Rosjanie bombardowali Izium w czasie ewakuacji cywilów. W Makarowie zastrzelili małżeństwo emerytów [RELACJA NA ŻYWO]

2022-03-07 01:21 aktualizacja: 2022-03-11, 01:27
Fot. AA/ABACA PAP
Fot. AA/ABACA PAP
Wojska rosyjskie nadal koncentrują się na próbach zajęcia Kijowa, Sum, Charkowa, Mariupola i Czernihowa, gdzie trwają ciężkie walki. Mer Kijowa zapowiada, że miasto przygotowuje się do obrony. Siłom ukraińskim pod Kijowem udało się zniszczyć 5 czołgów wroga. Żołnierze ukraińskiej 10. Górskiej Brygady Szturmowej zestrzelili rosyjski samolot Su-25. Rosjanie bombardowali Izium w czasie ewakuacji cywilów

00:58 Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego rosyjskie wojska wciąż nie są gotowe do szturmu na Kijów; próbują złamać obrońców wciąż bombardując budynki mieszkalne i szpitale - napisał w nocy z czwartku na piątek prezydent Andrzej Duda.

00:43 Inwazja Rosji na Ukrainę to "zmiana paradygmatu" na miarę ataków z 11 września 2001 roku, bo prezydent Rosji Władimir Putin "wstrząsnął architekturą" światowego bezpieczeństwa - powiedziała w czwartek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

00:33 Rosja wystąpiła z wnioskiem o zwołanie w piątek 11 marca posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie działań USA na terenie Ukrainy, związanych z bronią biologiczną - napisał w nocy z czwartku na piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

00:30 "Bardzo się tym martwię, bo wielokrotnie przekonywano nas: jeśli chcecie wiedzieć o planach Rosji, spójrzcie na to, o co was oskarża. Rosyjska propaganda wskazuje, że są do tego zdolni i tego chcą" - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim najnowszym przemówieniu.

00:15 Rosyjskie wojska co pół godziny przeprowadzają naloty na dzielnice mieszkalne w Mariupolu - oświadczył w czwartek wieczorem w wiadomości wideo mer tego miasta Wadym Bojczenko.

00:07 58 proc. badanych jest za tym, aby Unia Europejska- w związku z atakiem Rosji na Ukrainę i trwającą wojną - wygasiła konflikty z Polską i zaprzestała wszczynania postępowań - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

00:04 Do Sędziszowa w powiecie jędrzejowskim dotarł w czwartek wieczorem kolejny pociąg z ukraińskimi uchodźcami. Do miasta przyjechało ponad tysiąc osób.

23:40 Nikt na Ukrainie nie rozwija żadnej chemicznej ani innej broni masowego rażenia - powiedział w czwartek w wideo na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

Я Президент адекватной страны и адекватного народа. И отец двоих детей. Никакого химического или любого другого оружия массового поражения на моей земле не разрабатывали. Весь мир это знает. И если Россия сделает что-то подобное против нас – получит жесточайший санкционный ответ.

Posted by Володимир Зеленський on Thursday, March 10, 2022

23:21 W obwodzie donieckim na Ukrainie od początku inwazji rosyjscy żołnierze zabili 64 cywilów i zranili 315, nie biorąc pod uwagę ofiar w Mariupolu i Wołnowasze - poinformował w czwartek na Facebooku szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.

 

Росія нищить Донеччину! Зараз неможливо підрахувати все, що зруйнували росіяни в Маріуполі та Волновасі. Коли вдасться...

Posted by Павло Кириленко on Thursday, March 10, 2022

23:00 Dzisiaj Rada Europejska ma szansę zmienić skompromitowaną politykę wobec Rosji; potrzebny jest realny i dobry plan, który pozbawi Putina dolarów i możliwości prowadzenia wojny, odcinając tlen do tej machiny wojennej – mówił premier Mateusz Morawiecki w Paryżu.

22:44 Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że w czwartek wieczorem doszło do rosyjskiego ataku lotniczego na Instytut Fizyczno-Techniczny w Charkowie, gdzie są materiały promieniotwórcze. Doszło do pożaru, ale według władz ukraińskich nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym.

22:33 Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w czwartek wieczorem, że obawia się, iż prezydent Rosji Władimir Putin może zdecydować się na użycie broni chemicznej na Ukrainie, bo sygnały z Moskwy są niczym "wyciągnięte prosto z rosyjskiego podręcznika".

22:26 Mamy wskazania, że Rosja może użyć broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, jednocześnie oskarżając o to USA - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Stwierdził też, że rosyjskie wojska posunęły się naprzód pod Kijowem i są już 10 km od granic miasta.

22:24 Szereg poprawek do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa złożyli w czwartek senatorzy na posiedzeniu Senatu. Rozpatrzy je w piątek wspólne posiedzenie kilku senackich komisji.

22:15 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Die Zeit", że prezydent Rosji Władimir Putin blefuje, gdy grozi całemu światu bronią jądrową.

22:08 W kijowskim metrze, w którym codziennie przed rosyjskimi bombardowaniami ukrywa się 15 tys. osób, wystartował w czwartek przegląd filmu ukraińskiego zorganizowany przez stołeczny wydział kultury oraz Centrum im. Ołeksandra Dowżenki.

22:00 Krwawimy broniąc granic Europy i wartości świata Zachodu - podkreśla w rozmowie z Onetem wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olga Stefaniszyna. Apeluje też do przywódców Unii Europejskiej o zgodę na członkostwo Ukrainy w Unii.

21:59 Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder przebywa od czwartku w Moskwie i planuje spotkać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, by porozmawiać o zakończeniu wojny na Ukrainie – podał dziennik "Bild".

21:50 Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała, że wojna z Ukrainą obniży prognozy globalnego wzrostu a Rosja stanęła w obliczu głębokiej recesji - donosi w czwartek agencja Reuters.

21:36 W obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy ostrzelali samochód, w którym była para emerytów; kobieta i mężczyzna zginęli - poinformowała w czwartek ukraińska policja.

21:25 Silny opór ukraiński wymaga od Rosji zaangażowania większej liczby żołnierzy do okrążenia kluczowych miast, co jeszcze bardziej spowalnia ich postępy w innych miejscach - oceniło w czwartek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

21:25 Udało się znaleźć autobus i wywieźć dzieci oraz ich mamy do zachodniej Ukrainy; są już bezpieczne - powiedziała PAP Ania, wolontariuszka w domu dziecka w Charkowie. Dodała, że sama musiała zostać w mieście ze względu na bliskich, a najgorsze są bomby i rakiety zrzucane na osiedla.

21:25 Silny opór ukraiński wymaga od Rosji zaangażowania większej liczby żołnierzy do okrążenia kluczowych miast, co jeszcze bardziej spowalnia ich postępy w innych miejscach - oceniło w czwartek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

21:12 Rosjanie prowadzą wojnę terrorystyczną; na Ukrainie zabili więcej cywilów niż w walce zginęło wojskowych ze wszystkich struktur obronnych – oświadczył w czwartek wieczorem minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

21:06 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ostrzałach i bombardowaniach zniszczonych lub uszkodzonych zostało w kraju 280 placówek oświatowych - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Ukrainy Serhij Szkarłet.

21:04 Premier na szczycie UE: na Ukrainie dochodzi do masakry, rzezi. Mam dowody licznych zbrodni, które pokazuję przywódcom innych krajów. Będę mówił o jeszcze mocniejszych sankcjach; Do przywódców, którzy nie chcą Ukrainy w UE, zwracam się o zmianę stanowiska. Rada Europejska musi zmienić skompromitowaną politykę wobec Rosji; potrzebny plan uniezależnienia się energetycznego od Rosji.

21:01 Szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier przyznał w czwartek w Senacie USA, że amerykańskie służby nie doceniły determinacji i przygotowania ukraińskiego wojska. Dodał, że ten sam błąd popełniła Rosja. Podtrzymał jednocześnie ocenę, że przekazanie Ukrainie MiG-ów nie zmieniłoby znacznie sytuacji.

21:00 Każdego dnia od 1 tys. do 1,5 tys. osób przychodzi do konsulatu generalnego Ukrainy w Krakowie. Załatwiają sprawy związane z dokumentami tożsamości, prawie każdy pyta o możliwość pracy – poinformował w czwartek konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.

20:49 Miasteczko namiotowe powstało w czwartek przed dworcem kolejowym w Katowicach. Uchodźcy w ogrzewanych namiotach mogą zjeść i odpocząć. W piątek przy dworcu stanie namiot wojewódzkiego lekarza weterynarii, w którym uchodźcy będą mogli uzyskać pomoc dla swoich zwierząt.

20:48 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek przed szczytem UE wypowiedział się przeciwko szybkiemu przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej. O przyspieszoną akcesję swego kraju do UE apelował w ubiegłym tygodniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

20:43 Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie przygotowują się do kolejnych ofensywnych działań na Ukrainie - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Jego zdaniem strzelanie przez Rosjan do cywilów i niszczenie ich domów, tylko wzmacnia chęć obrony wśród Ukraińców oraz nienawiść do agresora.

20:36 Od początku rosyjskiej inwazji zginęło w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, 191 cywilów, w tym 11 dzieci – poinformował Serhij Bołwinow, szef wydziału śledczego policji w tym regionie.

 

Продовжуємо фіксувати злочини окупантів та кількість загиблих. З початку війни загинули 191 цивільних і, на жаль, 11 дітей. Вороги заплатять за кожного постраждалого. Ми ніколи не забудемо імена загиблих.

Posted by Сергій Болвінов on Thursday, March 10, 2022

20:32 Tematem czwartkowego posiedzenia Rady do spraw Samorządu Terytorialnego była perspektywa samorządowa w sprawie działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

20:31 Funkcjonariusze SG z placówki w Czeremsze (Podlaskie) zatrzymali po pościgu obywatela Azerbejdżanu, który próbował uciekać, bo przewoził nielegalnych imigrantów z granicy polsko-białoruskiej. Padły strzały ostrzegawcze, kierowca próbował staranować auto pograniczników.

20:30 Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w czwartek w rosyjskim ostrzale z systemu Uragan w Nieżynie w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy - poinformował mer miasta Ołeksandr Kodoła.

20:29 Polska jest rzecznikiem sprawy ukraińskiej w Europie; wszystkie osoby, które uciekają przed wojną, dostaną u nas schronienie - powiedział w czwartek w Senacie wiceszef MSWiA Błażej Poboży w debacie nad ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy. Dodał, że przyjęcie tej ustawy to moralny obowiązek.

20:28 Rosyjskie samoloty, które wyleciały z białoruskiego lotniska, zabiły w Korosteniu w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy trzy osoby, w tym dwóch Białorusinów - poinformowała w czwartek Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

 

❗️Російські літаки, які злітали з білоруського аеродрому, вбили в Коростені трьох людей, двоє з яких білоруси ▪️В місті...

Posted by Державна прикордонна служба України on Thursday, March 10, 2022

20:25 Rosja przegrywa tę wojnę nie tylko propagandowo, lecz i militarnie, i być może jej porażka będzie sposobem na wyjście z obecnego kryzysu - powiedział ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski w wywiadzie dla CNN. Jak dodał, choć Polska opowiada się za dyplomatycznym rozwiązaniem, trudno spodziewać się ustępstw ze strony Rosji.

20:24 Wojska ukraińskie odpierają ataki i powstrzymują rosyjskie działania ofensywne na wszystkich kierunkach – podał w czwartek w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według raportu „Rosjanie koncentrują się na działaniach dezinformacyjnych i propagandowych”.

 

🇺🇦 Оперативна інформація станом на 18.00, 10.03.2022 щодо #російського_вторгнення / 🇬🇧 Operational information on...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Thursday, March 10, 2022

20:22 Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał zespół do spraw pomocy medycznej dla Ukrainy. Jego pracami, jako przewodniczący, pokieruje wiceszef resortu Waldemar Kraska. Zarządzenie w tej sprawie opublikowano w czwartek.

20:22 Na pomoc regionów partnerskich w relokacji ukraińskich uchodźców liczy wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który skierował prośbę do samorządów o kontakt w tej sprawie z takimi regionami.

20:21 Ponad 400 tys. osób zostało dotąd ewakuowanych z terenów Ukrainy atakowanych przez Rosjan - poinformował w czwartek w ukraińskiej telewizji publicznej minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski.

20:18 Około trzech tysięcy kolejnych uchodźców wojennych z Ukrainy przybyło ostatniej doby do Włoch - poinformowało w czwartek MSW w Rzymie. Łącznie od początku rosyjskiej agresji dotarło do Italii prawie 27 tysięcy Ukraińców.

20:17 Ukraina zaczęła przygotowywać się do rosyjskiej inwazji w listopadzie, ale nie spodziewała się, że atak zostanie przeprowadzony także z terytorium Białorusi - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany w czwartek przez Radio Swoboda.

20:15 W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyło się w czwartek spotkanie europosłów PiS z dziewięcioma ukraińskimi parlamentarzystkami, reprezentującymi różne partie – przekazał PAP były szef MSZ, europoseł Witold Waszczykowski (PiS).

20:14 Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) poinformowało w czwartek, że od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 549 cywilów, a 957 zostało rannych.

19:50 Rosyjskie wojska na Ukrainie w zamierzony sposób celują w ludność cywilną - powiedziała w czwartek brytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons. Wyraziła też obawę, że Rosja, eskalując konflikt, może użyć broni chemicznej lub nawet taktycznego ładunku nuklearnego

19:48 ONZ: od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 549 cywilów

19:45 Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Rumunii dotarło blisko 350 tys. uchodźców - poinformowała w czwartek rumuńska Straż Graniczna (PFR) w Bukareszcie

19:30 W ciągu dwóch dni z położonych na północy Ukrainy Sum, Trościańca i Krasnopola wywieziono do Połtawy w środkowej części kraju ponad 60 tys. ludzi - poinformowała w czwartek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

19:05 Ukraina.Policja: Rosjanie bombardowali Izium w czasie ewakuacji cywilów

18:57 Siły rosyjskie zniszczyły dotąd 400 wielopiętrowych bloków mieszkalnych w Charkowie – powiedział w czwartek mer Ihor Terechow.

18:35 Ukraina. Resort obrony: zestrzelono kolejny rosyjski samolot szturmowy Su-25

"Kolejny zestrzelony rosyjski samolot Su-25 zdobi żyzne ukraińskie tereny. Chwała Ukrainie!" - napisano na stronach internetowych ministerstwa.

18:23 Liderka demokratycznej opozycji na Białorusi Swiatłana Cichanouska spotkała się czwartek w ambasadzie RP w Londynie z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego akredytowanymi w Wielkiej Brytanii, aby omówić bieżącą sytuację swojego kraju i jego przyszłość

18:15 Ukraina. Służba bezpieczeństwa: Rosjanie rozważają wysadzenie magazynów amoniaku w obwodzie charkowskim

18:00 Mieszkańcy atakowanego przez Rosję Mariupola na południu Ukrainy już prawie od tygodnia nie mogą opuścić miasta - podkreśliła w czwartek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

17:55 Lider PO i przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk wezwał w czwartek w Paryżu do "deputinizacji" Europy, czyli uwolnienia europejskiej przestrzeni publicznej, polityki i mediów spod wpływów Kremla

17:40 Uruchomiono stronę internetową dokumentującą dokonane przez Rosjan zniszczenia

Uruchomiono stronę internetową "Rosja za to zapłaci" zbierającą informacje o zniszczeniach wojennych, których dokonała Rosja na Ukrainie. Dostępna pod adresem https://damaged.in.ua/ witryna powstała z inicjatywy kancelarii prezydenta Ukrainy, ministerstwa finansów i Kijowskiej Szkoły Ekonomii.
 

17:28 Kijów przygotowuje się do obrony – powiedział w nagraniu opublikowanym w czwartek na Telegramie mer Witalij Kliczko. Władze miasta zabezpieczają funkcjonowanie infrastruktury – jest woda, światło, ciepło i internet; działają sklepy z żywnością i apteki.

17:25 117 mln dolarów to kwota, którą przydzieliliśmy na specjalne działania związane z imigracją, m.in. przyspieszenie procedur imigracyjnych - powiedział w czwartek w Warszawie premier Kanady Justin Trudeau. Zapewnił, że Kanada "z chęcią ugości u siebie uchodźców z Ukrainy".

17:22 Oceniamy, że prezydent Rosji Władimir Putin nie spodziewał się tak silnej odpowiedzi Zachodu, ale uważamy, że prawdopodobnie nie powstrzyma go to przed dalszą eskalacją wojny z Ukrainą - powiedziała w czwartek w amerykańskim Senacie Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines.

17:10 Co najmniej jedna osoba zginęła w czwartek w rosyjskim ostrzale miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Dodał, że trzy osoby zostały ranne podczas ostrzału sąsiedniego miasta Rubiżne

17:00 Mieszkańcy okupowanych przez Rosjan miast Melitopol i Prymorsk w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy wyszli na akcje protestu przeciwko najeźdźcom - pisze w czwartek portal Ukraińska Prawda

16:51 Prezydent Duda po spotkaniu z premierem Kanady: mam nadzieję, że fundusze na odbudowę Ukrainy trafią nie tylko z UE, ale także z USA i Kanady

16:30 Szef MSWiA Mariusz Kamiński wraz z ministrami Francji i Niemiec Geraldem Darmaninem i Nancy Feaser zawiązali nieformalny sztab ds. pomocy uchodźcom z Ukrainy, w który włączą ministrów innych państw UE. - Podejmujemy działania, aby uchodźcy mogli swobodnie przemieszczać się po Europie - podkreślił Kamiński.

15:55 Rosjanie zaminowali brzeg zbiornika kachowskiego na Dnieprze, obok zajętej przez nich Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - poinformował ukraiński koncern Enerhoatom.

15:53 Utworzymy korytarze humanitarne i infolinię dla rosyjskich żołnierzy, którzy nie popełnili zbrodni na ukraińskiej ludności i nie chcą tego robić, bo napotkają ogień zaporowy ze strony swoich kolegów - ogłosił szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

"Zgodziliśmy się na "zielone korytarze" dla Rosjan, którzy jeszcze nie strzelali do ludności cywilnej, nie popełnili zbrodni. Dla tych, którzy chcą przeżyć. Zorganizuję infolinię, na której będą mogli uzyskać informacje, do kogo się zwrócić, by przeżyć i nie iść do więzienia" - przekazał Kim w nagraniu na Telegramie

15:49 Główny doradca ekonomiczny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeh Ustenko powiedział, że od początku inwazji rosyjskie siły zniszczyły na Ukrainie infrastrukturę o wartości co najmniej 100 mld dolarów. Na konferencji online zorganizowanej przez amerykański Instytut Gospodarki Międzynarodowej Petersona, Ustenko poinformował, że wojna wymusiła całkowicie zamknięcie 50 procent ukraińskich firm, a druga połowa działa w znacznie zmniejszonym zakresie. 

15:46 W blokowanym i atakowanym przez Rosjan Mariupolu na wschodzie Ukrainy nie ma jedzenia, prądu, ogrzewania, ludzie zaczynają umierać z braku wody pitnej - alarmują lokalne władze. Na razie wstępnie mówi się o ponad 1200 ofiarach. Na cmentarzu wykopano zbiorową mogiłę.

15:32 Rosyjskie lotnictwo bombarduje Czernihów zakazanymi lotniczymi bombami zapalającymi – twierdzą dziennikarze grupy śledczej Conflict Intelligence Team na podstawie analizy nagrania wideo ukraińskich służb ratowniczych rozbrajających pociski.

