Australia otwiera granice dla zaszczepionych turystów

2022-02-07 07:13 aktualizacja: 2022-02-07, 10:53
Fot. PAP/EPA/BIANCA DE MARCHI
Fot. PAP/EPA/BIANCA DE MARCHI
Od 21 lutego Australia otwiera granice dla wszystkich zagranicznych przyjezdnych, którzy posiadają wizę i są w pełni zaszczepieni. Australia zamknęła swoje granice z powodu pandemii koronawirusa prawie dwa lata temu - w marcu 2020 r.

"Jeżeli jesteś podwójnie zaszczepiony, ponownie zapraszamy do Australii" - oświadczył australijski premier Scott Morrison podczas konferencji prasowej w Canberze.

Złagodzenie zasad przekraczania granicy jest szczególnie ważne dla zagranicznych turystów i ma dać impuls do podniesienia się z kryzysu linii lotniczych, hoteli i całego sektora turystycznego, który był jednym z najbardziej dotkniętych przez surowe ograniczenia epidemiczne wprowadzone w Australii - komentuje agencja Reutera.

W grudniu 2021 r. Australia poluzowała zasady wjazdu dla określonych grup, takich jak potrzebni na rynku imigranci czy zagraniczni studenci.

Restrykcyjne kontrolowanie granic i ścisłe lockdowny przyczyniły się w początkowej fazie pandemii do znacznie niższej liczby zakażeń w Australii niż w wielu innych państwach - przypomina Reuters. Dodaje, że w ostatnich tygodniach wywołana wariantem Omikron fala infekcji osiągnęła nienotowany wcześniej rozmiar. W jej szczycie wykrywano ok. 150 tys. zakażeń dziennie.

Krzywa infekcji w Australii już opada. W poniedziałek informowano o 23 tys. nowych przypadków - najmniejszej liczbie zakażeń w 2022 r.

Podczas ostatniej, trwającej od końca listopada 2021 r. fali zdiagnozowano ok. 2,4 mln infekcji. Wcześniej odnotowano 200 tys. zakażeń. Od początku pandemii w Australii na Covid-19 zmarło 4248 osób. (PAP)

kw/