Ogólnopolska awaria na kolei. Podano przyczynę

2022-03-17 09:07 aktualizacja: 2022-03-17, 15:39
Fot. PAP/Piotr Nowak
Fot. PAP/Piotr Nowak
Wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Obecnie przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach - poinformowały w czwartkowym komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe. "Kolejarze opanowują sytuację po wystąpieniu awarii, ale problem nie dotyczy wyłącznie Polski i ma charakter globalny" - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 "Wznawiana jest praca kolejnych lokalnych centrów sterowania (LCS) i przywracany ruch pociągów. Obecnie przywrócono ruch pociągów z wykorzystaniem urządzeń w LCS w 10 lokalizacjach: LCS Działdowo, Gdynia, Tczew, Koluszki, Kraków Główny, Warszawa Rembertów, Biała Podlaska, Czechowice – Dziedzice, Poraj i Skoczów. Przekłada się to na wznawianie rozkładowych kursów pociągów i stopniową normalizację ruchu" - napisano w komunikacie.

Jak informuje PKP PLK znane są już przyczyny usterek. Zgodnie z oświadczeniem firmy Alstom, producenta urządzeń, to błąd w ich działaniu.

Potężna awaria na kolei 

PKP PLK poinformowały, że w czwartek ok. godz. 4:00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. W związku z czym wystąpiły opóźnienia pociągów przekraczające nawet kilkadziesiąt minut.

Jak mówił wcześniej wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński, zasięg tych awarii jest niemal krajowy, wobec tego oczywistym jest, iż część pociągów nie zostanie w dniu dzisiejszym w ogóle uruchomiona" - powiedział. Skubiszyński poinformował, że awaria objęła swoim zasięgiem ok. 820 km linii kolejowej w kraju.

Skubiszyński wskazał, że awaria dotyczyła systemu sterowania ruchem kolejowym i objęła takie lokalizacje i ciągi kolejowe jak od Krakowa w kierunku Węglińca, okolice Koluszek, linię E20 od Warszawy do Konina oraz linia nr 9 od Warszawy do Gdańska.

Rzeczniczka Szybkiej Kolei Miejskiej Zuzanna Szopowska-Konop przekazała wcześniej PAP, że z powodu awarii na odcinku Warszawa Rembertów - Warszawa Zachodnia występują utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników. "W związku z tym, pociągi SKM linii S1 i S2 w obu kierunkach mogą być opóźnione do około 45 minut" - zaznaczyła rzeczniczka SKM.

Koleje Mazowieckie poinformowały z kolei o wzajemnym honorowaniu biletów Kolei Mazowieckich KM – PKP Intercity IC, na całym obszarze działania spółki KM. Wzajemne honorowanie biletów obowiązuje też z taborem ZTM-u we wszystkich autobusach, tramwajach i metrze M1, M2 w I i II strefie ZTM oraz z Przewozami Regionalnymi i Warszawską Koleją Dojazdową. 

Paraliż pociągów nie tylko w Polsce 

Minister Adamczyk przypomniał, że w związku z ogólnopolską awarią elektronicznych systemów sterowania ruchem kolejowym, od wczesnego rana w PKP PLK funkcjonuje sztab, który pracuje nad rozwiązaniem problemów. "Na chwilę obecną nie istnieje zagrożenie dla ruchu kolejowego. Sieć kolejowa jest bezpieczna" - dodał.

Minister wskazał, że podobne zdarzenia do czwartkowej awarii elektronicznych systemów sterowania ruchem kolejowym w Polsce, dostarczanych przez Alstom/Bombardier, miały miejsce nocą na terenie Indii, Singapuru i prawdopodobnie Pakistanu. 

Dodał, że przyczyna awarii dotknęła ok. 80 proc. ruchu kolejowego. 

Awarią zajmie się Zespół ds. Incydentów Krytycznych

"W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa" - poinformował na Twitterze w czwartek rano Janusz Cieszyński.

W skład Zespołu, zgodnie z tą ustawą, wchodzą przedstawiciele CSIRT MON, CSIRT NASK, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizującego zadania w ramach CSIRT GOV oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Pracom zespołu przewodniczy dyrektor RCB. (PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Aneta Oksiuta, Piotr Śmiłowicz, Bartłomiej Figaj, Łukasz Pawłowski

mmi/