Bliski Putinowi bogacz rezygnuje ze stanowiska. Efekt sankcji?

2022-03-21 10:24 aktualizacja: 2022-03-21, 17:28
Wladimir  Putin (L), Giennadij Timczenko (R) Fot. PAP/ EPA/ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN
Wladimir Putin (L), Giennadij Timczenko (R) Fot. PAP/ EPA/ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN
Z powodu nałożonych na niego sankcji z zarządu firmy Novatek odszedł Giennadij Timczenko - podał w poniedziałek Reuters. Według agencji Timczenko w 2011 r. posiadał ponad 20 proc. udziałów w spółce. Novatek to drugie największe przedsiębiorstwo gazowe w Rosji po Gazpromie.

"Giennadij Timczenko, wieloletni sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina, zrezygnował w poniedziałek z zasiadania w zarządzie producenta gazu ziemnego Novatek, po tym jak został objęty sankcjami w związku z rosyjską kampanią wojskową na Ukrainie" - poinformował Reuters. Timczenko zasiadał w radzie nadzorczej firmy od 2009 r. Oligarcha odmówił komentarza na temat powodów swojego odejścia.

Reuters przypomniał, że Timczenko, podobnie jak inni rosyjscy miliarderzy, został w zeszłym miesiącu obłożony sankcjami przez UE i Wielką Brytanię. Według Forbesa w 2014 r. był szóstym najbogatszym człowiekiem w Rosji. Agencja podała, że Timczenko "był właścicielem kilku firm handlowych w Petersburgu w czasach, gdy Władimir Putin pracował w biurze mera tego miasta".

To nie pierwszy raz gdy Timczenko z powodu sankcji zrezygnował ze stanowiska. W 2014 r. sprzedał swoje udziały w szwajcarskiej spółce Gunvor, zajmującej się handlem ropą, której był współzałożycielem.

Od 24 lutego trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. W związku z wywołaną wojną i popełnianymi zbrodniami na ludności cywilnej wiele państw i przedsiębiorstw nałożyło sankcję na Rosję i wspierającą ją Białoruś. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

kgr/