Prezydent USA: nie lękajcie się - te słowa Jana Pawła II odmieniły świat. To przesłanie, które pokona brutalność tej wojny [RELACJA NA ŻYWO]

2022-03-25 15:41 aktualizacja: 2022-03-27, 08:37
Prezydent USA Joe Biden, który przybył w piątek do Polski, w sobotę spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Następnie udał się do punktu recepcyjnego dla uchodźców na Stadionie Narodowym w Warszawie. Po godzinie 18.00 przybył na dziedziniec Zamku Królewskiego, gdzie wygłosił przemówienie. Przed godz. 20.00 Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie odleciał z Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.

22:57 W swoim znamiennym przemówieniu, kończącym dwudniową wizytę w Polsce, prezydent USA Joe Biden zapewnił po raz kolejny, że NATO pozostanie lojalne wobec sojuszniczych państw, w tym Polski - pisze w sobotę „Bild”. Niemiecka gazeta zauważa, że podkreślił też wyjątkową rolę, jaką odgrywa Polska, zapewniając opiekę uchodźcom wojennym z Ukrainy.

22:25 "Washington Post": wizyta prezydenta Bidena pokazuje dużą zmianę w relacjach z Polską.

Wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce podkreśliła szybko zmieniającą się naturę relacji z Polską w kierunku bliskiego partnerstwa - ocenił w sobotę "Washington Post". Dziennik podkreślił, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę zmieniła się też rola Polski w Europie.

21:49 Prezydent Rosji jest "rzeźnikiem" - te słowa prezydenta USA Joe Bidena, wypowiedziane w sobotę podczas spotkania z uchodźcami z Ukrainy na Stadionie Narodowym w Warszawie, cytują włoskie media. Oceniają, że jego przemówienie na Zamku Królewskim przejdzie do historii i jest najważniejsze w jego karierze politycznej.

21:22 Prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską, łącząc się z pokładu Air Force One po wylocie z Warszawy - podał w sobotę Biały Dom. Prezydent miał podkreślić wsparcie USA dla Białorusinów i ich praw.

21:06 "Składając wizytę w Polsce i przemawiając w sobotę w Warszawie, prezydent Joe Biden potwierdził bezpieczeństwo państw NATO i rolę, jaką w obecnej sytuacji odgrywa Polska" – uważa szef BBN Paweł Soloch.

21:00 "Podczas wizyty w Warszawie prezydenta USA Joe Bidena do działań zaangażowanych były tysiące funkcjonariuszy Policji i Służby Ochrony Państwa" - poinformował w sobotę PAP rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Ruch na ulicach Warszawy został juz przywrócony - dodał.

 

🔵🔴 Zakończyła się wizyta Prezydenta USA. Tym samym zmierzamy do zakończenia naszych działań. W zabezpieczeniu brało udział tysiące funkcjonariuszy polskiej Policji oraz SOP. Było bezpiecznie 💪

Posted by Komenda Stołeczna Policji on Saturday, March 26, 2022

 

20:58 W przemówieniu prezydenta Bidena ważne są te słowa, w których jednoznacznie definiuje tyrana, a więc osobę wykluczoną – powiedział PAP historyk prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

20:37 "Jestem przekonany, że Moskwa usłyszy słowa prezydenta Joe Bidena" – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w sobotę. Dodał, że w jego opinii bardzo ważne były skierowane do Rosjan słowa prezydenta Bidena.

20:30 Prezydent Biden podczas wieczornego przemówienia w Warszawie podkreślił, że każda próba wkroczenia Rosji na terytorium NATO spotka się z odpowiedzią państw paktu – ostrzegł Moskwę, że teren NATO jest nienaruszalny – powiedział PAP politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego.

20:17 "W przemówieniu prezydenta Joe Bidena najważniejsze było podkreślenie jedności NATO i to, że powiedział on bardzo mocno, że art. 5 jest święty dla USA" – ocenił w sobotę w Polsacie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

20:14 "Z całą pewnością po 1989 roku to była jedna z wizyt absolutnie najważniejszych i dla nas kluczowych" - powiedział prezydent Andrzej Duda o dwudniowej wizycie w Polsce prezydenta USA Joe Bidena.

