Czarnek o nowym przedmiocie: uczniowie powinni czerpać z doświadczeń przedsiębiorców, a nie tylko z książek

2022-01-21 09:57 aktualizacja: 2022-01-22, 07:09
Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Przedmiot biznes i zarządzanie ma efektywnie wykorzystać na zajęciach wiedzę i obecność przedsiębiorców, ludzi prowadzących firmy po to, żeby uczniowie mogli więcej czerpać z praktyki i doświadczeń niż tylko z książek – powiedział w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN był pytany na antenie Biznes24.pl o planowane na początku roku szkolnego 2023/2024 MEiN uruchomienie nowego przedmiotu – biznes i zarządzanie.

"Chcemy zdobyć wiedzę, w jaki sposób efektywnie wykorzystać podczas zajęć (...) wiedzę i obecność na zajęciach praktyków – przedsiębiorców, ludzi prowadzących małe lub wielkie firmy – po to, żeby uczniowie mogli więcej czerpać z praktyki i doświadczeń przedsiębiorców aniżeli tylko z książek" – powiedział Czarnek.

"Jeśli złączymy wszystkie zajęcia, które poświęcamy ekonomii i finansom, wychodzi nam dwa dni na 12 lat edukacji, bo to jest tylko 60 godzin lekcyjnych" – powiedział.

"Musimy zwiększyć ten zakres, chcemy wprowadzić rozszerzenie w szkołach podstawowych – możliwość zdawania tego rozszerzenia także na maturze, ale także większy kontakt z praktyką, więcej praktycznych informacji – jak prowadzić budżet, jak rozliczać podatki" – powiedział minister.

Zgodnie z czwartkowymi zapowiedziami szefa MEIN od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostaną zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie. Nowy przedmiot znalazłby się na maturze od 2027 r. jako przedmiot do wyboru. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

dsk/