Prezydent Trump przedstawił nową strategię USA w Afganistanie

2017-08-22 08:35 aktualizacja: 2018-10-05, 19:48
epa06155619 US President Donald J. Trump delivers remarks on America’s military involvement in Afghanistan at the Fort Myer military base in Arlington, Virginia, USA, 21 August 2017. Trump was expected to announce a modest increase in troop levels in Afghanistan, the result of a growing concern by the Pentagon over setbacks on the battlefield for the Afghan military against Taliban and al-Qaeda forces.  EPA/MARK WILSON / POOL 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / MARK WILSON / POOL
epa06155619 US President Donald J. Trump delivers remarks on America’s military involvement in Afghanistan at the Fort Myer military base in Arlington, Virginia, USA, 21 August 2017. Trump was expected to announce a modest increase in troop levels in Afghanistan, the result of a growing concern by the Pentagon over setbacks on the battlefield for the Afghan military against Taliban and al-Qaeda forces. EPA/MARK WILSON / POOL Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / MARK WILSON / POOL
Prezydent Donald Trump w przemówieniu do narodu, w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego, przedstawił nową, opartą na "pryncypialnym realizmie" strategię zakończenia trwającej od 16 lat wojny w Afganistanie.

"Podzielam rozgoryczenie wielu Amerykanów. Podzielam frustrację wielu Amerykanów z powodu polityki zagranicznej, która pochłonęła zbyt wiele czasu, energii, pieniędzy i - przede wszystkim istnień ludzkich - w próbie odbudowy państw na nasze własne podobieństwo, zamiast zabiegać o inne cele, a przede wszystkim o nasze własne interesy bezpieczeństwa" - powiedział Trump, występując w bazie wojsk amerykańskich Fort Myers w Arlington w stanie Wirginia, na przedmieściach Waszyngtonu.

Nowa strategia przewiduje nieznaczne zwiększenie liczebności sił amerykańskich stacjonujących w Afganistanie. Prezydent w swoim wystąpieniu nie podał żadnych konkretnych danych dotyczących zwiększenia liczebności amerykańskiego kontyngentu militarnego w Afganistanie, jednak przedstawiciele Pentagonu, którzy omówili wystąpienie z dziennikarzami zapowiedzieli, że nowa strategia, przewiduje wysłanie do Afganistanu dodatkowo nie więcej niż 4 tys. żołnierzy amerykańskich.

Donald Trump podkreślił, że "nowa strategia nie jest oparta na sztucznych terminach (wycofania wojsk USA amerykańskich) i na zarządzaniu siłami amerykańskimi z Waszyngtonu, ale na ocenie sytuacji przez dowódców wojskowych na miejscu, w Afganistanie."

Prezydent przyznał, że w po objęciu urzędu "w pierwszym odruchu chciał wycofać siły amerykańskie z Afganistanu"

Trump, który podczas kampanii wyborczej krytykował swoich poprzedników - George’a Busha i Baracka Obamę - za przewlekłe bezskuteczne zaangażowanie w Afganistanie, powiedział, że zmienił decyzję, ponieważ doszedł do wniosku, że zagrożenia, z jakimi USA mają do czynienia w Afganistanie i w regionie, są olbrzymie.

Wycofanie sił amerykańskich z tego regionu - wyjaśnił Donald Trump w poniedziałek - "stworzyłoby próżnię, którą natychmiast wypełniliby terroryści z Al-Kaidy i Państwa Islamskiego.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje ok. 8,4 tys. żołnierzy amerykańskich.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

zach/ sp/