„Na wideo (ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych), gdzie ratownicy wykręcają detonator z bomby, która nie wybuchła, można rozpoznać, że jest to zapalająca-burząco-odłamkowa bomba OFZAB-500” – podano w publikacji CIT na Telegramie.

14:48 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zezwalającą na przejmowanie w kraju mienia i aktywów należących do państwa rosyjskiego i obywateli Rosji - poinformowała Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy. "Biorąc pod uwagę pełnowymiarową agresywną wojnę, którą Rosja wypowiedziała i prowadzi przeciwko Ukrainie i ukraińskiemu narodowi", przejmowanie mienia Rosji i jej obywateli zgodnie z podpisaną ustawą ma odbywać się bez jakiejkolwiek rekompensaty - czytamy.

14:46 Z Iziumu w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy wyjechały 44 autobusy, w których jest ok. 2 tys. osób – przekazał na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta. Z kolei o wywiezieniu 2 tys. ludzi z Irpienia pod Kijowem poinformowało MSW. Autobusy ewakuacyjne dojechały także do Buczy pod Kijowem, gdzie mają zabrać mieszkańców. Z kolei przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko przekazał, że 2000 osób ewakuowano z Irpienia

14:44 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do godz. 11 w czwartek wskutek działań wojennych zginęło 71 dzieci, a ponad 100 zostało rannych - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa

14:25 Od początku wojny Rosjanie ostrzelali 63 ukraińskie szpitale, pięciu pracowników medycznych zginęło, a ponad 10 zostało rannych - poinformował minister ochrony zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

13:56 Rosja musi natychmiast wycofać swoje wojska z Zaporoskiej i Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowych, aby zapobiec katastrofie w Europie - wezwał szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po spotkaniu z dyrektorem MAEA Rafaelem Grossim.

13:45 Ośrodek Studiów Wschodnich oceniając sytuację po 14 dniach walk na Ukrainie podkreśla, że Siły Zbrojne Ukrainy powstrzymywały rosyjską ofensywę na wszystkich kierunkach, a do walk dochodziło głównie na obrzeżach atakowanych miast. Według analityków OSW armia rosyjska ma mobilizować rezerwy i przesuwać na Ukrainę kolejne jednostki.

13:39 Prezydent Duda: zespół prokuratorów z Trybunału Karnego w Hadze jest w Polsce; świadkowie zbrodni w Ukrainie są w naszym kraju, mamy dowody, m.in. nagrania

13:38 Jesteśmy przy Ukraińcach, podziwiamy naród ukraiński, wspieramy suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy - powiedziała w Warszawie wiceprezydent USA Kamala Harris. Potrzeba surowych i szybkich działań, aby agresja Rosji spotkała się z poważnymi konsekwencjami - stwierdziła.

13:32 Prezydent Duda: wobec zgłaszanych przez stronę ukraińską próśb o samoloty zachowaliśmy się jako wiarygodny członek NATO; postanowiliśmy oddać je do dyspozycji Sojuszu. Chcemy, żeby Sojusz podjął decyzję wspólnie

13:24 Ukraińskie wojsko poinformowało o zniszczeniu dywizjonu rosyjskich systemów rakietowych Iskander-M, które ostrzeliwały dzielnice mieszkalne regionu Czernihowa - podał portal Ukrinform.

13:10 Powołamy państwową rezerwę żywnościową - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Rezerwa powinna być wystarczająco duża, by wyżywić populację kraju i sił zbrojnych podczas rosyjskiej inwazji - sprecyzował.

"Państwo ze swojego budżetu wykupi zboża oraz inne produkty w ilościach odpowiadających rocznej konsumpcji. Zapewnimy krajowi wystarczająco jedzenia" - poinformował premier.

13:10 Wiceprezydent USA: od tygodni na Ukrainie jesteśmy świadkami niewyobrażalnych okrucieństw o niewyobrażalnych proporcjach

13:08 Prezydent: trzeba ustanawiać kolejne sankcje przeciwko Rosji, nie możemy tolerować takich działań militarnych, które noszą cechy ludobójstwa

13:06 Rosyjski okupant celowo znęca się nad ludnością Ukrainy, chce nas poniżyć, zmusić do tego, by Ukraińcy zwracali się o pomoc do najeźdźcy, dlatego blokuje nasze miasta, Mariupol i Wołnowachę - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

13:04 Siły Zbrojne Ukrainy zatrzymały wroga na wszystkich kierunkach; nieprzyjaciel próbuje utrzymać swoje pozycje - podał w czwartek w serwisie Facebook sztab generalny ukraińskiego wojska.

"Wróg został zatrzymany na wszystkich kierunkach; (...) nie odnosi sukcesów; próbuje utrzymać zajęte pozycje" - czytamy w podsumowaniu operacyjnym.

Według sztabu generalnego, na kierunku poleskim (północnym) Rosjanie nadal utrzymują miejscowości Poliśke, Borodzianka, Andrijiwka, Motyżyn, Horenicze, Buczę i Demidów. Starają się przywrócić sprawność bojową jednostek, które poniosły znaczne straty, przegrupowują się i nie rezygnują z planu blokowania Kijowa od zachodu i południowego zachodu.

Poinformowano również, że siły ukraińskie udaremniły próbę sforsowania przez Rosjan rzeki Irpień w pobliżu wsi Moszczun.

Ukraiński sztab generalny nie wyklucza, że grupy dywersyjne nieprzyjaciela będą próbowały przedostać się do Kijowa, udając mieszkańców ewakuowanych miejscowości. 

 

🇺🇦 Оперативна інформація станом на 12.00 10.03.2022 щодо #російського_вторгнення / 🇬🇧 Operational information on 12.00,...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Thursday, March 10, 2022

13:04 Prezydent Duda: poprosiłem wiceprezydent USA o wsparcie m.in. w sprawie uchodźców docierających do Polski, czy cen surowców

13:00 Prezydent Duda po spotkaniu z wiceprezydent USA: wraz z całym wolnym i uczciwym światem stoimy po stronie Ukrainy. 

12:58 Zełenski: Rosjanie celowo znęcają się nad ludźmi, to potwory, ale my nigdy nie staniemy się niewolnikami.

12:56 Szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio poinformował w czwartek, że chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi zapewnił go, że Pekin "zaangażuje się, by odegrać jeszcze bardziej konstruktywną rolę, aby ułatwić rozmowy pokojowe między Rosją i Ukrainą".

12:56 Rosyjska agresja wobec Ukrainy i sytuacja humanitarna związana z uchodźstwem z tego kraju będą tematami rozmów szefa MSZ Zbigniewa Raua podczas jego udziału w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku – zapowiedział w czwartek rzecznik resortu Łukasz Jasina.

12:48 Prawie 202 tys. uchodźców przybyło na Węgry z Ukrainy od wybuchu wojny w tym kraju – poinformował w czwartek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w parlamencie.

12:35 Istnieje zagrożenie przesyła gazu na Ukrainie i do Europy, po tym jak siły rosyjskie wtargnęły do obiektów operatora ukraińskiej sieci gazowej (OGTSU) w obwodzie ługańskim i charkowskim - ostrzegło przedsiębiorstwo w czwartek na swoim profilu w serwisie Facebook .

"Rosyjscy okupanci wtargnęli do obiektów OGTSU: istnieje zagrożenie dla przesyłu gazu na Ukrainie i w Europie. OGTSU informuje o próbach rosyjskiego wojska i ugrupowań zbrojnych 'ŁRL' przedostania się na teren tłoczni Nowopskow w obwodzie ługańskim i Kupiańsk w obwodzie charkowskim, a także ingerencji w pracę obiektów OGTSU" - czytamy w komunikacie.

 

❗️❗️❗️ Російські окупанти вторглися на об'єкти ГТС: є загроза транспортуванню газу в Україні та Європі ❗️❗️❗️ ОГТСУ...

Posted by Оператор ГТС України on Thursday, March 10, 2022

12:31 Podkreśliłem znaczenie zwiększenia wsparcia obronnego dla Ukrainy i presji sankcyjnej na Rosję - napisał w czwartek na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

"Z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem omówiliśmy przebieg rozmów pokojowych. Podkreśliłem znaczenie zwiększenia wsparcia obronnego dla Ukrainy i presji sankcyjnej na Rosję. Poruszyłem kwestię członkostwa Ukrainy w UE w przededniu nieformalnego szczytu przywódców Unii" - zrelacjonował ukraiński prezydent.

12:21 Sieć hoteli Marriott International Inc. ogłosiła w czwartek, że po inwazji Moskwy na Ukrainę zdecydowała się wstrzymać otwarcie kolejnych hoteli i wszelkie przyszłe inwestycje w Rosji - przekazał w czwartek Reuters. Istniejące hotele pozostają na razie otwarte.

12:03 Tysiące, a może dziesiątki tysięcy Rosjan wyjechało z kraju po rozpoczęciu przez siły rosyjskie wojny na Ukrainie, przy czym najpopularniejszym celem jest Gruzja – informuje w czwartek rosyjskojęzyczna redakcja BBC.

11:58 Całkowite odcięcie Rosji od internetu oznaczałoby dla jej gospodarki stratę ok. 404 mln dol. dziennie - wskazali w czwartek analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

11:48 Zawarta w specustawie pomoc obywatelom Ukrainy nie jest związana ze statusem uchodźcy. Status uchodźcy jest odrębną procedurą, którą koordynuje Urząd ds. Cudzoziemców – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

11:30 Koło podkijowskiego miasta Browary armia ukraińska zabiła dowódcę rosyjskiego pułku czołgów Andrieja Zacharowa - podało w czwartek ministerstw obrony Ukrainy na Twitterze.

"Dzisiaj, 10 marca 2022 r., pod Browarami zlikwidowano dowódcę pułku czołgów armii okupacyjnej Andrieja Zacharowa" - czytamy we wpisie.

11:26 Ukraina jest gotowa negocjować zakończenie wojny z Rosją, ale nie zrezygnuje ze swojej niezależności i integralności terytorialnej - powiedział w czwartek w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

"Prezydent mówi, że jesteśmy gotowi do negocjacji. Jeszcze dzisiaj zagraniczni dziennikarze pytali mnie, na jakie kompromisy jesteśmy gotowi itp. Odpowiedziałem im, że jesteśmy gotowi do rozmów, spotkań. Ale na pewno nie istnieją dla nas żadne kompromisy związane z naszą niepodległością, z naszą integralnością terytorialną, z naszą suwerennością, z naszą wolnością" - podkreślił Jermak, dodając jednocześnie, że ukraińskie władze dysponują "wszelkimi danymi o możliwych scenariuszach działań armii rosyjskiej na Ukrainie" i przygotowują się do dalszej walki.

Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego powiedział również, że Ukraina nadal nie rozumie części rosyjskich żądań, takich jak np. "denazyfikacja". 

11:19 Hiszpania przyjęła dotychczas ponad tysiąc uchodźców ukraińskich w ośrodkach państwowych. Rząd dysponuje obecnie ponad 12 tys. miejsc dla uciekinierów wojennych z Ukrainy. Oprócz tego przygotowano dla nich 5 tysięcy łóżek szpitalnych - poinformowała agencja EFE w środę.

11:16 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie opublikowanym w czwartek przez dziennik „Corriere della Sera” powiedział, że rosyjska inwazja nie była „zaskoczeniem”; „ale jej brutalność - tak”.

„Żyję wśród moich ludzi, to najlepsza ochrona jaka może być” - powiedział Zełenski w wywiadzie przeprowadzonym przez internetowy komunikator, jak wyjaśniła mediolańska gazeta.

„Kiedy Rosja przygotowywała inwazję, Putin nie mógł sobie wyobrazić, że Ukraińcy będą bronić swego kraju z taką determinacją. Kreml nie myślał oczywiście o tym, że dla nas to będzie wielka wojna patriotyczna; taka, jaką Związek Radziecki prowadził przeciwko Hitlerowi” - stwierdził prezydent Zełenski. Jego zdaniem współpracownicy prezydenta Rosji nie znają Ukrainy.

11:09 Kijowa nie da się okrążyć ani go zająć - przekonywał w czwartek doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

"Nie da się okrążyć Kijowa, nie da się go zająć. Nie trzeba się tym martwić. Pod Kijowem i w samym Kijowie działa dość duże zgrupowanie naszych wojsk, które niszczy wroga. (...) Mamy przewagę w walce. Oni ciągle ponoszą porażki" - powiedział Arestowicz.

Jednocześnie wezwał cywilów, zwłaszcza tych, którzy mają dzieci, do opuszczenia obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego.

"Kobiety i ci, którzy mają dzieci - zwłaszcza z obwodu charkowskiego, donieckiego i ługańskiego - lepiej, żeby wyjechali. Są to miasta zaciekłych walk i cywile nie mają tam nic do roboty. Chyba, że jest się cywilem, który pracuje na rzecz zabezpieczenia funkcjonowania miast i wojska" - podkreślił prezydencki doradca.

11:08 Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyraził nadzieję, że Niemcy szybko zgodzą się na dalsze dostawy broni do jego kraju. "Dziś spotkam się z minister obrony i mam nadzieję, że otrzymamy bardzo konkretne zobowiązanie" – powiedział Melnyk w czwartek w porannym programie telewizji ARD i ZDF.

11:07 Szef MSZ Ukrainy Kułeba: nasze dwa cele to organizacja korytarzy humanitarnych z Mariupola i 24-godzinne zawieszenie broni.

11:05 Szef MSZ Ukrainy Kułeba: nie możemy zatrzymać wojny, jeśli nie zgadza się na to kraj, który ją rozpoczął.

11:04 Sytuacja w elektrowni jądrowej w Czarnobylu jest niebezpieczna, ponieważ z powodu działań Rosji została ona pozbawiona prądu i obecnie nikt nie wie, co się tam dzieje - alarmował w czwartek w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda doradca administracji prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

11:02 Szef MSZ Ukrainy Kułeba: minister Ławrow nie zgodził się na korytarze humanitarne z i do Mariupola.

11:00 Szef MSZ Ukrainy Kułeba: nie ma postępu w sprawie zawieszenia broni.

10:52 W ukraińskiej niewoli jest już od 500 do 700 żołnierzy rosyjskich, którzy uczestniczyli w agresji na Ukrainę – poinformował w czwartek portal Ukrainska Prawda, powołując się na dane uzyskane z kancelarii prezydenta kraju.

„Prowadzenie statystyki jest bardzo utrudnione, bo jest bardzo dużo ognisk starć bojowych i jeńcy trafiają do różnych jednostek. Nie udaje się na bieżąco sumować tego w jednej tabeli” – cytuje portal kancelarię prezydenta.

Tymczasem doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko oświadczył w czwartek, że dotychczas strona rosyjska w ogóle nie zwracała się do Ukrainy w sprawie swoich jeńców i nie zajmuje się ciałami zabitych żołnierzy rosyjskich.

„Jeńcy są od początku wojny wykorzystywani do wymiany za naszych jeńców. Trzeba ich godnie traktować. Ci chłopcy nie chcieli walczyć z Ukrainą. Zostali oszukani” – oznajmił Heraszczenko w nagraniu udostępnionym na YouTubie, odnosząc się do zeznań wielu jeńców, którzy przyznawali, że mówiono im, iż jadą na ćwiczenia.

10:43 Brytyjski rząd poinformował w czwartek o zakazaniu wjazdu do kraju siedmiu rosyjskim oligarchom, w tym Romanowi Abramowiczowi, właścicielowi klubu Chelsea i zamrożeniu ich aktywów.

10:25 Ukraińscy sportowcy i działacze zaapelowali o pokój podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie, prezentując w czwartek transparent wzywający do położenia kresu inwazji na ich kraj i zakończenia wojny wywołanej napaścią Rosji.

10:14 Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do kraju wróciło 215 tys. Ukraińców z zagranicy, w większości mężczyzn - poinformował w czwartek rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

10:13 Eskadry rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zawróciły w kierunku Półwyspu Tarchankuckiego i jeziora Donuzław na Krymie - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform za rzecznikiem sztabu operacyjnego odeskiej regionalnej administracji wojskowej Serhijem Bratczukiem.

10:10 Ludzie zabici w wyniku ataków sił rosyjskich oraz zmarli z przyczyn naturalnych w Mariupolu nad Morzem Czarnym są chowani w zbiorowych mogiłach, bo jest ich tak wielu, że brakuje czasu i personelu na ceremonie pogrzebowe – informuje Głos Ameryki.

10:09 Ponad 150 dzieci z Ukrainy zapisało się do sopockich szkół i przedszkoli - poinformował sopocki magistrat i zapowiedział, że miasto uruchamia oddziały przygotowawcze.

10:03 Zmniejsza się liczba osób przybywających z Ukrainy. Dzisiaj do godziny 7 było ich o 35 procent mniej w porównaniu ze środowym porankiem - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

10:01 Na przygotowywaną tzw. tarczą antyputinowską złożą się rozwiązania gospodarczo-podatkowe, ale także rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa - zapowiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

10:01 Estoński rząd wstrzymał przyjmowanie wniosków od Rosjan i Białorusinów w ramach programu e-rezydencja - przekazał minister spraw wewnętrznych Estonii Kristian Jaani cytowany w środę przez estoński portal ERR News. Aplikacje, które są obecnie przetwarzane, zostaną zamknięte.

09:57 W tureckiej Antalyi rozpoczęło się spotkanie ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem - poinformował w czwartek rzecznik ukraińskiego resortu spraw zagranicznych na Twitterze Ołeh Nikołenko.

09:54 Koncern technologiczny Hitachi poinformował w czwartek, że zawiesza eksport do Rosji i działalność biznesową w tym kraju w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformowała agencja Kyodo.

09:52 Otwarcie w czwartek kolejnych korytarzy humanitarnych z atakowanych przez siły rosyjskie miast zapowiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na briefingu.

Do Połtawy będą ewakuowani mieszkańcy Trościańca, Krasnopola i Sum w obwodzie sumskim, do Łozowej - mieszkańcy Iziuma, do Zaporoża - mieszkańcy Mariupola, a do Pokrowska – mieszkańcy Wołnowachy.

Do Kijowa będzie się odbywać ewakuacja z Borodzianki, Buczy, Irpienia i Hostomla.

Ukraińska redakcja BBC poinformowała, że mimo uzgodnień w sprawie korytarzy humanitarnych ewakuacja cywilów w środę w wielu miastach Ukrainy nie odbyła się. Rosyjscy wojskowi przeszkodzili ewakuacji m.in. z Mariupola. Udało się natomiast ewakuować mieszkańców Enerhodaru i Worzela. (PAP)

09:45 Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły 12 tys. żołnierzy - poinformował w czwartek rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan, według ukraińskich danych, na dzień 10 marca to: ponad 12 tys. ludzi; 335 czołgów; 1105 bojowych pojazdów opancerzonych; 123 systemy artyleryjskie; 56 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych; 29 systemów obrony przeciwlotniczej; 49 samolotów; 81 śmigłowców; 526 pojazdów kołowych; 3 jednostki pływające; 60 cystern; 7 bezzałogowców.

09:10 Mamy takie wrażenie, że minister spraw zagranicznych Rosji nie wie, co się dzieje na Ukrainie, nie wie, że Rosja zabija dzieci, cywilów, niszczy infrastrukturę, miasta ukraińskie - powiedział w czwartek ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczyca.

