Irak: peszmergowie wycofali się na pozycje zajmowane w 2014 r.

2017-10-18 17:18 aktualizacja: 2018-09-26, 19:51
epa06268631 Kurdish gunmen take up position on a street in central Kirkuk city, northern Iraq, 16 October 2017. Media reports state that, the Iraqi military troops took over large areas from Kurdish Peshmerga militants without fighting, while an Iraqi military source announced that the Iraqi forces took several positions south of Kirkuk from Kurdish forces, including the North Gas Company station, a nearby processing plant and the industrial district south of the city.  Fot. PAP/EPA/AFAN ABDULKHALEQ
epa06268631 Kurdish gunmen take up position on a street in central Kirkuk city, northern Iraq, 16 October 2017. Media reports state that, the Iraqi military troops took over large areas from Kurdish Peshmerga militants without fighting, while an Iraqi military source announced that the Iraqi forces took several positions south of Kirkuk from Kurdish forces, including the North Gas Company station, a nearby processing plant and the industrial district south of the city. Fot. PAP/EPA/AFAN ABDULKHALEQ
Kurdyjskie oddziały peszmergów wycofały się w środę ze wszystkich terenów zajętych po czerwcu 2014 r. i nienależących do Regionu Kurdystanu. W niektórych miejscach kontrolują je jednak nadal oddziały związane z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

Według źródeł irackich cytowanych przez agencję Reutera kurdyjska Peszmerga cofnęła się na pozycje zajmowane przez nią przed atakiem Państwa Islamskiego (IS) w czerwcu 2014 r. Kurdowie zajęli wtedy część terenów opuszczonych przez wycofującą się armię iracką.

Dowództwo Oddziałów Oporu Szengalu (YBS), tj. jazydzkich oddziałów związanych z PKK, oświadczyło tymczasem, że „tylko wolna wola ludu jazydzkiego ma znaczenie dla przyszłości Szengalu”, dodając, że YBS będzie „bronić jej za wszelką cenę jutro, tak jak robiło to wczoraj”. Szengal to kurdyjska nazwa miasta Sindżar w prowincji Niniwa.

W sierpniu 2014 r., po zaatakowaniu Sindżaru przez IS i wycofaniu się Peszmergi, PKK przebiła się na górę Sindżar, gdzie uciekli mieszkańcy miasta i ewakuowała ich do Syrii. PKK prowadzi walkę partyzancką w tureckiej części Kurdystanu i uznawana jest za organizację terrorystyczną. Obecnie YBS i PKK zajmują tereny na północ i zachód od miasta Sindżar. Turcja wielokrotnie groziła interwencją w tym regionie w związku z obecnością w nim tych oddziałów.

Tymczasem zajęcie miasta Sindżar przez jazydów z Oddziałów Mobilizacji Ludowej (PMF) i armię iracką wsparły inne jazydzkie oddziały obecne w tym rejonie tj. Siły Obrony Jazydów (HPE), działające pod dowództwem Hajdara Szeszo, który dotąd był uznawany za stronnika kurdyjskiego prezydenta Masuda Barzaniego.

W niektórych miejscach oddziały irackie zajęły jednak również tereny kontrolowane przez Kurdów od 2003 r. Chodzi m.in. o Gwer i Machmur, które zostały odłączone w 2003 r. od prowincji Niniwa i przyłączone do kurdyjskiej prowincji Irbil, a także miejscowości Chanakin i Kifri w prowincji Dijala.

Oddziały PMF próbowały również wkroczyć do miasta Kalar, które jest pod kontrolą Kurdów od 1992 r., jednak wycofały się po obrzuceniu ich kamieniami przez miejscową młodzież. Niektóre media informują również o przejęciu przez PMF kontroli nad dwoma przejściami granicznymi między Irakiem i Iranem, które dotąd kontrolowane były przez Kurdów, tj. Hadżi Omaran w prowincji Irbil i Perwezchan w prowincji Dijala.

Pojawiają się też coraz bardziej liczne doniesienia o represjach stosowanych wobec Kurdów przez PMF w mieście Tuz Churmatu i w Kirkuku. Wielu uchodźców z tych miast wciąż przebywa w as-Sulajmaniji. (PAP)

wr/ jhp/ kar/

TEMATY: