W listopadzie Nowoczesna wybierze władze partii

2017-09-02 11:15 aktualizacja: 2018-10-05, 19:54
Warszawa, 22.07.2017. Przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru (L) oraz przewodnicząca Klubu Poselskiego Katarzyna Lubnauer (P) podczas konferencji prasowej, 22 bm. na placu przed pomnikiem Armii Krajowej, przed Sejmem. (bz/doro)  Archiwum PAP/Bartłomiej Zborowski
Warszawa, 22.07.2017. Przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru (L) oraz przewodnicząca Klubu Poselskiego Katarzyna Lubnauer (P) podczas konferencji prasowej, 22 bm. na placu przed pomnikiem Armii Krajowej, przed Sejmem. (bz/doro) Archiwum PAP/Bartłomiej Zborowski
Podczas listopadowej konwencji wyborczej Nowoczesnej, delegaci wybiorą przewodniczącego i zarząd partii, a także Radę Krajową. "Oczekuję silnego mandatu podczas listopadowej konwencji" - mówi lider partii Ryszard Petru, zapowiadając swoją kandydaturę w wyborach.

Dwudniowa konwencja wyborcza Nowoczesnej odbędzie się 25 i 26 listopada w Warszawie.

"To będzie bardzo ważne wydarzenie - będzie to pierwsza wyborcza konwencja Nowoczesnej po konwencji założycielskiej" - podkreślił w rozmowie z PAP lider partii Ryszard Petru.

Polityk potwierdził, że będzie kandydował na przewodniczącego Nowoczesnej. "Jesteśmy świetną drużyną nie tylko w Sejmie, ale w całej Polsce. Mamy ok. 6000 członków i wzrost poparcia w sondażach" - ocenił. "Oczekuję silnego mandatu podczas listopadowej konwencji" - dodał.

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer uważa, że Petru to naturalny kandydat na przewodniczącego. "Jesteśmy w trakcie przygotowywania się do wyborów samorządowych. Jak mawiają, nie zmienia się koni w czasie przekraczania brodu. Poza tym, Nowoczesna ma stabilną sytuację sondażową, widać, że mamy też tendencję wzrostową. Nie sądzę, żeby Ryszard Petru miał kontrkandydata" - powiedziała PAP posłanka.

Lubnauer nie planuje zgłoszenia swojej kandydatury

Dopytywana, czy pod wpływem wysokich osobistych notowań, rozważa zgłoszenie swojej kandydatury w wyborach na szefa Nowoczesnej, Lubnauer zadeklarowała, że "na dzień dzisiejszy" ma inne plany polityczne.

W sierpniowym sondażu IPSOS dla Oko.press wyborcy Nowoczesnej odpowiedzieli na pytanie, który z polityków partii byłby najlepszym jej liderem. Na pierwszym miejscu, z poparciem 38 proc. uplasowała się Katarzyna Lubnauer, za nią, z 36 procentowym poparciem, zalazła się Kamila Gasiuk-Pihowicz. Na Ryszarda Petru wskazało 16 proc. badanych.

"Wynik sondażu motywuje mnie do dalszej pracy dla Nowoczesnej" - zaznaczyła szefowa klubu Nowoczesnej. "To zaufanie bardzo cieszy. Pytanie - co z nim można zrobić dla Nowoczesnej i dla Polski?" - dodała.

Zdaniem Lubnauer, o sile lidera świadczy siła jego współpracowników, a dotychczas Ryszard Petru otaczał się osobami, które "mają swój charakter i talenty". "Warto to kontynuować" - podkreśliła.

Niewykluczone, że podczas konwencji zostanie zmieniona nazwa partii z "Nowoczesnej Ryszarda Petru" na "Nowoczesną". "Ryszard Petru zaproponował zmianę nazwy partii, jeżeli będzie akceptacja tego pomysłu ze strony struktur, myślę, że do takiej zmiany może dojść" - podkreśliła Lubnauer.

Szefowa klubu Nowoczesnej poinformowała też, że listopadową konwencję poprzedzą wybory w strukturach partii. We wrześniu odbędą się wybory w kołach, w październiku zaś - wybory w regionach. "25 i 26 listopada spotkamy się w Warszawie, żeby rozmawiać o przyszłości Nowoczesnej" - zaznaczyła.

Będą rozmowy o programie partii

Podczas konwencji, oprócz wybrania władz partii, delegaci rozmawiać będą też o programie Nowoczesnej. "Wybory samorządowe będą także tematem, któremu poświęcimy bardzo dużo uwagi" - zapowiedziała Lubnauer.

Do tej pory Nowoczesna powołała szefów sztabów na wybory samorządowe we wszystkich regionach, wciąż zapadają decyzje ws. wyboru kandydatów na prezydentów miast. Dotychczas wyłoniono kandydata partii na prezydenta Warszawy - Pawła Rabieja. Chęć ubiegania się o stanowisko prezydenta Gdańska zadeklarowała z kolei posłanka Ewa Lieder.

Lubnauer pytana o perspektywę stworzenia wspólnych list partii opozycyjnych podczas najbliższych wyborów samorządowych, oceniła, że ważne jest, aby każda z partii opozycyjnych mogła sięgnąć do takiego elektoratu, do jakiego nie sięga inna. Dodała, że na decyzję o wspólnych listach jest jeszcze za wcześnie.

"Jeżeli ma powstać wspólna lista, to będzie to bardziej lista rozsądku, niż miłości. Musimy mieć wtedy jakieś minimum programowe i są takie sprawy, które nas łączą - łączy nas podejście do praworządności, UE" - zaznaczyła.

"Możemy coś budować na wspólnych wartościach i jeżeli będzie trzeba, jeżeli wyjdzie, że z rachunku matematycznego wynika, że szanse pokonania PiS są większe, jeżeli stworzymy koalicyjną listę, to trzeba będzie to potraktować poważnie" - dodała.

W sierpniu, po konsultacjach w strukturach partii, Nowoczesna przyjęła nowy statut - poinformował PAP Petru. "Bardzo demokratyczny. Powinien to być wzór dla pozostałych partii politycznych" - ocenił.

Nowy dokument zakłada powiększenie Rady Krajowej - w jej skład będą wchodzić nie tylko posłowie, ale też wybrani demokratycznie członkowie Nowoczesnej. Poszerzony został też katalog decyzji podejmowanych kolegialnie. Nowy statut zakłada, że przewodniczącego partii wybierać będą delegaci z całej Polski, dał też dodatkowe kompetencje regionom, powołano m.in. regionalne sądy koleżeńskie.

Aleksandra Rebelińska (PAP)

reb/ jbp/

TEMATY: