertina. Trzy osoby przeszły na stronę polską, zostały zatrzymane i odstawione na granicę - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska.

Do ataku doszło o godz. 5.20 w okolicy Mielnika. Grupa 5-6 osób usiłowała sforsować granicę polsko-białoruską. Oprócz cudzoziemców obecne były też osoby w wojskowych mundurach białoruskich.

"W stronę polskich funkcjonariuszy rzucane były kamienie i kłody drewna" - powiedziała rzeczniczka. "Strażnicy oślepiani byli latarkami i laserami" - dodała. Uszkodzona została concertina, a trzem osobom udało się przejść na polską stronę. "Zostali zatrzymani i odstawieni na granicę" - zaznaczyła por. Michalska.

W niedzielę polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 49 osób.

Kolejna próba siłowego forsowania granicy. Ranna funkcjonariuszka Straży Granicznej

Funkcjonariuszka ranna w nocy z soboty na niedzielę podczas siłowego forsowania granicy polsko-białoruskiej przez migrantów została przewieziona na badania do szpitala w Białymstoku. Ma złamany nos - powiedziała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

W nocy z soboty na niedzielę doszło do siłowej próby sforsowania granicy polsko-białoruskiej na odcinku ochranianym przez SG w Czeremsze. Jak podkreśliła rzeczniczka SG, "bardzo agresywna grupa" rzucała kamieniami w stronę polskich patroli i oślepiała je laserami. Na miejscu obecne były również osoby w mundurach białoruskich. W stronę polskich służb rzucano również petardami hukowymi.

"W wyniku rzucania tych petard hukowych, nasza funkcjonariuszka została ranna i przewieziona do szpitala" – zaznaczyła w niedzielę por. Michalska. W poniedziałek podkreśliła, że ranna funkcjonariuszka została przewieziona do szpitala w Białymstoku, gdzie przechodzi kolejne badania. "Kobieta ma złamany nos" - potwierdziła rzeczniczka.

Ostatniej doby polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 49 osób - poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. Doszło do próby siłowego forsowania granicy.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

io/ js/