Atak na Ukrainę. Wybuchy pocisków artyleryjskich w Kijowie [RELACJA NA ŻYWO]

2022-02-24 03:00 aktualizacja: 2022-02-26, 03:13
Fot. Twitter/Euromaidan PR
Fot. Twitter/Euromaidan PR
Wieczorem w Kijowie słychać było ostrzał rosyjskiej artylerii. Rosjanie są już blisko stolicy. Wzmacniana jest ochrona mostów, na wjeździe do miasta i przy obiektach strategicznych instalowane są punkty kontrolne. Trudna sytuacja panuje w Charkowie i Sumach na południowym wschodzie kraju oraz na południu. Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak powiedział, że Ukraina zachowała kontrolę nad terytoriami zaatakowanymi przez Rosję. Na zachodzie Kijowa że w odstępie 3-5 minut w pobliżu elektrociepłowni na zachodzie Kijowa doszło do pięciu wybuchów. Około godz. 21 (20 w Polsce) władze kijowskie wydały ostrzeżenie w związku z możliwym nalotem.

Władze zaapelowały do mieszkańców Kijowa o sprawdzenie, czy na dachach ich budynków nie ma oznaczeń dla rosyjskiego ataku. W przypadku wykrycia takiego znaku należy go zakryć - podkreślono.

Celem wojsk rosyjskich jest zajęcie Kijowa i likwidacja obecnych władz Ukrainy, w tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował jego przedstawiciel Mychajło Podolak. Dodał, że prezydent zostaje w Kijowie.

Ukraińska armia informowała w piątek, że wojsko rosyjskie, próbuje podejść pod Kijów siłami pancernymi od strony Czernihowa (miasto na północny wschód od ukraińskiej stolicy) i Iwankowa (północny zachód). By spowolnić natarcie na tym drugim kierunku, siły ukraińskie wysadziły dwa mosty; informowano również o zaciętych walkach w okolicach miejscowości Dymer i Iwanków. W Homlu na Białorusi wylądowały rosyjskie samoloty transportowe Ił-76 z oddziałami, które mają przejść przez Czernihów i zaatakować Kijów - przekazał sztab generalny ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy.

02:55 Ukraińskie wojsko poinformowało o zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca i samolotu szturmowego Su-25.

Według informacji ukraińskiej armii śmigłowiec i samolot szturmowy Su-25 zostały zestrzelone krótko po północy w rejonie operacji sił zbrojnych Ukrainy za pomocą systemu rakietowego ziemia-powietrze SA-300.

Kolejny rosyjski samolot, myśliwiec szturmowy Su-25, został zestrzelony przez ukraińskiego pilota w pobliżu miasta Winnica na środkowej Ukrainie.

02:44 Płonący pojazd na kijowskim Prospekcie Pobiedy.

02:36 Reuters donosi o wybuchach pocisków artyleryjskich słyszanych w Kijowie w niewielkiej odległości od centrum miasta. 

W sobotę we wczesnych godzinach rannych w Kijowie słychać było częste wybuchy pocisków artyleryjskich, które dochodziły z miejsca, położonego w niewielkiej odległości od centrum miasta - poinformował Reutersa naoczny świadek.

02:24 "Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują szybkie działania Rady Europy mające na celu natychmiastowe zawieszenie Rosji. Niesprowokowana inwazja Rosji na Ukrainę wyraźnie narusza wartości, które podzielamy z Radą Europy" - napisał na Twitterze amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

01:36 Wieża Eiffla w Paryżu została podświetlona w piątek barwami flagi ukraińskiej. Iluminacje będą trwały przez 3 dni i wzbudzają duże zainteresowanie paryżan i turystów.

01:33 Podczas piątkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ Rosja zawetowała projekt rezolucji potępiającej jej agresję na Ukrainę. W głosowaniu projekt poparło 11 członków Rady, a trzech wstrzymało się od głosu.

01:06 Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim. "Właśnie rozmawiałem z prawdziwym przyjacielem Ukrainy - prezydentem Polski" - poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy.

"Jestem mu osobiście wdzięczny, a także narodowi polskiemu, za skuteczną, konkretną pomoc w tak trudnym czasie. Razem silniejsi. Dziękujemy" - dodał ukraiński lider.

01:02 Według oświadczenia sił zbrojnych Ukrainy, rosyjski samolot transportowy Ił-76 został zestrzelony w pobliżu Wasylkowa, miasta położonego 40 km na południe od Kijowa.

Na pokładzie miało znajdować się około stu spadochroniarzy.

00:48W kijowskim schronie podczas bombardowania przyszło na świat dziecko - podała ukraińska aktywistka, była posłanka Hanna Hopko. Zapewniła, że matka dziecka jest szczęśliwa po ciężkim porodzie.

"Mia urodziła się tej nocy w schronie, podczas bombardowania Kijowa. Jej mama jest szczęśliwa po tym ciężkim porodzie. Kiedy Putin zabija Ukraińców, wzywamy matki z Rosji i Białorusi do zaprotestowania przeciwko rosyjskiej wojnie na Ukrainie. Bronimy życia i ludzkości!" - podała na Twitterze Hopko.

00:27 Władze Ukrainy zwróciły się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o nadzwyczajne wsparcie finansowe w związku z inwazją Rosji - powiedziała dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgiewa.

Fundusz będzie prowadził rozmowy z Kijowem, aby ustalić, jak najlepiej pomóc Ukrainie - oświadczyła Georgiewa.

00:27 Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła rezolucji wzywającej Moskwę do zatrzymania agresji wojskowej na Ukrainę; Rosja użyła weta - poinformował ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie wstrzymały się od głosu.

00:14 Kanada nałożyła bezpośrednie sankcje na Putina, Iwanowa i Ławrowa oraz poparła odcięcie Rosji od systemu międzynarodowych rozliczeń bankowych SWIFT – poinformował podczas konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau. „Wyłączenie rosyjskich banków z systemu SWIFT dodatkowo utrudni Putinowi finansowanie jego brutalnych działań” - podkreślił.

Sankcje dotyczą też Białorusi „jako państwa, które ułatwiło inwazję na wolne i niepodległe państwo” – powiedział Trudeau.

00:01 Carnegie Hall i Filharmonia Wiedeńska odwołały występy w słynnej nowojorskiej sali rosyjskiego dyrygenta Walerija Giergijewa, zwolennika prezydenta Rosji Władimira Putina, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - poinformował dziennik „New York Times”.

Giergijew, a także pianista Denis Macujew mieli wystąpić w serii koncertów rozpoczynających się w piątek wieczorem. Obaj wielokrotnie bronili polityki Putina.

23:57 Dzień drugi rosyjskiej inwazji.

23:55 Ta tragedia może i musi się zakończyć - powiedział brytyjski premier Boris Johnson, zwracając się bezpośrednio do Ukraińców i Rosjan. Część zamieszczonego na Twitterze przesłania wygłosił po ukraińsku, a część po rosyjsku.

"Sceny, które rozgrywają się na ulicach i polach Ukrainy, są niczym innym jak tragedią. Dzielni młodzi żołnierze i niewinni cywile są dziesiątkowani, czołgi rozjeżdżają miasta i miasteczka, a pociski na oślep spadają z nieba. Minęło jedno pokolenie albo więcej od czasu, gdy byliśmy świadkami takiego rozlewu krwi w Europie. Mieliśmy nadzieję, że już nigdy nie będziemy musieli oglądać takich scen" - mówił Johnson w dwuminutowym nagraniu wideo.

23:50 Opublikowano rozporządzenie RM ws. zakazu wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Federacji Rosyjskiej.

23:37 Polska Straż Graniczna odprawia na bieżąco wszystkich - zapewnił w piątek późnym wieczorem wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że możliwości odpraw są większe, jednak po stronie ukraińskiej pojawiły się problemy spowodowane atakiem na systemy.

Z informacji przekazanych przez resort spraw wewnętrznych wynika, że w piątek do godz. 19. granicę Ukrainy z Polską w stronę Polski przekroczyło 35 tys. osób. Ministerstwo zapewniło, że polskie służby są gotowe na to, żeby obsłużyć na granicy każdą liczbę osób.

23:31 Tajwan dołączy do sankcji nałożonych na Rosję przez Stany Zjednoczone i inne kraje – podało  MSZ w Tajpej, nie informując na razie o szczegółach planowanych retorsji.

„Aby zmusić Rosję do zaprzestania agresji militarnej na Ukrainę i jak najszybszego wznowienia pokojowego dialogu między stronami, rząd Republiki Chińskiej zapowiada przystąpienie do międzynarodowych sankcji przeciwko Rosji” – przekazało MSZ w oświadczeniu.

23:15 Ukraina i Rosja rozmawiają o miejscu i czasie rozmów - poinformował Serhij Nikiforow, rzecznik ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w mediach społecznościowych..

"Ukraina jest i pozostaje gotowa do rozmów na temat przerwania ognia i pokoju" - powiedział rzecznik

22:45 Brytyjski minister transportu Grant Shapps ogłosił, że nie tylko samoloty rosyjskich linii lotniczych, ale także prywatne odrzutowce rosyjskich oligarchów nie mogą korzystać z przestrzeni powietrznej oraz lotnisk Wielkiej Brytanii.

"Działania (prezydenta Rosji Władimira) Putina są bezprawne i każdy, kto czerpie korzyści z rosyjskiej agresji na Ukrainę, nie jest tu mile widziany. Zaostrzyłem zakaz w Wielkiej Brytanii, aby żaden rosyjski prywatny odrzutowiec nie mógł latać w brytyjskiej przestrzeni powietrznej ani wylądować - ze skutkiem natychmiastowym" - poinformował Shapps na Twitterze.

22:10 Papież Franciszek zadzwonił do zwierzchnika ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego arcybiskupa Światosława Szewczuka i zapewnił, że zrobi wszystko, co w jego mocy. Papież pytał o sytuację w Kijowie i całej Ukrainie, przekazał arcybiskupowi Szewczukowi słowa bliskości z narodem i apostolskie błogosławieństwo dla Ukraińców. Zapewnił także o modlitwie za ten kraj.

22:07 Pentagon: USA będą kontynuowały pomoc wojskową dla Ukrainy i szukać sposobów, by to zrobić - powiedział w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby. Odmówił podania szczegółów ze względów bezpieczeństwa.

"Mogę powiedzieć, że wspieramy i będziemy nadal pomagać Ukrainie się bronić, rozważamy, jak to zrobić" - powiedział. Jak przyznał, sytuacja jest bardziej skomplikowana niż przed rosyjską inwazją ze względu na wyłączenie możliwości transportu lotniczego.

22:06 Obwód ługański: 80 proc. miasta Nowoajdar na wschodzie Ukrainy zostało zniszczone – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Facebooku.

Hajdaj podał, że w mieście wysadzono oba mosty na rzece Ajdar. Pewna liczba mieszkańców zdołała się ewakuować, ale z systemów rakietowych Grad ostrzelano nawet autobus, który miał ich przetransportować. Na skutek ostrzału moździerzowego uszkodzone zostały budynki mieszkalne i socjalna infrastruktura w Starobielsku, ok. 40 km na północ od Nowoajdaru. Zginęła jedna osoba. Dwa pociągi z ewakuowaną ludnością utknęły w mieście Popasna

22.05 Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken w rozmowie z szefem ukraińskiego MSZ Dmytrem Kułebą wyraził oburzenie z powodu stosowanej przez Rosję taktyki, która prowadzi do rosnącej liczby ofiar śmiertelnych wśród cywilów na Ukrainie, w tym dzieci. Blinken podkreśliłw rozmowie z Kułebą, że Stany Zjednoczone będą dalej wspierać Ukrainę w jej działaniach obronnych przed rosyjską agresją.

21:59 Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price: Rozmowy proponowane przez Rosję w czasie, gdy jej wojska okrążają i bombardują Kijów, nie mają szans powodzenia i zgadzamy się co do tego z naszymi ukraińskimi partnerami.

