Premier Morawiecki: Czechy wycofały swoją skargę w sprawie Turowa. TSUE wykreśla sprawę z rejestru

2022-02-04 17:44 aktualizacja: 2022-02-04, 18:35
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Rządy Czech i Polski poinformowały Trybunał o zawarciu ugody ws. kopalni Turów. A to oznacza, że TSUE wykreśli sprawę z rejestru. - To kończy całkowicie sprawę - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Rządy Czech i Polski poinformowały w piątek Trybunał Sprawiedliwości UE o zawarciu ugody w sprawie kopalni Turów. Zgodnie z regulaminem prezes Trybunału postanawia o wykreśleniu sprawy z rejestru - poinformował PAP Ireneusz Kolowca z biura prasowego TSUE.

Z kolei wcześniej premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że sprawa kopalni Turów jest zakończona.

"Już w czwartek przekazaliśmy stronie czeskiej odpowiednie środki. To było 35 mln plus 10 ze strony PGE. Przypomnę, że pierwotnie wchodziła w grę nawet kwota 55 mln, a więc ograniczyliśmy ją znacznie" - powiedział premier w piątek na konferencji prasowej. Jak zaznaczył, "ale to proces, który jest na szczęście zamknięty". 

"W ślad za tym Republika Czeska wycofała swój wniosek, swoją skargę do instytucji europejskich. I to kończy całkowicie sprawę" - podkreślił Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki i szef rządu Czech Petr Fiala podpisali w czwartek w Pradze umowę "między Rządem RP a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów". Umowa zakłada, że Polska ma zapłacić 35 mln euro rekompensaty, natomiast Fundacja PGE ma przekazać 10 mln euro krajowi libereckiemu. (PAP)

Autorzy: Aneta Oksiuta, Wojciech Huk

mmi/kw/kgr/