Szefowa KE: rozmawiamy z USA i innymi krajami o zwiększeniu dostaw gazu do Europy

2022-02-07 14:03 aktualizacja: 2022-02-07, 14:12
Ursula von der Leyen i Joe Biden. Fot. JOHN THYS PAP/EPA
Ursula von der Leyen i Joe Biden. Fot. JOHN THYS PAP/EPA
Kreml może nadal wykorzystywać dostawy gazu do nacisku politycznego, Europa musi być bardziej niezależna energetycznie, dlatego prowadzimy rozmowy z USA i innymi partnerami na temat zwiększenia dostaw gazu do Europy - powiedziała w poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen.

"Budujemy z USA partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, które przede wszystkim dotyczy zwiększenia dostaw skroplonego gazu LNG. Rozmawiamy też z innymi producentami gazu, na przykład Norwegią, na temat zwiększenia transportu do Europy" - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej podczas zorganizowanej przez niemieckie media konferencji "Europa 2022".

Rosja najwyraźniej nie jest zainteresowana zwiększeniem dostaw gazu do Europy mimo jego rekordowej ceny i dużego zapotrzebowania na ten surowiec; "to bardzo dziwny sposób prowadzenia biznesu" - zaznaczyła von der Leyen.

Dodała, że coraz więcej wskazuje na to, że Kreml będzie nadal używał dostaw gazu jako środka nacisku politycznego, dlatego Europa musi zyskać większą niezależność energetyczną i współpracować z wiarygodnymi dostawcami gazu.(PAP)

dsk/