"Nie trzeba być wielkim analitykiem politycznym, by wiedzieć, że oferta dyplomacji (składana) w czasie, kiedy bombardujesz, ostrzeliwujesz stolicę zamieszkaną przez 2,9 mln ludzi i kiedy twoje czołgi się do niej zbliżają, a twoje siły ją okrążają (...) to nie jest kontekst, w którym dyplomacja może odnieść sukces" - powiedział Price podczas konferencji prasowej. 

21:47 Rosja niszczy atakami rakietowymi infrastrukturę przygraniczną Ukrainy – poinformowało ukraińskie MSW na Facebooku. Jak podano, siły rosyjskie przeprowadziły tego dnia kilka ataków rakietowych z morza na obiekty Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, położonych w obwodach odeskim i mikołajowskim nad Morzem Czarnym. Uszkodzonych zostało kilka posterunków obserwacji technicznej.

21:46 Stany Zjednoczone nałożą sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa i członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa - zapowiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

"Rozważaliśmy to (rozwiązanie) od jakiegoś czasu (...) Silny pogląd prezydenta (USA Joe Bidena) jest taki, by podejmować działania i kroki w zgodzie z naszymi europejskimi partnerami" - powiedziała Psaki, odnosząc się do sankcji ogłoszonych wcześniej w piątek przez UE i Wielką Brytanię

21:38 Siły rosyjskie zostały powstrzymane w pobliżu miasta Konotop w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy; doznały wieczorem ciężkich strat – poinformowały w piątek ukraińskie władze wojskowe.

„Mają problemy z paliwem i zapasami” - podano w oświadczeniu, dodając, że zdarzały się przypadki grabienia przez Rosjan lokalnych sklepów.

21:34 Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow na Facebooku: "W ciągu kilku dni interwencji na Ukrainie będzie zlikwidowanych tylu rosyjskich wojskowych, ilu w ciągu dwóch wojen czeczeńskich. Tysiące. Tysiące. Rządzący Rosją stał się zabójcą. Zabójcą nie tylko Ukraińców, ale też Rosjan". Minister stwierdził, że do rosyjskiej armii są obecnie powoływani w całej Rosji "chłopcy", bez minimalnych bojowych nawyków. Żołnierzom kontraktowym nie mówi się, dokąd są kierowani i co ich czeka.

"Ukryjcie swoich bliskich, jeśli są wam drodzy. Nie wysyłajcie ich na pewną śmierć! Będą ich zabijać z każdego okna w każdym z ukraińskich miast" - zaapelował Reznikow.

Wezwał, by Rosjanie wychodzili na ulice i wymagali zakończenia wojny oraz wycofania rosyjskiej armii z Ukrainy.

21:27 ONZ: Martin Griffiths, szef Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), zapowiedział, że na operacje pomocowe na Ukrainie potrzebny będzie w skali trzech miesięcy ponad miliard dolarów. ONZ chce "pewnego i bez przeszkód dostępu" pomocy humanitarnej na Ukrainie, a osoby zajmujące się tą pomocą powinny mieć zapewnioną "ochronę we wszystkich regionach Ukrainy dotkniętych konfliktem". ONZ szacuje, że wskutek rosyjskiej inwazji ok. 100 tys. osób zostało już wysiedlonych na Ukrainie. "Oczekujemy, że może ich być 1,8 mln lub nawet więcej" - powiedział Griffiths, dodając, że liczba ta nie powinna być brana pod uwagę jako liczba osób, które będą potrzebować pomocy humanitarnej.

21:18 Władze Ukrainy: już drugą dobę w elektrowni w Czarnobylu Rosjanie przetrzymują zakładników

Sytuacja w strefie wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni, zajętej przez Rosjan, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa całego europejskiego kontynentu - zaalarmowało ukraińskie ministerstwo energetyki. Już drugą dobę przetrzymywani są tam zakładnicy.

Według informacji dyrektora Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej Wałerego Sejdy w strefie wykluczenia pod kontrolą wojsk Federacji Rosyjskiej są: tzw. sarkofag elektrowni, bloki energetyczne, które są w stadium wyłączania z eksploatacji, zbiorniki zużytego paliwa jądrowej.

20:54 "Siły rosyjskie nadal posuwają się wzdłuż dwóch osi w kierunku Kijowa. Ich celem jest okrążenie stolicy, zapewnienie kontroli nad ludnością i zmiana reżimu" - napisał szef brytyjskiego wywiadu wojskowego gen. Jim Hockenhull w komunikacie przekazanym przez brytyjskie ministerstwo obrony.

 

20:50 Nowe zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies pokazują około 150 niewidzianych wcześniej śmigłowców oraz kilka dużych zgrupowań sił lądowych na południowej Białorusi, w odległości około 30 km od granicy z Ukrainą - poinformowały w media, w tym agencja Reutera.

20:44 Ukraińskie koleje poinformowały o pociągach ewakuacyjnych z Kijowa na zachód, m.in. do Lwowa. Wiceminister infrastruktury Mustafa Najem ocenił, że pociągi mogą zabrać około 10 tysięcy osób. Pociągi odjadą m.in. do Użhorodu, Truskawca, Kowla, Czerniowiec i do Lwowa. Do niektórych z nich dodano kilka dodatkowych wagonów.

20:25 Witalij Kliczko, mer Kijowa:  "Kijów jest w groźnej sytuacji, blisko miasta stoją Rosjanie. Nocą będzie bardzo trudno. Rosyjskie wojska są blisko stolicy. W mieście wojskowi i organy ścigania unieszkodliwiają grupy dywersyjne". 

Około godz. 21 (godz. 20 w Polsce) władze kijowskie wydały ostrzeżenie w związku z możliwym nalotem. Wszyscy mają udać się do schronów - zaapelowano.

20:12 Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) rezygnuje z przyjęcia Rosji i zamknie swe biuro na Ukrainie.

20:09 Musimy dalej działać zjednoczeni i odbudować europejskie struktury bezpieczeństwa; robimy, co możemy, by wesprzeć Ukrainę. Jesteśmy gotowi przyjąć uchodźców i rannych - mówili liderzy państw Bukareszteńskiej Dziewiątki po spotkaniu w Warszawie

20:01 Mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko: Kijów jest w groźnej sytuacji, wzmacniana jest ochrona mostów, na wjeździe do miasta i przy obiektach strategicznych instalowane są posterunki kontrolne. W odstępie 3-5 minut w pobliżu elektrociepłowni na zachodzie Kijowa doszło do pięciu wybuchów.

19:48 W Petersburgu protest przeciwko wojnie z Ukrainą. Są zatrzymani.

Na demonstrację przyszło około 200 osób. Policja zatrzymała ponad 60 ludzi. Protest odbył się w centrum Petersburga. Ludzie przyszli bez plakatów, nie wznosili też żadnych haseł. Kolumna przeszła w stronę Placu Pałacowego i została zatrzymana.Po zatrzymaniu kilkudziesięciu osób pozostali uczestnicy akcji rozeszli się.

19:38 Agencja Reutera: W Kijowie słychać w piątek wieczorem salwy artylerii.

19:26 Włochy nie wetują wykluczenia Rosji z systemu płatności SWIFT - zapewnił w piątek szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio w Brukseli. Podkreślił, że jego kraj zawsze głosuje zgodnie z linią Unii Europejskiej.

19:22 Szef unijnej dyplomacji JosepBorrell: wyłączenie Rosji z systemu SWIFT może zostać przyjęte w najbliższych dniach, w zależności od postępowania Rosji. Unijne sankcje spowodują wzrost inflacji w Rosji, erozję jej bazy przemysłowej, obniżenie inwestycji zagranicznych

19:14 Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do liderów UE o sankcje wobec Rosji: odcięcie Rosji od systemu SWIFT, zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej dla Rosji, zamrożenie i konfiskata majątków rosyjskich elit, odcięcie firm od rynków kapitałowych oraz odejście od kupowania paliw od Rosji.

19:07 W Uhrynowie-Dołhobyczowie na przejazd czeka 1150 samochodów, w Szeginiach-Medyce, w Smolnicy-Krościenku i Krakowcu-Korczowej – po 1000, w Jahodzinie-Dorohusku 850, a w Rawie Ruskiej-Hrebennem – 800 samochodów. Rano na przejściu w Szeginiach piesza kolejka zaczynała się 38 km od przejścia granicznego.

19:05 Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell: prezydent Rosji Władimir Putin i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow dodani do listy sankcji UE

18:58 Niemcy są otwarte na odcięcie Rosji od systemu płatności międzybankowych SWIFT, ale najpierw muszą rozważyć konsekwencje tego kroku dla swojej gospodarki – poinformował w piątek minister finansów RFN Christian Lindner.

18:57 Doradca prezydenta Ukrainy: Ukraina zachowała kontrolę nad terytoriami zaatakowanymi przez Rosję; najtrudniejsza sytuacja jest w miastach Charków i Sumy oraz na południu kraju – powiedział w piątek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

18:40 NATO: Rosja zaatakowała nie tylko Ukrainę, ale też międzynarodowy ład

18:34 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił na swojej stronie na Facebooku nagranie wideo, na którym widać go w Kijowie wraz z innymi przedstawicielami władz, i zapewnił, że nadal będzie stąd bronić ojczyzny.

„Jesteśmy tu. W Kijowie. Bronimy Ukrainy. I tak będzie dalej. Chwała naszym obrońcom. Chwała naszym obrończyniom” – mówi na nagraniu Zełenski.

Oprócz niego na nagraniu widać szefa administracji prezydenta Andrija Jermaka, premiera Denysa Szmyhala, Mychajło Podolaka z biura prezydenta Ukrainy i szefa frakcji prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyda Arachamiję.

18:31 Mariusz Błaszczak na Twitterze: "Konwój z amunicją, którą przekazujemy Ukrainie, dotarł już do naszych sąsiadów. Wspieramy Ukraińców, jesteśmy solidarni i stanowczo sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji".

18:15 ONZ: "Ponad 50 tys. uchodźców ukraińskich uciekło z kraju w ciągu mniej niż 48 godzin, głównie do Polski i Mołdawii, a wielu innych kieruje się w stronę granic" - napisał na Twitterze Grandi, "serdecznie dziękując rządom i obywatelom krajów, które mają otwarte granice i przyjmują uchodźców".

18:08 NATO: nasze zobowiązanie do przestrzegania artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest niepodważalne. Jesteśmy zdecydowani, aby chronić i bronić wszystkich sojuszników.

18:07 Rosyjskie wojsko ostrzelało karetki pogotowia w obwodach zaporoskim i czernihowskim, w południowo-wschodniej i północnej części Ukrainy - poinformował w piątek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko.

Szef resortu zdrowia powiedział też w ukraińskiej telewizji, że rosyjskie siły ostrzelały szpital psychiatryczny w Czernihowie

18:04 NATO: wzywamy wszystkie kraje świata do bezwzględnego potępienia inwazji Rosji na Ukrainę. Nikt nie powinien dać się nabrać na kłamstwa rosyjskiego rządu.

17:57 Belgia może zacząć dostarczać broń na Ukrainę - poinformowała w piątek szefowa MSZ Sophie Wilmes i dodała, że ma nadzieję, iż "nie jest za późno”. Kilka dni temu dziennik “De Standaard” ujawnił, że rząd zignorował wcześniejsze prośby Kijowa o dostarczenie uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

17:50 Rada Bezpieczeństwa Narodowego przekazała rządowi zalecenie, by ten działał na arenie międzynarodowej na rzecz wykluczenia Rosji z systemu finansowego Swift. „Obecnie nie jest możliwy dialog z Rosją” - podkreślił kanclerz Karl Nehammer.

17:47 Obywatele polscy uciekający z Ukrainy i osoby pochodzenia polskiego, które mają Kartę Polaka, są odprawiani na przejściach granicznych poza kolejnością - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Zapewnił też, że na wszystkich przejściach jest otwarty ruch pieszy.

