Będzie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy? Chce tego sejmowa komisja

2022-03-17 12:39 aktualizacja: 2022-03-17, 12:42
Uchodźcy z Ukrainy, Fot. PAP/Abaca/AA/ABACA
Uchodźcy z Ukrainy, Fot. PAP/Abaca/AA/ABACA
Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych wnosi projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy - poinformował jej przewodniczący, poseł Lewicy Wiesław Szczepański. Celem noweli jest objęcie przepisami również tych uchodźców, którzy nie przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.

W obecnym kształcie przepisy ustawy, które regulują kwestie m.in. legalizacji pobytu uchodźców, nadania im numeru PESEL, dostępu do opieki zdrowotnej czy udzielanej im pomocy, obejmują obywateli Ukrainy oraz ich małżonków, którzy po ataku Rosji z 24 lutego przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.

Szczepański o przygotowaniu projektu noweli poinformował w czwartek na konferencji z udziałem wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika i prezydium Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. "Prezydium komisji przed chwilą podjęło decyzję, że wniesiemy jedną poprawkę do specustawy" - powiedział poseł Lewicy.

Zmiana dotyczyć będzie wykreślenia słowa "bezpośrednio". Jak zaznaczył Szczepański, projekt ustawy będzie rozpatrywany podczas czwartkowych obrad komisji. "Tak, aby wszyscy Ukraińcy, którzy przekroczyli gdziekolwiek granicę i znaleźli się na terytorium Polski, byli objęci tą ustawą" - podkreślił poseł Lewicy.

Ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa Sejm uchwalił 9 marca, a 12 marca rozpatrzył poprawki zgłoszone do niej przez Senat. Jedna z odrzuconych w Sejmie senackich poprawek zakładała, że obywatel Ukrainy nie musi przybyć bezpośrednio z terytorium tego państwa, aby był objęty przepisami.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk

kw/