Prędkość i siła wiatru. Jak odczytywać skalę Beauforta?

2022-01-18 11:36 aktualizacja: 2022-01-18, 11:42
Fot. PAP/ EPA/ENRIC FONTCUBIERTA
Fot. PAP/ EPA/ENRIC FONTCUBIERTA
W poniedziałek nad Polską przejdzie strefa silnego wiatru, który w porywach będzie osiągał do 115 km/h - powiedziała PAP Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW-PIB. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od zera w rejonach podgórskich do 6 stopni Celsjusza na zachodzie kraju.

Jak powiedziała PAP Grażyna Dąbrowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Państwowego Instytutu Badawczego, poniedziałek będzie pochmurny, z opadami i silnym wiatrem, dochodzącym w porywach lokalnie do 115 km/h, który uspokoi się dopiero pod koniec dnia. Temperatura maksymalna, za wyjątkiem rejonów podgórskich, gdzie będzie oscylowała w okolicach zera, w całym kraju dodatnia. Od jednego stopnia Celsjusza na północnym wschodzie, 3-4 stopni w centrum i wschodniej części Wybrzeża, do 6 stopni na zachodzie.

"Strefa silnego wiatru, która pojawiła się nad Polską w nocy z niedzieli na poniedziałek, będzie szybko przemieszczać się na południe i obejmie cały obszar kraju. W centralnych dzielnicach wiatr może osiągać do 100 km/h, a w ciągu dnia porywy 90-95 km/h przeniosą się na południe. W miarę upływu dnia, od północy kraju podmuchy wiatru zaczną słabnąć. Najdłużej ta wietrzna pogoda utrzyma się na wschodzie Polski, gdzie silny wiatr będzie wiał przez cały poniedziałek. Na szczytach Sudetów siła wiatru może dochodzić do 130 km/h, a na szczytach Karpat do 120 km/h" - powiedziała Grażyna Dąbrowska z IMGW-PIB. (PAP)

Fot. PAP/Adam Ziemienowicz

kgr/

 
TEMATY: