O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Litwa rezygnuje z paszportów covidowych

W związku ze zmianą sytuacji epidemicznej i szerzącego się coraz powszechniej wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 od soboty na Litwie nie będzie już obowiązywał paszport covidowy – postanowił w środę rząd.

Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Minister zdrowia Arunas Dulkys wskazał, że „wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron ryzyko zakażenia koronawirusem pozostaje zarówno u osób nieszczepionych, jak i w pełni zaszczepionych, a także u ozdrowieńców”.

„W związku z tym rola paszportu covidowego jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu się koronawirusa znacznie się zmniejszyła” – zaznaczył minister dodając, że „pozostaje on w arsenale walki z chorobą i w razie potrzeby zostanie przywrócony”.

Od soboty paszport covidowy zastąpi obowiązek zapewnienia w sklepach i innych przestrzeniach publicznych 15 m kw. na jedną osobę. Rząd apeluje też o zwiększenie samokontroli – utrzymywanie dystansu społecznego, właściwego noszenia maseczek z filtrami, bądź maseczek medycznych, ograniczania kontaktów społecznych.

Na Litwie minionej doby odnotowano 12 278 nowych zakażeń koronawirusem i jest to największa w kraju liczba infekcji od początku pandemii. W ciągu dwóch tygodni liczba zainfekowanych wzrosła dwukrotnie. Na Covid-19 zmarło na Litwie w ciągu ostatniej doby 14 osób.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

jjk/

Zobacz także

  • Inga Ruginiene Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
    Inga Ruginiene Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

    Litwa wprowadza stan sytuacji ekstremalnej. Powodem balony znad Białorusi [WIDEO]

  • od 28 listopada do 4 grudnia br. podjęto cztery próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Fot. PAP/	Krzysztof Ćwik
    od 28 listopada do 4 grudnia br. podjęto cztery próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Fot. PAP/ Krzysztof Ćwik

    MSWiA: prawie 64 tys. osób skontrolowano w minionym tygodniu na granicach z Niemcami i Litwą

  • Ciężarówki na Białorusi. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
    Ciężarówki na Białorusi. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

    Litwa apeluje do KE o pomoc ws. balonów z Białorusi i ciężarówek, które utknęły w tym kraju

  • Lotnisko (zdjęcie ilustracyjne) Fot. EPA/WILL OLIVER
    Lotnisko (zdjęcie ilustracyjne) Fot. EPA/WILL OLIVER

    Lotnisko w Wilnie zamknięte. Powodem balony znad Białorusi

Serwisy ogólnodostępne PAP