Jarosław Kaczyński uczestniczył w bazylice Świętego Krzyża w mszy św. w intencji swej matki

2022-01-17 20:15 aktualizacja: 2022-01-18, 08:48
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Fot.  PAP/Piotr Polak
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Piotr Polak
Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z członkami rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele uczestniczył w poniedziałek w mszy św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, odprawionej w dziewiątą rocznicę śmierci swej matki Jadwigi Kaczyńskiej.

Eucharystii w intencji Jadwigi Kaczyńskiej przewodniczył proboszcz bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie ks. Bartosz Pikul.

Podczas liturgii duchowny modlił się także w intencji ojczyzny, prosząc Boga o dar jedności.

"Aby jedność, która jest między niebem a ziemią, dokonała cudu jedności pomiędzy nami, którzy może dzisiaj jesteśmy podzieleni, abyśmy potrafili przejść ponad dzielącymi nas różnicami i spotkać się w miłości Chrystusa" – powiedział.

Ks. Pikul podkreślił, że "ojczyzna jest naszą matką". "Módlmy się za wszystkich, którzy nas prześladują, którzy nas nienawidzą, oczerniają, aby Pan Bóg dał im łaskę wiary" – zachęcił duchowny.

W homilii ks. Rafał Sętkowski przytoczył słowa św. Pawła Apostoła do Efezjan – "Bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi". Zaznaczył, że "trzeba bardzo dbać o silną i żywą wiarę, żeby podstępy diabła nie zdominowały człowieka".

Wskazał za Apostołem Narodów, że człowiek "nie toczy walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw zwierzchnościom, przeciw władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw duchowym pierwiastkom zła na wyżynach niebieskich".

"Kto walczy, musi być bardzo mocny, uduchowiony, rozmodlony. Musi mieć ścisły kontakt z Jezusem" – powiedział ks. Sętkowski.

Przywołując postać śp. Jadwigi Kaczyńskiej, duchowny zwrócił uwagę, że "wiele zwycięstw musiała ona dokonać w swoim życiu dzięki modlitwie".

Wraz z Jarosławem Kaczyńskim w mszy św. wzięli udział członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

Po mszy św. ks. Bartosz Pikul modlił się za wszystkie polskie rodziny, prosząc dla nich o miłość, jedność i wierność Bogu.

Dzień wcześniej prezes PiS uczestniczył w eucharystii w intencji swojej matki Jadwigi Kaczyńskiej w kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach.

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 r. jako córka inżyniera budownictwa Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W Starachowicach rodzina spędziła lata wojny.

W czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. W wieku 14 lat wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa. Należała do zastępu zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza.Ukończyła starachowickie I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.

Miała wykształcenie filologiczne. Pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN, przez kilka lat uczyła języka polskiego.

Napisała obszerną monografię bibliograficzną poświęconą Janowi Józefowi Lipskiemu, zmarłemu w 1991 r. opozycjoniście, współzałożycielowi KOR, działaczowi PPS, którego znała z IBL PAN. W 1992 r. wydała monografię Leona Kruczkowskiego. Była współautorką "Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku – 1970 rok".

Zmarła w Warszawie 17 stycznia 2013. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

kgr/