17:46 Rosja dokonała w piątek ograniczonego postępu, a Ukraina utrzymuje kontrolę nad kluczowymi miastami - poinformowało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo obrony.

17:45 Mieszkańcy Białorusi dzielą się w internecie informacjami o zauważonych ruchach wojsk lub dużego sprzętu wojskowego. Doniesienia te zamieszczane są m.in. na kanale Telegramu opozycyjnego blogera Antona Matolki.

17:39 Rosyjska rakieta trafiła statek towarowy Namura Queen, pływający pod banderą Panamy na Morzu Czarnym, i spowodowała pożar. Nie ma informacji o rannych, sytuacja jest pod kontrolą - poinformowała w piątek ukraińska agencja spedycyjna Stark Shipping.

17:31 Starobielsk w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy został ostrzelany przez rosyjską armię - poinformował w piątek przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko i opublikował nagranie z miejsca zdarzenia. Widać na nim zniszczone, płonące domy jednorodzinne i unoszący się dym. Szef władz obwodowych Serhij Hajdaj poinformował, że w ostrzale został uszkodzony gazociąg, ulatnia się gaz. W wyniku ostrzału zapaliły się też dwa budynki. Uszkodzone zostało przedszkole. Jedna osoba zginęła - przekazał Hajdaj. W piątek w pobliżu Starobielska ukraińska artyleria zadała straty przeciwnikowi. Rozbito kolumnę rosyjskiego sprzętu, który przygotowywał się do przeprawy przez rzekę Ajdar. Ukrinform przekazał, że ukraińskie siły zniszczyły dwa rosyjskie czołgi i jeden transporter opancerzony.

17:21 Rosyjskie siły pancerne otworzyły nową drogę natarcia w kierunku Kijowa, a większość wojsk pozostaje w odległości ponad 50 km od centrum miasta - poinformowało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo obrony. "Rosyjskie siły pancerne otworzyły nową drogę natarcia w kierunku Kijowa, po tym jak nie udało im się zdobyć Czernihowa. Większa część rosyjskich sił nacierających na Kijów pozostaje w odległości ponad 50 km od centrum miasta. Są doniesienia o sporadycznych starciach na północnych przedmieściach Kijowa, które będziemy monitorować" - napisało ministerstwo obrony w przekazanym poprzez Twittera komunikacie wywiadowczym.

17:13 Kilkuset Amerykanów i stałych rezydentów USA opuściło Ukrainę w ostatnich dniach - poinformował w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że z kraju przed wojną uciekają "dziesiątki tysięcy" uchodźców. Oficjel dodał, że amerykańscy żołnierze w Polsce przygotowują ośrodki pomocy dla osób ewakuowanych z Ukrainy. Oznajmił też, że jak dotąd zachodnia Ukraina w większości nie została objęta działaniami wojennymi.

17:10 Po zaciętych walkach i mimo ogromnych wysiłków armii ukraińskiej atakujący znacznymi siłami Rosjanie w piątek przejęli kontrolę ważną przeprawę na Dnieprze do miasta Cherson – poinformował szef władz obwodu chersońskiego Hiennadij Łahuta.

17:06 Minister transportu Czech Martin Kupka poinformował w piątek o zamknięciu od północy czeskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów przewoźników. Działania w tym zakresie strona czeska ma konsultować z Polską.

17:03 Opór stawiany przez Ukrainę jest większy, niż spodziewali się tego Moskwa, a jej ofensywa straciła trochę na impecie - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że według szacunków USA Rosja użyła dotąd około jednej trzeciej z ponad 150 tys. żołnierzy zgromadzonych wokół Ukrainy.

17:01 Szef MSZ Włoch: Rosja została wykluczona z Rady Europy.

16:51 Część ludzi nie zdołała dostać się do pociągu, którym chcieli ewakuować się z Kijowa do Lwowa w związku z rosyjskim atakiem - informuje publiczny nadawca Suspilne. Na dworcu są tłumy.

16:48 Mamy informacje wskazujące na to, że Rosja rozpoczęła desant morski z udziałem tysięcy żołnierzy pod Mariupolem nad Morzem Azowskim - podał w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, celem ma być szturm na miasto i resztę Donbasu. "Spodziewamy się, że Rosja ruszy w stronę Mariupola i Donbasu po lądowaniu" - powiedział przestawiciel resortu podczas briefingu prasowego.

16:43 Rosja poinformowała Ukrainę o zgodzie na rozmowy; w skład delegacji Rosji mają wejść przedstawiciele MSZ, ministerstwa obrony i administracji prezydenta - poinformował w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jako miejsce rozmów wymienił Mińsk.

16:36 Mieszkańcy jednej z podkijowskich miejscowości przygotowują koktajle Mołotowa, by pomóc ukraińskiej armii w odparciu rosyjskiej inwazji - informuje w piątek Radio Swoboda. Na krótkim filmie opublikowanym również na profilu białoruskiego kanału Nexta na Twitterze widać mężczyzn, którzy w prowizorycznych warunkach przygotowują kilkadziesiąt butelek z płynem zapalającym. Używają do tego benzyny i styropianu, który zwiększa skuteczność. Mężczyźni twierdzą, że przygotowują broń na "przyjęcie gości".

16:36 Cztery osoby cywilne zginęły w piątek w obwodzie kijowskim na skutek rosyjskiego ataku lotniczego – poinformowała agencja UNIAN, powołując się na władze obwodowe. Rannych jest 15 osób.

16:32 We Lwowie wprowadzono w piątek godzinę policyjną - poinformowała agencja Interfax-Zapad, powołując się na przedstawiciela władz położonego na zachodzie Ukrainy miasta. Godzina policyjna będzie obowiązywać od 22.00 do 6.00. Szef lwowskiej administracji wojskowej Maksym Kozycki powiedział, że mieszkańcom zatrudnionym w kluczowych obiektach infrastruktury zostaną wydane przepustki.

16:27 W Czernihowie na północy Ukrainy Rosjanie zaatakowali budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i przepompownię - pisze portal Ukraińska Prawda.

W budynek SBU trafiły dwa pociski, obiekt płonie - relacjonuje nadawca Suspilne Czernihiw.

16:10 "Komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy. Niedługo finalna decyzja" - napisał szef rządu na Twitterze.

16:01 Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że rosyjski ostrzał przedszkola w Ochtyrce w obwodzie sumskim jest zbrodnią wojenną. Na skutek ataku część dzieci jest ciężko ranna. "Dzisiejsze rosyjskie ataki na przedszkole i sierociniec to zbrodnie wojenne i pogwałcenie Statutu Rzymskiego. Wspólnie z prokuraturą generalną zbieramy ten i inne fakty, które niezwłocznie prześlemy do Hagi. Odpowiedzialność jest nieunikniona" - napisał Kułeba.

15:55 Komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy - poinformował Mateusz Morawiecki.

15:47 Ministrowie spraw zagranicznych państw UE, obradujący w piątek w Brukseli, debatują nad możliwością zamrożenia zagranicznych aktywów prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych tego kraju Siergieja Ławrowa. Informację tę podała m.in. agencja Bloomberg.

15:46 Rosjanie w pierwszy dzień wojny z Ukrainą wypłacili z banków 111 mld rubli gotówką (ponad 1,3 mld dolarów) - podała w piątek niezależna "Nowaja Gazieta". Największe banki, w tym objęte sankcjami USA, zapewniają klientów, że działają w zwykłym trybie.

Ostatni raz tak masowo Rosjanie wypłacali gotówkę w marcu 2020 roku. Wówczas rozpoczęła się pandemia koronawirusa.

15:40 Szef NATO Jens Stoltenberg: Moskwa ponosi całkowitą odpowiedzialność za dawno planowaną, bezwzględną inwazję. 

15:30 Estonia wysyła na Ukrainę dodatkowe pociski Javelin i amunicję przeciwlotniczą - poinformowała telewizja publiczna ERR, powołując się na ministerstwo obrony. 

"Dostarczamy (...) 25 tys. opakowań suchej żywności, sprzęt medyczny, amunicję, dodatkowe pociski Javelin i amunicję przeciwlotniczą" - powiedział Kusti Salm, stały sekretarz ministerstwa.

15:25 Ukraińskie pojazdy wojskowe przybywają do Kijowa, aby bronić stolicy przed nadciągającymi wojskami rosyjskimi - poinformowało w piątek ukraińskie MSW. Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział wcześniej, że miasto znalazło się w fazie defensywnej.

15:18 Rząd RFN podtrzymuje swój sprzeciw wobec wykluczenia Rosji z systemu płatności SWIFT w ramach sankcji za inwazję na Ukrainę. „Zawieszenie SWIFT byłoby technicznie trudne do przygotowania i miałoby również ogromny wpływ na transakcje płatnicze w Niemczech, dla niemieckich firm prowadzących interesy z Rosją” – powiedział w piątek rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

15:17 Rosjanie w pierwszy dzień wojny z Ukrainą wypłacili z banków 111 mld rubli gotówką (ponad 1,3 mld dolarów) - podała w piątek niezależna "Nowaja Gazieta". Największe banki, w tym objęte sankcjami USA, zapewniają klientów, że działają w zwykłym trybie.

15:09 Rząd Irlandii w trybie natychmiastowym zniósł tymczasowo obowiązek wizowy dla obywateli Ukrainy - ogłosiła w piątek irlandzka minister sprawiedliwości Helen McEntee.

15:00 Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oznajmił w piątek w rozmowie z CNN, że będzie bronił Kijowa przed rosyjską inwazją razem z batalionem obrony terytorialnej. Przyznał jednak, że jednostka ma ograniczoną ilość broni, przez co nie może przyjąć wielu chętnych.

14:51 Premier Izraela Naftali Benet rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i zaoferował Ukrainie pomoc humanitarną. Wyraził nadzieję na szybkie zakończenie walk w tym kraju - poinformowały w piątek jego służby prasowe.

14:48 Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o natychmiastowe przerwanie inwazji na Ukrainę. “Niech pan zatrzyma szaleństwo tej wojny. Teraz!” - wezwał Steinmeier w piątkowym oświadczeniu. Zaapelował również do obywateli RFN o podjęcie działań solidarnościowych na rzecz Ukrainy.

14:44 Przepisy ws. zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych są niezwłocznie procedowane; zakaz będzie obowiązywał od północy - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Wcześniej przygotowanie uchwały w tej sprawie polecił premier Mateusz Morawiecki.

14:44 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaapelował do Ukraińców o zamieszczanie w sieciach społecznościowych informacji dowodzących rosyjskiej agresji na Ukrainie, aby obywatele Rosji „widzieli, co popierają”. „Trzeba pokazać światu i samym obywatelom Rosji, że wojska rosyjskie ostrzeliwują nasze miasta, zabijają kobiety i dzieci. A ci, którzy utrudniają Ukrainie walkę albo blokują sankcje przeciw państwu-zabójcy – plamią swoje ręce krwią niewinnych ludzi” – oznajmił w piątek Reznikow. Dodał, że plany rosyjskich okupantów udało się udaremnić i teraz należy zlikwidować „potok bzdur, które produkuje Kreml”. Według niego będzie to oznaczać koniec „seryjnego mordercy i napastnika atakującego sąsiadów”. 

14:34 Za wojnę na Ukrainie odpowiedzialna jest tylko putinowska Rosja; nie możemy poprzestać na biernym potępianiu tego brutalnego ataku, musimy mocniej wspierać Ukrainę, szczególnie poprzez dostawy uzbrojenia - powiedział na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki prezydent Andrzej Duda.

14:33 Kraje Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) - inicjatywy zapoczątkowanej przez Polskę i Rumunię w 2014 roku - wiedzą, co to walka o wolność i suwerenność - napisała w piątek na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która bierze udział w szczycie B9 w Warszawie.

