Gawkowski: Lewica zwróci się do innych klubów ws. wspólnego wniosku o odwołanie Niedzielskiego

2022-01-14 15:38 aktualizacja: 2022-01-14, 15:56
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
Minister zdrowia Adam Niedzielski nie potrafił współpracować z lekarzami, przegrał z pandemią i musi odejść, zwrócimy się do innych klubów opozycyjnych, aby wspólnie, jako opozycja, złożyć wniosek o dymisję szefa resortu zdrowia - zapowiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało dziś z doradzania rządowi w sprawie epidemii. W oświadczeniu przesłanym PAP poinformowali, że w piątek zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego o przyjęcie ich rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw Covid-19.

Gawkowski powiedział na konferencji prasowej, że "rząd PiS abdykował w walce z Covid-19, ale nie abdykowała z tego obowiązku opozycja". "My się nie zgadzamy na to, żeby 100 tys. zgonów było odtworzonych za kilka bądź kilkanaście miesięcy, chcemy walczyć z piątą, a może szóstą falą pandemii" - mówił.

Zapowiedział, że Lewica zwróci się od innych klubów opozycyjnych, by wspólnie jako opozycja złożyć wniosek o odwołanie Adama Niedzielskiego z funkcji ministra zdrowia.

"Nie ma czasu i miejsca na półśrodki, opozycja powinna wspólnie podziękować ministrowi Niedzielskiemu, który nie potrafił współpracować ze swoimi najbliższymi - z lekarzami, którzy mieli dawać nadzieję na to, że wygramy z Covidem" - powiedział Gawkowski.

Ironizował, że dwukrotnie zwycięstwo z Covidem ogłosił już premier Mateusz Morawiecki. "Ale premier zapomniał, że za tymi zwycięstwami cały czas idzie śmierć, rząd PiS doprowadził do tego, że mamy 100 tys. trumien, 100 tys. tragedii, 100 tys. nieszczęść" - mówił.

"Niedzielski powinien odejść"

Polityk dodał, że przedstawiciele Rady Medycznej nie chcieli dalej firmować działań rządu, który - jak powiedział szef klubu Lewicy - przestał walczyć z pandemią. "Niedzielski powinien odejść, Niedzielski powinien być zmieniony przez kogoś kto będzie mógł cokolwiek (...). Minister Niedzielski przegrał z pandemią, minister Niedzielski musi odejść" - powiedział Gawkowski.

Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic dodała, że naukowcy z Rady Medycznej skapitulowali, ponieważ nie mogą dłużej firmować swoimi nazwiskami firmować poczynań rządów Zjednoczonej Prawicy.

Trzynastu lekarzy rezygnuje

W oświadczeniu członków Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnację napisano m.in., że ich decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

"Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych" - napisało 13 członków Rady.

"Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów" - czytamy w oświadczeniu.

Pod oświadczeniem podpisali się:

prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Rada Medyczna do spraw COVID-19 została powołana zarządzeniem premiera z 6 listopada 2020 r. Jest organem pomocniczym premiera. Do zadań Rady należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych.(PAP)

Autor: Karol Kostrzewa

mmi/