Mer Kijowa Witalij Kliczko: jeśli nie możecie zamknąć nieba, dajcie nam nowoczesną broń. Wtedy sami je zamkniemy

2022-03-15 10:02 aktualizacja: 2022-03-15, 15:26
Fot. Twitter/Chootchy Face
Fot. Twitter/Chootchy Face
"Stoi przed nami jedna z najsilniejszych armii świata, która nie może nic zdziałać" - mówi mer Kijowa Witalij Kliczko w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Tagesspiegel". "Bomby i pociski nie wygrywają wojen. Są ważne, ale nie tak ważne jak wola i duch", a ukraińscy żołnierze "wykazują wolę walki, która zaskakuje cały świat" - podkreśla.

Pytany o sytuację w Kijowie, Kliczko mówi: "To jest koszmar. Widziałem coś takiego tylko w hollywoodzkich filmach o apokalipsie. Jeszcze kilka tygodni temu Kijów był tętniącym życiem miastem", natomiast dzisiaj "miasto jest puste. (...) Ciągle słyszymy potężne wybuchy, między nimi syreny, w dzień i w nocy; to okropny dźwięk".

"Jednak ludzie nie panikują. Są wściekli. (...) Dla mnie najciekawszą rzeczą (...) jest to, że są to ludzie, którym nigdy w życiu nie przyszłoby do głowy, by wziąć broń do ręki. Lekarze, muzycy, architekci i aktorzy – to ludzie pracujący w pokojowych zawodach. Teraz noszą karabiny maszynowe" - wskazuje.

Kliczko mówi, że Rosjanie "od trzech tygodni próbują okrążyć miasto (i) po prostu nie są w stanie tego zrobić, bo nasi żołnierze wykazują wolę walki, która zaskakuje cały świat". "Stoi przed nami jedna z najsilniejszych armii świata, która nie może nic zdziałać" - podkreśla mer, przekonując, że dzieje się tak, ponieważ "bomby i pociski nie wygrywają wojen; są ważne, ale nie tak ważne jak wola i duch. Rosjanie czują, że nie są w swoim kraju".

Witalij Kliczko: jeśli nie możecie zamknąć nieba, proszę, dajcie nam nowoczesną broń, pociski Stinger

"Potrzebujemy wsparcia - mówi Kliczko. - A jeśli nie możecie zamknąć nieba, proszę, dajcie nam nowoczesną broń, pociski Stinger. Wtedy sami zamkniemy niebo nad naszymi głowami".

"Szczególnie wy, w Niemczech, nie powinniście zapominać, że jeśli (prezydent Rosji Władimir) Putin chce odbudować Związek Radziecki, to kto wie, jak daleko mogą posunąć się te plany? Część waszego kraju była częścią (...) sowieckiego imperium" - przypomina.

Mer Kijowa podkreśla, że na Ukrainie "w tych dniach nikt nie może czuć się bezpiecznie". "To nie dotyczy tylko mnie. Ja też nie chcę umierać, żaden zdrowy człowiek tego nie chce. Ale jeśli giniesz za ojczyznę w wojnie o wolność, to jest to zaszczyt dla prawdziwego mężczyzny. Jestem byłym żołnierzem. Przysięgałem bronić ojczyzny, jeśli będzie to konieczne. Ja to robię. Jeśli mam umrzeć, to wolę umrzeć w ten sposób niż w podeszłym wieku w szpitalu" - mówi.

"Będziemy nadal walczyć i prosić Boga, aby przyniósł szczęście naszemu krajowi i ludziom. (...) Pewnie nie tak szybko, jak byśmy chcieli, ale wygramy" - zapewnia mer Kijowa.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

dsk/