Konfederacja apeluje o dymisję pozostałych członków Rady Medycznej

2022-01-17 14:22 aktualizacja: 2022-01-17, 14:22
Spotkanie premiera z członkami Rady Medycznej i ministrem zdrowia. Fot. Krystian Maj/KPRM
Spotkanie premiera z członkami Rady Medycznej i ministrem zdrowia. Fot. Krystian Maj/KPRM
Konfederacja zaapelowała do premiera o natychmiastową dymisję pozostałych członków Rady Medycznej. Jak powiedział poseł Michał Urbaniak, ABW powinna przyjrzeć się ewentualnemu "konfliktowi interesów", w jakim pozostawać mogli - według doniesień tygodnika "Sieci" - niektórzy członkowie rady.

Rezygnacja członków Rady Medycznej

W piątek trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii. W oświadczeniu napisali m.in., że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

Stanowisko posła Konfederacji

W poniedziałek poseł Konfederacji Michał Urbaniak ocenił z kolei, że rada nie była wiarygodna. "Takie osoby nie powinny zasiadać w Radzie Medycznej, ponieważ nie mają zaufania społecznego (...) Apelujemy także do pana premiera o to, by zdymisjonował resztę Rady Medycznej" - oświadczył Urbaniak.

Według przedstawicieli Konfederacji dymisja pozostałych członków rady powinna nastąpić natychmiast, a opinia publiczna powinna otrzymać komplet "wiarygodnych informacji" o ewentualnym "konflikcie interesów", w jakim - według tygodnika "Sieci" - mogą pozostawać niektórzy członkowie Rady Medycznej.

Artykuł "Sieci"

Z artykułu opublikowanego w lutym 2021 roku, na który powołali się przedstawiciele Konfederacji, wynikało, że większość członków rady miało mieć powiązania z koncernami farmaceutycznymi produkującymi szczepionki. Jak relacjonował Urbaniak, według artykułu 12 z 17 członków Rady Medycznej było w stanie konfliktu interesów, gdy byli doradcami premiera, a jednocześnie dostawali - jak mówił - granty od koncernów farmaceutycznych.

Dyrektor biura prasowego Konfederacji Tomasz Grabarczyk zaapelował, aby "ABW jak najszybciej zajęła się tą sprawą, aby jak najszybciej zbadała i uświadomiła Polaków, czy rzeczywiście dalej takie powiązania mają miejsce".

Rada Medyczna do spraw COVID-19 została powołana w listopadzie 2020 r. na podstawie zarządzenia premiera. Na stronach rządowych poinformowano, że to "organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego". (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

ja/