SG: kolejne prowokacje na granicy

2022-01-23 09:01 aktualizacja: 2022-01-23, 11:52
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Do prowokacji ze strony służb białoruskich doszło na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży. Funkcjonariusze byli oślepiani zielonym światłem lasera - powiedziała w niedzielę PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska.

Jak przekazała rzeczniczka, do kolejnej prowokacji doszło w rejonie Białowieży. "Służby białoruskie wykorzystały ambonę myśliwską stojącą przy granicy polsko-białoruskiej" - powiedziała. Polscy funkcjonariusze byli oślepiani zielonym laserem.

W sobotę 6 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Zostali zatrzymani i odprowadzeni na linię granicy.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

kgr/