Zakopane pełne turystów. Spore obłożenie hoteli o wyższym standardzie

2022-02-07 10:37 aktualizacja: 2022-02-07, 13:02
Fot. PAP/Grzegorz Momot
Fot. PAP/Grzegorz Momot
Frekwencja turystyczna na Podhalu podczas zimowego wypoczynku jest podobna, jak w roku przed pandemią. Turyści najchętniej wybierają hotele i obiekty o wyższym standardzie, gdzie obłożenie jest w okolicy 90 proc. Mniejszym powodzeniem cieszą się kwatery prywatne, zwłaszcza te oddalone od Zakopanego – ocenił Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG).

Minęła połowa feryjnych turnusów. Tradycyjnie największym zainteresowaniem zimowym wypoczynkiem pod Tatrami cieszy się trwający do 13 lutego turnus tak zwanych ferii warszawskich. Duży ruch turystyczny jest spodziewany także w ostatnim turnusie od 14 do 27 lutego, kiedy przerwę w nauce będą mieli uczniowie z województwa śląskiego.

„Turyści dopisali zwłaszcza w obiektach z renomą, w dobrym standardzie. Mniej zadowoleni są właściciele tak zwanych kwater prywatnych i obiektów mniej rozpoznawalnych na rynku i obiektów oddalonych od Zakopanego. Ilość turystów na Podhalu jest podobna, jak zimą w roku przed pandemią, czyli 2019” – powiedział PAP Wagner.

Minione lato oraz jesień 2021 roku były bardzo dobre pod względem ruchu turystycznego na Podhalu. Jednak ta wysoka frekwencja nie ma odzwierciedlenia w bieżącym sezonie zimowym, co ma korelację z obecną liczbą zachorowań. Liderzy na rynku hotelarskim w Zakopanem, czyli obiekty renomowane i obiekty kategoryzowane, cieszą się w ferie obłożeniem nawet na poziomie 90 proc. Średnie obłożenie wszystkich obiektów na Podhalu szacuje się w okolicach 70 proc. – ocenia TIG.

W obiektach, które weryfikują szczepienia, aż 90 proc. gości posiada certyfikaty covidowe. Hotelarze ponadto nie mają problemów z weryfikacją certyfikatów, a incydentalnie goście odmawiają ich okazania.

Jeżeli chodzi o obłożenie na stokach narciarskich, to jest ono spore. Jjednak nie widać długich kolejek znanych sprzed okresu pandemii. Pogoda pod Tatrami przez cały okres ferii sprzyja miłośnikom sportów zimowych. Dominują dni mroźne i bardzo śnieżne. W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.(PAP)

autor: Szymon Bafia

kw/