Soloch: na chwilę obecną nie ma mowy o obecności naszych wojsk na Ukrainie

2022-01-24 17:28 aktualizacja: 2022-01-24, 19:06
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Na chwilę obecną nie ma mowy o obecności naszych wojsk na Ukrainie. Ukraińcy zresztą o to nie proszą i takie jest także stanowisko całego Sojuszu - przekazał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu na temat sytuacji wokół Ukrainy. Była poświęcona obecnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie, wsparciu Ukrainy oraz współpracy sojuszniczej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele MSZ, MON, MSWiA, sił zbrojnych i służb specjalnych. Ze strony kancelarii prezydenta w naradzie, oprócz szefa BBN, uczestniczył szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

W BBN była omawiana kwestia pomocy militarnej

Soloch powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że - jako, że odbyło się ono bezpośrednio po rozmowach Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - to właśnie ustalenia, które zapadły pomiędzy oboma prezydentami były dyskutowane z przedstawicielami rządu. Prezydent Ukrainy złożył wizytę w Polsce w dniach 20-21 stycznia.

Szef BBN podkreślił, że rozmawiano także o działaniach, które należy podjąć, o komunikacji i propozycjach, które będą przedstawiane na forum sojuszniczym "w ciągu najbliższych dni jeśli nie godzin w kontaktach czy to naszych ministrów, czy również prezydenta z naszymi sojusznikami". "To nastąpi w ciągu najbliższych dni, jeśli nie godzin" - zaznaczył.

Soloch pytany, czy była omawiana kwestia pomocy militarnej, potwierdził. Zaznaczył, że nie może podzielić się szczegółami w tej sprawie. "Ale gros czasu poświęcono kwestii współdziałania, koordynacji tych działań również z naszymi sojusznikami" - powiedział szef BBN. "W najbliższym czasie spodziewamy się istotnych rozmów również na najwyższym szczeblu" - zapowiedział.

"To, co jest najistotniejsze w obecnej sytuacji, to jest koordynacja sojusznicza, z partnerami z UE, zdecydowana akcja międzynarodowa, pominąwszy nasze działania w takim wymiarze bilateralnym polsko-ukraińskim" - oświadczył Soloch.

Pytany o możliwe pozamilitarne sposoby wsparcia Ukrainy, Soloch poinformował, że omawiano - jeśli będzie taka potrzeba - kwestię pomocy humanitarnej i działań na forum międzynarodowym w zakresie koordynacji polityki energetycznej. "Liczy się przede wszystkim pomoc wojskowa, pomoc humanitarna. Na tym etapie przede wszystkim bardzo również istotne są działania w wymiarze politycznym, budowanie jednolitego przekazu również ze strony państw zachodnich, takiego, który miałyby wymiar odstraszający dla Rosji" - przekazał Soloch. 

"Przypominam, że działamy w wymiarze sojuszniczym, staramy się wszelkie nasze działania uzgadniać z naszymi sojusznikami. Tak się dzieje od samego początku konfliktu i zakładam, że tak będzie, aż do mam nadzieję deeskalacji" - powiedział dziennikarzom Soloch.

Szef BBN zaznaczył, że zapewne takie spotkania "będą odbywały się bardzo często". "Sytuacja wymaga i powoduje to, że te spotkania będą się odbywały być może parę razy w tygodniu" - powiedział.

Sytuacja na Ukrainie. Prezydent spotkania się z opozycją?

Pytany z kolei o ewentualne spotkanie prezydenta z przedstawicielami opozycji w sprawie sytuacji na Ukrainie, szef BBN odparł, że "w zależności od rozwoju sytuacji decyzja w tej sprawie może być podjęta przez pana prezydenta i to może być podjęta bardzo szybko". "Na chwilę obecną nie ma takiej decyzji" - zastrzegł.

Jak jednocześnie poinformował w sprawie sytuacji na Ukrainie regularnie odbywają się konsultacje polsko-amerykańskie. "W najbliższym czasie przewidywane są tego rodzaju konsultacje" - zapewnił Soloch. Dodał, że prezydent Duda jest także "na stałych łączach" i w bezpośrednim kontakcie z prezydentem Ukrainy. (PAP)

Autorzy: Marcin Jabłoński, Jakub Borowski

mmi/