YouTube blokuje kanały powiązane z rosyjskimi mediami

2022-03-01 10:48 aktualizacja: 2022-03-01, 10:55
Fot. PAP/Archiwum Leszczyński
Fot. PAP/Archiwum Leszczyński
Serwis YouTube poinformował we wtorek, że zablokował ze skutkiem natychmiastowym w całej Europie kanały powiązane z prokremlowskimi mediami rosyjskimi RT (Russia Today) i Sputnik, powodem jest sytuacja na Ukrainie.

"Nasze zespoły nadal monitorują sytuację przez całą dobę, aby podejmować szybkie działania" – przekazał rzecznik YouTube, które należy do koncernu Alphabet Inc.

Decyzja firmy jest analogiczna do ostatnich posunięć firmy macierzystej Facebooka, Meta Platforms Inc., która w poniedziałek poinformowała, że ograniczy dostęp do sieci telewizyjnej RT i agencji informacyjnej Sputnik na swoich platformach na terenie Unii Europejskiej.

W sobotę RT i inne rosyjskie kanały na YouTube otrzymały zakaz pobierania pieniędzy z reklam wyświetlanych w serwisie.

Ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow napisał w sobotę na Twitterze, że skontaktował się z YouTube, aby serwis "zablokował propagandowe rosyjskie kanały, takie jak Rossija 24, TASS, RIA Nowosti".

Od lat politycy i niektórzy użytkownicy wzywają YouTube do podjęcia działań przeciwko kanałom powiązanym z rosyjskim rządem, argumentując, że rozpowszechniają one dezinformację i nie powinny czerpać z tego korzyści finansowych.(PAP)

dsk/