14:30 Rosjanie sprzeciwiający się inwazji na Ukrainę "nie mają prawa organizować akcji protestacyjnych w celu wyrażenia swojego punktu widzenia" bez uprzedniego uzyskania pozwolenia - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podczas telekonferencji z zagranicznymi dziennikarzami.

14:20 Rosja jest gotowa wysłać delegację do Mińska na negocjacje z Ukrainą - powiedział w piątek rzecznik Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, cytowany przez portal RBK.

14:15 Rząd Niemiec uważa, że życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jest zagrożone z powodu rosyjskiej inwazji - pisze dziennik "Bild", cytując rzecznika rządu Steffena Hebestreita, który powiedział, że "naiwnością byłoby twierdzić, że nie jest on (Zełenski) w niebezpieczeństwie".

14:06 Kolektyw hakerski Anonymous oficjalnie jest w stanie cyberwojny z Rosją - ogłosili aktywiści Anonymous na Twitterze. W piątek nie działało już szereg rosyjskich witryn, m.in Russia Today. "Ukraina, która jest państwem demokratycznym, została najechana przez faszystowską dyktaturę. To nie jest konflikt pomiędzy NATO i Rosją, to walka demokracji z faszyzmem" - oświadczyli Anonymousi na Twitterze.

13:56 Bardzo prawdopodobne, że utracimy połączenia telefoniczne i inne mobilne połączenia z niektórymi rejonami wschodniej Ukrainy - powiedziała w piątek PAP Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej. W części miast nie ma prądu i wody, jest odcięty gaz - dodała.

13:46 Poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

13:46 Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie na Morzu Czarnym trafili w statek pod banderą Mołdawii.

13:45 Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem wyraził w piątek skłonność do negocjacji na wysokim szczeblu z Ukrainą – przekazało chińskie MSZ. Xi poparł rozwiązanie sporu na drodze negocjacji.

13:41 Ukraiński sprzęt wojenny wjeżdża do Kijowa, by bronić miasta - poinformował w piątek w wiadomości wideo zamieszczonej na Facebooku doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko. "Teraz ukraiński sprzęt wojenny wjeżdża do Kijowa, aby utrzymać obronę miasta" – oświadczył Denysenko. Zaapelował do mieszkańców, aby nie filmowali ani nie zamieszczali informacji o ruchach wojska. 

13:30 Pociąg ratunkowy, który może być wykorzystywany do transportu poszkodowanych z Ukrainy jest już prawie gotowy – przekazał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

13:28 Nawet 5 mln osób może opuścić Ukrainę w wyniku ataku ze strony Rosji - wynika z przedstawionych w piątek na konferencji prasowej w Genewie szacunków ONZ. Wskutek działań wojennych zginęło tam już 25 cywilów, a 102 zostało rannych.

13:27 Wieś Hawryliwskie na północny zachód od Kijowa została ostrzelana przez siły rosyjskie w piątek – poinformowały kijowskie władze obwodowe. Podano również, że w wyniku ataku są ofiary pośród cywilów. Hawryliwskie znajduje się niedaleko od wsi Worzel. Rano w piątek wiceminister obrony Hanna Malar napisała na Facebooku, że „okupant może podjąć próbę wejścia” do tej miejscowości i okolicznych wsi. Władze Ukrainy informują od rana o walkach prowadzonych na północny zachód od Kijowa, gdzie Rosjanie próbują się przedrzeć w kierunku stolicy. Walki odbywają się m.in. w okolicach Hostomla, Iwankowa i Dymeru.

13:20 Rosyjskie siły zbrojne ostrzelały przedszkole w ukraińskim mieście Ochtyrka w obwodzie sumskim, 120 km na zachód od Charkowa - informuje w piątek serwis informacyjny Euromaidan PR. Wśród rannych w wyniku ataku są dzieci. 

13:19 W bezprecedensowym geście papież Franciszek udał się w piątek do siedziby ambasady Rosji przy Stolicy Apostolskiej, by wyrazić zaniepokojenie wojną na Ukrainie. O wizycie poinformowało biuro prasowe Watykanu.

13:15 „To nie jest po prostu wtargnięcie Rosji na Ukrainę, to początek wojny przeciw Europie. Przeciwko jedności Europy. Przeciwko elementarnym prawom człowieka w Europie. Przeciwko wszystkim prawom współistnienia na kontynencie” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski.

13:05 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do obywateli europejskich państw, by przyjechali na Ukrainę, aby pomóc w odparciu rosyjskiej agresji.

12:45 Polska jest w pełni przygotowana do przyjęcia uchodźców z Ukrainy - oświadczyła w piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. wewnętrznych i migracji Anitta Hipper.

12:44 Putin to nie jest naród rosyjski - napisał w piątek na Twitterze wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell, komentując aresztowania ludzi w Rosji, którzy protestowali przeciwko inwazji na Ukrainę. "Prawie dwa tysiące odważnych Rosjan zostało brutalnie zatrzymanych w dziesiątkach miast za udział w spokojnych protestach na rzecz pokoju i przeciwko nieuzasadnionemu atakowi na suwerenne państwo Ukrainy. Kreml to nie Rosja. Putin to nie naród rosyjski" - napisał Hiszpan.

12:42 Europa ma dość siły, by powtrzymać agresję na Ukrainę – oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, apelując do Zachodu o dalsze sankcje przeciw Rosji, a do zwykłych ludzi o protesty i domaganie się pokoju.

12:38 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi rozmowy, by powstrzymać śmierć ludzi – podała agencja Interfax-Zapad.

12:31 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen weźmie w piątek udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) w Warszawie, którego gospodarzami są prezydenci Polski Andrzej Duda i Rumunii Klaus Iohannis - poinformował rzecznik KE ds. zagranicznych Peter Stano. "Przewodnicząca von der Leyen omówi obecną sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie i w Europie po rosyjskiej inwazji z przywódcami Polski, Rumunii, Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy i Słowacji" - powiedział Stano.

12:28 Rano w piątek na przejściach granicznych Ukrainy z Mołdawią tworzyły się wielokilometrowe kolejki, podało ministerstwo spraw zagranicznych Mołdawii. Według resortu ich przyczyną jest masowy napływ uchodźców po czwartkowej inwazji Rosji na Ukrainę.

12:14 Premier Włoch Mario Draghi powiedział w piątek w parlamencie, że możliwe jest dalsze zaostrzenie sankcji przeciwko Rosji za atak na Ukrainę, jeśli te dotychczas ustalone okażą się niewystarczające. Nie wykluczył konieczności ponownego otwarcia elektrowni na węgiel, by uzupełnić ewentualne braki.

12:06 Na godzinę 12.20 (11.20 czasu polskiego) wszystkie rosyjskie grupy zwiadowcze w Kijowie zostały zneutralizowane - poinformował ukraińską agencję informacyjną UNIAN doradca administracji prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowycz. Według Arestowycza "grupy rosyjskich chuliganów" pojawiły się na Obołoniu, Łukjaniwce i w rejonie peczerskim."Mówimy o dzisiejszym poranku. Grupy te zostały szybko zmiażdżone. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) pracuje profesjonalnie. Tak samo Gwardia Narodowa" - oświadczył Arestowycz. Dodał, że od godziny 12.20 w Kijowie nie było strzelanin.

11:59 Burmistrz Londynu Sadiq Khan wezwał w piątek brytyjski rząd do przejęcia nieruchomości w Londynie należących do oligarchów związanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Ministrowie za długo przymykali oko na wykorzystywanie przez oligarchów domów w naszej stolicy jako bezpiecznej przystani, w której mogą lokować swoje pieniądze, co ma negatywny wpływ zarówno na naszą międzynarodową reputację, jak i na lokalny rynek mieszkaniowy. Teraz nadszedł czas na działanie" - oświadczył Khan.

11:51 W ukraińskiej obronie terytorialnej będą mogły służyć również osoby powyżej 60. roku życia, które są w stanie - fizycznie i moralnie - przeciwstawiać się wrogowi i pokonać go - ogłosił w piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

11:42 Była kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła atak Rosji na Ukrainę i poparła wysiłki swojego następcy, Olafa Scholza, aby powstrzymać prezydenta Władimira Putina. “Ta rosyjska wojna agresywna stanowi głęboką cezurę w historii Europy po zakończeniu zimnej wojny” – powiedziała w piątek agencji dpa.

11:39 Liczne pojazdy i sprzęt wojskowy pojawiły się w piątek na drogach krajowych Mołdawii, podał wydawany w Kiszyniowie, stolicy kraju, dziennik “Ziarul National”. Gazeta poinformowała, że kolumny pojazdów wojskowych pojawiły się wczesnym rankiem, szczególnie w rejonie stolicy, wywołując zainteresowanie ze strony obywateli. Odnotowała, że resort obrony potwierdził już tę informację. W piątkowym komunikacie, opublikowanym na Facebooku ministerstwo obrony Mołdawii wyjaśniło, że “w obecnym okresie planowane jest przemieszczanie się jednostek technicznych do innych garnizonów”. 

11:35 Konieczna jest mobilizacja społeczności międzynarodowej dla obrony prawa i powstrzymania rosyjskiej przemocy - napisał w piątek na Twitterze, po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenkim, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. "Rozmawiałem z prezydentem Zełenskim, gdy Kijów jest ciągle atakowany przez siły rosyjskie. Wzywam Kreml, aby natychmiast zatrzymał przemoc. Trzeba natychmiast zmobilizować społeczność globalną do ochrony prawa międzynarodowego" - napisał Michel.

11:30 W Mariupolu trwają walki na wszystkich kierunkach – poinformował mer miasta Wadym Bojczenko. „Trwają ostre starcia na wszystkich kierunkach. Dzisiaj armia ukraińska daje odpór wrogowi, który przedziera się przez granice Rosji i Białorusi” – powiedział Bojczenko, cytowany przez Interfax-Ukraina. „Bronimy dzisiaj nie tylko swojej ziemi, ale całej Ukrainy, dzisiaj bronimy Europy. I zdajemy sobie sprawę, że stoimy wobec największego zgrupowania rosyjskiej armii, drugiej największej armii na świecie” – powiedział urzędnik.

11:28 Premier Włoch Mario Draghi poinformował w piątek w parlamencie, że rano próbował skontaktować się telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, ale był on "niedostępny".

11:27 W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęła się kolejna narada z udziałem prezydenta, rządu i dowódców wojskowych. Tematem rozmów będzie sytuacja związana z rosyjską agresją na Ukrainę.

11:27 Rosyjski urząd państwowy Rosawiacja poinformował w piątek, że Rosja zakazuje wykorzystania jej przestrzeni powietrznej dla rejsów samolotów związanych z Wielką Brytanią. Chodzi także o przeloty tranzytowe. W komunikacie Rosawiacja oświadczyła, że restrykcje te dotyczą samolotów "należących, wynajmowanych, bądź eksploatowanych przez osoby związane z Wielką Brytanią" , a także zarejestrowanych w tym kraju. Samoloty te nie mogą latać do miejsc na terenie Rosji, ani też lecieć tranzytem przez rosyjską przestrzeń powietrzną.

11:19 Wszelkie kwestie związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy mają być rozpatrywane priorytetowo - poinformowała minister Marlena Maląg

11:08 Rada Europejska jednogłośnie potępiła rosyjską agresję wobec Rosji. Przyjęliśmy szeroki pakiet sankcji gospodarczych i politycznych wobec Rosji - napisał w piątek na swoim Twitterze premier Mateusz Morawiecki po powrocie z nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej. "Unia Europejska, USA i inni sojusznicy mówią dziś jednym głosem: stop agresji zbrojnej, stop rozlewowi krwi, stop imperializmowi Putina" - podkreślił.

11:07 Położony na wschodzie Ukrainy Charków jest ostrzeliwany przez rosyjskie rakiety; w mieście słychać głośne wybuchy - informuje w piątek agencja Reutera, opierająca się na relacjach naocznych świadków.

