Sytuacja na granicy. Kolejne strzały po białoruskiej stronie

2022-02-06 10:54 aktualizacja: 2022-02-06, 12:10
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Straż Graniczna zaobserwowała strzały z broni sygnałowej po białoruskiej stronie. Do zdarzenia doszło w okolicach Krynek (woj. podlaskie). Tego typu prowokacje zdarzają się cały czas – przekazała w niedzielę PAP rzecznik SG por. Anna Michalska.

"W Krynkach były widziane i słyszane strzały z pistoletów sygnałowych" – powiedziała PAP Michalska. Dodała, że tym razem amunicja sygnałowa nie spadła na polską stronę. "Tego typu prowokacje zdarzają się cały czas" - podkreśliła.

Np. w miniony wtorek na odcinku Placówki Straży Granicznej w Białowieży żołnierze białoruscy strzelili z broni sygnałowej, pocisk spadł na stronę polską, w miejscu, gdzie znajduje się stały posterunek polskich służb.

Por. Michalska poinformowała ponadto, że na terenie placówki w Czeremsze w nocy z soboty na niedzielę po godzinie 24 zatrzymano 5 obywateli Jemenu, którzy na Białoruś przylecieli z Rosji. Nie doszło do poważniejszych incydentów. Cudzoziemców zatrzymano, otrzymali postanowienie o opuszczeniu terytorium Polski i zostali odprowadzeni do linii granicy.

"To, co dzieje się na granicy nie jest normalną sytuacją. Takich zdarzeń nie było np. przed rokiem.  Wszyscy – zarówno funkcjonariusze Straży Granicznej, dziennikarze jak i opinia publiczna – przyzwyczaili się do tego, że jest niebezpiecznie. Na innych odcinkach naszej granicy przecież nie dochodzi do tego typu zdarzeń" – wskazała rzecznik SG.

W tym roku odnotowano już ponad 1100 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. (PAP)

mmi/