Kiedy koniec obowiązku noszenia maseczek? Minister zdrowia: w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane

2022-02-09 13:37 aktualizacja: 2022-02-10, 09:45
Fot. ANATOLY MALTSEV PAP/EPA
Fot. ANATOLY MALTSEV PAP/EPA
Decyzje dotyczące noszenia maseczek w przestrzeni publicznych będą podejmowane, ale rekomendacja ich noszenia będzie zawsze formułowana ze strony ministra zdrowia i ekspertów – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. "Po to, żebyśmy zaczęli bardziej oswajać możliwość życia z covidem w tle" – dodał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski został zapytany w środę na konferencji prasowej, czy – jeśli sytuacja na to pozwoli – w marcu maseczki nie będą już obowiązkowe w tych miejscach, w których obecnie są.

Minister podkreślił, że jednym z obostrzeń jest noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, co dotyczy w szczególności transportu publicznego, ale również innych przestrzeni publicznych.

"Na tę chwilę to element, który zapewnia bezpieczeństwo epidemiczne" – powiedział. "Stosowanie reguły DDM jest fundamentalną regułą pozwalającą na walkę z epidemią" – podkreślił.

"Jeżeli chodzi o restrykcje dotyczące maseczek, to można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane, ale wyraźnie chcę zaznaczyć, że pewna rekomendacja noszenia maseczek – szczególnie w przestrzeniach publicznych – będzie ze strony ministra zdrowia i ekspertów – zawsze formułowana" – zapowiedział.

"Po to, żebyśmy zaczęli bardziej oswajać możliwość życia z covidem w tle, po to, żeby czuć się bezpiecznie" – dodał. (PAP)

Autorki: Daria Kania, Katarzyna Herbut

dsk/