Wywiad wojskowy Ukrainy ostrzega przed przygotowywanymi przez Rosję prowokacjami

2022-01-14 12:57 aktualizacja: 2022-01-14, 13:48
Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara
Ukraiński wywiad wojskowy ostrzega w piątek przed przygotowywanymi przez rosyjskie służby specjalne prowokacjami wobec żołnierzy sił zbrojnych Rosji na terenie separatystycznego Naddniestrza, o które Moskwa może oskarżyć Kijów.

"Rosyjskie służby specjalne przygotowują prowokacje przeciwko żołnierzom sił zbrojnych Rosji, by oskarżyć o to Ukrainę. Do wojskowych jednostek kraju-agresora i jego satelitów nadchodzą rozkazy w sprawie przygotowania do takich prowokacji" - napisał w piątek ukraiński wywiad wojskowy w komunikacie.

Według informacji wywiadu wojskowego Ukrainy w czwartek w jednej z brygad na terenie separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii przeprowadzono odprawę, podczas której przekazano, że Ukraina planuje prowokacje w okolicach miejscowości Cobasna.

W miejscowości Cobasna mieści się posowiecki arsenał z 20 tys. ton amunicji

"Rozkazów w sprawie postawienia brygady w wyższy stan gotowości bojowej nie było, ale zaznaczono, że skład osobowy ma być gotowy 'na pierwszy rozkaz' do wykonywania wyznaczonych zadań" - czytamy w komunikacie ukraińskiego wywiadu.

W miejscowości Cobasna w separatystycznym Naddniestrzu, na terytorium Mołdawii przy samej granicy z Ukrainą, mieści się posowiecki arsenał z 20 tys. ton amunicji, która w ponad połowie jest przeterminowana. Arsenał jest pilnowany przez ok. 1-1,5 tys. żołnierzy z Grupy Operacyjnej Wojsk Rosyjskich, stanowiącej pozostałość po tzw. 14. armii sowieckiej, a następnie rosyjskiej. Szacuje się, że potencjalna eksplozja na terenie składu osiągnęłaby siłę 10 kiloton.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

dsk/