Awaryjne lądowanie prezydenta Dudy. Szrot: techniczna usterka bez wpływu na bezpieczeństwo

2022-03-25 14:24 aktualizacja: 2022-03-25, 22:46
Prezydent Andrzej Duda, fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent Andrzej Duda, fot. PAP/Leszek Szymański
Usterka prezydenckiego samolotu była techniczna i zajmą się nią specjaliści; nie miała wpływu na bezpieczeństwo prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział w piątek PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Lądowanie zawróconego do Warszawy samolotu, którym leciał prezydent Andrzej Duda, przebiegło bez zakłóceń; zdarzenie zbada komisja BWLP – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą na pokładzie, który był w drodze do Rzeszowa, z powodu usterki musiał zawrócić i lądował w piątek po południu awaryjnie na lotnisku Chopina. Przyczyną była usterka samolotu. Ostatecznie do stolicy Podkarpacia na spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem, prezydent Duda udał się samolotem rezerwowym.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot powiedział PAP, że usterka była techniczna i zajmą się nią specjaliści.

"Prezydent Andrzej Duda był bezpieczny. Bezpieczne było też awaryjne lądowanie" - dodał.

Ostatecznie amerykańskiego przywódcę przywitał szef MON Mariusz Błaszczak. Samolot rezerwowy z polskim prezydentem na pokładzie wylądował w Jasionce przed godz. godz. 15. 

Dowództwo Generalne: prezydencki samolot lądował bez zakłóceń, sprawę zbada komisja BWLP

Lądowanie zawróconego do Warszawy samolotu, którym leciał prezydent Andrzej Duda, przebiegło bez zakłóceń; zdarzenie zbada komisja BWLP – poinformowało w piątek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak podało Dowództwo Generalne na Twitterze, w piątek ok. 13.00 podczas lotu do Rzeszowa o statusie HEAD samolotem Boeing 737 należącym do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego "wystąpiła niesprawność uniemożliwiająca kontynuowanie lotu". "Dowódca załogi zgodnie z procedurą podjął decyzję o powrocie na lotnisko startu Warszawa Chopina" – poinformowało DGRSZ.

"Lądowanie przebiegło bez zakłóceń. Pasażerowie odbyli lot do Rzeszowa samolotem zapasowym. Zdarzenie będzie weryfikowane przez komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego" – zapowiedziało Dowództwo.

Prezydent Duda miał powitać w piątek ok. 14 w Rzeszowie prezydenta USA Joe Bidena. Jak poinformował PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, samolot z prezydentem Dudą na pokładzie, który leciał do Rzeszowa, zawrócił po usterce do Warszawy; miało miejsce awaryjne lądowanie. Prezydent udał się do Rzeszowa rezerwową maszyną; tuż przed godz. 15 samolot wylądował w Rzeszowie-Jasionce.

Program wizyty w Rzeszowie prezydentów Polski i USA został - jak powiedział Kumoch – "nieznacznie zmieniony". 

Autorzy: Aleksandra Rebelińska, Marta Rawicz

js/ mar/