Wystawa "Cele bezpieki" w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości

2022-02-21 10:30 aktualizacja: 2022-02-21, 10:39
Od 1 marca w Ministerstwie Sprawiedliwości będzie ponownie otwarta wystawa "Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945-1954", ukazująca powojenne losy powstańców warszawskich. Można ją będzie oglądać w piwnicach budynku MS.

Ekspozycja, przygotowana pierwotnie przez Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17. "Ukazuje okrutne represje komunistów stosowane wobec patriotów, bohaterów wojennych, którzy nie spodziewali się, że będą prześladowani i torturowani za walkę o niepodległość" - napisano w komunikacie MS.

"Cele bezpieki" to więzienne cele dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego, w tym gen. August Emil Fieldorf "Nil" – organizator i dowódca Kedywu AK, zastępca komendanta Głównego Armii Krajowej, powieszony przez komunistów w 1953 r. oraz Jan Rodowicz "Anoda" – uczestnik słynnej Akcji pod Arsenałem.

"Podczas brutalnych przesłuchań byli rozbierani do naga, a mimo mrozu, otwierano okno w pomieszczeniu, do którego ich prowadzono"

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło, że "tu torturowano polskich bohaterów, często przetrzymywano w karcerach w wodzie, w całkowitej ciemności, a także pozbawiano ich snu". "Podczas brutalnych przesłuchań byli rozbierani do naga, a mimo mrozu, otwierano okno w pomieszczeniu, do którego ich prowadzono" - przypomniano.

W gmachu obecnego Ministerstwa Sprawiedliwości zachowały się oryginale cele oraz pamiątki po więźniach – np. rysunki i napisy na ścianach. Wśród eksponatów są także pamiątki osób przetrzymywanych m.in. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej i we Wronkach. "To elementy biżuterii wykonywane z rybich ości i z chleba, religijne obrazki, krzyżyki oraz szachy zrobione z chleba" - przekazano w komunikacie.

Wszystkie pamiątki poddano starannej konserwacji. Ekspozycję zwiedzać będzie można m.in. z przewodnikiem, prowadzone też będą tu lekcje muzealne.

W poniedziałki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

By umówić się na oprowadzanie z przewodnikiem, trzeba przesłać maila na adres celebezpieki@1944.pl, umówić się telefonicznie +48 572 330 528 albo za pośrednictwem Facebooka: www.facebook.com/celebezpieki/. Wejście do muzeum od ul. św. Teresy. (PAP)

Autor: Katarzyna Krzykowska

dsk/