Emmanuel Macron ogłosił swój start w wyborach prezydenckich i walkę o drugą kadencję

2022-03-03 21:13 aktualizacja: 2022-03-03, 23:18
Emmanuel Macron, Fot. PAP/Abaca/Liewig Christian/ABACA
Emmanuel Macron, Fot. PAP/Abaca/Liewig Christian/ABACA
Prezydent Francji Emmanuel Macron zgłosił swoją kandydaturę w kwietniowych wyborach prezydenckich w „Liście do Francuzów” opublikowanym w dziennikach regionalnych. Tłumaczył, że ubiegając się o drugą kadencję chce „przygotować przyszłość naszych dzieci i wnuków”.

„Jestem kandydatem, aby wraz z wami wymyślić, w obliczu wyzwań stulecia, wyjątkową francuską i europejską odpowiedź. Jestem kandydatem do obrony naszych wartości, którym zagrażają zakłócenia świata. Jestem kandydatem do dalszego przygotowania przyszłości naszych dzieci i naszych wnuków. Aby pozwolić nam dziś i jutro decydować o sobie” – napisał w przesłaniu urzędujący szef państwa.

„Wszędzie dostrzegam ducha niesłabnącego oporu, niezwykłą wolę zaangażowania, niestrudzone pragnienie budowania. Znalazłem to wszędzie w naszym kraju, ale też spotykając się z rodakami mieszkającymi za granicą. W każdym miejscu dostrzegam chęć wzięcia udziału w tej pięknej i wielkiej zbiorowej przygodzie, która nazywa się Francja” – dodał Macron.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się we Francji 10 kwietnia, a ewentualna druga przewidziana jest na 24 kwietnia.

Macron objął urząd prezydenta po wyborach w 2017 roku zdobywając 66,1 proc. głosów w drugiej turze, w której rywalizował z Marine Le Pen.

Od wielu miesięcy Macron pozostaje faworytem w sondażach przed kwietniowym głosowaniem, mając poparcie 23-26 proc. Francuzów. Za nim plasuje się Le Pen - 14-17 proc. głosów, a kolejne miejsca zajmują Eric Zemmour - 14-16 proc. oraz Valerie Pecresse - 13-16 proc.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

kw/