Po serii zamachów stanu w Afryce Zachodniej szefowie państw regionu organizują szczyt

2022-02-03 22:28 aktualizacja: 2022-02-03, 22:41
 Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/SAID YUSUF WARSAME
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/SAID YUSUF WARSAME
Szefowie państw Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) zebrały się w czwartek w stolicy Ghany, Akrze, by uczestniczyć w nadzwyczajnym szczycie zwołanym po niedawnych zamachach stanu w trzech państwach należących do tej organizacji.

Rozmowy zwołano w tym samym tygodniu, w którym w Gwinei Bissau doszło do udaremnionej próby przewrotu. Podczas ataku na pałac prezydencki w stolicy kraju, Bissau, zginęło 11 osób. 24 stycznia wojsko przejęło władzę w Burkinie Faso, a w 2021 r. obalono rządy w Gwinei (we wrześniu) i Mali (w maju).

Wtorkowy atak na prezydenta Gwinei Bissau Umaro Sissoco Embalo budzi obawy przywódców krajów zachodnioafrykańskich, że region zmierza ku destabilizacji i lata wysiłków na rzecz ustanowienia rządów demokratycznych zostaną zaprzepaszczone.

Członkostwo Burkiny Faso w ECOWAS zostało zawieszone, gdy zbuntowani żołnierze aresztowali prezydenta Rocha Marca Christiana Kabore, któremu zarzucano, że nie radzi sobie z coraz częstszymi atakami dżihadystów. Agencja AFP zauważa, że na kraj zajmujący 182. miejsce na 189 państw w światowym indeksie rozwoju ONZ, może zostać nałożona kara finansowa.

ECOWAS nałożył już sankcje na Mali i Gwineę za zwlekanie ze spełnieniem obietnic przywrócenia rządów cywilnych. Zamknięto granice między tymi państwami a krajami członkowskimi organizacji, a także nałożono embarga na transakcje handlowe i finansowe oraz sankcje wobec osób fizycznych.

W sobotę dowódcy wojskowi z krajów ECOWAS udali się do stolicy Burkiny Faso, Wagadugu, na rozmowy z juntą, a w poniedziałek poleciała tam z misją dyplomatyczną minister spraw zagranicznych Ghany Shirley Ayorkor Botchwey. "Wydawali się otwarci na nasze sugestie i propozycje. To dobry znak" - oceniła Botchwey po spotkaniu z burkińskim podpułkownikiem Paulem-Henri Sandaogo Damibą i innymi przedstawicielami junty.(PAP)

kgr/