O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował w nocy z niedzieli na poniedziałek do NATO o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Ostrzegł, że jeśli strefa taka nie zostanie wprowadzona to "rosyjskie rakiety mogą zacząć spadać na kraje członkowskie NATO".

Wołodymyr Zełenski. Fot. Facebook/Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski. Fot. Facebook/Wołodymyr Zełenski

"Jeżeli nie zamkniecie naszego nieba, to jest tylko kwestią czasu kiedy rakiety rosyjskie będą spadać na wasze terytorium, na terytorium NATO" - oświadczył Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym wkrótce po północy w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Zełenski nawiązał do niedzielnego rosyjskiego ataku rakietowego na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie, w pobliżu granicy Ukrainy z Polską, który - jak poinformowała strona ukraińska - spowodował śmierć 35 osób i obrażenia u 135.

"Trzydzieści rakiet spadło tylko na obwód lwowski. Nie działo się tam nic co stanowiłoby zagrożenie dla terytorium Federacji Rosyjskiej i tylko 20 km od granicy NATO" - podkreślił ukraiński prezydent.

"W ubiegłym roku jasno ostrzegałem przywódców NATO, że jeśli nie zostaną zastosowane ostre środki prewencyjne wobec Federacji Rosyjskiej, to rozpocznie ona wojnę" - dodał Zełenski.

Mówiąc o śmierci amerykańskiego dziennikarza Brenta Renauda, który zginął w niedzielę niedaleko Kijowa, Zełenski wyraził pogląd, że "był to rozmyślny atak armii rosyjskiej". W ataku ranny został drugi amerykański dziennikarz. (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Prezydenci Polski i Ukrainy Karol Nawrocki i Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/	Paweł Supernak
    Prezydenci Polski i Ukrainy Karol Nawrocki i Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/ Paweł Supernak

    Szefernaker o spotkaniu Nawrocki-Zełenski: nowy etap relacji polsko-ukraińskich

  • Wołodymyr Zełenski w piątkowym wywiadzie dla PAP, TVP i Polskiego Radia. Fot. PAP/	Leszek Szymański
    Wołodymyr Zełenski w piątkowym wywiadzie dla PAP, TVP i Polskiego Radia. Fot. PAP/ Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    Wywiad z prezydentem Ukrainy. Zełenski: nie możemy sobie okazywać żadnej wrogości

  • olumna samochodów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie Fot. PAP/Radek Pietruszka
    olumna samochodów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Przejazd kolumny prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego [NASZE WIDEO]

  • Prezydent Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
    Prezydent Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Ekspert OSW: prezydent Zełenski będzie miał pełną świadomość oczekiwań ze strony Polski

Serwisy ogólnodostępne PAP