Resort finansów: obowiązuje skrócona procedura przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem

2022-03-02 07:45 aktualizacja: 2022-03-02, 10:20
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Na przejściach granicznych z Ukrainą obowiązuje skrócona procedura przywozu do Polski okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Jak przekazało ministerstwo PAP, resort finansów, Krajowa Administracja Skarbowa w uzgodnieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska opracowały oraz wdrożyły na przejściach granicznych z Ukrainą "awaryjny tryb postępowania w przypadku przywozu do Polski przez obywateli z Ukrainy okazów zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem" - tzw. CITES.

Wyjaśniono, że skrócono do minimum procedurę przywozu okazów CITES, by "zapewnić bezpieczeństwo ludziom i skrócić czas przewozu zwierząt".

Dodano, że w przypadku przywozu gatunków bez zezwoleń CITES, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej będą spisywać informacje o przewożonym okazie, dane osoby przewożącej i informacje o miejscu docelowym pobytu w UE. "Wszystkie inne formalności zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie" - dodano.

O transporcie zwierząt, jak zaznaczono, należy powiadomić z wyprzedzeniem Służbę Celno-Skarbową, Straż Graniczną i inspekcję weterynaryjną. "Informacja taka powinna zawierać dane dotyczące gatunków przewożonych zwierząt, ich liczbę oraz przez jakie przejście graniczne planowany jest przejazd" - wskazano.

Zaznaczono, że niedopuszczalne jest sprowadzanie takich zwierząt bez uprzedniego powiadomienia służb. "Działanie takie zagraża bezpieczeństwu uchodźców, służb na granicy oraz naraża na niepotrzebne cierpienie zwierząt" - podkreślono.

W drodze do Polski są trzy samochody wypełnione zwierzętami z azylu spod Kijowa. Część zwierząt zostanie przywiezionych do zoo w Poznaniu. Docelowo wszystkie trafią do azylów w Europie Zachodniej – powiedziała PAP rzeczniczka poznańskiego zoo Małgorzata Chodyła.

W pojazdach są m.in. lwy, tygrysy, likaony i serwale. W poniedziałek transport został zatrzymany w okolicach Kijowa przez Rosjan. We wtorek ruszył w dalszą drogę do Polski. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

kw/