Restrykcyjne obostrzenia pandemiczne szkodzą psychice

2022-02-19 21:19 aktualizacja: 2022-02-19, 21:22
Fot. PAP/Jacek Turczyk
Fot. PAP/Jacek Turczyk
Australijskie badanie pokazuje, że zamknięcie granic tego kraju spowodowało szereg problemów psychicznych wśród mieszkańców. Ewentualne przyszłe działania powinny uwzględniać mentalną odporność ludzi - przekonują naukowcy.

Specjaliści z Flinders University i innych ośrodków przeprowadzili rozmowy z 4 tys. ochotników, aby sprawdzić, jak zamknięcie australijskich granic wpłynęło na zdrowie psychiczne mieszkańców. 63 proc ochotników pochodziło z kraju, a 34 proc. spoza niego.

„Znakomita większość uczestników informowała o negatywnym wpływie restrykcji i wykazywała bardzo wysoki poziom psychologicznego stresu - donosi Kathina Ali, współautorka pracy opublikowanej w piśmie „Globalization and Health”. - Nasze rezultaty wskazują, że respondenci reagują podobnie, niezależnie czy mieszkają w Australii czy poza nią” - dodaje ekspertka.

Ankietowane osoby podawały różnorodne powody swoich kłopotów.

Wymieniali m.in. niemożność spotkania z partnerem, rodziną lub przyjaciółmi (dotyczyło to 81,1 proc. ankietowanych), powody ekonomiczno-zawodowe (4,9 proc.), związane z nauką (4,1 proc.), strach o osobiste bezpieczeństwo i zdrowie (2,6 proc.), utrudnienie urlopu (1,4 proc.).

Najgorzej czuły się przy tym osoby, które nie mogły spotkać się z bliskimi i cierpiące z powodu utrudnień w nauce.

„Jedna piąta respondentów była przekonana, że potrzebuje pomocy ze względu na psychiczne problemy. Specjaliści zajmujący się zdrowiem, także psychicznym powinni mieć świadomość tego kryzysu i oferować odpowiednie wsparcie oraz proponować praktyczne strategie ograniczania ryzyka dalszego pogorszenia sytuacji” - przekonuje dr Ali.

Autorzy odkrycia podkreślają, że wprowadzane w związku z epidemią działania muszą brać pod uwagę potencjalne szkody dla psychiki mieszkańców.

„Ważne jest, aby obserwować zdrowie psychiczne tych grup. Nadal mierzymy wpływ polityki granicznej na psychikę i samopoczucie - mówi jeden z badaczy, dr Dan Fassnach. - Jakościowe dane, które właśnie są w przygotowaniu do publikacji wskazują na jej znaczący wpływ. Respondenci donoszą, że zamierzają opuścić lub opuścili Australię ze względu na utrzymujący się stres i brak możliwości spotkania z rodziną” - informuje naukowiec.

Więcej informacji na stronach:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35135575/ (PAP)

Marek Matacz

kgr/