ONZ: Z powodu wojny na Ukrainie 10 mln ludzi musiało opuścić swoje domy, a ponad 900 cywilów zginęło

2022-03-20 15:42 aktualizacja: 2022-03-20, 22:31
Fot. PAP/Abaca/AA/ABACA
Fot. PAP/Abaca/AA/ABACA
Z powodu wywołanej rosyjską inwazją wojny na Ukrainie 10 mln ludzi musiało opuścić swoje domy - poinformował na Twitterze Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi.

"Ci, którzy gdziekolwiek na świecie wywołują wojny, odpowiedzialni są za cierpienie cywilów zmuszonych do opuszczenia swoich domów" - napisał w sieci społecznościowej szef UNHCR.

"Wojna na Ukrainie jest tak niszcząca, że 10 mln (ludzi) musiało uciekać za granicę, bądź do innego, bezpieczniejszego regionu kraju" - wskazał.

W sobotę UNHCR informowało, że od czasu rosyjskiej inwazji ponad 3,3 mln osób zbiegło przed wojną za granicę, a niemal 6,5 mln w samej Ukrainie to tzw. uchodźcy wewnętrzni.

Z kolei jak poinformowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR), co najmniej 902 cywilów zginęło w konflikcie na Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na ten kraj. Poprzedni, sobotni bilans informował o 847 ofiarach.

W oświadczeniu przekazano również, że 1459 osób cywilnych zostało rannych z powodu działań wojennych. Większość ofiar doznała uszczerbku na zdrowiu w skutek ostrzału artyleryjskiego i nalotów.

Rzeczywista liczba ofiar jest prawdopodobnie dużo wyższa - podkreślono w komunikacie. Ponadto OHCHR w dokumencie zwróciło uwagę, że najtrudniej weryfikować doniesienia o zgonach z miejsc, gdzie toczą się najcięższe walki na przykład z Mariupola. (PAP)

kw/