Premier po szczycie partii konserwatywnych: pokazaliśmy, że jest inna przyszłość dla Europy

2022-01-29 19:35 aktualizacja: 2022-01-29, 19:43
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Leszek Szymański
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Leszek Szymański
Pokazaliśmy, że jest inna przyszłość dla Europy, która opiera się o suwerenne państwa, nie o żadną scentralizowaną strukturę, która zabiera kompetencje państwom - mówił w sobotę w Madrycie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu europejskich partii konserwatywnych i prawicowych.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki wziął udział w międzynarodowym szczycie europejskich partii konserwatywnych i prawicowych w Madrycie, który odbywa się pod hasłem: "Obronić Europę". Gospodarzem spotkania był lider partii Vox, Santiago Abascal.

"Pokazaliśmy, że jest inna przyszłość dla Europy, że jest przyszłość, która opiera się o suwerenne państwa, nie o żadną scentralizowaną strukturę, która zabiera kompetencje państwom" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki.

"A jednocześnie, pokazaliśmy sobie nawzajem, że praktycznie identycznie myślimy o tak ważnych sprawach, tak ważnych wyzwaniach, jak chociażby zagrożenia, które płynął ze strony Rosji w stosunku do Ukrainy, jak presje migracyjne, jak kwestie związane z energią, z bardzo wysokimi cenami gazu, które dzisiaj są wynikiem manipulacji ze strony Rosji" - podkreślił szef rządu. 

Rosja zagraża integralności terytorialnej Ukrainy; nasi partnerzy z Europy są tego świadomi 

Rosja zagraża integralności terytorialnej Ukrainy. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim naszym przyjaciołom, całej Europie, którzy są świadomi tych zagrożeń i ryzyka - powiedział  premier.

W stolicy Hiszpanii odbywał się kongres europejskich partii prawicowych zatytułowany "Obronić Europę". W wydarzeniu zorganizowanym przez hiszpańską konserwatywną partię Vox brał udział premier Mateusz Morawiecki.

"Bardzo dobrze, że mogliśmy być dzisiaj wśród naszych przyjaciół i przekonać się, że jest inne myślenie o Europie, a nie tylko o Europie, jako o scentralizowanej strukturze zarządzanej gdzieś z dalekiej Brukseli bez względu na to, co tak naprawdę myślą obywatele" - powiedział premier.

Morawiecki pytany o sprawę stosunku europejskich partii prawicowych do działań Rosji, przekazał, że jest "zgoda w tej bardzo ważnej kwestii". "Rosja zagraża integralności terytorialnej Ukrainy. Omawialiśmy ten temat w sposób bardzo obszerny. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim naszym przyjaciołom, całej Europie, którzy są świadomi tych zagrożeń i ryzyka" - dodał szef polskiego rządu.

Podkreślił, że "jedność wszystkich państw powinna być w sposób niewątpliwy traktowana, jako wielka wartość". "Nasz przyjaciel Santiago (Santiago Abascal - lider organizującej spotkanie hiszpańskiej partii - przyp. PAP) i wszyscy nasi inni partnerzy są świadomi tej sytuacji. Jestem bardzo wdzięczny" - podsumował premier. 

"Nasz najważniejszy, pierwszy cel, to stworzenie odpowiedniego dokumentu, aby przedstawić alternatywę dla przyszłości Europy"

Pytany przez dziennikarzy o szczegóły spotkania, Morawiecki poinformował, że "jednym z tematów było zacieśnianie współpracy i dążenie do utworzenia jednej, silnej grupy w ramach Parlamentu Europejskiego".

"Natomiast najważniejsza rzecz jest taka, aby być zjednoczonym, jeśli chodzi o nasze wartości. A zmiany organizacyjne przyjdą później. Nasz najważniejszy, pierwszy cel, to stworzenie odpowiedniego dokumentu, aby przedstawić alternatywę dla przyszłości Europy. Mam nadzieję, że my jesteśmy tą alternatywą dla przyszłości Europy" - powiedział szef rządu.

Dodał, że rozmowa z Abascalem dotyczyła także pakietu "Fit for 55". "Dyskutowaliśmy na temat bardzo wysokich cen energii spowodowanych przez taką właśnie politykę. Mówiliśmy również o manipulowaniu cenami gazu. To był jeden z naszych tematów. Mówiliśmy, jak bardzo jest to szkodliwe dla przemysłu w Europie. Zgadzamy się i mamy tutaj podobne opinie, jeśli chodzi o wszystkie te ważne tematy" - podsumował Morawiecki.

Autorki: Daria Kania, Katarzyna Krzykowska, Daria Porycka

dsk/