09:07 Putin już podjął decyzję o wojnie z Zachodem, a grozi nam, bo naszych decyzji się boi, że przesądzą o jego porażce; to my powinniśmy przejąć inicjatywę - mówił w czwartek ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki odnosząc się do kwestii przekazania Ukrainie myśliwców oraz zamknięcia strefy powietrznej.

09:01 Spotkanie ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem w tureckiej Antalyi ma się rozpocząć o godzinie 10.00 czasu kijowskiego (9.00 czasu polskiego) - poinformował w czwartek w serwisie Facebook rzecznik ukraińskiego resortu spraw zagranicznych Ołeh Nikołenko.

 

Dmytro Kuleba провів переговори зі своїм турецьким колегою Мевлютом Чавушоглу в Анталії. Міністр окреслив три ключові...

Posted by Oleg Nikolenko on Wednesday, March 9, 2022

08:51 Jesteśmy gotowi na wszelkie działania wspierające Ukrainę pod warunkiem, że będzie to decyzja wspólna, sojusznicza w ramach NATO - powiedział w czwartek szef BBN Paweł Soloch. "W ramach tej decyzji wszyscy bierzemy i dzielimy odpowiedzialność za podjęte działania" - dodał.

08:41 Trzy osoby, w tym jedno dziecko, zginęły w wyniku środowego ataku sił rosyjskich na szpital dziecięcy w Mariupolu – poinformował ukraińskojęzyczny serwis BBC, powołując się na Radę Miejską Mariupola. Władze obleganego od ponad tygodnia Mariupola podawały w środę wieczorem, że w wyniku nalotu na kompleks szpitalny rannych zostało co najmniej 17 osób: dzieci, matek i lekarzy.

08:28 „700 trupów, po prostu jatka” – tak opowiadał rosyjski żołnierz swojej dziewczynie o stratach armii Rosji na Ukrainie w rozmowie telefonicznej, przechwyconej przez ukraińskie służby specjalne.

„Siedzimy teraz w szkole, rannych w ch…” – mówi żołnierz. Dziewczyna pyta: „Waszych?”, na co on odpowiada: „Tak. Stoję teraz w klasie, która jest k… cała zniszczona”. Dodaje, że jego oddział stacjonował w szkole.

08:10 Ponad 43 tys. osób ewakuowano w środę z Sum na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie.

„Wszystkie ewakuowane z Sum osoby przybyły do Łubni i wyruszyły dalej na Zachód kraju” – napisał Tymoszenko.

08:08 Po ograniczeniu przez Rosję dostępu do Twittera, uruchomiono nową wersję serwisu w celu ominięcia inwigilacji i cenzury, o czym poinformował ekspert ds. bezpieczeństwa w internecie Alec Muffett na swoim koncie na Twitterze, cytowany w czwartek przez agencję Associated Press.

08:01 Intensywny ostrzał i bombardowanie różnych obiektów cywilnych Charkowa oraz innych miast obwodu charkowskiego trwały w nocy ze środy na czwartek. W wiosce Słobożanske zginęły 4 osoby – podały służby ratunkowe.

Pocisk trafił w dom mieszkalny. „Pod gruzami zginęły 4 osoby: 2 kobiety i dwoje dzieci. 5-letnia dziewczynka przeżyła, ale odniosła obrażenia” – poinformowały służby ratunkowe.

Późnym wieczorem w środę pocisk trafił w centrum handlowe Nikolsky w centrum Charkowa. Budynek został zniszczony i zapaliły się elementy konstrukcyjne. Pożar ugaszono około godz. 3 w nocy. 

07:47 Rosyjska kolumna pod Kijowem nie przesunęła się w znaczący sposób już od ponad tygodnia, a w ostatnich dniach zauważono zmniejszoną aktywność rosyjskiego lotnictwa - oceniło w czwartek rano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Duża rosyjska kolumna na północy zachód od Kijowa poczyniła niewielki postęp od ponad tygodnia i doznaje ciągłych strat ze strony ukraińskich sił zbrojnych. Nastąpił zauważalny spadek ogólnej rosyjskiej aktywności w przestrzeni powietrznej nad Ukrainą w ostatnich dniach, prawdopodobnie w efekcie nieoczekiwanej skuteczności i oporu sił ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Rosja wysłała żołnierzy poborowych na Ukrainę, mimo poprzednich zapewnień prezydenta Putina, że tego nie zrobi. W miarę jak liczba ofiar będzie rosła, prezydent Putin będzie zmuszony sięgać do wszystkich oddziałów rosyjskich sił zbrojnych i innych źródeł, by uzupełniać straty" - napisano. 

07:47 "Dzisiejsza decyzja Sejmu to dostęp obywateli Ukrainy, uciekających przed agresją Rosji, do publicznej ochrony zdrowia w Polsce oraz gwarancja refundacji leków" - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

07:24 Siły zbrojne Ukrainy wykonały w nocy ze środy na czwartek kontratak pod Kijowem i zniszczyły pięć rosyjskich czołgów - powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

"Noc była dość trudna, ale generalnie można powiedzieć, że armia ukraińska wykonała kontratak pod Kijowem. Pokonaliśmy pięć czołgów. Rano w Kijowie słychać było odgłosy bitwy artyleryjskiej na zachodnich obrzeżach. Rozumiemy, że teraz toczą się tam walki. Jednak nie są jeszcze dostępne żadne dalsze informacje" - stwierdził Denysenko.

07:21 W ciągu ostatnich dwóch tygodni około 100 amerykańskich wielkich biznesów opuściło rosyjski rynek - poinformowała w czwartek na Facebooku ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarowa.

Według dyplomatki, decyzja o całkowitym zawieszeniu dalszych inwestycji lub całkowitym opuszczeniu rosyjskiego rynku została już podjęta przez Microsoft, Apple, PayPal, Visę, Mastercard, Boeing, General Motors, McDonalds i wiele innych.

07:15 Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują natarcie wojsk rosyjskich m.in. w kierunku donieckim, bronią Charkowa i Ochtyrki. Koncentrują się na tym, by nie dopuścić do posuwania się wroga naprzód w kierunku południowo-wschodnim – podał w czwartek sztab generalny.

Jednocześnie trwa uszczelnianie granicy z Białorusią oraz obrona otoczonego Mariupola.

Siły wojskowe w stolicy są w stanie nieustannej gotowości do odpierania ataku przeciwnika i przeciwdziałania jego natarciom.

Na południu wojska rosyjskie są powstrzymywane w próbach ataku na Mikołajów, Krzywy Róg, Wozniesieńsk i Nowoworoncowkę w obwodzie chersońskim.

06:59 Armia ukraińska powstrzymuje natarcia wroga na wszystkich kierunkach; zaś siły rosyjskie ściągają rezerwy – poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Obrony Ukrainy.

"Siły zbrojne Ukrainy dają godny odpór i powstrzymują operacje natarcia sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na wszystkich kierunkach. Na niektórych z nich wojska okupacyjne straciły zdolność bojową i wprowadzają rezerwy” – poinformował resort.

Ministerstwo podało, że w celu zwiększenia możliwości bojowych wojska rosyjskie przemieszczają do granic Ukrainy jednostki wojskowe z innych strategicznych kierunków.

„Utrzymuje się prawdopodobieństwo dywersji na obiektach wojskowych i obiektach cywilnej infrastruktury” – zaznaczyło ministerstwo.

Resort podkreślił w oświadczeniu, że Białoruś nadal wspiera wojska okupacyjne, stwarzając możliwość transportu paliwa i wykorzystania infrastruktury kolejowej oraz sieci lotnisk.

Zaznaczono również, że siły rosyjskie nie rezygnują z planów otoczenia Kijowa i trwa ofensywa m.in. na miasta Izium, Sumy i Ochtyrka, a także w kierunku donieckim i tawryjskim.

W strefie operacyjnej Morza Czarnego i Azowskiego siły rosyjskie nadal izolują rejon działań bojowych – dodało ministerstwo.

06:47 Obrońcy Mariupola zniszczyli w środę cztery rosyjskie czołgi, jeden bojowy wóz piechoty oraz unieszkodliwili jedenaście pojazdów opancerzonych, w tym wóz dowodzenia - podało w czwartek rano ukraińskie MSW na swoim profilu w serwisie Facebook.

"Wróg próbuje zniszczyć Mariupol i jego mieszkańców. Obrońcy trzymają linię obrony już kolejny dzień. Specjalne podziękowania dla policji, która patroluje miasto i pomaga jego mieszkańcom. Nasza piechota morska zniszczyła wczoraj (w środę) 4 czołgi i jeden bojowy wóz piechoty" - podało ministerstwo.

"Gwardziści pułku 'Azow' zniszczyli i uszkodzili 11 jednostek pojazdów opancerzonych. W tym wóz dowodzenia. Strat piechoty (wroga) nikt nie liczy. Ludzie wierzą w obrońców: wielu nie chce wyjechać, a większość nie ma dokąd" - czytamy w komunikacie.

Od początku wojny w mieście na południowym wschodzie Ukrainy zginęło ponad 1200 cywilów. 

 

Ворог намагається знищити Маріуполь та його мешканців Захисники Маріуполя тримають оборону вже котрий день. Окрема...

Posted by МВС України on Wednesday, March 9, 2022

06:40 W szpitalach w Radomiu leczą się pierwsi uchodźcy, którzy uciekli do Polski przed wojną na Ukrainie. Trafiają do szpitali specjalistycznych, a także centrum onkologicznego. Osoby te mają zapewnione bezpłatne leczenie.

06:10 USA. Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet 14 mld dolarów pomocy dla Ukrainy oraz ustawę o embargu na rosyjską ropę

Izba Reprezentantów przegłosowała w środę w nocy ustawę budżetową wartą 1,5 biliona dolarów, zawierającą pakiet 13,6 mld dolarów dodatkowych wydatków m.in. na pomoc Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców. W osobnym głosowaniu Izba przyjęła też ustawę o embargu na rosyjskie surowce energetyczne. Obie ustawy trafią do Senatu.

05:21 Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych: powstrzymujemy rosyjską ofensywę

Według doniesień strony ukraińskiej, rosyjskie wojska nadal próbują zamknąć w okrążeniu Kijów,  a także wzmacniają swoje oddziały wokół miasta Mikołajów na południu Ukrainy

04:20 Ukraina. Rosjanie ostrzeliwują przedmieścia Sumy

04:05 UNICEF alarmuje: ponad milion dzieci uciekło z Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji

02:43 Brytyjskie ministerstwo obrony: najemnicy z rosyjskich prywatnych firm wojskowych (PMC) są prawdopodobnie wysłani do walki na Ukrainie w celu wsparcia rosyjskiej inwazji

02:30 Kolejny pociąg humanitarny z uchodźcami przyjechał do Polski. Specjalny pociąg z uchodźcami przyjechał w nocy ze środy na czwartek do Olkusza (Małopolskie), korzystając z przebiegającej przez to miasto Linii Hutniczej Szerokotorowej (LHS). Stamtąd przybysze z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, zostali rozwiezieni m.in. do Katowic i Krakowa.

02:15 Wszystkie pociągi PKP Intercity jadące do Niemiec bezpłatne dla obywateli Ukrainy – poinformowało w środę biuro prasowe PKP Intercity. Oferta będzie dostępna do odwołania i dotyczy podróży drugą klasą

01:23 Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził nadzwyczajną pomoc dla Ukrainy w wysokości 1,4 mld dolarów

00:50 Biały Dom: Musimy uważać na rosyjskie ataki chemiczne lub biologiczne

Powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie - powiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, komentując rosyjskie twierdzenia na temat rzekomych amerykańskich laboratoriów broni biologicznej na Ukrainie.

00:11 Prezydent Ukrainy Zełenski: Zachód musi działać teraz, zanim będzie za późno

Ukraina nie jest w stanie sama powstrzymać wojny z Rosją i państwa muszą działać teraz, zanim będzie za późno - mówił w środę wieczorem Wołodymyr Zełenski w rozmowie z brytyjską stacją Sky News. Ukraiński prezydent ponowił apel o wprowadzenie strefy zakazu lotów.

23:59 W środę wieczorem Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską inwazją na terytorium tego państwa. Specustawa reguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą.

23:31 Prezydent Ukrainy: zbombardowanie szpitala "zbrodnią wojenną". Zbombardowanie przez Rosjan szpitala położniczego w ukraińskim porcie Mariupol jest "zbrodnią wojenną" - powiedział w środę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

23:31 AmRest Holdings rozpoczął proces czasowego zawieszenia działalności marekKFC i Pizza hut  w Rosji - poinformowała spółka w komunikacie.

22:36 Wiceprezydent USA Kamala Harris przybyła w środę późnym wieczorem do Warszawy. Podczas wizyty w Polsce ma rozmawiać m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim, a także odwiedzić polskich i amerykańskich żołnierzy.

PAP/Radek Pietruszka

 PAP/Radek Pietruszka

22:27 Europejskie akcje banków straciły jedną piątą wartości w ciągu ostatniego miesiąca w związku z kryzysem na Ukrainie. Sankcje wstrząsnęły sektorem finansowym, ale głównym zagrożeniem dla globalnych perspektyw gospodarczych jest perspektywa wyższych stóp procentowych - podał w środę Reuters.

22:09 Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło użycie na Ukrainie systemu TOS-1A, w którym używane są rakiety termobaryczne, wywołujące efekty zapalające i wybuchowe. Rosja używała takiej broni w Afganistanie i Czeczenii.

22:07 W wyniku kolejnego rosyjskiego ataku bombowego na Żytomierz, w środkowej Ukrainie, uszkodzony został dom mieszkalny i obiekty infrastruktury – kotłownia i budynki szpitali – poinformował w środę mer Serhij Suchomłyn. Ranna jest starsza kobieta.

22:01 "Rosjanie ostrzeliwują Mikołajów i mogą przygotowywać się do ofensywy" - poinformował mer tego miasta na południu Ukrainy Ołeksandr Sienkewycz, cytowany w środę wieczorem przez agencję Ukrinform.

21:46 Pentagon: według naszego wywiadu przekazanie MiG-ów byłoby mylnie odebrane przez Rosję jako eskalacja. 

21:44 Pentagon: przekazanie myśliwców Ukrainie nie przyniesie wielkiego pożytku, są lepsze alternatywy. 

21:43 Pentagon: nie wspieramy przekazania dodatkowych myśliwców Ukrainie, uważamy to za ryzykowne. 

21:41 W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę, parlamentarzyści Unii (CDU/CSU) zaapelowali o wstrzymanie dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1 – poinformował w środę w Berlinie Friedrich Merz, lider CDU.

21:32 Wielu rosyjskim pilotom zestrzelonych nad Ukrainą samolotów wojskowych nie otwierają się spadochrony - pisze w środę agencja Ukrinform, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy. "Przypadek? Nie sądzimy" - stwierdzono w komunikacie.

21:22 "Siły zbrojne Ukrainy wyparły wojska rosyjskie z miasteczka Dergacze położonego na północny zachód od Charkowa"– poinformował w środę wieczorem w komunikatorze Telegram szef obwodowej administracji Ołeh Syniehubow.

 21:08 "Europa musi bronić podstawowych wartości; to co dzieje się teraz na Ukrainie, może spotkać również inne narody; giniemy również za was" - powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że nie ma zamiaru opuszczać Kijowa.

20:56 W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy siły rosyjskie ogłaszają rozdawanie rosyjskich paszportów i umorzenie długów za rachunki - informuje w środę portal Ukraińska Prawda.

20:42 "Żołnierze rosyjscy ostrzelali ewakuujących się z Czernihowa cywilów, głównie kobiety i dzieci. Jedna osoba zginęła" - podał Ratan Ahmedow, mer położonej w obwodzie czernihowskim Koriukówki, do której zmierzali cywile.

20:31 Po zbombardowaniu przez Rosjan szpitala położniczego w Mariupolu ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wezwał ponownie kraje zachodnie do dostarczenia Ukrainie samolotów do walki z rosyjskimi siłami. "Rosyjskie samoloty uderzyły w szpital położniczy. Moglibyśmy powstrzymać to barbarzyństwo, chroniąc nasze niebo. Dajcie nam samoloty dla dobra ludzkości, teraz! Giną ludzie, a ta kwestia jest cały czas rozważana" - napisał na Twitterze. 

20:28 Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Łazach pod Łochowem z uchodźcami z Ukrainy. Podziękował samorządom i Polakom zaangażowanym w wolontariat. 

20:24 Premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek z wiceszefową KE ds. demokracji i demografii Dubravką Suicą - podała KPRM. Rozmowy będą dotyczyć wsparcia dla Ukrainy, w tym pomocy humanitarnej dla osób chroniących się przed działaniami wojennymi oraz wzmocnienia sankcji wobec Rosji 

20:19 Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk powiedział, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z kanclerzem RFN Olafem Scholzem, ale "to było jak rozmowa  ze ścianą". Scholz wykluczył wprowadzenie embarga na rosyjską ropę i gaz, co ambasador określił jako "nóż wbity w plecy Ukrainy".

20:15 Mimo uzgodnień w sprawie korytarzy humanitarnych ewakuacja cywilów w środę w wielu miastach Ukrainy nie odbyła się - pisze ukraińska redakcja BBC. Rosyjscy wojskowi m.in. przeszkodzili ewakuacji z Mariupola. Udało się ewakuować mieszkańców Enerhodaru i Worzela.

19:54 Szefowa brytyjskiego MSZ Liz Truss podczas wspólnej konferencji z Antony Blinkenem podkreśliła, że Wielka Brytania zdecydowała się wysłać Ukrainie broń przeciwlotniczą. Dodała, że jest to lepszy sposób, by chronić Ukrainę przed rosyjskimi nalotami niż ustanawianie strefy zakazu lotów, która może doprowadzić do bezpośredniej wojny z Rosją.

19:44 W wielu miejscach we wschodniej i środkowej Finlandii zaobserwowano zakłócenia w odbiorze sygnału GPS, co miało wpływ na ruch lotniczy. Część samolotów zawracano. Według niektórych ekspertów źródłem problemów z nawigacją może być działanie strony rosyjskiej. Władze wyjaśniają sprawę.

19:34 Ze skutkiem natychmiastowym zawieszone zostały inicjatywy współpracy w ramach Roku Muzeów Włoch i Rosji - ogłosił w środę resort kultury w Rzymie. W wydanym okólniku do włoskich placówek kultury zalecono wstrzymanie wszelkiej działalności w ramach tego projektu.

19:29 Ministrowie UE odpowiedzialni za komunikację elektroniczną wystosowali apel do firm cyfrowych o zwiększenie wysiłków na rzecz ochrony podstawowych praw i wartości. Zainicjowane przez Rosję potyczki w obecnym konflikcie toczą się nie tylko na polach bitew, ale także w internecie - stwierdzili.

19:04 Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem o sankcjach nakładanych na Rosję za agresję na Ukrainę, potrzebie ochrony ludności cywilnej oraz pomocy dla naszego kraju - przekazał w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

18:54 "Siedemnaście osób zostało rannych w środę w wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na szpital położniczy w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy" – poinformował szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Od początku wojny w mieście zginęło ponad 1200 cywilów.

18:39 "Putin ma obecnie jasny plan zbrutalizowania Ukrainy i stosuje strategię siania spustoszenia w ośrodkach miejskich" - powiedział Antony Blinken. Dodał, że jasne jest, że pierwotny plan Rosji, by zainstalować na Ukrainie rząd marionetkowy, się nie powiedzie.

