Izrael. Do kraju przyleciało 75 ukraińskich Żydów w obawie przed wojną

2022-02-21 10:28 aktualizacja: 2022-02-21, 10:31
Fot. ABIR SULTAN PAP/EPA
Fot. ABIR SULTAN PAP/EPA
Do Izraela przyleciało około 75 ukraińskich Żydów w ramach wspólnej akcji zorganizowanej przez Międzynarodową Wspólnotę Chrześcijan i Żydów (IFCJ), Agencję Żydowską na rzecz Izraela (JAFI) i izraelski rząd. Obywatele Ukrainy uciekają przed wojną - pisze dziennik "The Jerusalem Post".

"Nasze przesłanie do Żydów z Ukrainy jest jasne: Izrael zawsze będzie ich domem, nasze bramy są dla nich jak zwykle otwarte" - powiedziała minister ds. alii i integracji Pnina Tamano-Szata w niedzielę po południu po przylocie imigrantów na lotnisko Ben Guriona pod Tel Awiwem.

"Wzięłam pod uwagę wszelkie istotne czynniki, abyśmy mogli współpracować i byli przygotowani na każdy scenariusz nagłego masowego wzrostu liczby alii z Ukrainy" - dodała Tamano-Szata.

Średnia wieku wśród nowych imigrantów z Ukrainy to 40 lat; 21 z nich ma poniżej 18 lat, najstarszy skończył 81 lat. Ponad połowa postanowiła zamieszkać na północy Izraela, głównie w Hajfie i okolicach.

Około 2800 osób przyjechało do Izraela z Ukrainy, a ok. 7 tys. z Rosji

W 2021 roku do Izraela przybyło ponad 27 tys. imigrantów, czyli o 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Około 2800 osób przyjechało do Izraela z Ukrainy, a ok. 7 tys. z Rosji.

"Tak długo czekaliśmy i mieliśmy nadzieję, że na Ukrainie będzie się działo lepiej, ale jest tylko gorzej i straszniej" - powiedział Anzor Czurpin, który przyleciał do Izraela z Charkowa wraz z żoną i dwójką dzieci.

"Od 2014 roku ludzie żyją w niestabilnej sytuacji, nie są pewni nadejścia nowego dnia. Dziś tylko ślepiec nie dostrzeże, że jesteśmy na skraju wojny. Oczywiście wszechobecny jest niepokój" - dodał.

Alija oznacza trwałą żydowską imigrację do państwa Izrael.(PAP)

dsk/