11:06 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w piątek przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że jeszcze nie wszystkie możliwości sankcji zostały wyczerpanie i zaapelował o nasilenie presji na Rosję. „Jeszcze nie wszystkie możliwości odnośnie do sankcji wykorzystano. Presja na Rosję musi zostać zwiększona” – napisał Zełenski na Twitterze.

11:03 Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało na swoim oficjalnym profilu na Facebooku instrukcję sporządzania butelek zapalających, tzw. "koktajli Mołotowa"

10:55 Anton Heraszczenko z MSW opublikował nagrania rozmów pomiędzy okrętem wojennym rosyjskiej floty a obrońcami Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Rosjanie żądali, by Ukraińcy się poddali. W odpowiedzi usłyszeli kategoryczną odmowę w „krótkich żołnierskich słowach”. Wszyscy obrońcy zginęli.

10:52 W obwodzie chersońskim zniszczono most Andrijiwskij na Dnieprze; siły rosyjskie próbują przeprawić się przez Dniepr – poinformował przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. „Nasi kontrolują sytuację na prawym brzegu. Nie przebito się” – oznajmił na briefingu. Nocą trwały pod Chersonem ciężkie walki o most Antoniwskij – powiedział mer miasta Ihor Kołychajew. 

10:51 Poprosiłem spółki Skarbu Państwa o włączenie się w pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy w obawie przed wojną przyjechali do Polski - poinformował w piątek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że nasi ukraińscy sąsiedzi potrzebują dzisiaj realnego wsparcia.

10:47 W pobliżu dzielnicy rządowej w stolicy Ukrainy Kijowie słychać strzały - poinformowała agencja AP. Według ukraińskich władz siły rosyjskie zbliżają się do Kijowa, a ich celem jest zajęcie miasta i likwidacja obecnych władz Ukrainy, w tym prezydent Wołodymyra Zełenskiego.

10:47 Każdy kto ucieka przed wojną zostanie w Polsce przyjęty, każda osoba, która chce uzyskać pomoc na terenie Polski będzie mogła uzyskać taką pomoc, nawet osoby bez paszportu - mówił szef KPRM Michał Dworczyk.

10:36 W Kijowie po raz kolejny ogłoszono alarm przeciwlotniczy, a mieszkańców władze proszą o udanie się do schronów. Interfax-Ukraina pisze o wybuchach, które słychać w okolicy lotniska Żuliany. W internecie opublikowano nagrania pokazujące rosyjski sprzęt wojskowy z oznaczeniami Z. Według telewizji Nastojaszczeje Wriemia (Radio Free Europe) są to nagrania spod ukraińskiej stolicy.

10:22 Wyeliminowano rosyjskich dywersantów, którzy przedostali się do kijowskiej dzielnicy Obołoń - poinformował w piątek na Facebooku doradca szefa MSW Ukrainy, Anton Heraszczenko. "Dywersanci, którzy wjechali na przejętych wcześnie pojazdach sił zbrojnych Ukrainy i ubrani w ukraińskie mundury, zostali zastrzeleni i unieszkodliwieni" - napisał Heraszczenko w opisie do nagrania, które zamieścił na Facebooku. Na 22-sekundowym filmiku widać zwłoki mężczyzny ubranego w mundur z ukraińskimi oznaczeniami. 

10:20 Rosyjskie samoloty Ił-76 wylądowały w Homlu na Białorusi – poinformował sztab generalny w Kijowie. Desant przemieszcza się w kierunku Czernihow-Kijów – wskazano. „Z powodu zniszczenia pasa startowego na lotnisku Hostomel pod Kijowem przeciwnik postanowił na własną rękę przemieścić się z terytorium Białorusi po trasie Homel-Czernihów-Kijów” – podano w komunikacie. Według ukraińskich wojskowych rosyjski atak jest wspierany z terytorium Białorusi i z okupowanego Krymu, m.in. przy pomocy samolotów A-50 w obwodzie mińskim, które są używane do naprowadzania lotnictwa na cele.

10:19 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w piątek z prezydentem Finlandii Saulim Niinisto. Jak poinformował Zełenski na Twitterze, Finlandia przekazała Ukrainie 50 mln dolarów wsparcia, co nazwał "skutecznym wkładem w koalicję antywojenną".

10:17 Mołdawia tymczasowo wstrzymała od piątku połączenia kolejowe z Ukrainą – poinformowały ukraińskie koleje państwowe na kanale Telegramu.

10:16 Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser powtórzyła, że rząd niemiecki nie zgadza się na ewentualne dostawy broni na Ukrainę. "Nie jesteśmy za dostawami broni na Ukrainę i nic się w tej kwestii nie zmieniło" - powiedziała w programie "Morgenmagazin" w telewizji ZDF.

10:13 Wielka Brytania chciałaby odciąć Rosję od globalnego systemu płatności międzybankowych SWIFT i będzie nadal lobbować u niechętnych temu sojuszników, by podjęli ten krok - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace.

10:12 Rada Najwyższa, parlament Ukrainy, domaga się, aby sygnatariusze Memorandum budapeszteńskiego podjęli pilne działania w celu powstrzymania agresji Rosji - podała w piątek agencja informacyjna Interfaks-Ukraina.

10:11 W piątek po południu w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, z udziałem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Tematem spotkania liderów państw Europy Środkowo-Wschodniej będzie rosyjska agresja na Ukrainę.

10:10 Siły rosyjskie ostrzelały rakietami Grad autobusy jadące do obwodu ługańskiego po ewakuujących się stamtąd ludzi – poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Facebooku.

10:08 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje Ukraińców za pomocą esemesów, że wszyscy uchodźcy zostaną wpuszczeni do Polski. Alert z takim zapewnieniem został opublikowany w piątek na Twitterze RCB.

10:07 Putin „próbuje nas zastraszyć, demonstruje „mięśnie”, ale doskonale wie, że Sojusz Atlantycki to także sojusz nuklearny. Jego słowa mogą straszyć, ale on bardzo dobrze zna równowagę sił. Odpowiadamy, że też mamy broń nuklearną” – powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian w piątek.

10:03 Przedstawiciel Zełenskiego: Rosjanie chcą zająć Kijów, prezydent tam zostaje

09:52 Rosyjscy dywersanci działający w kijowskiej dzielnicy Obołoń przejęli dwa ukraińskie czołgi - podał serwis Euromaidan PR.

09:48 Dwoje dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku ostrzału ze strony sił rosyjskich w ciągu ostatniej doby – poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko na Facebooku. Dodał, że w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie ostrzelały 33 obiekty cywilne. 

09:33 Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Wielka Brytania w ciągu najbliższych dni przekaże dalsze wsparcie - oświadczyło w piątek rano jego biuro.

09:26 W kijowskiej dzielnicy Obołoń działają rosyjscy dywersanci, atakujcie wroga koktajlami Mołotowa - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

09:24 Rada Najwyższa Ukrainy podała w czwartek na Twitterze, że system monitoringu promieniowania Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia zarejestrował przekroczenie poziomów kontrolnych mocy promieniowania gamma w znacznej liczbie punktów obserwacyjnych.

09:13 Rosyjscy sabotażyści wykorzystują pojazdy przejęte od ukraińskiej Gwardii Narodowej, by przemieszczać się na tyły ukraińskich pozycji - ostrzega w piątek ukraińska armia. Wróg używa dwóch samochodów pancernych Kozak oraz trzech ciężarówek KrAZ i GAZ-66 - przekazano w opublikowanym na Facebooku komunikacie. Najeźdźcy są przebrani w mundury ukraińskich sił zbrojnych; prosimy obywateli Ukrainy o zachowanie czujności i zgłaszanie wszelkich informacji organom ścigania - dodano.

09:11 Pod Kijowem zauważono sprzęt wojskowy z oznaczeniem Z, którego używały wcześniej siły rosyjskie – podało Nastojaszczeje Wriemia. Ministerstwo obrony relacjonuje z kolei walki pod Iwankowem na północ od Kijowa.

09:08 W dzielnicy Obołoń w północno-zachodniej części Kijowa trwają walki z rosyjskimi dywersantami – potwierdziło portalowi nv.ua biuro prezydenta Ukrainy.

09:06 Trwa ostrzał mostu na Dnieprze w mieście Antoniwka, na północ od Chersonia w południowej Ukrainie - podał na Twitterze ukraiński serwis informacyjny EuroMaidan.

08:56 Ukraińska agencja informacyjna UNIAN podała, powołując się na jedno źródło, że Rosjanie próbują dokonać desantu w jednej z dzielnic Kijowa - Mińskim Masywie.

08:55 Rosja nie osiągnęła żadnego ze swoich głównych celów w ciągu pierwszych 24 godzin inwazji na Ukrainę i straciła ponad 450 osób - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace.

08:48 Ukraiński myśliwiec Su-27 został zestrzelony nad Kijowem w piątek nad ranem - przekazała telewizja CNN, powołując się na wiceministra spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhena Jenina.

08:44 Nie ma mowy o wysyłaniu wojsk NATO, czyli również wojsk polskich, na Ukrainę. Na dzień dzisiejszy nie jest to rozpatrywane - powiedział szef BBN Paweł Soloch.

08:17 Rosyjscy wojskowi przejęli dwa pojazdy sił zbrojnych Ukrainy i zmierzają w kierunku centrum Kijowa - napisała na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar.

08:02 Ukraińskie siły zbrojne wysadziły trzy mosty wokół Kijowa, by hamować natarcie rosyjskich czołgów - poinformował serwis Euromaidan PR. Jednym z nich jest most nad rzeką Irpiń na północny wschód od ukraińskiej stolicy.

07:45 W Kijowie władze miasta ogłosiły w piątek alarm przeciwlotniczy i wezwały mieszkańców do udania się do najbliższych schronów.

07:37 Sztab generalny armii ukraińskiej opublikował komunikat o przebiegu walk, przekazując w nim m.in., że żołnierze ukraińscy toczą walki w obwodzie kijowskim, dokąd armia rosyjska skierowała dużą liczbę pojazdów opancerzonych. Wojsko rosyjskie ostrzelało oddziały ukraińskie w rejonie miasta Kropywnycki w obwodzie kirowohradzkim, na Zaporożu - podał sztab w komunikacie, opisującym sytuację na godz. 6 rano czasu lokalnego (godz. 5 rano czasu polskiego). Siły ukraińskie informują o aktywności rosyjskich śmigłowców bojowych przy granicy z Mołdawią.

07:32 Ukraina potrzebuje skutecznej pomocy międzynarodowej i antywojennej koalicji – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą.

„Bronimy swojej wolności i swojej ziemi. Ale potrzebujemy skutecznej pomocy międzynarodowej. Rozmawiałem o tym z (prezydentem) Andrzejem Dudą” – napisał Zełenski. 

07:31 Siły zbrojne Ukrainy prowadzą działania obronne na czterech kierunkach z przeważającymi siłami rosyjskimi - podało MSW Ukrainy. Ocenia ono, że wojska rosyjskie próbują siłami pancernymi podejść pod Kijów ze strony Czernihowa i Iwankowa.

07:28 Ukraińscy obrońcy nie zdołali obronić Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Po zaciętych walkach z udziałem rosyjskiego lotnictwa szturmowego i pod ostrzałem z okrętów Floty Czarnomorskiej, zginęli wszyscy ukraińscy pogranicznicy. „Na naszej Wyspie Węży broniący jej 'do końca' chłopcy, pogranicznicy bohatersko zginęli, ale nie poddali się. Wszyscy zostaną pośmiertnie odznaczeni orderami Bohatera Ukrainy” – poinformował w nocy Wołodymyr Zełenski. Niewielkiej wyspy broniło 13 pograniczników.

 

07:04 W wyniku trafienia fragmentów pocisku w 9-piętrowy blok są ranni, a mieszkańcy byli ewakuowani w związku z pożarem i ryzykiem zawalenia budynku. Hromadske podaje, że władze poinformowały o ośmiu osobach, które odniosły obrażenia.