18:31 "W ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska zyskały ok. 20 km terytorium pod Charkowem i są 15 km od Mikołajowa, ale w innych częściach Ukrainy nie poczyniły żadnych postępów" - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że są dowody na stosowanie przez Rosję nieprecyzyjnych, wolno spadających, "głupich" bomb.

18:23 Syniehubow wskazał, że do miasta – z tych samych powodów – nie udało się dostarczyć pomocy humanitarnej. „Miasto praktycznie nie funkcjonuje. Nie ma elektryczności, gazu, ciepła, wody; nie działa sieć komórkowa, internet, radio i telewizja. Wszyscy są w schronach” – podał. 

18:17 "Zamiast planowanych pięciu tysięcy z Iziumu w obwodzie charkowskim, na wschodzie Ukrainy, udało się ewakuować tylko 250 osób" – poinformował w środę szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Ustalenia zostały zerwane przez stronę rosyjską, która ostrzeliwała miasto.

18:11 "Kijów jest wyludniony, na ulicach widać mało samochodów, do aptek ustawiają się kolejki, ale w sklepach można znaleźć świeże mięso czy ryby" - powiedział w czwartek PAP ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki, który pozostaje w ukraińskiej stolicy.

18:09 "Rosyjskie propozycje utworzenia korytarzy humanitarnych, prowadzących z Ukrainy do Rosji, jest absurdalna" - oświadczył szef dyplomacji USA Antony Blinken po spotkaniu ze swoją brytyjską odpowiedniczką Liz Truss. Dodał, że tylko jedna strona blokuje ewakuację cywilów z ukraińskich miast.

18:05  "Ostatecznie decyzja w sprawie przekazania uzbrojenia Ukrainie należy do poszczególnych krajów, a polska propozycja dotycząca myśliwców pokazuje stopień skomplikowania tego problemu" - powiedział szef dyplomacji USA Antony Blinken, komentując sprawę ewentualnego przekazania Ukrainie polskich MiG-ów-29. Blinken dodał, że rozmowy w tej sprawie są kontynuowane. 

18:04 Od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 516 cywilów, a 908 zostało rannych - przekazało w środę Biuro Praw Człowieka ONZ, podkreślając, że liczby te w rzeczywistości są prawdopodobnie "o wiele wyższe".

17:40 We wtorek do położonego pod Kijowem Wasylkowa dotarły samochody wypełnione pomocą z Polski, auta zabrały z powrotem dzieci i kobiety - relacjonuje w rozmowie z PAP przedstawiciel samoobrony w tym mieście Siarhei Marchyk. Dodaje że samoobrona w mieście organizuje zajęcia dla dzieci, by odwrócić ich uwagę od zagrożenia atakiem Rosjan.

17:39 Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin wyraził w środę opinię, że niedawne słowa patriarchy moskiewskiego i całej Rusi o wojnie na Ukrainie mogą prowadzić do eskalacji. Tak najbliższy współpracownik papieża odniósł się do wypowiedzi Cyryla, który uzasadniał wojnę walką z "paradami gejów".

17:38 Z każdym dniem wzrasta liczba uczniów z Ukrainy w kujawsko-pomorskich szkołach. Obecnie we wszystkich typach szkół jest 2224 dzieci i młodzieży, z których 529 zgłosiło się po wybuchu wojny - poinformowali PAP kurator oświaty Marek Gralik i wicekurator Maria Mazurkiewicz.

17:34  Co najmniej 10 osób, w tym dwoje niemowląt, zginęło w wyniku rosyjskich ataków lotniczych w obwodzie żytomierskim – poinformowało w środę Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

17:31 Komisja etyczna Ukraińskiej Federacji Piłkarskiej (UAF) chce pozbawić Anatolija Tymoszczuka, byłego kapitana drużyny narodowej, licencji trenerskiej oraz wszelkich odznaczeń państowowych i nagród sportowych z powodu kontynuowania współpracy z Zenitem St. Petersburg i niepotępienia inwazji zbrojnej Rosji.

17:27 Rosyjskie fake newsy, dotyczące Ukrainy, są skuteczne w Rosji, ale mają „zerową skuteczność” poza nią, natomiast Władimir Putin nie ma pełnej informacji, bo armia boi się go informować o porażkach – uważa dziennikarz śledczy Bellingcat Christo Grozev.

17:26 W związku z dużą liczbą szukających w Niemczech ochrony kobiet z Ukrainy, pojawiają się kolejne ostrzeżenia przed wyzyskiem i przymusową prostytucją. Bawarski minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann wyraził obawę, że trudna sytuacja Ukrainek może prowadzić do ich wykorzystywania.

17:18 Jesteśmy wdzięczni za kolejny pakiet sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi - napisał w środę na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w komentarzu do rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

17:10 Znajdujące się w pobliżu Charkowa wojska rosyjskie zaczęły się przegrupowywać - powiedział w środę Ihor Terechow, mer znajdującego się na wschodzie Ukrainy miasta.

17:09 Siły rosyjskie zajęły areszt śledczy w Chersoniu na południu Ukrainy i planują umieścić tam Ukraińców, zatrzymanych za protesty przeciwko rosyjskiej okupacji - poinformowała w środę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

17:02 Rosyjskie wojska zmniejszyły intensywność natarcia, obecnie przegrupowują się i zmieniają strategię - powiedziała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

17:01 Niderlandy na razie nie zamierzają przyjmować ukraińskich uchodźców z Europy Wschodniej - poinformował w środę w parlamencie sekretarz stanu ds. azylu i migracji Eric van der Burg.

17:00 M17:00 M17:00 Mariupol – bezpośredni atak bombowy na szpital położniczy. Pod gruzami są ludzie, dzieci – napisał w środę na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Władze Mariupola poinformowały wcześniej o zbombardowaniu szpitala dziecięcego i położniczego.

16:45 Rosyjski pocisk utkwił w dachu budynku mieszkalnego w Charkowie - poinformowała w środę ukraińska agencja UNIAN. Zdjęcie pocisku zostało zamieszczone na Telegramie przez Antona Heraszczenkę, doradcę ministerstwa spraw wewnętrznych Ukrainy.

 

Станом на 18.00 08.03.22 у Харкові та області загинуло 170 цивільних осіб, з них 5 - діти. Лише за останню добу загинуло 27 цивільних громадян Харькова. Ми ніколи вам цього не вибачимо.

Posted by Сергій Болвінов on Tuesday, March 8, 2022

16:42 Ewakuacja z podkijowskich miejscowości Bucza i Hostomel została w środę zerwana przez Rosjan – poinformowały władze Buczy, na które powołuje się portal Hromadske.

16:39 Dziś w Polsce w wieku szkolnym jest ponad 500 tys. dzieci ukraińskich uchodźców; dotychczas do szkół w Polsce zapisało się 11, 5 tys. - poinformował w środę w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że powołana zostanie także Rada ds. Edukacji Uchodźców.

16:37 Odcięcie od informacji to jedna z broni, której używają Rosjanie – podkreśla w rozmowie z PAP ukraiński historyk i dziennikarz Roman Kabaczij. Jak wskazał, na Ukrainie zasięgu nie ma m.in. w rejonie Buczy, gdzie zgodnie z relacją mieszkańców przecinano kable telekomunikacyjne.

16:37 W momencie rozpoczęcia ewakuacji z Demidowa w obwodzie odeskim siły rosyjskie rozpoczęły ostrzał; jeden policjant zginął, dwie osoby zostały ranne - poinformował w środę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

16:25 Z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy udało się wywieźć 7 tys. ludzi – podała w środę stacja BBC, oceniając to jako pierwszą skuteczną masową ewakuację od początku rosyjskiej inwazji. Sumy są celem rosyjskich bombardowań, w których - według Nexty - zginęło 21 osób.

16:23 Dwie trzecie atakowanego przez Rosjan Czernihowa na północy Ukrainy jest bez ogrzewania i ciepłej wody - poinformował w środę mer tego miasta Władysław Atroszenko.

16:21 Cztery osoby zginęły, a 15 zostało rannych w środę w Charkowie w wyniku ostrzelania przez rosyjską artylerię budynku komendy obwodowej policji - informował na Facebooku szef charkowskiej policji Serhij Bołwynow.

16:03 Agenci ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (ukr. DBR) i celnicy zatrzymali Rosjan próbujących wywieźć z Ukrainy obce waluty i antyki. Skonfiskowano równowartość prawie miliona dolarów i starą ikonę – podała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na DBR.

16:00 Armia rosyjska zrzuciła z samolotów bomby na szpital dziecięcy w Mariupolu, zniszczenia są ogromne – poinformowała w środę w Telegramie rada miejska Mariupola.

15:40 W kierunku oblężonego Mariupola, w obwodzie donieckim, zmierza rosyjska kolumna wojskowa - poinformowała w środę na Telegramie ukraińska agencja UNIAN.

"W pobliżu położonego nad Morzem Azowskim miasta toczą się obecnie zacięte walki" - przypomniano

15:19 Wojska rosyjskie zwolniły tempo, ale kontynuują ofensywę – koncentrują się na okrążeniu Kijowa, zajęciu Sum, Charkowa, Mariupola i Mikołajowa – poinformował sztab ukraińskich sił zbrojnych w środę wczesnym popołudniem.

„Wróg koncentruje główne wysiłki na okrążeniu Kijowa, zajęciu Sum, Charkowa, Mariupola, Mikołajowa” – podano w komunikacie sztabu na Facebooku.

 

🇺🇦 Оперативна інформація станом на 21.00 09.03.2022 щодо #російського_вторгнення / 🇬🇧 Operational information on 12.00,...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Wednesday, March 9, 2022

Sztab wskazał również, że siły rosyjskie próbują zabezpieczyć korytarz lądowy pomiędzy okupowanym Krymem a kontynentalną częścią Rosji, „kontynuuje próby wyjścia na administracyjne granice obwodów ługańskiego i donieckiego.

Podano także, że Rosjanie przegrupowują siły w ramach przygotowania do kolejnej próby zajęcia stolicy. „Po niedawnej ofensywie na Fastów (na południowy zachód od Kijowa) przeciwnik próbuje wznowić działania ofensywne na tym kierunku” – zaznaczono.

Wskazano przy tym, że Rosjanie mają duże straty ludzkie i sprzętowe, a żołnierze są „zdemoralizowani, poddają się lub dezerterują”.

Jak zaznaczono, w rosyjskich bazach trwa gromadzenie rezerw w celu dalszego przerzutu na Ukrainę.

15:12 Wielka Brytania zwiększa dostawy broni dla Ukrainy, która ma jej pomóc w odpieraniu rosyjskiej agresji - poinformował w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.

15:07 Według stanu z 9 marca od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 61 dzieci zginęło, a 100 zostało rannych - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

15:05 Rosjanie wkroczyli do Skadowska, usunęli komputery z budynku rady miejskiej i ostrzegli przed organizacją proukraińskich wieców - poinformowała agencja Ukrinform, cytując Ołeksandra Jakowliewa, burmistrza 18-tysięcznego miasta nad Morzem Czarnym.

"Rosjanie weszli do miasta tego ranka" - powiedział burmistrz Skadowska. Dodał, że ich jedynym warunkiem było powstrzymanie się przed organizacją proukraińskich demonstracji.

"To oczywiście trudne do spełnienia, wszyscy wierzymy, że miasto należy do Ukrainy. Jesteśmy jednak okrążeni przez uzbrojonych żołnierzy. Rozumiem, że wszyscy są wściekli, ale musimy być świadomi zagrożenia - wzywam wszystkich do zachowania spokoju" - zaapelował Jakowliew.

14:58 Wszyscy cudzoziemcy, którzy przekraczają polsko-ukraińską granicę są przyjmowani w Polsce i otrzymują niezbędną pomoc; traktujemy wszystkich przybyły w ten sam sposób i tak pozostanie - powiedział w środę szef MSZ Zbigniew Rau.

14:57 Pytanie, czy NATO powinno dostarczyć Ukrainie polskie samoloty MIG-29, nie jest obecnie przedmiotem dyskusji - poinformowały w środę służby prasowe niemieckiego rządu.

14:55 Autobusy wciąż czekają, nie możemy ewakuować ludności cywilnej z powodu wybuchów na przedmieściach Iziumu; pomimo zobowiązań ze strony rosyjskiej, ostrzał wciąż trwa - napisał w środę na Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Cywilnej Ołeh Synegubow.

"Obecnie trwają negocjacje za pośrednictwem Czerwonego Krzyża. Mamy nadzieję, że dzisiaj uda się ewakuować ludność i dostarczyć pomoc humanitarną" - wskazał Synegubow

14:54 Przywódcy Unii Europejskiej są podzieleni co do tego, czy przyznać Ukrainie status państwa kandydującego w Unii Europejskiej i skierować ją na ścieżkę członkostwa - powiedział korespondentom w Brukseli wysoki urzędnik UE.

14:33 Na dom mieszkalny w Kijowie spadł zestrzelony rosyjski samolot - podało w środę ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji. Zginął pilot, budynek został zniszczony.

Zestrzelony rosyjski myśliwiec Su-27 spadł na dom mieszkalny w dzielnicy Osokorky. Budynek został zniszczony.

Pilot zdążył się katapultować, ale zginął. "Samolot spadł bezpośrednio na prywatny budynek, jeszcze jedna osoba została bez domu" - dodano.

14:27 Społeczność międzynarodowa musi pilnie zażądać od Rosji wstrzymania ognia, by przywrócić zasilanie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu; w przeciwnym razie po 48 godzinach staną systemy chłodzenia, co grozi wyciekiem radioaktywnym – ostrzegł w środę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

14:21 Ze wstępnych informacji wynika, że od początku blokady Mariupola przez Rosjan zginęło 1300 mieszkańców miasta - napisał w środę na Facebooku doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

14:17 UE wprowadziła sankcje zakazujące eksportu sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej do Rosji. 

14:16 UE wykluczyła z systemu SWIFT trzy białoruskie banki: Belagroprombank, Bank Dabrabyt i Banku Rozwoju Republiki Białorusi. 

14:16 Z Ukrainy przyjechało do wczoraj 137 pociągów z ponad 140 tys. uchodźcami. Wydanych zostało ponad 200 tys. biletów zerowych dla obywateli Ukrainy - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

14:14 Unia Europejska przyjęła nowe sankcje wymierzone w Białoruś i Rosję.

14:13 UE nałożyła sankcje zakazujące transakcji z bankiem centralnym Białorusi związanych z zarządzaniem rezerwami lub aktywami. 

14:10 Ukraina jest otwarta na przyjęcie statusu kraju neutralny i do rezygnacji z członkostwa w NATO lub UE. „To kwestia do omówienia podczas negocjacji, jest to całkiem możliwe” – powiedział we wtorek w nocy w programie ARD "Tagesthemen" Igor Żowkwa, doradca ds. polityki zagranicznej Wołodymyra Zełenskiego, wzywając do spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji.

14:01 Rosja od początku kłamie, że, atakując Ukrainę, musi bronić się przed zagrożeniem z jej strony – napisał w środę na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

13:57 Holandia nie popiera członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej, powiedział premier Mark Rutte. Szef rządu odniósł się w ten sposób w środę do wpisu ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego na Twitterze, że Niderlandy popierają członkostwo jego kraju w UE.

13:52 Mołdawska Służba Informacji i Bezpieczeństwa (SIS) przestrzegła w wydanym w środę komunikacie, że noszenie i pokazywanie w miejscach publicznych emblematów i symboli nawiązujących do rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest nielegalne i będzie karane.

13:46 Jeden z najlepszych snajperów na świecie, pochodzący z Kanady weteran wojen w Afganistanie i Iraku ukrywający się pod pseudonimem Wali, jest już na Ukrainie, by walczyć z siłami rosyjskimi w Legionie Międzynarodowym - informuje kanadyjski nadawca CBC.

13:40 W interesie Ukrainy leży m.in. wstrzymanie ognia i odzyskanie zajętych przez Rosję terytoriów – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przed czwartkowym spotkaniem z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

13:34 Nad wsią Jasnohirka w obwodzie donieckim ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły rosyjski pocisk balistyczny Iskander - poinformowała w środę ukraińska policja.

Rosyjski pocisk zmierzał w kierunku Kramatorska - podano w komunikacie policji. Według wstępnych informacji nikt nie został ranny. Policja apeluje, by nie zbliżać się do fragmentów zniszczonych pocisków.

13:30 Część cywilów, głównie kobiety i dzieci, opuściła w środę miasto Enerhodar korytarzem humanitarnym po uzgodnieniu zawieszenia broni z rosyjskimi siłami zbrojnymi - przekazał mer miasta Dmytro Orłow na Telegramie.

Mer poinformował, że "pod patronatem Czerwonego Krzyża" miasto opuściła kolumna złożona "głównie z kobiet i dzieci oraz osób starszych".

Enerhodar to miasto wybudowane w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest kontrolowane przez siły rosyjskie.

Również w środę szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował, że ewakuacja miasta Izium jest niemożliwa, ponieważ Rosjanie kontynuują ostrzał - podała agencja Reutera.

13:27 Podległy MSW Rumunii Główny Inspektorat ds. Sytuacji Kryzysowych (IGSU) opublikował w środę listę schronów wojennych dla ludności cywilnej, “z których w razie wystąpienia konieczności można skorzystać”, podała bukaresztańska telewizja PRO TV na swojej stronie internetowej.

13:21 Pięć osób cywilnych zginęło, a 16 zostało rannych w wyniku ostrzeliwania we wtorek przez siły rosyjskie dzielnic mieszkalnych w obwodzie ługańskim – poinformowała policja ukraińska na Telegramie.

„W obwodzie ługańskim to była najstraszniejsza doba podczas tej wojny” – poinformowano.

Według danych policji w ostrzałach uszkodzono 35 wielopiętrowych i prywatnych budynków w miastach Siewierodonick, Rubiżne, Kreminna i Lisiczańsk. Zniszczone zostały również budynki centrum handlowego, kluczowe obiekty infrastruktury, takie jak gazociąg oraz obiekty sportowe.

13:20 Prób przeprowadzenia zamachu na Zełenskiego było kilkanaście, stale otrzymujemy informacje o rosyjskich oddziałach próbujących wtargnąć do dzielnicy rządowej Kijowa - oświadczył w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

13:18 Parlament Nowej Zelandii jednogłośnie zatwierdził w środę ustawę pozwalającą nakładać sankcje na osoby i podmioty z Rosji powiązane z niesprowokowaną rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformował dziennik "New Zealand Herald".

13:16 Objęcie zerową stawką VAT dostaw towarów i świadczenia usług na cele wsparcia ofiar wojny w Ukrainie to dobre rozwiązanie, oczekiwane przez przedsiębiorców, ale trzeba rozszerzyć katalog instytucji, do których ta pomoc trafi - oceniła w środę Konfederacja Lewiatan.

13:10 W polskich szpitalach jest około 700 dzieci z Ukrainy. Stawiamy na równi opiekę nad dzieckiem polskim i ukraińskim, nikogo nie faworyzujemy. Pomagamy tak samo – powiedział w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

13:08 Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły nad Radomyślem w obwodzie żytomierskim rosyjski pocisk manewrujący - poinformowała w środę agencja Ukrinform.

"Według wstępnych informacji myśliwiec Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczył nad Radomyślem w obwodzie żytomierskim rosyjski pocisk manewrujący. Jego szczątki spadły na miasto" - poinformowała ukraińska agencja, powołując się na informacje rady miejskiej Radomyśla.

