Marynarka wojenna Ukrainy: na Morzu Azowskim zniszczono rosyjski okręt desantowy "Orsk"

2022-03-24 08:27 aktualizacja: 2022-03-24, 14:27
Fot. Facebook/ВМС ЗС України
Fot. Facebook/ВМС ЗС України
Okręt desantowy "Orsk" należący do rosyjskiej floty czarnomorskiej został zniszczony w okupowanym porcie Berdiańsk - poinfofrmowała w czwartek na Facebooku Marynarka Wojenna Ukrainy.

Berdiańsk jest ponad 100-tysięcznym miastem portowym położonym nad Morzem Azowskim na południu Ukrainy. Jego mieszkańcy - jak podała agencja Ukrinform - zgłaszali nad ranem dwie silne eksplozje słyszane na obszarze całego miasta.

Na zamieszczonym na Facebooku nagraniu widać płonący okręt zacumowany przy nadbrzeżu Morza Azowskiego.

Okręty desantowe służą do transportu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego i prowadzenia desantu na wybrzeżu przeciwnika. "Orsk" wpłynął do Berdiańska w poniedziałek, by dostarczyć Rosjanom sprzęt wojskowy. Okręt jest w stanie przenieść do 1 500 ton ładunku.

Ukraiński MON: zniszczony rosyjski okręt mógł przewieźć m.in. 400 żołnierzy i 20 czołgów

"Orsk" był zdolny do przewożenia około 400 żołnierzy, 45 transporterów opancerzonych i 20 czołgów - przekazała w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar.

Jak poinformowało na Facebooku Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy, "Orsk" mógł uczestniczyć w rosyjskiej okupacji Krymu. "W styczniu 2020 roku kapitan okrętu Siergiej Skworcow został nagrodzony medalem 'Za odzyskanie Krymu'" - podała ukraińska rządowa agenda. (PAP)

dsk/