Pierwsza Dama: Będziemy Wam nieść pomoc tak długo, jak będzie to konieczne

2022-03-05 12:03 aktualizacja: 2022-03-05, 15:16
Agata Kornhauser–Duda, Fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta
Agata Kornhauser–Duda, Fot. Twitter/Kancelaria Prezydenta
Jesteśmy porażeni atakiem Rosji na niezależną i suwerenna Ukrainę, my Polacy, jesteśmy z wami, będziemy wam nieść pomoc, tak długo jak będzie to konieczne - powiedziała pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda podczas spotkania z uchodźcami z Ukrainy.

Jak poinformowała w sobotę na Twitterze Kancelaria Prezydenta, pierwsza dama spotkała się w piątek z uchodźcami w Bojanowie (woj. podkarpackie) oraz Dwikozach i Obrazowie (woj. świętokrzyskie).

"Jesteśmy porażeni tym niczym nieusprawiedliwionym i nieuzasadnionym bezprawnym atakiem Rosji na niezależną i suwerenna Ukrainę" – powiedział Agata Kornhauser–Duda cytowana w komunikacie Kancelarii Prezydenta. "My Polacy, jesteśmy z Wami! Będziemy Wam nieść pomoc tak długo, jak będzie to konieczne" – podkreśliła, zwracając się do osób uciekających z zaatakowanej Ukrainy.

"Zdajemy sobie sprawę, że cierpicie, że się boicie, ale chcę zapewnić, że robimy naprawdę wszystko w każdym możliwym obszarze, żeby ten konflikt zakończyć" – mówiła pierwsza dama.

Zapewniła o pełnej solidarności i jedności Polaków, by nieść wszelką pomoc: organizowanych zbiórkach, transportach humanitarnych, ewakuacji dla chorych dzieci i kobiet w ciąży. "Jestem wzruszona postawą Polaków, którzy zjednoczyli się ponad podziałami, by solidarnie organizować pomoc" – przyznała.

Agata Kornhauser–Duda zapewniała o wsparciu na każdym szczeblu: prezydenckim, rządowym, lokalnym, legislacyjnym i oddolnym.

Pierwsza dama mówiła także o stałym kontakcie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy. "To ogromnie ważne, żeby nie tracić nadziei – apelowała, zwracając się do Ukraińców. Powinniście być dumni ze wszystkich obrońców Ukrainy, my jesteśmy pod wrażeniem ich hartu ducha. Wszyscy modlimy się o pokój i czynimy wszystko, żeby zakończyć tę wojnę" – mówiła, podkreślając wagę wysiłków dyplomatycznych w budowaniu międzynarodowej koalicji na rzecz pokoju.

Jak podała Kancelaria Prezydenta, w Bojanowie schronienie znaleźli podopieczni Domu Dziecka we wsi Pionierskie, koło Mariupola. W Obrazowie i Dwikozach przebywają grupy z Fastowa.

Z kolei w nagraniu umieszczonym na Twitterze Kancelarii Prezydenta pierwsza dama podkreśliła, że wojna w Ukrainie to niewyobrażalne cierpienie ukraińskich dzieci.

"Budzi ona też lęk wśród naszych najmłodszych obywateli, serca wszystkich dzieci w obliczu wojny przepełnione są przerażeniem i niepewnością. Najmłodsi mają też ogrom pytań, dlatego my dorośli musimy ukoić te trudne emocje dzieci dając im nadzieję i pewność, że jesteśmy z nimi w tym bolesnym czasie" - powiedziała Agata Kornhauser–Duda.

"W ramach akcji "Usłyszeć dzieci" chcemy dać Państwu wskazówki i podpowiedzi jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Ufam, że również ukraińskie mamy znajdą tutaj wsparcie" - zapowiedziała pierwsza dama. (PAP)