13:01 Wojska rosyjskie odłączyły elektrownię nuklearną w Czarnobylu od sieci - podała w środę agencja Bloomberg, powołując się na ukraińskiego państwowego operatora sieci elektroenergetycznej.

12:56 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w środę, że najnowszy pakiet sankcji wobec Rosji obejmuje 160 osób, w tym oligarchów i członków wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Rady Federacji.

12:51 Czterech żołnierzy i pięcioro cywili, w tym dwa noworodki i jedno dziecko, zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich atakach z powietrza w obwodzie żytomierskim na Ukrainie – podała w środę agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Witalija Buneczkę.

„W ciągu ostatnich 24 godzin dziewięć osób zostało zabitych w atakach z powietrza w obwodzie żytomierskim: czterech żołnierzy i, co najgorsze, pięcioro cywili. Wśród zabitych cywili są dwa noworodki i jedno niepełnoletnie dziecko” – poinformował Buneczko na nagraniu opisywanym przez Ukrinform.

Wcześniej w środę informowano o nalocie rosyjskiego lotnictwa na akademik i fabrykę w Żytomierzu oraz ataku na miasto Malin w obwodzie żytomierskim, w którym zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci urodzonych w zeszłym roku. Zniszczonych zostało siedem jednopiętrowych budynków mieszkalnych - pisał Ukrinform. 

12:49 Funkcjonariusze rosyjskiej Gwardii Narodowej nielegalnie zatrzymali ponad 400 obywateli Ukrainy w okupowanym rejonie Chersonia - podał w środę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

"W związku z nieustającym oporem mieszkańców Chersonia okupanci próbują ustanowić na tym obszarze reżim policyjny" - napisano w komunikacie.

Ukraińskie media poinformowały w poniedziałek o kolejnych demonstracjach mieszkańców miasta sprzeciwiających się rosyjskiej okupacji.

Siły Zbrojne Ukrainy podały również, że wojsko rosyjskie rozmieściło na lotnisku międzynarodowym w położonym na południu Ukrainy Chersoniu samoloty bojowe.

12:46 Pokazujemy naszym sąsiadom z Ukrainy, że wkrótce po wojnie, odbudowa tego kraju będzie nie tylko możliwa, ale będzie szybka i z ogromnym wsparciem całej Unii Europejskiej i nie tylko - to będzie wielki, drugi plan Marshalla - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem.

12:43 W I połowie 2021 r. wartość importu rosyjskiej ropy do UE wyniosła prawie 25 mld euro, a gazu - niecałe 17 mld euro - wynika z ostatnich dostępnych danych Eurostatu. Wartość rosyjskiej ropy sięgała 25 proc. wartość całego jej importu, a gazu - niemal połowę.

12:41 Premier Turyngii Bodo Ramelow opowiada się za odebraniem jachtów rosyjskim oligarchom i wykorzystaniem ich w akcjach ratowniczych na morzu. "Tak, lubię to mówić: opowiadam się za konfiskatą oligarchom luksusowych jachtów i przekazaniem ich Sea-Watch" - stwierdził w rozmowie z portalem tygodnika "Zeit".

12:38 Blisko 60 osób zginęło, a prawie 400 odniosło obrażenia podczas rosyjskich bombardowań i ostrzałów Czernihowa na północy Ukrainy – powiedział w środę mer miasta Władysław Atroszenko portalowi Suspilne.

„Były takie przypadki, że człowiek znalazł się w centrum miejsca, gdzie spadały bomby lotnicze, i po prostu zniknął. Nie ma go ani wśród żywych, ani wśród umarłych. Wyparował, spalił się” – powiedział Atroszenko.

12:13 Wojsko rosyjskie na Ukrainie dopuszcza się regularnych zbrodni wojennych, przedstawimy na nie dowody; musimy tej wojnie, tej machinie wojennej Putina odciąć tlen - pieniądze z ropy i gazu - powiedział w środę w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem.

12:06 Premier Morawiecki: decyzja o przekazaniu samolotów na Ukrainę powinna być podjęta jednomyślnie przez państwa NATO.

12:05 O zatrzymanie wojny na Ukrainie i utworzenie korytarzy humanitarnych dla mieszkańców tego kraju zaapelował w środę do Władimira Putina kanclerz Austrii Karl Nehammer. Zapowiedział tez gotowość do zaostrzenia sankcji nałożonych na Rosję.

11:57 Wielu Niemców zgłosiło się na ochotnika do armii ukraińskiej. Obecnie na Ukrainie przebywa już prawie tysiąc Niemców – informuje w środę „Berliner Zeitung”, powołując się na ukraińskie kręgi rządowe.

11:54 Premier Morawiecki: wojsko rosyjskie dopuszcza się regularnych zbrodni wojennych, przedstawimy na nie dowody; sankcje muszą być realne i miażdżące dla Rosji.

11:49 Opowiadamy się za pozbawieniem Rosji członkostwa w UNESCO i innych organizacjach międzynarodowych – takie stanowisko przekazała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka na nieformalnym spotkaniu ministrów kultury UE w Angers we Francji.

11:42 Powołujemy platformę solidarności, by rozkładać ciężar pomocy na inne kraje europejskie. Miejsce pobytu będzie wyborem samych uchodźców, ale będzie on dla nich dostępny – powiedziała w środę wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii Dubravka Šuica.

11:40 Mer Kijowa, Witalij Kliczko, ponowił swój apel o zwiększenie dostaw broni z Niemiec dla Ukrainy. W programie BILD Live Kliczko powiedział, że Ukraina potrzebuje pomocy w postaci “hełmów, kamizelek ochronnych i nowoczesnej, dobrej broni”.

11:36 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim środowym wystąpieniu, że poziom zagrożenia w kraju jest obecnie maksymalny, ale w ciągu minionych dwóch tygodni Ukraińcy pokazali, że się nie poddadzą.

Zełenski dodał, że na zagranicznych partnerach Ukrainy spocznie odpowiedzialność za katastrofę humanitarną, jeśli ukraińska przestrzeń powietrzna nie zostanie zamknięta. 

11:31 W wyniku rosyjskiego ostrzału wsi w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy oraz jednej z ulic w centrum Czernihowa wybuchło 10 pożarów domów; zginął jeden cywil, a dwie osoby zostały ranne – podała w środę agencja Ukrinform.

 

У ніч на 9 березня російські війська обстрілювали околиці окремих населених пунктів Старобілоуської територіальної...

Posted by Чернігівська ОДА on Tuesday, March 8, 2022

11:29 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał w środę na Twitterze po rozmowie ze swoim duńskim odpowiednikiem Jeppe Kofodem, że Ukrainę i Danię łączy historyczne dziedzictwo wikingów i oba kraje walczą obecnie, jak wikingowie.

11:28 W ciągu ostatniej doby na Ukrainę przybyło blisko 12 tys. obywateli, to w większości mężczyźni, którzy chcą dołączyć do sił obrony kraju - poinformowała w środę ukraińska straż graniczna na komunikatorze Telegram.

11:26 Zełenski: poziom zagrożenia jest obecnie maksymalny, ale w ciągu minionych dwóch tygodni pokazaliśmy, że się nie poddamy.

11:25 W Wielkiej Brytanii zatrzymany do wyjaśnienia został już pierwszy samolot, który - jak się podejrzewa - jest rosyjską własnością i wbrew sankcjom naruszył brytyjską przestrzeń powietrzną - ujawnił w środę minister transportu Grant Shapps.

11:23 Rosyjski jeniec zeznał, że jego oddział miał rozkaz zajęcia Charkowa w trzy dni, przy czym żołnierzom zezwolono na zabijanie ludności cywilnej. Nagranie z jego przesłuchania opublikowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

11:17 W związku z działaniami Kremla uniemożliwiającymi pracę dziennikarską "New York Times" wycofuje wszystkich swoich korespondentów z Rosji - poinformowała gazeta. W ubiegłym tygodniu używanie słów "wojna" i "inwazja" w kontekście Ukrainy zostało zakazane przez regulatora mediów, Roskomnadzor.

11:15 Decyzja USA o zakazie importu ropy naftowej z Rosji była spodziewana, nie wpłynęła dalszy wzrost notowań surowca- stwierdziła w środę analityk surowcowy DM BOŚ Dorota Sierakowska.

11:14 Odnotowana przez straż graniczną we wtorek liczba uchodźców z Ukrainy do Polski zmniejszyła się - w porównaniu z poniedziałkiem odprawiono do Polski o 11 proc. mniej osób - podała w środę w rozmowie z PAP rzeczniczka prasowa SG por. Anna Michalska.

"Cały czas najwięcej osób przekracza granicę na przejściu w Medyce (Podkarpackie) - od 24 lutego do tej pory to 283 tys. osób" - poinformowała w środę PAP rzeczniczka. "Na drugim miejscu z ponad 180 tys. przyjętych uchodźców jest Dorohusk (Lubelskie), a potem Korczowa (Podkarpackie) - to trzy najbardziej oblegane miejsca" - zaznaczyła.

11:00 Głównymi tematami rozpoczynającej się w czwartek wizyty wiceprezydent USA Kamali Harris w Polsce i Rumunii będzie ustalenie dalszych kroków w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, sankcji przeciwko Rosji oraz pomocy dla Ukrainy - przekazali wysocy rangą przedstawiciele amerykańskiej administracji. Poruszony będzie też temat polskich samolotów MiG-29.

10:52 Stany Zjednoczone nie mogą bronić Ukrainy przy użyciu systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła, ale rozważamy inne możliwości wsparcia zbrojnego - poinformowała w czasie wtorkowego posiedzenia amerykańskiego senatu Victoria Nuland, podsekretarz stanu w Departamencie Stanu USA cytowana w środę przez agencję Interfax-Ukraina.

10:47 Z Ukrainy uciekło dotychczas 2,1-2,2 mln uchodźców - poinformował w środę Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. We wtorek liczbę tę oceniano na około 2 mln osób.

10:43 Rosyjska baza w pobliżu miasta Dergacze w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy została rozbita przez siły ukraińskie – poinformowała w środę BBC, powołując się na szefa administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa.

Jak oznajmił Syniehubow, ukraińska piechota wraz z jednostkami Gwardii Narodowej i obrony terytorialnej przypuściła kontrnatarcie na pozycje rosyjskiej artylerii, skąd systematycznie ostrzeliwano okolice Charkowa.

Według niego uciekający rosyjscy żołnierze pozostawili sprzęt wojskowy i broń.

10:40 Grupa Wielton, producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych, która ma swoją siedzibę w Wieluniu, zawiesiła dostawy na rynek rosyjski - poinformowała w środę firma. W 2021 r. jej przychody ze sprzedaży na ten rynek wyniosły 255,8 mln zł.

10:38 NATO nie jest obecnie gotowe do przyjęcia Ukrainy, dlatego potrzebujemy układu o bezpieczeństwie gwarantowanego przez USA, Turcję i naszych sąsiadów – ogłosiła ukraińska partia Sługa Narodu, której oświadczenie przytacza agencja Interfax-Ukraina.

10:35 Na Dworcu Centralnym pomoc uchodźcom będzie koordynować Straż Pożarna - napisał w środę na Twitterze wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

10:29 Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) oświadczyła, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zawiesza status Rosji jako obserwatora i wstrzymuje część współpracy. Do CERN należy m.in. największy na świecie akcelerator cząstek: Wielki Zderzacz Hadronów.

10:29 Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że UE będzie w stanie zmniejszyć swoją zależność energetyczną od Rosji szybciej niż się spodziewano. Państwa UE kupiły już tyle gazu LNG, że tej zimy poradzą sobie bez rosyjskiego gazu - powiedziała w środę w programie telewizji ARD i ZDF.

10:28 W czwartek w Paryżu rozpocznie się dwudniowy szczyt UE poświęcony agresji Rosji wobec Ukrainy, jednak projekt konkluzji z tego spotkania jest "słaby" - informują PAP źródła dyplomatyczne w Brukseli. Nie ma w nim mocnego wezwania do kolejnych sankcji wobec Rosji ani sygnałów pozytywnej odpowiedzi na wniosek Ukrainy o członkostwo w UE - wskazują.

10:18 Kanada wspiera Ukrainę. Czujemy to każdego dnia - napisał w środę na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z premierem Kanady Justinem Trudeau.

"Rozmawiałem z moim przyjacielem Justinem Trudeau o ukraińsko-kanadyjskiej współpracy obronnej i o tym, jak zwiększyć presję przy pomocy sankcji. Zgodziliśmy się na dalsze działania dyplomatyczne" - poinformował prezydent Ukrainy

10:15 Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (ukr. DSNS) informuje w środę, że rosyjscy okupanci ostrzeliwują prywatne domy w obwodzie mikołajowskim, żytomierskim, sumskim, charkowskim i ługańskim, a w wyniku działań wojennych zginęło w ciągu minionej doby kilkadziesiąt osób.

10:08 Kilkuset byłych ukraińskich więźniów, którzy zostali ułaskawieni, walczy przeciw rosyjskiej agresji z bronią w ręku – poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

„Komisja ułaskawień wciąż pracuje. O ile pamiętam, kilkaset osób po ułaskawieniu wzięło broń do ręki i poszło bronić Ukrainy” – oznajmił Monastyrski w telewizji 1+1.

10:01 Ambasadorowie państw UE przyjęli nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę - przekazało PAP w środę źródło unijne.

09:55 Chcemy pomagać Ukrainie, gotowi jesteśmy wesprzeć siły zbrojne Ukrainy, wspólnie z naszymi sojusznikami. To są zbyt ważne decyzje, żeby podejmowały je kraje członkowskie samodzielnie - powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

09:44 Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w tekście opublikowanym w środę w dzienniku "Welt" pisze, że Niemcy wprawdzie skorygowały swoją politykę wobec Rosji, ale o wiele za późno i za słabo. "Wydaje wam się, że dokonaliście bohaterskiego czynu, ale zrobiliście za mało" - podkreślił.

09:28 Dowódca 33. pułku strzelców zmotoryzowanych rosyjskiej Gwardii Narodowej ppłk Jurij Agarkow został zabity na Ukrainie – poinformowały w środę Siły Zbrojne Ukrainy na Twitterze.

„Ranek rozpoczyna się od dobrej nowiny. Liczba zlikwidowanych przedstawicieli wyższego dowództwa Rosji rośnie. Oto jeszcze jeden” – napisano na Twitterze, publikując zdjęcie zabitego wojskowego.

09:26 Działania NATO pod przywództwem Stanów Zjednoczonych doprowadziły napięcia między Rosją a Ukrainą do punktu krytycznego - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian na konferencji prasowej w środę.

Rzecznik wezwał Stany Zjednoczone do poważnego potraktowania chińskich obaw oraz do niepodważania praw i interesów Chin w kontekście "rozwiązywania kwestii Ukrainy" oraz chińskich powiązań z Rosją.

09:15 Rosja zgodziła się nie ostrzeliwać korytarzy ewakuacyjnych z Mariupola, Wołnowachy, Enerhodaru, Sum i obwodu kijowskiego – oświadczyła w środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na briefingu.

Korytarze humanitarne mają być otwarte od godz. 9 do 21 (8-20 czasu polskiego). Trasy ewakuacji i termin zatwierdził też Czerwony Krzyż.

Mieszkańcy Enerhodaru i Mariupola będą mogli udać się do Zaporoża, mieszkańcy Sum – do Połtawy, Wołnowachy – do Pokrowska, Iziuma - do Łozowej, zaś mieszkańcy Worzela, Buczy, Borodzianki, Irpienia i Hostomla w obwodzie kijowskim – do Kijowa.

09:11 Ogólne straty bojowe wojsk rosyjskich na Ukrainie od 24 lutego do 9 marca to ponad 12 tys. żołnierzy - podał w środę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy na swoim profilu na Facebooku.

Wśród rosyjskich strat wymieniono także 317 czołgów i 1070 wozów opancerzonych, 28 systemów obrony przeciwlotniczej, 49 samolotów, 81 śmigłowców i 482 pojazdy.

 

🇺🇦 Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 09.03 орієнтовно склали / 🇬🇧 The total combat losses of the enemy from...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, March 8, 2022

09:10 "Niepokojące jest to, że Polacy dość niechętnie się szczepili, ale jak w tej chwili rozmawiam z ratownikami czy pielęgniarkami, którzy pracują w punktach szczepień dla Ukraińców, to tam też nie ma entuzjazmu dla tego szczepienia" – przekazał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

09:09 Ok. 200 tys. uchodźców dotarło do Warszawy - szacuje wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Powiedział w Radio Zet, że na dworcu Warszawa Centralna nie ma punktu recepcyjnego, taki jest w hali Torwaru, czy halach EXPO na Żeraniu i Nadarzynie - podkreślił.

09:02 Korytarz humanitarny służący dostarczeniu pomocy humanitarnej do Enerhodaru oraz ewakuacji stamtąd ludności jest organizowany na środę – poinformował mer miasta Dmytro Orłow.

Korytarz pod egidą Czerwonego Krzyża połączy Enerhodar z Zaporożem.

Około godz. 12-13 (11-12 czasu polskiego) do Enerhodaru mają zostać dostarczone leki i żywność, a w drodze powrotnej do autobusów mogą wsiąść mieszkańcy chcący się ewakuować. Będzie także możliwość utworzenia kolumny z samochodów osobowych – podał mer na Telegramie.

08:54 System edukacji musi być jak najbardziej elastyczny, jeśli chodzi o naukę dzieci ukraińskich uchodźców – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Według niego ma to odzwierciedlenie w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym.

08:54 Ponad 62 tys. osób przekroczyło we wtorek granicę z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w woj. lubelskim. Na wjazd do Polski najdłużej czeka się obecnie przez przejście w Hrebennem - 5 godzin.

08:46 Ukraińska obrona przeciwlotnicza uniemożliwiła nowoczesnym rosyjskim samolotom uzyskanie kontroli nad przestrzenią powietrzną Ukrainy - oceniło w środę rano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:45 Utraciliśmy kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni atomowej w Czarnobylu - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) we wtorek wieczorem.

W obiekcie znajdują się wyłączone z użytku reaktory oraz składowiska odpadów promieniotwórczych. Organ regulacyjny przekazał, że może komunikować się z zakładem tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej.

08:39 Dziesięć osób zginęło i 10 kolejnych odniosło obrażenia w wyniku ostrzelania przez wojsko rosyjskie Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w środę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Hajdaj powiadomił, że we wtorek żołnierze rosyjscy ostrzelali liczne budynki mieszkalne w mieście, i podał adresy, pod którymi znaleziono zabitych i rannych. Na Telegramie dodał, że jedną kobietę Rosjanie zabili 8 Marca, w Dzień Kobiet, na ulicy.

08:13 Ukraina do końca roku wprowadza zakaz eksportu żyta, jęczmienia, gryki, prosa, cukru, soli i mięsa - poinformował w środę ukraiński rząd. 

08:12 Rosja może zaangażować w działania wojenne na Ukrainie żołnierzy separatystycznego Naddniestrza w liczbie około 800 osób - ocenia ukraiński sztab generalny w komunikacie na Facebooku.

08:01 Pięć osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w mieście Malin w obwodzie żytomierskim Ukrainy – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat biura prasowego ministerstwa spraw wewnętrznych.

