Kanclerz Niemiec odrzucił propozycję spotkania z Bidenem w sprawie Ukrainy. "Trudno w to uwierzyć"

2022-01-21 13:49 aktualizacja: 2022-01-22, 07:09
Olaf Scholz. Fot. ANDREAS GORA PAP/EPA/
Olaf Scholz. Fot. ANDREAS GORA PAP/EPA/
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił propozycję spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem w sprawie kryzysu na Ukrainie w najbliższym czasie - donosi niemiecki tygodnik "Der Spiegel". "Trudno w to uwierzyć" - komentuje tygodnik.

Biden miał zaproponować Scholzowi osobiste spotkanie w Waszyngtonie. Byłaby to jednocześnie wizyta inauguracyjna niemieckiego kanclerza, jednak najważniejszym tematem miała być koordynacja wspólnych amerykańsko-niemieckich działań w związku z zagrożeniem wojną na Ukrainie.

W artykule pt. "Dlaczego Olaf Scholz nie ma czasu dla Joe Bidena?" jako powód odmowy Scholza podawane są zaplanowane na najbliższe dni wyjazdy i spotkania kanclerza.

Teraz poszukiwany jest nowy, dogodny dla obu stron termin wizyty. Do osobistej dyskusji Bidena i Scholza może dojść najwcześniej na początku lub w połowie lutego.

"Trudno w to uwierzyć" - komentuje "Der Spiegel".

Według niemieckiego tygodnika "Rosja tworzy największe zagrożenie od czasu zakończenia zimnej wojny, gromadząc ok. 100 tys. żołnierzy na granicy z Ukrainą (...), a kanclerz Niemiec uważa, że w związku ze swoim kalendarzem spotkań nie może znaleźć czasu dla amerykańskiego prezydenta". (PAP)

dsk/