07:03 W Kijowie ranni. W nocy pocisk trafił w blok mieszkalny. Obowiązuje alarm przeciwlotniczy.

07:00 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w piątek, że pomimo tego, że Rosja wznowiła nad ranem bombardowanie, to większość wojsk rosyjskich została powstrzymana przed dalszą ekspansją.

06:52 Władze obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy podały w czwartek, że rosyjski sprzęt wojskowy kieruje się z Sum w stronę Kijowa. W obwodzie wojska rosyjskie okrążyły Konotop i Ochtyrkę. Siły zbrojne Ukrainy twierdzą zaś, że w Sumach trwają walki.

06:38 Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w piątek rano z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Sytuacja w Kijowie jest bardzo trudna. Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie" - napisał prezydent w piątek na Twitterze.

06:41 We Lwowie rano w piątek ogłoszono alarm bombowy – poinformował na Facebooku szef administracji obwodowej.

06:10 Reuters: według świadka słychać syreny alarmowe we Lwowie. 

06:00 W piątek w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Tematem spotkania liderów państw Europy Środkowo-Wschodniej będzie rosyjska agresja na Ukrainę.

05:42 Stolica Ukrainy znalazła się pod ciężkim ostrzałem rakietowym armii rosyjskiej - poinformował w piątek rano szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. "Straszliwy rosyjski atak rakietowy na Kijów" - napisał na Twitterze Kułeba.

04:58 Rosyjski atak rakietowy na posterunek straży granicznej w obwodzie zaporoskim.

04:40 Australia zamierza przekazać Ukrainie sprzęt wojskowy i wyposażenie medyczne. "Broni jednak nie dostarczymy" - poinformował szef australijskiego rządu Scott Morrison.

04:39 Nie wiadomo, czy samolot był załogowy. Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy podał, że płonie dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny, w który uderzył samolot.

04:38 Ukraińskie siły zestrzeliły samolot wroga nad Kijowem.

Samolot następnie uderzył w budynek mieszkalny i spowodował pożar.

03:58 Reuters zauważa, że podobne dźwięki słychać było dzień wcześniej, gdy w czwartek rosyjskie pociski manewrujące uderzyły w bazę wojskową w Browarach pod Kijowem, w wyniku czego zginęło sześć osób.

03:57 W Kijowie w piątek nad ranem słychać było dwa wybuchy - poinformowała ukraińska agencja prasowa Interfax-Ukraine, na którą powołuje się agencja Reutera.

03:44 Premier Morawiecki: kilka stron bardzo mocno optowało za tym, by NS2 nie wszedł do użycia.

03:31 Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek, że prezydent Rosji Władimir Putin był dwulicowy w rozmowach z nim, omawiając przez telefon szczegóły porozumień mińskich podczas przygotowań do inwazji na Ukrainę.

„Tak, to była dwulicowość, tak, to był świadomy wybór rozpoczęcia wojny, kiedy nadal możemy negocjować pokój” – powiedział dziennikarzom Macron po szczycie UE.

03:09 Australia nałożyła w piątek kolejne sankcje na Rosję, wymierzone w kilku jej oligarchów i deputowanych, oraz stwierdziła, że „nie do zaakceptowania” jest to, że Chiny w tym czasie łagodzą ograniczenia handlowe z Moskwą.

02:58 Przywódcy UE na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli porozumieli się ws. drugiego pakietu sankcji wobec Rosji za jej atak na Ukrainę.

„Podjęliśmy decyzje o nowych, ogromnych sankcjach” - poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel.

"Zatwierdzony pakiet ogromnych i ukierunkowanych sankcji pokazuje, jak zjednoczona jest UE" - powiedziała na konferencji po szczycie UE szefowa KE Ursula von der Leyen.

02:51 Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk zarzucił rządowi federalnemu "obojętność". "Każda prośba, by nam teraz pomóc, jest odrzucana. Nie rozumiem, jak można być tak nieczułym i upartym" - powiedział ukraiński dyplomata.

02:51 Premier Morawiecki po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej: rozmawialiśmy o kolejnych pakietach sankcji, jeśli sytuacja będzie się pogarszała, co jest mocno prawdopodobne. 

02:45 Premier Mateusz Morawiecki: podczas Rady Europejskiej zbudowaliśmy jedność wokół najdalej posuniętego pakietu sankcji na Rosję w historii UE, który doprowadzi do zasadniczego ograniczenia w dostępie do technologii, do pieniędzy dla reżimu rosyjskiego. 

02:25 Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił, że Wyższa Rada Obrony Narodowej (CSDN) wyraziła zgodę na szybsze wysłanie żołnierzy w ramach misji NATO do Rumunii.

02:00 Kanadyjska agencja wywiadu elektronicznego ostrzegła przez atakami hakerskimi.

01:51 Do tymczasowych ośrodków dla uchodźców w Mołdawii trafiło w czwartek, czyli w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ponad 4,2 tys. osób - podały władze w Kiszyniowie. Przybysze zamieszkali w namiotach wojskowych.

01:32 Administracja USA sądzi, że prezydent Władimir Putin ma większe ambicje od zajęcia Ukrainy.

01:19 Żadna ilość rosyjskiej dezinformacji nie ukryje faktu, że rosyjski atak na Ukrainę był od dawna planowaną operacją - oświadczył szef MI6, czyli brytyjskiego wywiadu, Richard Moore.

01:15 Rzecznik Departamentu Stanu USA: Zełenski jest "głównym celem" rosyjskiej agresji

"Prezydent Zełenski uosabia demokratyczne aspiracje i ambicje Ukrainy i narodu ukraińskiego, dlatego też pozostaje głównym celem Rosjan" - podkreślił Ned Price.

00:54 Biały Dom: jesteśmy oburzeni wiarygodnymi doniesieniami, że rosyjscy żołnierze przetrzymują pracowników zakładów w Czarnobylu jako zakładników.

00:45 Biały Dom: czwartkowe sankcje są najpoważniejsze w historii

Nadal "wszystkie opcje są na stole", w tym wykluczenie Rosji z systemu SWIFT - powiedział zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Daleep Singh.

00:21 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w nocy z czwartku na piątek o śmierci co najmniej 137 swoich rodaków od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się w czwartek rano.

00:00 Zełenski chce wprowadzenia sił pokojowych ONZ na Ukrainę.

24:40 Biały Dom: musimy sankcje podtrzymać długofalowo

23:29 Ukraina Reuters: prezydent Zełenski podpisał rozporządzenie o powszechnej mobilizacji

22:45 Soloch: prezydent weźmie w piątek udział w szczycie NATO i spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki

22:40  W rozmowie telefonicznej prezydent Macron zażądał od Putina zaprzestania ataku na Ukrainę

22:28.  Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w sprawie Ukrainy: chcemy pomagać

22:15 Źródła: kolejne sankcje UE mają uderzyć w rosyjskie banki i przedsiębiorstwa państwowe

22:00 Francja. Szef MSZ: Putin musi zrozumieć, że NATO dysponuje bronią jądrową

21:45  Kanada. Kolejne sankcje wobec Rosji obejmują rosyjskie elity, między innymi ministra obrony

21:35 Siostra Aksana z Łucka: ludzie się boją, brakuje chleba; mówią, że najbliższa noc będzie ciężka

21:25  Przywódcy UE zgodzili się w Brukseli na nowy pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę

21:17 Stany Zjednoczone: sankcje przeciwko dwóm białoruskim bankom i 24 osobom z otoczenia Łukaszenki

21:13 USA. Resort finansów: sankcje obejmą dwa największe rosyjskie banki i 80 proc. wszystkich aktywów bankowych

21:00 Kanclerz Niemiec: Rosja nie powinna być w tej chwili odcięta od sytemu SWIFT

20:42 Ukraina. Kancelaria prezydenta: lotnisko w Hostomlu odbite, ale walki trwają 

20:40. Biden: sankcje osłabią Rosję na tyle, że Putin będzie musiał podejmować trudne wybory 

20:26 Biden: musimy okazać wytrwałość, aby Putin wiedział, że to się nie skończy; aby Rosjanie wiedzieli, co im ściągnie na głowy. 

20:19 Rosjanie przejęli elektrownię w Czarnobylu; lotnisko w Hostomlu zajęte przez siły rosyjskie 

20:11 Prezydent Duda w orędziu: "Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewniam o pełnej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa naszym granicom" Powiedziałem wyraźnie mojemu przyjacielowi że może liczyć na nasze wsparcie Polska i Litwa pozostaną adwokatami Ukrainy. Z naszych rozmów zdamy w piątek obaj relacje na szczycie B9 

"Jesteśmy zjednoczeni, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim krajom Sojuszu" - mówił. "Rosyjski atak na Ukrainę dobitnie pokazał, jak ważna jest rola NATO, jak ważna jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce i w Europie" - ocenił. "Dzisiaj, w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, widzimy wyraźnie, jak silne i ważne są więzi transatlantyckie. Stany Zjednoczone są i powinny pozostać liderem w kwestii bezpieczeństwa na świecie" - ocenił Duda.

"Wojna na Ukrainie stawia przed naszym państwem także inne, poważne wyzwania. Musimy być przygotowani do przyjęcia wielu uchodźców z Ukrainy. Ludzi, którzy będą u nas szukać bezpiecznego schronienia przed tragedią wojny. Jestem przekonany, że okażemy im solidarność i udzielimy wszelkiej możliwej pomocy" - mówił prezydent.

Podkreślił, że Polacy wielokrotnie w momentach trudnych pokazywali, że potrafią stanąć na wysokości zadania. "Bo tacy, jako naród, jesteśmy" - przekonywał prezydent. 

20:06 Prezydent Andrzej Duda: Rozpętana została wojna. Wielokrotnie przed tym ostrzegaliśmy 

20:05 Biden: każde aktywo Rosji w USA będzie zamrożone 

20:00 Prezydent Biden: w czwartek autoryzowane plany NATO ws. lokalizacji sił NATO; dodatkowe siły

Sojuszu trafią do Niemiec; przewidziane są kolejne ruchy ws. przemieszczania sił NATO. 

19:57 Joe Biden: Putin staje się wyrzutkiem

19:55 Premier Mateusz Morawiecki: musimy być silni, zjednoczeni i odpowiedzieć we właściwy sposób na agresję Rosji

19:50 Joe Biden: ograniczymy działania rosyjskich spółek, odetniemy połowę importu wysokotechnologicznego do Rosji, kolejne osoby będą objęte sankcjami

19:46 Prezydent Biden: Putin jest agresorem, wybrał wojnę. On i Rosja poniosą konsekwencje. Dodajemy nazwiska, do listy osób, które poniosą konsekwencje

19:42 Niemcy. Ekspert ds. bezpieczeństwa: Putin przesuwa teraz granicę rosyjską do Polski

Putin przesuwa teraz granicę rosyjską do Polski" -  mówi  w czwartek w wywiadzie dla telewizji ARD ekspert ds. bezpieczeństwa Christian Moelling. "Musimy postawić grupę zadaniową NATO w stan podwyższonej gotowości. Wyjaśnić Putinowi: istnieje granica. A to jest wschodnia granica Polski".
 
19:39. Dziennikarz agencji Bloomberga: Putin zostanie objęty nowymi sankcjami USA

19:35 CERT Polska: nie widać zwiększonej liczby cyberataków, które można powiązać z atakiem na Ukrainę

19:33 Litwa. Sejm wezwał do uchylenia Ukrainie drzwi do EU i NATO

19:20. Ruda Śląska zapewni co najmniej 400 miejsc dla uchodźców

19:00 Reuters Miasto portowe Mariupol znalazło się pod zmasowanym rosyjskim ostrzałem

18:53 Joe Biden: przywódcy G7 uzgodnili "niszczycielski" pakiet sankcji na Rosję 
Wspólnie z przywódcami państw G7 uzgodniliśmy w czwartek "niszczycielskie pakiety" sankcji i innych środków wobec Rosji - poinformował prezydent USA Joe Biden na Twitterze.