Do ataku doszło o godz. 20.50 we wtorek. Zniszczonych zostało siedem jednopiętrowych budynków mieszkalnych. Zginęło dwoje dzieci urodzonych w zeszłym roku.

07:19 Dmytro Żywycki, szef obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy, poinformował, że ewakuacja ludności cywilnej z Sum, głównego miasta regionu, będzie kontynuowana w środę. Ludzie przejadą korytarzem humanitarnym do Połtawy - podała agencja Ukrinform.

"Całą noc pracowała grupa negocjacyjna i działanie korytarza humanitarnego z Sum do Połtawy zostało przedłużone dzisiaj, 9 marca, w godz. 9-21 (godz. 8-20 czasu polskiego - PAP)" - napisał Żywycki w komunikatorze Telegram

07:07 W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy nadal ostrzeliwane są obiekty niezbędnej dla funkcjonowania infrastruktury, w tym elektrociepłownia, a także domy mieszkalne - podała agencja Ukrinform, powołując się na policję regionu.

07:05 Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w obwodzie kijowskim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na szefa administracji obwodowej Ołeksija Kułebę.

06:44 Wojska rosyjskie obniżyły tempo natarcia na Ukrainie. We wtorek podejmowano głównie ataki rakietowo-bombowe na cywilną infrastrukturę – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:16 Z Sum, na północnym wschodzie Ukrainy, ewakuowano bezpiecznie we wtorek w dwóch falach około 5 tys. osób - podała kancelaria prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

04:55 Po dwugodzinnym bombardowaniu i ostrzale ludności cywilnej w Ochtyrce, w obwodzie sumskim na północy Ukrainy, zginęła co najmniej jedna osoba, 14 zostało rannych - poinformował Dmytro Żywycki, szef Obwodowej Administracji Państwowej, cytowany przez Ukrinform.

03:46 Syreny przeciwlotnicze w Kijowie, Żytomierzu i Wasylkowie. Mieszkańcy proszeni są o udanie się do najbliższego schroniska - alarmuje The Kyiv Independent.

03:45 Argentyna i Brazylia zadeklarowały, że są gotowe przyjąć "ze względów humanitarnych" pewną liczbę obywateli Ukrainy zmuszonych do opuszczenia ojczyzny na skutek rosyjskiej inwazji .

Podległa Ministerstwu Spraw Wewnętrznych argentyńska Krajowa Dyrekcja ds. Migracji (DNM) ogłosiła, że "wobec kryzysu spowodowanego przez konflikt wojenny, którego doświadcza Ukraina, Argentyna będzie przyjmować jej obywateli wraz z rodzinami na czasowy pobyt, który może trwać do trzech lat i może zostać przedłużony".

03:15 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że systemy monitorujące materiały jądrowe w przejętych przez siły rosyjskie składowiskach odpadów radioaktywnych w Czarnobylu przestały przesyłać dane - podał The Kyiv Independent.

03:13 Ewakuacja ludzi w Sumy - za Nexta_TV

02:32 Podczas rosyjskiego nalotu na Sumy, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęło 21 osób - podałportal Nexta. Przekazał też, że według niepotwierdzonych jeszcze informacji w ataku na miasto siły ukraińskie zniszczyły rosyjski czołg T-72B3M.

02:01 Premier Węgier Viktor Orban powiedział, że jego kraj "nie pozwoli na unijne sankcje obejmujące import ropy i gazu z Rosji" - podaje Ukrinform.

"Wprawdzie potępiamy rosyjską ofensywę zbrojną i potępiamy wojnę, ale nie pozwolimy, by węgierskie rodziny musiały płacić cenę za tę wojnę; a zatem sankcje nie mogą zostać rozszerzone na taki obszar jak ropa i gaz" - oznajmił Orban.

01:37 Artem Pryimenko, 16-letni mistrz Ukrainy w sztuce walki sambo, zginął wraz z rodziną podczas rosyjskiego nalotu na miasto Sumy - podał portal Nexta.

01:17 Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko oświadczył, że będący zakładnikami Rosjan pracownicy elektrowni atomowej w Zaporożu są poddawani torturom i wymusza się na nich deklaracje, które Kreml chce wykorzystać w celach propagandowych.

01:12 Wtargnięcie jakichkolwiek rosyjskich samolotów w przestrzeń powietrzną Wielkiej Brytanii jest od teraz przestępstwem - poinformował minister transportu tego kraju Grant Shapps.

00:57 Japonia wysłała na Ukrainę defensywny sprzęt wojskowy - podaje w nocy z wtorku na środę Ukrinform, powołując się na japoński rząd. "Japoński ministerstwo obrony będzie nadal podejmować wszelkie wysiłki, by pomóc Ukrainie" - oznajmił resort na Twitterze.

00:31 Rosjanie ostrzelali rakietami Grad konwój humanitarny jadący do Mariupola - nikt nie ucierpiał dostawy nie zostały zniszczone. Zbombardowano też biuro Czerwonego krzyża - poinformował w nocy z wtorku na środę doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko, cytowany przez Ukrinform.

Andruszczenko ocenił, że zaatakowanie zarówno konwoju, jak i biura Czerwonego Krzyża nie było przypadkiem. "Cel, do którego zmierzał konwój humanitarny był zachowany w tajemnicy. Zatem okupanci założyli, że udaje się on do składów Czerwonego Krzyża" - wyjaśnił.

23:55 Rosyjski bank centralny ogłosił we wtorek, że do 9 września obywatele posiadający rachunki w walutach obcych nie będą mogli wypłacić więcej niż 10 tys. dolarów; ponadto banki nie będą mogły sprzedawać twardej waluty - podał Reuters.

23:47 Liderzy Demokratów i Republikanów w amerykańskim Senacie ogłosili we wtorek, że porozumieli się co do zarysów projektu ustawy o pomocy dla Ukrainy oraz krajów wschodniej flanki NATO w wysokości 12-14 mld dolarów. Administracja USA pierwotnie wnioskowała o 10 mld dol.

23:35  Po napaści Rosji na Ukrainę, liczba osób podróżujących pociągami między Petersburgiem a Helsinkami wzrosła blisko dziesięciokrotnie. Obecnie ponad 70 proc. przybywających do Finlandii tą drogą to Rosjanie. Fińskie Koleje Państwowe zabiegają, aby dodać do rozkładu trzeci pociąg.

23:16 Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył we wtorek wieczorem, że świat nie wierzy w przyszłość Rosji, nie mówi o niej, lecz mówi o Ukrainie, o pomocy dla niej i przygotowuje się, by jej pomóc i odbudować po wojnie.

23:11 Gigant kawowy Starbucks Corp poinformował o zawieszeniu wszelkiej działalność gospodarczej w Rosji, a Coca-Cola Co i PepsiCo ogłosiły, że nie będą tam sprzedawać swoich napojów gazowanych - podał we wtorek Reuters.

22:42 Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wystosował we wtorek zaproszenia do szefów państw i rządów Unii Europejskiej do wzięcia udziału w nieformalnym posiedzeniu RE w dniach 10-11 marca w Paryżu. Spotkanie poświęcone będzie wojnie na Ukrainie.

22:30 Dwie osoby, w tym 7-letnie dziecko, zginęły we wtorek w wyniku nalotu sił rosyjskich w wiosce Dineć w obwodzie charkowskim – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy na Telegramie.

22:24 Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar zaapelowała we wtorek do ukraińskiego społeczeństwa, aby nie rozpowszechniać na portalach społecznościowych informacji o broni i sprzęcie, które mają być lub zostały przekazane na Ukrainę.

22:13 Przed Dworcem Centralnym w Warszawie stanął ogrzewany namiot. Przybywający z Ukrainy uchodźcy mogą w nim zjeść ciepłe posiłki, czy kanapki rozdawane przez wolontariuszy. W głównej hali dworcowej tłum nie zmniejszył się.

21:54 Rosjanie przeprowadzili nalot na akademik i fabrykę; w wyniku ataku akademik został całkowicie zniszczony - poinformował we wtorek na Facebooku Serhij Suhomłyn, mer położonego na zachód od Kijowa Żytomierza.

21:40 Sejmowa komisja poparła poprawkę do przepisów dotyczących Ukraińców, którzy byli w Polsce przed wojną. Zgodnie z nią terminy ważności m.in. ich wiz, które upłynęłyby w czasie wojny, zostaną przedłużone o 18 miesięcy (licząc od 24 lutego). Projekt specustawy zakładał, że będą przedłużane do końca roku.

21:27  Rosja napadając na Ukrainę złamała fundamentalne zasady prawa międzynarodowego i nie widzę obecnie możliwości powrotu do normalnych relacji - powiedział we wtorek brytyjski premier Boris Johnson, odpowiadając na pytanie PAP o to, jak długo Rosja powinna być izolowana.

21:25 Ograniczona strefa zakazu lotów nad korytarzami humanitarnymi umożliwiającymi ewakuacje ludności z ostrzeliwanych przez Rosję ukraińskich miast mogłaby doprowadzić do eskalacji konfliktu i wojny USA z Rosją - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

21:17 Dziękuję USA i prezydentowi Joe Bidenowi za uderzenie w serce machiny wojennej Putina - tak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zareagował w serwisie Twitter na zapowiedź wprowadzenia zakazu importu rosyjskich surowców energetycznych do Stanów Zjednoczonych.

21:06 300-tysięczne miasto jest skazane na głód - mówi PAP o sytuacji w położonym na południu Ukrainy Chersoniu historyk Roman Kabaczij. Oprócz braków na sklepowych półkach zwrócił też uwagę na możliwą katastrofę ekologiczną związaną z jedną z największą w Europie ferm drobiu. Już teraz z głodu zdychają niektóre z 3 mln hodowanych tam ptaków.

20:59 Około 5000 cywilów zostało ewakuowanych z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy we wtorek w ramach tymczasowego zawieszenia broni - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

20:56 Ukraiński okręt patrolowy Słowiańsk został zatopiony przez siły rosyjskie – poinformowała we wtorek marynarka wojenna Ukrainy w wiadomości zamieszczonej na Facebooku

20:42 Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił, że Wielka Brytania solidaryzuje się z Polską i gotowa jest zwiększyć dla niej wsparcie wojskowe, jeśli będzie to potrzebne - przekazało we wtorek jego biuro po spotkaniu z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

20:26 Omówiłem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem realizację porozumień dotyczących korytarzy humanitarnych - poinformował we wtorek wieczorem na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20:15 Rosyjskie siły wielokrotnie próbowały zająć miasto Mikołajów na południu Ukrainy, ale wszystkie ataki zostały odparte przez wojska ukraińskie - poinformował we wtorek doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz.

20:05 Polskie władze gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki - napisał w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

20:02 Państwowy koncern Ukroboronprom jest gotów zapłacić milion dolarów za każdy wykradziony lub zdobyty, ale sprawny samolot rosyjskich sił powietrznych – poinformował we wtorek ukraiński Deputowany Dawyd Arachamia.

 

Державний концерн "Укроборонпром" готовий сплатити премію в 1 000 000 долларів США за угнаний чи трофейний літак. Також...

Posted by David Braun on Tuesday, March 8, 2022

19:56 Rosyjskie siły odizolowały ukraińskie miasto Mariupol nad Morzem Azowskim, ale nie wkroczyły jeszcze do niego - przekazał we wtorek anonimowo urzędnik ministerstwa obrony USA, na którego powołuje się agencja Reutera.

19:41 "McDonald's Corp. ogłosił we wtorek, że tymczasowo zamknie swoje restauracje w Rosji, stając się ostatnią zachodnią firmą, która wstrzymała wszystkie operacje w tym kraju po jego inwazji na Ukrainę" - przekazał Reuters.

19:23 Były minister obrony Gruzji Irakli Okruaszwili przyłączył się do zagranicznych ochotników, walczących na Ukrainie z Rosją - podało we wtorek ukraińskie ministerstwo obrony na Twitterze.

19:13 ONZ zaprzeczyła we wtorek medialnym doniesieniom, jakoby zakazała swoim pracownikom używania takich słów, jak "wojna", czy "inwazja" na określenie rosyjskiego ataku na Ukrainę - poinformowała agencja Ukrinform.

19:00 Charków jest w pełni kontrolowany przez Siły Zbrojne Ukrainy - poinformował we wtorek na Telegramie szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Cywilnej Ołeh Synegubow.

18:43 Będziemy nadal walczyć o naszą ziemię, bez względu na koszty. Będziemy walczyć w lasach, na polach, na brzegach i na ulicach - mówił we wtorek w przemówieniu wygłoszonym do członków brytyjskiej Izby Gmin prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

18:41 Do Polski przybyło 1,25 mln uchodźców z Ukrainy; tylko we wtorek, do godz. 15 granicę ukraińsko-polską przekroczyło 78,5 tysiąca osób - podała Straż Graniczna. Wtorek to trzynasty dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę.
Dzisiaj tj.08.03 do godz.15.00 przyjechało 78,5 tys. osób,to mniej o 7% w porównaniu z wczoraj(84,2 tys)

Najwięcej osób granicę przekroczyło dziś w #PSGMedyka -19 tys. pic.twitter.com/Ig05SVyE8L

 

— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 8, 2022

18:26 Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do ojczyzny wróciło około 133 tys. mężczyzn - podała we wtorek na Twitterze ukraińska straż graniczna.

18:10 "Musimy zrobić wszystko, żeby zapobiec rozlaniu się tego konfliktu poza Ukrainę" - zaznaczył szef NATO Jens Stoltenberg w swojej wypowiedzi w trakcie wizyty w Rydze.

17:52 Prezydent Rosji Władimir Putin poważnie nie docenił Ukrainy i NATO - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w bazie wojskowej Adazi pod Rygą.

17:46 Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił wprowadzenie z końcem 2022 r. embarga na ropę naftową z Rosji - poinformował we wtorek brytyjski minister biznesu i energii Kwasi Kwarteng. Dostawy z Rosji pokrywają obecnie 8 proc. brytyjskiego popytu na ropę.

17: 26 "Terroryści z kraju-agresora unieruchomili 61 szpitali" – powiedział minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko, dodając, że władze nie są w stanie dostarczyć niezbędnych środków medycznych do miejscowości na linii frontu z powodu braku korytarzy humanitarnych.

17:16 Musimy zrobić wszystko, żeby zapobiec rozlaniu się tego konfliktu poza Ukrainę - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Rydze.

17:13 Grożenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina bronią atomową jest próbą zniechęcenia Zachodu do niesienia pomocy Ukrainie - powiedziała we wtorek Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA. "Putin nadal uważa, że może Ukrainę pokonać" - dodała. Dodała, że niepowodzenia mogą dodatkowo motywować Putina.

16:53 Obwód kijowski doznając ogromnych strat stara się obronić stolicę; w regionie trwają nieustanne walki, a ludziom w schronach brakuje wody i jedzenia – oświadczył szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

16:22 "Po raz kolejny okupant zademonstrował swoją podłość, próbując wedrzeć się do miasta właśnie w momencie zorganizowania korytarza humanitarnego dla ludności cywilnej starającej się opuścić oblężony Mariupol" - napisały władze położonego nad Morzem Azowskim Mariupola (https://t.me/mariupolrada/8761).

15:52 Prezydent USA Joe Biden ogłosi we wtorek zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej do USA - powiedział senator Demokratów Chris Coons w wywiadzie dla CNN. Podobne informacje podały inne media. Według Bloomberga do akcji nie włączą się państwa europejskie.

14.52 Do Francji przyjechało od 25 lutego 5 tys. wojennych uchodźców z Ukrainy, 500 dotarło do Paryża – poinformował we wtorek premier Jean Castex.

14.52 Przybywający do Wrocławia uchodźcy z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych lekcji języka polskiego. Taką możliwość oferuje Wrocławskie Centrum Integracji, Fundacja Hobbit oraz Wrocławski Instytut Kultury i WCRS.

 

🇺🇦 Вроцлавський інтеграційний Центр надає безкоштовну підтримку 🆓ℹ️ мігрантам з України 🇺🇦, які перебувають у Вроцлаві. ...

Posted by Wrocławskie Centrum Integracji on Tuesday, March 1, 2022

 

14.51 Nie ma żadnej zmiany, nadal stoimy na stanowisku, że wszyscy sportowcy Rosji, którzy chcieliby reprezentować na arenach międzynarodowych ten zbrodniczy reżim, powinni być zdyskwalifikowani - powiedział PAP minister sportu Kamil Bortniczuk.

14.48 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało bezpłatne warsztaty dla dzieci z Ukrainy. W programie w środy są gry planszowe, a w piątki odbywają się zajęcia plastyczne i muzyczne – poinformowano w komunikacie przekazanym we wtorek PAP.

 

Музей відкритий для України. Muzeum otwarte dla Ukrainy 💙💛 Запрошуємо на безкоштовний майстер-клас для дітей з...

Posted by Mt5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego on Tuesday, March 8, 2022

 

14.46 Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, też uzgadniając wsparcie wojskowe, aby pomóc naszym przyjaciołom z Ukrainy - powiedział we wtorek w Londynie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnsonem na spotkaniu z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej.

14.43 Jeśli NATO nie chce, albo nie może zamknąć nieba nad Ukrainą, to dajcie nam chociaż broń i zrobimy to sami - wezwał we wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow w oświadczeniu opublikowanym w serwisie Facebook.

 

Одним із базових розрахунків кремля під час розробки плану «Барбаросса – 2022» було переконання в традиційній млявості й...

Posted by Олексій Данілов on Tuesday, March 8, 2022

14.37 Ponad 10 tys. uchodźców skorzystało z pomocy w punkcie recepcyjny w Tomaszowie Lubelskim. Przybywa osób, które nie wiedzą, co ze sobą zrobić - powiedział PAP burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski

14.31 "Po przekroczeniu granicy mogłam odetchnąć, że jesteśmy już bezpieczne" - powiedziała PAP Jana Nevinchana, która wraz z 3 letnią córką Vladą kilka dni temu przyjechały do Gdańska

14.31 Jednostki straży pożarnej z woj. śląskiego mogą przygotować ok. 15 tys. miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Około 20 osób uciekających przed wojną znalazło schronienie w siedzibie OSP w miejscowości Niewiesze w gminie Rudziniec (powiat gliwicki), w innych jednostkach są przygotowywane kolejne miejsca.

14.29 Ponad dwustu tysiącom uchodźców w Warszawie pomagają z wielkim zaangażowaniem wolontariusze, ale sami już nie dają rady; na dworcach nawet kobiety z dziećmi leżą na podłodze; apelujemy do urzędników wojewódzkich i miejskich o systemowe działania i współpracę - mówiły we wtorek przedstawicielki Lewicy.

14.29 Najgorsze jest to, że słyszysz krzyk i płacz dzieci dochodzący ze zbombardowanych budynków, piwnic i nie możesz im pomóc - mówi Ludmiła, która ewakuowała się z miejscowości Borodzianka pod Kijowem. Ludmiła przyjechała do jednej z podolsztyńskich miejscowości z dwiema córkami Władysławą i Jewą oraz 81-letnią mamą Marią.

14.29 Oddziały 25. samodzielnej brygady zmechanizowanej 6. armii rosyjskiej odniosły dotkliwe straty w rejonie Charkowa i cofnęły się na terytorium Rosji, by odzyskać zdolności do walki - podał we wtorek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

 

Оперативна інформація станом на 12.00 08.03.2022 щодо російського вторгнення Триває тринадцята доба героїчного...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, March 8, 2022

 

14.26 Setki uchodźców z Ukrainy, którzy każdego dnia przyjeżdżają na krakowski dworzec PKP, są coraz bardziej zmęczeni oczekiwaniem na transport i dalszą podróż. Do kas biletowych i punktu, w którym można otrzymać jedzenie, stoją długie kolejki.

