Szef BBN o projekcie ustawy o obronie ojczyzny: potrzebny, konsultowany z prezydentem

2022-02-22 18:08 aktualizacja: 2022-02-22, 18:27
Paweł Soloch. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Paweł Soloch. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy obronie ojczyzny to dokument potrzebny, konsultowany z prezydentem - napisał w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch.

"Przyjęty przez RM projekt Ustawy o obronie Ojczyzny to potrzebny, konsultowany z Prezydentem Andrzejem Dudą dokument. Z inicjatywy PAD przyspieszono wzrost wydatków do 2,5 procent PKB w 2024 r. Inne propozycje dot. planowania strategicznego, ćwiczeń obronnych i podnoszenia gotowości wojsk" - napisał szef BBN.

Projektowana ustawa przewiduje szybsze niż w obowiązującej ustawie o finansowaniu armii podnoszenie wydatków obronnych i osiągnięcie poziomu 2,5 proc. udziału w PKB w roku 2026, a nie 2030. Zakłada dopuszczenie finansowania zbrojeń spoza budżetu państwa – z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego, oraz przychodów ze sprzedaży akcji lub udziałów spółek przemysłu obronnego.

Udział wydatków majątkowych (na broń, sprzęt, infrastrukturę) ma wynosić co najmniej 20 proc. nakładów obronnych. Według zapowiedzi przy planowaniu modernizacji technicznej minister obrony ma uwzględniać interes rodzimego przemysłu zbrojeniowego.

Projekt nie określa liczebności sił zbrojnych; ma ona być ustalana w programie rozwoju sił zbrojnych.

Zawiera także przepisy o powoływaniu, do służby, zwalniania z niej, zasadach pełnienia służby w czasie mobilizacji, stanu wojennego i stanu wojny. Zapisano w nim także regulacje dotyczące szkolnictwa wojskowego, przepisy o dyscyplinie i obowiązujących żołnierzy ograniczeniach działalności gospodarczej i publicznej. Ma zastąpić 14 ustaw, w tym o powszechnym obowiązku obrony oraz o modernizacji technicznej i finansowaniu sił zbrojnych, i znowelizować kilkadziesiąt innych.(PAP)

kgr/