18:40 Cieszyński: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę dot. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych rosyjskich kanałów, w tym Russia Today

18:30. Johnson: w ramach sankcji rosyjskie linie Aerofłot będą miały zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii. 

18:09 Brytyjski premier Boris Johnson: nakładamy sankcje na ponad 100 rosyjskich osób i podmiotów, zamykamy rosyjskim bankom dostęp do rynków finansowych.

17:56 Utrzymujemy obecność dyplomatyczno-konsularną w Ambasadzie RP w Kijowie oraz w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie. Z przyczyn bezpieczeństwa, następuje czasowe zawieszenie działalności pozostałych polskich przedstawicielstw konsularnych na terytorium Ukrainy - poinformowało MSZ.

17:55 W rosyjskim obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą słyszano w czwartek serię głośnych wybuchów - donosi obecny na miejscu korespondent Agencji Reutera.
Wedle rosyjskiego komitetu śledczego doszło do ukraińskiego ostrzału strefy zamieszkania, w wyniku którego ranne zostały trzy osoby

17:41 Desant z 20 rosyjskich śmigłowców Ka-52 i Mi-8 wysadzono na lotnisku w Hostomlu pod Kijowem – poinformował sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy w czwartek po południu. „Toczą się walki” – poinformowano.

17:20 Stany Zjednoczone wysłały na Litwę i do Estonii myśliwce F-35. Zadecydowano także o przedłużeniu obecności wojsk amerykańskich w regionie - poinformowało litewskie ministerstwo obrony.

"W odpowiedzi na olbrzymią agresję Rosji przeciwko Ukrainie, Stany Zjednoczone podjęły dziś bardzo ważną i niezbędną decyzję o przedłużeniu obecności amerykańskiego batalionu pancernego na Litwie" - przekazał na Twitterze resort obrony w Wilnie.

17:16 Ukraińska armia, straż graniczna, policja i służby specjalne powstrzymały ataki Rosji, obowiązuje operacyjna pauza – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„Ukraińska armia, straż graniczna, siły policji i służb specjalnych powstrzymały ataki wroga. Językiem konfliktu można to nazwać operacyjną pauzą” – powiedział Zełenski.

17:14 Widzimy obecnie początkowe stadium rosyjskiej inwazji na Ukrainę na wielką skalę i przebiega ona z Krymu, Białorusi i z północnego wschodu - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Zaobserwowano też wojska na północny zachód od Kijowa. Celem jest obalenie władz Ukrainy.

17:12 Rosjanie kontynuują atak na Wyspę Węży na Morzu Czarnym z powietrza, przy użyciu lotnictwa bojowego – poinformowała straż graniczna Ukrainy w komunikacie.

„Agresor użył lotnictwa bojowego przeciw pogranicznikom i żołnierzom Sił Zbrojnych Ukrainy na Wyspie Węży. Kontynuowany jest ostrzał z artylerii okręgowej” – podano w komunikacie.
Jak podano, siły ukraińskie bronią się i utrzymują pozycje. 

16:46 Piłkarskie federacje Polski, Szwecji i Czech zapowiedziały, że nie biorą pod uwagę wyjazdu do Rosji i rozgrywania tam baraży o awans na tegoroczne mistrzostwa świata w Katarze.

16:43 Rosjanie atakują nie tylko ukraińskie obiekty wojskowe, ale też zaczęli atakować infrastrukturę cywilną - powiedział przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Jak poinformował Podolak, w mieście Wuhłedar pod ostrzałem znalazł się szpital, a w Mariupolu Gradami ostrzeliwane są dzielnice mieszkalne.

16:41 W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę od czwartku będzie obowiązywać w Kijowie godzina policyjna – ogłosiły władze ukraińskiej stolicy.

„Kijów od dzisiaj wprowadza godzinę policyjną. Będzie obowiązywać od 22 do 7” – poinformowano.

16:35 Premier przed wylotem do Brukseli: dość oświadczeń o wsparciu Ukrainy, dosyć naiwności. Czas działać. Trzeba wypracować dotkliwy pakiet sankcji dla Rosji.

16:23 Wojska rosyjskie próbują zająć elektrownię atomową w Czarnobylu, to wypowiedzenie wojny Europie – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„Rosyjskie okupacyjne siły próbują zająć czarnobylską elektrownię jądrową. Nasi obrońcy oddają życie, by tragedia 86. roku nie powtórzyła się” – przekazał Zełenski.

16:12 Wojska okupantów z terytorium Białorusi weszły do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia – poinformował na Facebooku przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

„Siły Gwardii Narodowej, które ochraniają składy niebezpiecznych odpadów radioaktywnych, stawiają zaciekły opór” – napisał Heraszczenko.

15:39 Baza lotnicza w Melitopolu pod ostrzałem rosyjskich sił.

15:27 Władze miejskie Kijowa ogłosiły alarm przeciwlotniczy i zaapelowały do mieszkańców o udanie się do schronów. Cztery stacje metra, przez które nie kursują teraz pociągi, przeznaczono na schrony - poinformował mer Witalij Kliczko.

15:17 Rosyjscy spadochroniarze zajęli lotnisko w Hostomelu pod Kijowem - poinformował przebywający na miejscu korespondent stacji CNN Matthew Chance.

"Żołnierze, których tu widać, to rosyjscy spadochroniarze. Wzięli to lotnisko" - komentował reporter. Jak dodał, choć na miejscu nie widać ukraińskich żołnierzy, to ich słychać, bo starają się odbić obiekt z rąk Rosjan.

15:05 Prezydent USA Joe Biden zwołał rano Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić sytuację na Ukrainie. Biały Dom nie podał żadnych szczegółów spotkania, poza faktem, że odbywa się w tzw. Situation Room, zabezpieczonym pokoju używanym przez prezydenta m.in. do tajnych narad i dowodzenia w czasie kryzysów.

O 9 czasu lokalnego (15 czasu polskiego) Biden miał wziąć udział w wideokonferencji z liderami państw G7. Później planowane jest wystąpienie prezydenta, podczas którego ma ogłosić nową rundę sankcji na Rosję.

14:52 Cztery rakiety balistyczne zostały wystrzelone w czwartek z terytorium Białorusi w kierunku Ukrainy - poinformował naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

Rakiety wystrzelono w kierunku południowo-zachodnim.

14:46 Od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę, rosyjskie siły zbrojne dokonały ponad 30 ataków, których celem były zarówno budynki wojskowe, jak i cywilne - poinformował sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. 

14:20 Władze lokalne: wojska rosyjskie weszły do miasta Sumy na północno-wschodniej Ukrainie. "Siły zbrojne odpierają atak. W razie naszej poważnej odpowiedzi wróg zaczyna się wycofywać, są zabici i ranni ze strony kraju-agresora. Według stanu na dzisiaj sprzęt i żołnierze już najprawdopodobniej - według naszych danych - weszły do Sum. Z tego względu proszę wszystkich o podjęcie kroków w celu zapewnienia własnego bezpieczeństwa" - powiedział szef administracji obwodowej Dmytro Żywycki na nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku sumskiej administracji obwodowej.

14:18 "Putin wybrał drogę terroru. Demony II wojny światowej na nowo odżyły. Oprócz sankcji trzeba pracować nad wzmocnieniem wschodniej części NATO; toczą się na ten temat intensywne rozmowy" - mówił Mateusz Morawiecki.

"Drodzy nasi sąsiedzi z Wschodu - ci, którzy już znaleźli tu pierwszy swój dom i ci, którzy macie tutaj swój drugi dom oraz ci, z was którzy prawdopodobnie do Polski przybędą. Nie zostawimy was w potrzebie. Jesteśmy razem z wami" - podkreślił podczas wystąpienia w Sejmie szef polskiego rządu.

14:14 "Dziś Rosja wybrała wojnę, jedno państwo europejskie zaatakowało drugie bez najmniejszych powodów, to barbarzyństwo musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata" - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Sejmie.

"Polska jest krajem w pełni bezpiecznym. Wojsko i służby w podwyższonym stanie gotowości" - zapewnił.

14:10 Sejm potępił rosyjską agresję na Ukrainę i wezwał do wycofania jej sił z Ukrainy.  Wezwał też UE i NATO o jak najszersze sankcje i wsparcie dla Ukrainy.

14:01 Przemieszczająca się pod Charkowem kolumna rosyjskich wojsk została zniszczona przez siły ukraińskie - informuje na Twitterze serwis Euromaidan PR.

13:59 Alert skierowany do obywateli polskich na Ukrainie zalecający natychmiastowy powrót do kraju wydało wczesnym popołudniem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

13:41 Pięć osób zginęło, gdy ukraiński samolot wojskowy rozbił się między wsiami Żukiwci i Trypol w obwodzie kijowskim – poinformowały ukraińskie służby ratunkowe.
Na pokładzie znajdowało się 14 osób, z czego pięć zginęło. 

13:39 Przedstawiciel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak powiedział na briefingu dla prasy, że po rosyjskim ataku walki toczą się "praktycznie wokół całego obwodu granicy" kraju.

13:30 W kwestii dzieci podróżujących wraz z rodzicami z Ukrainy będziemy działać w sposób mądry i elastyczny - zapewnił szef MSWiA Mariusz Kamiński. "Będziemy działali w sposób mądry i elastyczny. Na pewno nie dopuścimy do sytuacji, że dziecko z rodzicami - jeżeli nie ma dokumentów - nie będzie mogło wjechać do naszego kraju. Będziemy działali elastycznie, mądrze, w poczuciu odpowiedzialności również za życie tych osób" - powiedział Kamiński.

13:24 Węgierskie siły zbrojne przemieszczają wojsko i sprzęt na wschodnią granicę – poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Węgier na Facebooku.

„Na Węgrzech nie ma wojennej sytuacji, panuje pokój, który chcielibyśmy utrzymać. (…) armia węgierska z powodu sytuacji powstałej na Ukrainie przemieszcza żołnierzy i sprzęt na wschodnie tereny” – oznajmił resort.

13:19 To nie tylko atak na Ukrainę, to atak na demokrację na całym świecie. Chodzi o prawo kraju do wyboru własnej przyszłości, a tego prawa Wielka Brytania zawsze będzie bronić - powiedział brytyjski premier Boris Johnson w orędziu wygłoszonym po ataku Rosji na Ukrainę.

"To nie jest jakiś odległy kraj, o którym niewiele wiemy" - mówił brytyjski premier, wskazując, że Ukraina od dekad cieszyła się wolnością i demokracją. "Nie możemy pozwolić, by ta wolność została zlikwidowana. Nie możemy i nie będziemy odwracać wzroku" - zapewnił.

13:17 Dyrektorzy i właściciele firm reprezentujących wielki biznes rosyjski zostali wezwani na Kreml na spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem - podał portal gospodarczy RBK, powołując się trzy źródła w koncernach.

Rosyjski Związek Przemysłowców i Przedsiębiorców (RSPP), do którego należą szefowie niemal wszystkich wielkich firm, w tym najważniejszych koncernów państwowych, nie komentują tych doniesień.

13:12 Rosja zaatakowała ponad 30 obiektów cywilnej i wojskowej infrastruktury na Ukrainie – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Jak dodano, jest to stan na godz. 13 (12 czasu polskiego).

13:07 Napaść Rosji na Ukrainę mocno odbija się na polskiej giełdzie. W czwartek ok. godz. 12.45 główny indeks warszawskiej giełdy, WIG20, spadał o 11,57 proc., do 1 802,98 pkt.

13:02 Na liście pierwszego pakietu sankcji UE przeciwko Rosji znaleźli się czołowi rosyjscy politycy i dowódcy wojskowi, wśród nich: minister obrony Siergiej Szojgu, szef Administracji (Kancelarii) Prezydenta Anton Wajno, wicepremierzy Marat Chusnullin i Dmitrij Grigorienko, minister rozwoju gospodarczego Maksim Reszetnikow i dowódca sił lądowych Oleg Saljukow.