 

14.24 Mieszkający w Mławie 28-letni obywatel Ukrainy próbował ewakuować z ogarniętego wojną państwa rodzinę, w tym troje dzieci. W internecie znalazł ogłoszenie i skontaktował się z firmą przewozową. Przelał też pieniądze. Transport, którym jego bliscy mieli dotrzeć do Polski, nie pojawił się. Sprawą zajęła się policja.

14.18 Rosyjskie wojska atakujące Ukrainę spisują się zaskakująco słabo, w pierwszych dniach inwazji nie udało im się opanować żadnego dużego miasta. Jednym z powodów jest systemowa korupcja w sektorze wojskowym Rosji, prowadząca do błędów w ocenie sytuacji i problemów z zaopatrzeniem – pisze we wtorek portal Politico.

14.18 Ponad czterysta osób skorzystało dotąd z pomocy punktu informacyjnego dla obywateli Ukrainy na dworcu kolejowym w Białymstoku - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Część z nich została zakwaterowana w wyznaczonych miejscach, ośrodkach i hotelach.

14.11 Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku (MOPR) zbiera artykuły dla kobiet i dzieci, które uciekły z Ukrainy. Wśród najpotrzebniejszych rzeczy są ciepłe ubrania, zabawki i wyprawki szkolne. Wszystko, co uda się zebrać, jest przekazywane uchodźcom z Ukrainy, którzy dotarli do Gdańska.

14.10 Wsparcie Polski dodatkowymi funduszami w związku z przyjęciem przez nasz kraj uchodźców z Ukrainy - to główny temat rozmowy marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z szefową PE Robertą Metsolą. "Jest pełne zrozumienie, że w tej materii jak najszybciej powinny być podjęte działania" - powiedział PAP Grodzki.

14.09 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) umieściła na Telegramie nagranie, na którym dwóch mężczyzn, określonych jako schwytani rosyjscy żołnierze, opowiada o zbrodniach wojennych dokonywanych przez Rosjan na Ukrainie i wzywa rodaków, aby nie wierzyli propagandzie.

14.09 Rosyjscy jeńcy opowiadają o zbrodniach wojennych rosyjskiej armii:

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) umieściła na Telegramie nagranie, na którym dwóch mężczyzn, określonych jako schwytani rosyjscy żołnierze, opowiada o zbrodniach wojennych dokonywanych przez Rosjan na Ukrainie i wzywa rodaków, aby nie wierzyli propagandzie.

14.00 We wtorek ruszyły pierwsze lekcje w języku ukraińskim w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Dzieci, które dotarły do Polski z Ukrainy, pierwszego dnia mogły uczyć się zdalnie matematyki, języka polskiego, a także historii regionu. Plan zajęć będzie rozszerzany.

13.54 Od wtorku na antenie Biełsat TV można oglądać codzienne audycje informacyjne w języku ukraińskim. Dotychczas widzowie stacji mogli oglądać wiadomości po białorusku i rosyjsku - poinformował PAP główny specjalista ds. promocji Biełsat TV Miłosz M. Dobrzyński.

13.50 Podczas przerwy semestralnej był w domu na Ukrainie, gdzie zastała go wojna, ale nie zrezygnował ze studiów. Student trzeciego roku inżynierii transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego obronił we wtorek online swoją pracę inżynierską.

13.46 Liczba uchodźców z Ukrainy w Niemczech stale rośnie; od początku rosyjskiej inwazji niemiecka policja federalna potwierdziła przybycie ponad 64,6 tys. uchodźców wojennych – poinformował we wtorek rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych.

13.44 Najważniejsi operatorzy internetowi w Niderlandach poinformowali, że zablokują we wtorek co najmniej sześć stron rosyjskich mediów państwowych m.in. kanał RT oraz Sputnik.

13.42 Na wniosek Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej, na terytorium Rosji zablokowano "Wot Tak", redagowany po rosyjsku portal Biełsat TV skierowany do odbiorców na przestrzeni postsowieckiej - poinformował PAP główny specjalista ds. promocji Biełsat TV Miłosz M. Dobrzyński.

13.41 Trwa posiedzenie Grupy Wyszehradzkiej z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Premier Mateusz Morawiecki zabiega o solidarne wsparcie dla Ukrainy oraz dalsze sankcje dla Rosji - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

13.37 Sejm skierował rządowy projekt ustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom do dalszych prac w komisji administracji i spraw wewnętrznych. Posiedzenie komisji ma rozpocząć się jeszcze we wtorek o godz. 14.

13.29 Wojna na Ukrainie wywołała największy kryzys humanitarny od czasu II wojny światowej - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej w Rydze z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

13.29 Siły rosyjskie bombardują infrastrukturę cywilną i domy w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy; w poniedziałek wieczorem przeprowadzili ataki z powietrza na dwa składy ropy naftowej – powiedział we wtorek szef administracji obwodowej Witalij Buneczko.

13.28 Ukraińską kajakarkę górską Wiktorię Dobrotworską rosyjska inwazja zaskoczyła na zgrupowaniu w Krakowie. Wróciła do kraju po najbliższych i przywiozła ich do Polski, a krakowski klub zapewnił im schronienie.

13.27 Nawet tysiąc miejsc noclegowych udostępnionych zostanie uchodźcom z Ukrainy w Hali Widowiskowo-Sportowej Arena w Poznaniu – poinformował we wtorek wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Pierwsze osoby z Ukrainy pojawią się w Arenie w ciągu najbliższych godzin.

13.21 Hiszpania mogłaby magazynować i regazyfikować jedną trzecią gazu potrzebnego Europie, jednak do tej pory brakuje wystarczających połączeń rurociągowych ze środkowoeuropejskim systemem gazowym - napisał „La Razon” w poniedziałek.

13.21 Rosyjskie siły na Ukrainie są coraz bardziej zdesperowane, co przejawia się "podwajaniem przez nie brutalności" - ocenił we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Zapowiedział przekazanie Ukrainie kolejnej partii broni i sprzętu wojskowego.

13.17 Czeski dziennik „Mlada Fronta Dnes” (MFD) napisał, że do wyjazdu na Ukrainę i walkę w Legionie Cudzoziemskim jest przygotowanych 50 Czechów. Najczęściej są to byli wojskowi, którzy zgłosili się do ambasady Ukrainy w Pradze.

13.15 Rosjanie zmienili nasze dzieci w "dzieci wojny" - oświadczył we wtorek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

13.08 Rosyjscy politycy na wysokich stanowiskach wierzą, że walczą z nazistami, ale mordując naszych obywateli, prowadzą wojnę z własnymi obawami - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w nagraniu opublikowanym na Twitterze.

13.07 Do Włoch przybyło dotąd około 20 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Zapewnił, że wszyscy mają zagwarantowaną opiekę medyczną, w tym testy na koronawirusa i szczepienia przeciwko Covid-19.

13.05 Dom kultury w Radlnej w gminie Tarnów stał się tymczasowym mieszkaniem dla kilkunastu uchodźców z Ukrainy. W najbliższym czasie spodziewani są kolejni goście – dzieci z jednego z sierocińców. Na przyjęcie uchodźców gmina przygotowuje pozostałe tego typu placówki.

13.00 Jak piszą w komentarzu po 12 dniach walk na Ukrainie Piotr Żochowski i Andrzej Wilk z Ośrodka Studiów Wschodnich, wbrew treści komunikatów resortu obrony FR, wojska rosyjskie nie są w stanie złamać oporu stawianego przez siły ukraińskie.

12.56 Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w dwunastej dobie od rozpoczęcia agresji wojska rosyjskie obniżyły tempo natarcia, jednakże wciąż kontynuują je na wszystkich kierunkach, zaś armia ukraińska prowadzi skuteczne działania obronne zadając przeciwnikowi znaczne straty - informuje w analizie Ośrodek Studiów Wschodnich.

12.53 Uchodźcy z Ukrainy są zainteresowani nauką języka polskiego, jest też olbrzymie zainteresowanie polskich nauczycieli nauką języka ukraińskiego - poinformowała we wtorek PAP Katarzyna Czyżycka, dyrektor programowy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

12.46 Rosyjska kolumna wojskowa została zniszczona w obwodzie kijowskim dzięki wiadomościom o przemieszczaniu się wrogiego sprzętu, wysłanym przez Ukraińców na specjalnym oficjalnym czacie - podaje we wtorek agencja Ukrinform.

12.44 W mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy trzy osoby zginęły w ciągu doby w wyniku ostrzałów ze strony wroga - poinformowała we wtorek ukraińska policja państwowa.

 

#Луганщина За добу внаслідок ворожих обстрілів загинуло троє мешканців м. Рубіжне Загалом протягом доби до поліції...

Posted by Національна поліція України on Tuesday, March 8, 2022

12.37 Niemcy i ich infrastruktura krytyczna mogą w każdej chwili stać się celem cyberataków związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę – podaje tygodnik „Spiegel”, opierając się na specjalnym raporcie Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego (BSI). Atak ma być wymierzony w „cele o wysokiej wartości”.

12.30 Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską inwazją jest ważny i niezwykle oczekiwany. KO wspiera procedowanie tego projektu, choć zaproponuje szereg poprawek - powiedział we wtorek w Sejmie Jacek Protas (KO) podczas pierwszego czytania projektu.

12.30 Muszę przypomnieć, że atak przeciwko jednemu z krajów NATO, oznacza atak przeciwko nam wszystkim - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w czasie wspólnej konferencji prasowej z premier Estonii Kają Kallas.

12.22 W tak krótkim czasie powstaje ustawa dobra, konieczna i bardzo potrzebna - mówił we wtorek w Sejmie podczas debaty nad projektem specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy Piotr Kaleta (PiS). Dodał, ze jest w niej wszystko: pomoc dla ludzi, organizacji i samorządów.

12.21 Komisja Europejska przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę - przekazało PAP we wtorek źródło unijne. Nie zakłada on jednak objęcia sankcjami kolejnych rosyjskich banków.

12.20 Około 150 dzieci z ewakuowanych z ukraińskich domów dziecka może zamieszkać w budynku przy ul. Chóralnej w Łodzi. Swój nieużywany od kilku lat biurowiec oddała na ten cel Orange Polska. Firma wspólnie z miastem wyremontuje obiekt i pomoże w jego urządzeniu.

12.18 Muszę przypomnieć, że atak przeciwko jednemu z krajów NATO, oznacza atak przeciwko nam wszystkim - powiedział we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken w czasie wspólnej konferencji prasowej z premier Estonii Kają Kallas. "Wzywamy Rosję do otwarcia korytarzy humanitarnych; zrobimy wszystko, aby cywile bezpiecznie opuścili Ukrainę" - zaznaczył.

12.17 Koncern Shell planuje wycofanie się z rosyjskiego rynku ropy i gazu; pierwszym krokiem całej operacji jest natychmiastowe wstrzymanie wszystkich transakcji spotowych rosyjskiej ropy - podała we wtorek Agencja Reutera.

12.16 Ta ustawa to wyraz naszej solidarności dla Ukrainy; to bezpieczeństwo dla uciekających przed wojną, ale także dla Polski i Polaków - mówił we wtorek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przedstawiając projekt ustawy o wsparciu uchodźców ukraińskich.

12.13 Estonia.Premier Kallas: musimy całkowicie odciąć rosyjskie i białoruskie banki od systemu SWIFT. Musimy skutecznie odizolować Rosję od wolnego świata.

12.11 Do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) trafili na leczenie pierwsi uchodźcy z Ukrainy, cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Placówka nie wyklucza, że zatrudni ukraińskich lekarzy, którzy dotrą do tego miasta. Oferuje im zakwaterowanie.

12.04 MSZ Ukrainy potępiło we wtorek ostrzelanie przez armię rosyjską budynków mieszczących zagraniczne dyplomatyczne instytucje. W Mariupolu ostrzelano budynek mieszczący konsulat generalny Grecji i biuro Specjalnej Misji Monitorującej OBWE, a w Charkowie - budynki dyplomatyczne trzech państw.

11.56 Niemiecka prokuratura federalna rozpoczęła śledztwo w sprawie możliwych rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie - poinformował we wtorek minister sprawiedliwości Marco Buschmann.

11.52 Marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber wskazał, że największymi problemami w adaptacji trafiających do Łodzi i regionu uchodźców z Ukrainy jest bariera językowa i dostęp do rynku pracy. Zapowiedział uruchomienie m.in. kursów języka polskiego i pomoc w znalezieniu pracy.

11.51 Zachód szacuje, czy poradzi sobie bez rosyjskiej ropy. USA są gotowe do narzucenia sankcji nawet samodzielnie. Europa jest mniej entuzjastycznie nastawiona do tego planu - stwierdziła we wtorek analityk surowcowa DM BOŚ Dorota Sierakowska.

11.47 Na Ukrainie mamy obecnie do czynienia z największym kryzysem humanitarnym od 77 lat; należy stworzyć system opieki zdrowotnej mogący pomóc uchodźcom - podkreślił we wtorek w Kopenhadze dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Kluge.

11.44 Proszę zachować się przyzwoicie wobec ludzi, którzy uciekają przed wojną z Ukrainy oraz wobec mieszkańców Polski, którzy biorą uchodźców pod swój dach - powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk, zwracając się do posłów opozycji. Skupmy się na pomocy dla Ukrainy, a nie wdawajmy się w dyskusje - dodał.

11.41 Nie chodzi o mieszkanie dla tych ludzi, ale o ich czasową integrację ze społeczeństwem. Trzeba stworzyć mechanizmy włączenia ich do rynku pracy – powiedział we wtorek w Radiu Gdańsk były konsul Ukrainy w tym mieście Lew Zacharczyszyn.

11.37 Rosjanie nie wypuścili ludzi z Mariupola, rozpoczęli atak w kierunku korytarza humanitarnego - poinformował we wtorek sztab Połączonej Operacji Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Терміново❗️ Операція об'єднаних сил / Joint Forces Operation: 💬Для евакуації мирних мешканців Маріуполя по єдиному...

Posted by Міністерство оборони України on Tuesday, March 8, 2022

11.35 Wojna na Ukrainie zakończy się dla Rosji całkowitą porażką, którą można będzie porównać jedynie z upadkiem nazistowskich Niemiec - twierdzi agent rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Ujawnia też, że agenci FSB nic nie wiedzieli o planach inwazji.

11.34 Samorząd woj. dolnośląskiego utworzył we Wrocławiu Międzynarodowy HUB Pomocy Humanitarnej, w którym magazynowane są najpotrzebniejsze artykuły, produkty i środki medyczne. W poniedziałek przyjęto w nim dwa transporty z Niemiec, które trafią na Ukrainę.

11.31 Sejm rozpoczął pierwsze czytanie projektu ustawy dotyczącego wsparcia uchodźców z Ukrainy. Zakłada on, że będą oni mogli otrzymać numer PESEL i korzystać z polskich usług publicznych, m.in. opieki zdrowotnej i edukacji.

11.29 W szpitalach woj. opolskiego na tysiąc wolnych łóżek jest siedemset miejsc dla uchodźców z Ukrainy – powiedział we wtorek dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego Mieczysław Wojtaszek.

11.29 Liczba uchodźców wojennych z Ukrainy sięgnęła już 2 mln - poinformował we wtorek na Twitterze Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi.

11.27 Bułgarski premier Kirił Petkow powiedział we wtorek w parlamencie, że Bułgaria nie poprze sankcji przeciw Rosji, jeśli będą one zagrażały bułgarskim interesom. Dodał, że jeśli Unia takie sankcje przyjmie, Bułgaria poprosi o ustanowienie dla niej wyjątku.

11.25 Ponad 500 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy powstało w Rzeszowie w jednym z budynków marketu przy ul. Rejtana. Punkt powstał w ramach współpracy rzeszowskiego magistratu z Centrum Medycznym Medyk i Fundacją Medyk dla Zdrowia.

11.16 Ponad 120 osób uciekających z Ukrainy przed wojną znalazło schronienie w akademiku Politechniki Gdańskiej. Budynek został kompleksowo przygotowany przez pracowników i studentów uczelni.

11.15 Komisja Europejska przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę - przekazało PAP źródło unijne.

11.14 Blisko 5,5 tys. osób skorzystało już z 26 rejsów ewakuacyjnych dla opuszczających Ukrainę cudzoziemców, obsłużonych przez lotnisko Katowice. We wtorek mają się odbyć jeszcze dwa takie połączenia – do Taszkentu w Uzbekistanie.

11.08 Utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego specjalnego funduszu, z którego finansowana ma być pomoc na rzecz Ukrainy, rezerwy celowej w budżecie, a także wprowadzenie preferencji podatkowych - przewiduje projekt specustawy, którym we wtorek ma się zająć Sejm.

11.03 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał we wtorkowym wystąpieniu, że w ciągu 13 dni wojny Rosjanie stracili więcej sprzętu wojskowego niż w ciągu ostatnich 30 lat.

10.57 Władze samorządowe w Holandii zadeklarowały, że są gotowe na przyjęcie 50 tys. uchodźców z Ukrainy, a połowa tych miejsc będzie gotowa w ciągu najbliższych 10 dni.

10.56 W Sumach na północnym wschodzie Ukrainy i w Irpieniu niedaleko Kijowa rozpoczęła się we wtorek ewakuacja ludności cywilnej - poinformowały władze lokalne, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

10.55 W atakowanym przez Rosjan Mariupolu na wschodzie Ukrainy ludzie chowają zwłoki swoich sąsiadów na podwórkach, a w związku z brakiem prądu i gazu gotują jedzenie na ogniskach - podaje mariupolska rada miejska, cytowana we wtorek przez Ukrinform (telegram).

10.54 Prezydent Zełenski: okupanci chcą nas pozbawić prawa do życia, a my tego prawa musimy bronić. W Mariupolu dziewczynka zmarła w wyniku odwodnienia.

10.54 Wracam na Ukrainę, bo pracuję w aptece. Ludzie wykupują wszystko: głównie opatrunki, jodynę, spirytus do odkażania, leki zwiększające krzepliwość krwi – mówi 20-letnia Natalia, która jako jedyna siedziała we wtorek rano w autobusie z Lublina do Łucka.

10.52 Krótko po ślubie pary ochotników ze 112. kijowskiego batalionu, Lesji i Wałerija, ukraiński sztab generalny poinformował we wtorek na Facebooku, że w stanie wojennym przepisy dotyczące małżeństw zostają uproszczone.

10.47 Gospodarcze skutki wojny na Ukrainie z dużym prawdopodobieństwem spowodują zwiększenie kosztów budowy, co w konsekwencji wzmocni obserwowane dotychczas wzrosty cen mieszkań na polskim rynku - oceniła w komentarzu dla PAP Katarzyna Kuniewicz z Obido.

10.42 Dwa tiry z pomocą dla Ukrainy wysyła we wtorek do Lwowa Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Kolejne transporty przygotowywane są na czwartek.

10.38 Rosja złamała międzynarodowe prawo humanitarne, atakując cywilów - zarzuciła we wtorek organizacja Human Rights Watch (HRW). W miniony weekend w wyniku bombardowania odcinka drogi pod Kijowem, którym uciekali cywile, zginęło ośmioro z nich - informowała organizacja.

