70-latek kradł prąd. Grozi mu więzienie

2022-01-12 14:10 aktualizacja: 2022-01-12, 14:16
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Policjanci z pomocą pracowników zakładu energetycznego udowodnili kradzież prądu w budynku mieszkalnym w powiecie kłodzkim na Dolnym Śląsku. 70-latkowi, który wykonał nielegalne przyłącze grozi do 5 lat więzienia.

Młodsza aspirant Aleksandra Pieprzycka z dolnośląskiej policji poinformowała, że policjanci Wydziału ds. walki z Przestępczością Gospodarczą kłodzkiej komendy ustalili, że w jednym z budynków na terenie powiatu dochodzi do kradzieży prądu. 

"Sprawdzenia tego miejsca dokonali policjanci oraz pracownicy zakładu energetycznego, którzy potwierdzili podejrzenia. Okazało się, że mieszkający pod wskazanym adresem 70-letni mężczyzna bezprawnie korzystał z prądu poprzez przyłącze, pomijające układu pomiarowy" - powiedziała policjantka.

Dodała, że nielegalna instalacja elektryczna została już zlikwidowana, a policjanci wyjaśniają wszelkie okoliczności tej sprawy i sprawdzają również jak długo 70-latek nielegalnie pobierał prąd.

"Bez względu na wartość poniesionych strat, czyn taki kwalifikowany jest jako przestępstwo kradzieży energii elektrycznej, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna musi się również liczyć z koniecznością uregulowaniem opłat naliczonych przez dostawcę energii elektrycznej za bezprawny pobór" - powiedziała policjantka.

Dodała, że nielegalne przyłącza stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa osób mieszkających w danym budynku. 

"W wielu przypadkach kradzież prądu wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej. To z kolei jest częstą przyczyną pożarów bądź porażenia prądem nie tylko osób nielegalnie pobierających energię elektryczną, lecz również osób mieszkających w sąsiedztwie" - podkreśliła policjantka. (PAP)

Autor: Roman Skiba

mmi/