Wiceminister finansów ujawni projekt zmian w PIT. "Będą miały charakter powszechny"

2022-03-23 22:26 aktualizacja: 2022-03-24, 10:13
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Zmiany w podatkach będą miały charakter powszechny a nie selektywny. Obejmą zarówno podatników na skali, jak i przedsiębiorców rozliczających się w inny sposób – powiedział PAP w środę wiceminister finansów Artur Soboń.

„Zmiany w podatkach będą miały charakter powszechny, a nie selektywny” – powiedział PAP w środę minister finansów Artur Soboń.

Pytany, czy to oznacza, że zniknie ulga dla klasy średniej, stwierdził, że ulga dla klasy średniej nie miała charakteru powszechnego.

„Zmiany obejmą zarówno podatników na skali, jak i przedsiębiorców rozliczających się w inny sposób” – powiedział także Artur Soboń.

W rozmowie z PAP zastrzegł, że zmiany będą albo pozytywne dla podatników, albo neutralne, bo tylko takie zmiany mogą być wprowadzane w trakcie roku podatkowego.

Propozycje zmian w czwartek

Wcześniej na swoim profilu na Twitterze Artur Soboń zapowiedział, że propozycje zmian w PIT zostaną przedstawione w czwartek.

„Jutro rano pokażę opinii publicznej i przekażę do konsultacji społecznych zmiany w PIT. Dialog ten traktuję serio i czekam na uwagi, bez których nie będzie dobrego projektu. W czwartek zapraszam księgowych i doradców podatkowych, w piątek przedsiębiorcy, pracodawcy, dostawcy IT” – napisał w środę wieczorem na swoim profilu na Twitterze wiceminister finansów Artur Soboń.

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianami w podatkach dochodowych, które mają poprawić niektóre rozwiązania wprowadzone od początku roku w ramach podatkowej części Polskiego Ładu. 

Zmiany w ramach Polskiego Ładu

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. 

Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5701 zł do 12 800 zł. Na początku stycznia media informowały jednak o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). 

autor: Marek Siudaj

mar/