12:57 Wojewodowie podkarpacki i lubelski przygotowali punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Jest ich 9. 

12:40 Rosyjskie śmigłowce przeprowadziły atak na lotnisko wojskowe w Hostomelu w obwodzie kijowskim - poinformowała ukraińska straż graniczna.

Ukraińskie władze przekazały, że zestrzelono trzy rosyjskie helikoptery. Poinformowano także, że rosyjskie wojsko próbowało przebić się do obwodu kijowskiego i sąsiedniego obwodu żytomierskiego graniczącego z Białorusią. Wedle funkcjonariuszy straży granicznej, Rosjanie używają systemów wyrzutni rakietowych Grad.  

12:34 W obwodzie kijowskim wojska rosyjskie zaatakowały granicę państwową i przekroczyły przejście graniczne w Wilczy na granicy z Białorusią – poinformowała straż graniczna Ukrainy. Siły ukraińskie oraz straż graniczna podjęły walkę – podano w komunikacie.

12:25 Szef NATO: pokój w Europie został zdruzgotany, to celowa i zaplanowana inwazja; mimo litanii kłamstw intencje Kremla są oczywiste. "Atak na jednego członka NATO będzie traktowany jak atak na wszystkich. Uruchomiliśmy dziś nasze plany obronne" - dodał Jens Stoltenberg.

12:19 W piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO.

12:15 Toczymy ciężkie walki z jednostkami rosyjskimi w rejonie Charkowa i w Donbasie; w rejonie Czernihowa zatrzymaliśmy ofensywę wroga - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodał, że oddziały ukraińskie kontrolują Mariupol i Szczastię.

Zatrzymaliśmy przeciwnika w rejonie Czernihowa (miasto pod granicą białoruską, na północny wschód od Kijowa); w okolicach Chersonia (miasto na północny zachód od okupowanego Krymu) sytuacja jest trudna, ale siły ukraińskie odpierają agresora - informuje sztab.

12:11 W związku z agresją rosyjską na Ukrainę szef MON Mariusz Błaszczak podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnego stopnia gotowości w wydzielonych jednostkach wojsk operacyjnych i wojsk obrony terytorialnych - poinformował resort obrony. 

11:54 Drogi wyjazdowe z Kijowa w kierunku zachodnim zapełniły się w czwartek rano samochodami. Zdjęcia i filmy pokazują auta jadące ciasno zderzak w zderzak w stronę granicy z Polską, mimo że ukraińskie władze nakłaniają mieszkańców do pozostania w domach.

11:10 W Ukrainę uderzyła druga fala rosyjskiego ostrzału rakietowego - poinformował doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. W Kijowie znów słychać było wybuchy - relacjonuje korespondentka PAP.

Opierając się na źródłach na miejscu, Reuters podaje, że w stolicy Ukrainy w czwartek około południa (godz. 11 czasu polskiego) było słychać jedną eksplozję. Był to kolejny już wybuch od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji.

Na okupowanym Krymie zaobserwowano przemieszczający się w kierunku centralnej Ukrainy rosyjski konwój wojskowy z namalowaną z boku pojazdów literą Z – poinformowała agencja Reutera, powołując się na naocznego świadka.

10:48 Biuro prezydenta Ukrainy: ponad 40 ukraińskich żołnierzy zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w wyniku ataku Rosji. Biuro prezydenta Ukrainy: są też ofiary cywilne rosyjskiej agresji - mniej niż 10.

10:33 Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją - oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Zaapelował o oddawanie krwi. 

10:18 Prezydent Andrzej Duda: apeluję do rosyjskich obywateli, aby nie sekundowali władzom; apeluję o zaprzestanie działań wojennych, o pozostawienie Ukrainy w spokoju. „Stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako Sojusz Północnoatlantycki, jako UE; mamy nadzieję, że agresja rosyjska zostanie przerwana, a władze rosyjskie dokonają refleksji nad tym, że to się Rosji nie opłaca” – dodał.

09:37 W graniczącym z Polską obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy zaatakowane zostały trzy obiekty wojskowe - poinformował szef administracji tego regionu Maksym Kozycki. Wzmocniono ochronę lotniska i innych obiektów infrastruktury krytycznej. Ostrzelano wojskowe jednostki w Kamionce Bużańskiej, Kalinowie Nowym i Brodach. Nie zarejestrowano ofiar śmiertelnych.

09:34 Ukraińska policja poinformowała w czwartek, że wyda broń byłym funkcjonariuszom jednostek podległych ministerstwu spraw wewnętrznych. Odpowiednie dyspozycje wydał w czwartek szef ukraińskiej policji Ihor Kłymenko.

"Weteranom organów spraw wewnętrznych gotowym do obrony Ukrainy zostanie wydana broń. Procedura zostanie maksymalnie uproszczona ze względu na agresję Federacji Rosyjskiej, ponieważ Rada Najwyższa (parlament - przyp. PAP) Ukrainy poparła decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego na terytorium państwa" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej ukraińskiej policji.

08:41 Władze Ukrainy: kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice kraju. 

08:22 W wyniku ostrzału rakietowego z okupowanego Krymu w miejscowości Preobrażenka w graniczącym z półwyspem obwodzie chersońskim zginął jeden z pograniczników - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.

Straż graniczna Ukrainy poinformowała wcześniej o przekroczeniu przez rosyjskie wojska granicy administracyjnej oddzielającej okupowany przez Rosję Krym od reszty Ukrainy. W konwoju zauważono czołgi i wozy opancerzone.

07:19 Ogłaszamy powszechną ewakuację mieszkańców obwodu ługańskiego, zalecamy natychmiastowe opuszczenie obwodu przez jego mieszkańców - napisał w czwartek na Facebooku Serhij Gajad, szef ługańskiej obwodowej administracji państwowej.

07:18 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformowali we wspólnym oświadczeniu w czwartek, że przygotowywany jest kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji.

"Przewodniczący Rady Europejskiej Michel zwołał pilnie nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej w celu omówienia kryzysu i dalszych środków ograniczających (wobec Rosji). Spowoduje to ogromne i poważne konsekwencje dla Rosji za jej działania. Przewodnicząca von der Leyen i wysoki przedstawiciel Borrell przedstawią dalszy pakiet sankcji finalizowany przez Komisję Europejską i Europejską Służbę Działań Zewnętrznych (ESDZ) w ścisłej współpracy z partnerami. Rada szybko je przyjmie" - czytamy w oświadczeniu. 

07:16 Separatyści z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) oświadczyli w czwartek, że prowadzą "operację wyzwolenia okupowanych terenów republiki". Separatyści z Doniecka wezwali armię ukraińską do poddania się.

Przedstawiciel donieckich separatystów Eduard Basurin oznajmił, że trwają walki wzdłuż całej linni rozgraniczenia walczących sił w Donbasie.

07:12 W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zestrzelono pięć rosyjskich samolotów i jeden helikopter - poinformowały Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:05 MSZ: stanowczo potępiamy bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę; Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji.

06:46 Premier Mateusz Morawiecki: musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę; Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina; dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje. 

06:43 Straż graniczna Ukrainy informuje o ataku ze strony Rosji oraz Białorusi. 

06:27 Ministerstwo obrony Ukrainy: wróg rozpoczął intensywny ostrzał naszych oddziałów na wschodzie, a także wojskowych centrów kontroli i lotnisk.

06:26 LOT: wszystkie rejsy z Polski na Ukrainę zostały odwołane; chodzi o loty do Kijowa, Lwowa i Odessy. 

06:24 Piotr Müller: Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego.

06:12 W Kijowie słychać syreny alarmowe, mieszkańcy ewakuują się do schronów - PAP. 

06:11 Prezydent Andrzej Duda: współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia.

06:10 Siły prorosyjskich separatystów w Donbasie zaatakowały pozycje wojsk ukraińskich i tereny kontrolowane dotąd przez armię ukraińską w obwodach donieckim i ługańskim - wynika z oświadczeń separatystów i doniesień agencji informacyjnych.

Separatyści z Ługańska oznajmili, że zaczynają szturm miasta Sczastje, leżącego około 30 km od Ługańska. "Idziemy na szturm miasta Sztastje. Oddziały ofensywne są gotowe" - oświadczył przedstawiciel separatystów Witalij Kisielow.

Separatyści w Doniecku oświadczyli, że rozpoczęli masowy ostrzał pozycji ukraińskich wzdłuż całej linii rozgraniczenia walczących stron. Przedstawiciel separatystów Eduard Basurin oznajmił, że ich oddziały używają "wszystkich dostępnych im środków rażenia".

05:39 Szef rady bezpieczeństwa: na Ukrainie będzie wprowadzony stan wojenny.

05:30 Ukraina zamyka przestrzeń powietrzną dla samolotów cywilnych – Reuters.

05:28 W Kijowie słychać kolejne eksplozje. 

05:20 Rosyjska armia atakuje obiekty wojskowe w całej Ukrainie - pisze Interfax-Ukraina. W Kijowie korespondentka PAP słyszała nad ranem eksplozje. Media piszą o wybuchach w Odessie i Charkowie.

Media informują też o rosyjskim desancie morskim w Mariupolu i Odessie. Z lotniska Boryspil ewakuowani są pasażerowie i pracownicy. Media informowały, że w okolicy słychać strzały.

05:10 Media: rosyjski desant morski w Mariupolu i Odessie. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania samochodów masowo opuszczających stolicę Ukrainy - Kijów.

W mieście słychać wybuchu. W okolicach znajdującego się w pobliżu Kijowa lotniska Boryspil świadkowie słyszeli strzały.

05:09 Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w związku z atakiem Rosji na Ukrainę został zwołany w trybie natychmiastowym Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, który za chwilę rozpocznie obrady. 

05:02 Szef NATO Jens Stoltenberg: zdecydowanie potępiam lekkomyślny i niesprowokowany atak Rosji na Ukrainę, który zagraża życiu niezliczonych cywilów. Po raz kolejny, pomimo naszych wielokrotnych ostrzeżeń i niestrudzonych wysiłków dyplomatycznych, Rosja wybrała drogę agresji przeciwko suwerennemu i niepodległemu państwu" - oświadczył Stoltenberg.

04:49 Trwa wstępny ostrzał Ukrainy, który będzie trwał kilka godzin - podała reporterka telewizji Fox News Jennifer Griffin, powołując się na źródło w administracji USA. Dodała, że po nim rosyjskie wojska lądowe wejdą na Ukrainę ze wszystkich stron.04:46 Putin zwracając się do mieszkańców Ukrainy nazwał działania Rosji "samoobroną". 

04:30 Prezydent USA Joe Biden w oświadczeniu: Ukraina stała się ofiarą niesprowokowanego i nieusprawiedliwionego ataku rosyjskich sił zbrojnych. Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, który ten atak przyniesie. Zapowiedział, że "świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności".

"Prezydent Putin z premedytacją wybrał wojnę, która przyniesie katastrofalną utratę życia i ludzkiego cierpienia. Rosja sama jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, którą ten atak przyniesie" - oświadczył Biden. Dodał, że USA i sojusznicy odpowiedzą w "zjednoczony i zdecydowany sposób" i "świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności". 

04:20 Media: w okolicach lotniska Boryspil pod Kijowem słychać strzały.

04:18 W Kijowie słychać było dwa wybuchy; media piszą o eksplozjach w Charkowie, Odessie. 

04:09 Wezwał ukraińskich żołnierzy do natychmiastowego złożenia broni i powrotu do domów. 

04:05 Putin: okoliczności wymagają od Rosji zdecydowanych działań. Dodał, że Rosja nie zamierza okupować Ukrainy.

04:02 Reuters: Putin powiedział, że operacja militarna w Donbasie ma na celu ochronę tamtejszej ludności.

03:56 Reuters: Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej w ukraińskim Donbasie. 
(PAP)