Rosja wzmacnia Zachodni Okręg Wojskowy. Do specnazu trafią śmigłowce Sapsan

2022-02-03 11:09 aktualizacja: 2022-02-03, 14:01
Śmigłowiec Sapsan
Śmigłowiec Sapsan
W rosyjskim Zachodnim Okręgu Wojskowym pojawią się śmigłowce Mi-8AMTSz-WN Sapsan, przeznaczone dla sił specnazu - podał w czwartek rosyjski dziennik "Izwiestija". Maszyny trafią do pułku śmigłowców w obwodzie smoleńskim, kolejne - do obwodu pskowskiego.

"Oczekuje się także, że Sapsany w najbliższym czasie trafią na wyposażenie jeszcze jednego pułku śmigłowców lotnictwa wojskowego Zachodniego Okręgu Wojskowego" - zapowiadają "Izwiestija", nie wymieniając konkretnego regionu.

Zachodni Okręg Wojskowy obejmuje regiony sąsiadujące z Białorusią, graniczący z Polską obwód kaliningradzki oraz centrum europejskiej części Rosji wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

W obwodzie smoleńskim Sapsany trafią do 400. pułku śmigłowców stacjonującego na lotnisku niedaleko Wiaźmy. W obwodzie pskowskim maszyny otrzyma 15. brygada armijna rozlokowana na lotnisku w mieście Ostrow.

Sapsany, zdolne do prowadzenia operacji w każdą pogodę, dniem i nocą, mogą przerzucać siły specnazu bądź desantu na tyły przeciwnika i wspierać je ogniem w razie konieczności - podkreślają "Izwiestija". Powołując się na opinię lotnika Igora Malikowa dziennik ocenia, że obecność tych maszyn znacząco wzmocni możliwości rosyjskiego lotnictwa na kierunku zachodnim.

Z doniesień "Izwiestii" wynika, że Zachodni Okręg Wojskowy wzmacniany jest nowymi jednostkami i sprzętem. W środę dziennik poinformował, że w okręgu powstaną bataliony walki radioelektronicznej i że ma być to odpowiedzią na kupowane przez Polskę amerykańskie pociski JASSM-ER. (PAP)

js/