10.36 Potrzebujący opieki medycznej uchodźcy z Ukrainy mogą zgłaszać się na szpitalny oddział ratunkowy szpitala wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Placówka zapewniła we wtorek, że w kontaktach z personelem medycznym pomagać im będą pochodzący z Ukrainy pracownicy lecznicy.

10.28 Mój śp. mistrz Bohdan Żołdak zawsze mi mówił, żebym notowała każdą emocję, każde przeżycie, bo nawet jeśli w danej chwili nie potrafię ich skomponować w spójny obraz, będę miała skąd pozyskać przeżyte emocje. Tak też czynię, bo zauważyłam, że w ciągu tych 13 dni wojny z dużym trudem przychodzi mi układanie słów w zdania – mówi PAP Olga, dramatopisarka, scenarzystka i reżyserka, która postanowiła zostać w Kijowie.

10.25 Sejm we wtorek, po godz. 10 rozpoczął dwudniowe posiedzenie; zajmie się m.in. rządowym projektem dotyczącym wsparcia uchodźców z Ukrainy.

10.18 Od 24 lutego granicę z Ukrainy do Polski przekroczyło prawie 100 różnych narodowości. Największą grupę stanowili obywatele Ukrainy, aż 93 proc. - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że od początku wojny granicę z Ukrainy do Polski przekroczyło 12,7 tys. Polaków, co stanowi 1 proc. ogółu.

10.17 Bardzo liczymy na to, że w ciągu tego posiedzenia Sejmu ustawa ws. pomocy dla uchodźców zostanie przyjęta; Senat deklaruje również bardzo szybkie prace - mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślił, że ustawa ta jest potrzebna, by zorganizować w Polsce pobyt uchodźców.

10.16 Australijska rafineria Viva Energy poinformowała we wtorek w oświadczeniu, że przestanie kupować rosyjską ropę w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

10.13 Po pierwszej fali uchodźców z Ukrainy nadejdzie druga, która będzie składała się z bardziej dotkniętych wojną osób - poinformował we wtorek na konferencji prasowej Filippo Grandi, wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR).

10.09 Do Przemyśla wciąż napływają uchodźcy z Ukrainy. Tylko przez dworzec PKP przewinęło się w poniedziałek ponad 13 tys. osób. Organizowane są specjalne transporty kolejowe i autobusowe do różnych miast w Polsce – poinformował we wtorek prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

10.00 Obecnie najtrudniejsza sytuacja humanitarna na Ukrainie jest w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim - podają ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. W miejscowościach okupowanych przez Rosję jej żołnierze dokonują zabójstw i gwałtów, kradną.

9.57 Aby powstrzymać Władimira Putina, przestańmy kupować od niego gaz. Kupując rosyjski gaz, finansujemy wojnę, którą potępiamy na forum świata – apeluje były prezydent Francji Francois Hollande. Minister ds. przemysłu Agnes Pannier-Runacher sprzeciwia się jednak całkowitemu zaprzestaniu kupowania gazu od Rosji.

9.50 Jak tylko na Kijów spadły pierwsze bomby, zerwaliśmy się natychmiast, wzięłam dzieci i ruszyliśmy w stronę polskiej granicy – powiedziała PAP Ola z Wołynia, która wraz z trojgiem dzieci znalazła schronienie w hostelu w Morawicy koło Kielc.

9.44 Embargo na import z Rosji "wszystkich węglowodorów", czyli przede wszystkim gazu i ropy jest konieczne, by powstrzymać wojnę - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Poinformował, że do wtorkowego poranka granicę z Polską przekroczyło 1,3 mln uchodźców z Ukrainy.

9.44 Już dzisiaj zaczynam pracę z radą przedsiębiorców, które zawody są możliwe do przyjęcia na polski rynek pracy – wskazała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

09:42 Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas wtorkowej wizyty w Londynie będzie namawiał premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona do tego, by zakres zamrożenia aktywów oligarchów rosyjskich był jak najszerszy, tak by była to pośrednia presja na cały świat biznesu rosyjskiego.

09:29 Rządy, które odmawiają wsparcia Ukrainie nie dają sobie dobrego świadectwa - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Jego zdaniem, takie postawy nie wpłyną pozytywnie na relacje z Polską.

09:25 Z atakowanego przez Rosjan Charkowa na wschodzie Ukrainy ewakuowano do tej pory pociągami ponad 600 tys. ludzi - poinformował we wtorek szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Charków to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Ukrainy.

09:24 Zdaniem organizacji Lekarze bez Granic coraz trudniej jest nieść pomoc rannym w wojnie na Ukrainie; zaopatrzenie szpitali nie jest już tak dobre, jak przed wybuchem starć, w wielu regionach panuje wywołany walkami chaos - powiedział we wtorek szef niemieckiego oddziału organizacji Christian Katzer w telewizji ZDF.

09:23 Dzieci, które przekroczyły granice Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, przebywające w naszym kraju powyżej trzech miesięcy są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych zgodnie z programem - przesądziło Ministerstwo Zdrowia.

09:21 W tej chwili nie jest planowana ewakuacja konsulatu generalnego we Lwowie, czy też pozostałych na miejscu pracowników ambasady w Kijowie na czele z ambasadorem Bartoszem Cichockim - podkreślił we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

09:18 Wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk powiedziała we wtorek, że w Sumach cywile powinni w godzinach rannych zacząć opuszczać to miasto poprzez korytarz humanitarny do Połtawy, uzgodniony ze stroną rosyjską.

09:09 Wielka Brytania poprze Polskę, jeśli ta zdecyduje się dostarczyć Ukrainie myśliwce - powiedział we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Ostrzegł jednak, że może to mieć dla Polski bezpośrednie konsekwencje.

09:09 Dziś szczególnie zwracam się do silnych kobiet z Ukrainy, które walczą o wolność i pokój dla siebie oraz swoich rodzin; wasza wytrwałość i moc są dla nas przykładem - napisał w przypadającym we wtorek Międzynarodowym Dniu Kobiet ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

09:05 Kijów nie jest odcięty, ale z dostawami nie jest dobrze. W dużych sklepach jest problem z warzywami, po mięso stoją kolejki. Jest problem z lekami, bo od jakiegoś czasu nie widziałem otwartej apteki – powiedział we wtorek ambasador RP w Ukrainie Bartosz Cichocki.

09:05 Na wjeździe do Polski z Ukrainy odprawiono w poniedziałek 67 526 osób; najwięcej w Dorohusku – 20 614 osób – poinformował we wtorek PAP rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

09:04 Siły rosyjskie wysadziły mosty na Dońcu w mieście Izium we wschodniej Ukrainie; lokalna ludność potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej, ale Rosjanom jak dotąd nie udało się zająć miasta - podaje we wtorek Ukrainska Prawda.

08:50 Od 24 lutego do 7 marca zginęło prawie 12 tys. żołnierzy rosyjskich biorących udział w agresji na Ukrainę - podały we wtorek ukraińskie siły lądowe.

 

Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 07.03 орієнтовно склали: особового складу - майже 12 тисяч осіб, танків ‒...

Posted by Сухопутні війська ЗС України on Monday, March 7, 2022

 

08:49 Ubiegłej doby przez podkarpackie przejścia graniczne z Ukrainą do Polski dotarło 72 tys. uchodźców. To nieco mniej niż dzień wcześniej, kiedy odprawiono 75,6 tys. osób.

08:48 Z całego świata płyną oferty wsparcia finansowego - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Wielkiej Brytanii i Norwegii, pytany o pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Szef rządu zaznaczył, że te kwestie będą tematem jego rozmów w Londynie, Oslo i Wiedniu.

08:43 Co najmniej 18 cywilów, w tym dwoje dzieci, zginęło w poniedziałek w rosyjskim bombardowaniu bloków mieszkalnych w mieście Sumy na północy Ukrainy - przekazał we wtorek doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. Ostrzegł, że liczba ofiar najpewniej wzrośnie.

08:33 Brytyjska Izba Gmin przyjęła w poniedziałek przed północą projekt ustawy o przestępczości gospodarczej, która ma zwiększyć możliwości rządu w zakresie ścigania rosyjskich oligarchów. Projekt trafi teraz do Izby Lordów i, jak się oczekuje, wejdzie w życie w ciągu kilku dni.

08:28 Sztab generalny armii ukraińskiej zaapelował we wtorek do obywateli, by wszelkie informacje sprawdzali w oficjalnych źródłach, zanim powielą je w mediach społecznościowych. "Wróg chce zasiać wśród nas panikę" - ostrzegł sztab na Facebooku.

 

УВАГА! НАГАДУЄМО! / WARNING! REMIND! Ворог хвиля за хвилею атакує наш інформаційний простір різноманітними фейками. /...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, March 7, 2022

 

08:25 Polska powinna wystąpić na forum UE o wprowadzenie nowego systemu relokacji uchodźców z Ukrainy, analogicznego do tego z 2015 roku - powiedział we wtorek były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

08:09 Cztery osoby zginęły minionej doby wskutek rosyjskiej agresji w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - podały we wtorek ukraińskie państwowe służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

07:48 Władimir Putin, Rosjanie mordują niewinnych ludzi, zniszczmy tę jego machinę wojenną, która pozwala mu mordować niewinnych ludzi - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to cel podstawowy jego wtorkowych i środowych rozmów w Londynie, Oslo oraz Wiedniu.

07:47 Siły rosyjskie rozlokowały swój sprzęt między budynkami mieszkalnymi w ukraińskich miejscowościach i wykorzystują cywilów jako żywe tarcze - powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

07:45 Siły rosyjskie rozlokowały swój sprzęt między budynkami mieszkalnymi w ukraińskich miejscowościach i wykorzystują cywilów jako żywe tarcze - powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

07:45 Rosja stała się najbardziej obłożonym sankcjami państwem na świecie - poinformowała we wtorek turecka agencja Anatolia. W ciągu niespełna dwóch tygodni od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę na Rosję nałożonych zostało 2778 nowych sankcji, co razem z poprzednio obowiązującymi retorsjami podniosło ich łączną liczbę do 5532 - podała.

07:37 Rosja wzmacnia oskarżenia wobec Ukrainy, jakoby ta prowadziła prace nad bronią jądrową lub biologiczną, by w ten sposób uzasadnić swoją inwazję - oceniło we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

07:30 Cztery osoby cywilne zginęły w ciągu minionej doby w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy wskutek rosyjskich ostrzałów - poinformowały we wtorek ukraińskie państwowe służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

 

07:22 Jestem przeciw tej okropnej wojnie. Całym sercem jestem teraz z narodem ukraińskim. Jednocześnie czuję na sobie obowiązek, by wspierać tę część rosyjskiego społeczeństwa, która nie ma wątpliwości, że ta wojna to hańba dla Rosji. Ci ludzie są w tej chwili zdruzgotani - mówi PAP dramatopisarz i reżyser Iwan Wyrypajew.

07:10 Decyzja o ewentualnej ewakuacji zbiorów z terytorium Ukrainy należy do władz tego państwa. Na razie takiej decyzji nie ma. Nie powinniśmy wywierać żadnych nacisków w tej sprawie. Gdyby zaszła taka potrzeba, mamy wszystko przygotowane - mówi PAP wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

07:07 We wtorek ruszyło przyjmowanie wniosków od podróżnych oraz organizatorów turystyki o zwrot pieniędzy wpłaconych na imprezy turystyczne odwołane z powodu agresji Rosji na Ukrainę - przypomina Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wypłaty będą realizowane z Turystycznego Funduszu Pomocowego.

07:04 Wojska rosyjskie na Ukrainie kontynuują ofensywę, ale tempo ich przesuwania się znacznie spadło - przekazał we wtorek rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

 

Оперативна інформація станом на 06.00 08.03.2022 щодо російського вторгнення Відео...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, March 7, 2022

07:01 Ponad 100 pracowników i około 200 ukraińskich ochroniarzy jest przetrzymywanych przez Rosjan na terenie czarnobylskiej elektrowni atomowej - podaje BBC. Na miejscu jest ograniczony dostęp do leków i jedzenia.

06:50 Drugi raz uciekam ze swojego kraju. Pierwszy raz musiałam wyjechać, kiedy była awaria czarnobylska i teraz znów uciekam - powiedziała PAP Ala Pilipienko, emerytka z Kijowa, która w poniedziałek przekroczyła polsko-ukraińską granicę w Hrebennem (Lubelskie).

06:42 Z misją humanitarną wyruszyła z Rzymu na granicę Ukrainy grupa ochroniarzy pracujących na co dzień w dyskotekach i innych lokalach nocnych. Jak powiedzieli, cytowani przez włoski dziennik „Il Messaggero”, zawieźli „mikroskopijną pomoc” w obliczu potrzeb, a także nadzieję.

06:40 Delegacja europosłów z Hiszpanii, Niemiec, Estonii i Litwy odwiedziła granicę polsko-ukraińską,  by na własne oczy przekonać się, jak Polska radzi sobie z falą ukraińskich uchodźców. „Pomoc Polski dla uchodźców z Ukrainy jest ogromna. Polska nie może być z tym zostawiona sama z tym problemem“ – powiedział hiszpański europoseł Javier Nart.

06:32 "Rosjanie nie pozwalają mieszkańcom podkijowskiej Buczy wychodzić z mieszkań, ostrzeliwują ulice" - powiedział mer miasta Anatolij Fedoruk, cytowany we wtorek przez portal Ukraińska Prawda.

05:57 Prezydent Rosji Władimir Putin wykluczył użycie poborowych i rezerwistów w działaniach wojennych na Ukrainie - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA. "Zadania będą rozwiązywane tylko przez żołnierzy zawodowych. Oni zapewnią bezpieczeństwo i pokój mieszkańcom Rosji"  - oświadczył Putin.

05:45 Rzeczniczka prasowa lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, Kira Jarmysz, zamieściła nagranie wideo na platformie Youtube, w którym zwraca się do rosyjskich kobiet, wzywając je do wyjścia na ulice swoich miast w ramach wieców antywojennych 8 marca 2022 roku -  poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform.

05:21 Rosyjskie samoloty zbombardowały w nocy z poniedziałku na wtorek miasta Sumy i Ochtyrka zabijając co najmniej 14 osób i wyrządzając znaczne zniszczenia. Wśród ofiar są dzieci - przekazały miejscowe władze.

04:42 Szef obwodowej administracji państwowej Sumy, Dmytro Żywiecki, poinformował, że rosyjskie samoloty zrzuciły w nocy z poniedziałku na wtorek bomby na dzielnice mieszkalne miasta - podał we wtorek portal Nexta. Wśród zabitych i rannych są dzieci.

04:34 Minister infrastruktury Ukrainy Aleksander Kubrakow oszacował szkody w ukraińskiej infrastrukturze transportu krajowego, spowodowane inwazją Rosji, na ponad dziesięć miliardów dolarów - podała niemiecka agencja prasowa DPA .

04:01 Japonia nałoży kolejne sankcje na Rosję i Białoruś w związku z inwazją na Ukrainę, zamrażając aktywa należące do 32 oligarchów, urzędników państwowych i instytucji - poinformowało we wtorek japońskie ministerstwo finansów.

03:49 Australijska minister spraw zagranicznych Marise Payne oświadczyła we wtorek, że jej rząd nałożył sankcje na 10 osób "o strategicznym znaczeniu dla Rosji" za ich rolę w zachęcaniu do wrogości wobec Ukrainy - informuje agencja Associated Press.

03:12 Demokraci w Senacie USA przygotowują pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości ponad 12 mld dolarów z przeznaczeniem na pomoc humanitarną i wojskową - poinformowała agencja prasowa DPA powołując się na  lidera większości demokratycznej w Senacie Chucka Schumera.

03:05 Ukraina wezwała Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwościw Hadze do jak najszybszego zastosowania środków zapobiegawczych w przypadku oskarżeń Rosji o ludobójstwo - poinformowała agencja Ukrinform.

02:50 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o ściągnięciu żołnierzy sił pokojowych z całego świata wraz z bronią i sprzętem do kraju, w celu wzmocnienia armii ukraińskiej w odpieraniu rosyjskiej agresji - poinformowała we wtorek nad ranem agencja Ukrinform.

02:14 W odpowiedzi na krytykę Francji, która oskarżyła władze brytyjskie o "nieludzkie traktowanie" uchodźców z Ukrainy, brytyjski premier Boris Johnson oznajmił w poniedziałek, że  Wielka Brytania jest " bardzo hojna", ale nie chce mieć "systemu, w którym ludzie mogą przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez żadnych kontroli" - informuje agencja Associated Press.

01:52 Bank Światowy zatwierdził 723 mln dolarów pożyczek i grantów dla Ukrainy.

01:22 Ponad 106 mln euro pomocy na rzecz ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebrały w poniedziałek holenderskie media podczas akcji „Razem dla Ukrainy”.

00:50 W walkach na przedmieściach Charkowa zginął generał major Witalij Gierasimow, szef sztabu rosyjskiej 41 armii - poinformowała agencja Ukrinform powołując się na ukraińskie ministerstwo obrony.

00:28 Jeśli Władimir Władimirowicz Putin myśli, że burząc domy i zabijając cywilów armia rosyjska złamie wolę i ducha Obrońców Ukrainy, to głęboko się myli - ocenił prezydent Andrzej Duda.

23.58 Reuters: bank centralny Portugalii nakazuje bankom zamrożenie kont rosyjskich oligarchów

23.27 USA. Mocne spadki na Wall Street. Obawy o globalną gospodarkę po inwazji Rosji na Ukrainę. Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się gwałtownymi spadkami głównych indeksów. Inwestorzy oceniają skutki wprowadzenia embarga na rosyjską ropę w ramach sankcji za inwazję Rosji w Ukrainie, a ponadto obawiają się przełożenia wojny w Ukrainie i rosnących cen surowców na globalną koniunkturę.

23.10 MRiRW: blisko 60 weterynarzy bada na granicy przywożone z Ukrainy do Polski zwierzęta

22.39 AFP: Rosyjski resort obrony zapowiedział lokalne zawieszenia broni na Ukrainie

"Federacja Rosyjska zapowiada zawieszenie broni od godz. 10 czasu moskiewskiego", by ewakuować cywilów z Kijowa, Sumy, Charkowa, Mariupola i Czernihowa - ogłosiła komórka resortu odpowiedzialna za operacje humanitarne na Ukrainie.

Dotąd nie ma reakcji strony ukraińskiej na komunikat ministerstwa obrony Rosji.

22.39 Prezydent Ukrainy: zamiast korytarzy humanitarnych na Ukrainie "odezwały się rosyjskie czołgi". Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek wieczorem, że Ukraina nie odstąpi od obrony swych miast, a po wrogu nie pozostanie nawet ślad. Odbudowane zostaną wszystkie miasta - zapewnił. Powiedział, że zamiast korytarzy humanitarnych na Ukrainie "odezwały się rosyjskie czołgi".

22.30 Lubuskie. Pierwsze dzieci uchodźców z Ukrainy są zapisywane do szkół

22.15 Roczny koszt specustawy o pomocy Ukraińcom może wynieść ok. 1,8-3,4 mld zł
W poniedziałek do Sejmu wpłynął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Został on wcześniej przyjęty przez rząd.

22.06 Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w piątek o godz.16 z udziałem szefa NATO Jensa Stoltenberga i wystąpieniem prezydenta USA Joe Bidena - poinformował PAP wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy po poniedziałkowym Prezydium Sejmu.