20:11 "Prezydent USA Joe Biden przybył do Warszawy, a nie do Bukaresztu ze względu na ogólnoświatowy szacunek dla Polski" - oceniła w sobotę rumuńska telewizja Digi24. Przypomniała, że Polska wzięła na swoje barki największy ciężar kryzysu humanitarnego na Ukrainie.

19:59 Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie odleciał w sobotę przed godz. 20 z Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.

Fot. PAP/Leszek Szymański

19:39 Słowa prezydenta Joe Bidena w Warszawie o tym, że "on nie może pozostać przy władzy", nie były wezwaniem do zmiany reżimu w Rosji - przekazał dziennikarzom w sobotę wieczorem Biały Dom.

"Prezydent miał na myśli, że Putinowi nie można pozwolić na sprawowanie władzy nad swoimi sąsiadami lub regionem. Nie mówił o władzy Putina w Rosji, ani o zmianie reżimu" - wyjaśnił przedstawiciel Białego Domu w wiadomości przekazanej dziennikarzom towarzyszącym prezydentowi.

19:23 "Przemówienie prezydenta Joe Bidena w Warszawie było najważniejszym wystąpieniem jego prezydentury" - ocenili komentatorzy CNN, recenzując jego mowę na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Wyrazili też duże zaskoczenie słowami prezydenta o tym, że Władimir Putin "nie może pozostać przy władzy".

19:23 "A zatem tu i teraz, niech słowa Jana Pawła II zapłoną jasno dzisiaj; nigdy nie traćcie nadziei, nie wątpcie, nie pozwólcie sobie utracić ducha, nie lękajcie się" - apelował prezydent Joe Biden.

"Po raz kolejny musimy pokazać, że właśnie w takich najmroczniejszych chwilach pojawia się największy postęp. Ta historia uczy nas, że to jest zadaniem naszego pokolenia, naszych czasów" - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych.

19:14 "Moje przesłanie dla Europy jest takie: Europa musi zakończyć uzależnienie od rosyjskich paliw kopalnych. USA w tym pomogą" – oświadczył prezydent USA.

"Ta bitwa już pokazała kilka rzeczy: Po pierwsze - Europa musi zakończyć swoją zależność od paliw kopalnych Rosji i my, Stany Zjednoczone, pomożemy w tym. Dlatego też powiedziałem w Brukseli, że jest plan, który przedstawiłem Komisji Europejskiej, aby pomóc Europie przejść przez ten kryzys energetyczny” – powiedział Biden.

Dodał, że długoterminowo, ze względu na bezpieczeństwo gospodarcze, ale i dobro planety, trzeba działać tak szybko, jak to możliwe, aby przejść do czystej, tzw. zielonej energii.

„Będziemy działać, aby to zrobić, żeby żaden kraj nie był już zależny od tyrana, jeśli chodzi o potrzeby energetyczne. To się musi zakończyć” – powiedział Biden.

"Po trzecie – musimy zwalczać korupcję, która pochodzi z Kremla, aby Rosjanie mieli szansę" – oświadczył prezydent USA.

Wezwał także demokracje świata do "totalnego zjednoczenia". "Ale nie wystarczy tylko mówić, posługiwać się figurami stylistycznymi, cały czas mówić o wolności, równości, prawach człowieka i demokracji. Wszyscy my, również wszyscy Polacy, musimy wykonać tę ciężką pracę w imię demokracji codziennie. I mój kraj też to robi" – powiedział prezydent USA.

19:05 Gospodarka Rosji zostanie zmniejszona o połowę. Przed inwazją była jedenastą największą gospodarką na świecie. Wkrótce nie wejdzie do dwudziestki największych - powiedział prezydent Biden na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

19:00 Powaga zagrożenia wymaga szybkiej, dynamicznej, zjednoczonej i absolutnie przytłaczającej reakcji ze strony Zachodu; narzucenie kosztów i trzymanie się swego, to jedyne co może Rosję zmusić do zmiany zdania - wskazał prezydent USA .

18:58 "Dyktator chcący odbudować imperium nigdy nie da rady przeważyć nad miłością ludzi do wolności, brutalność nie zatriumfuje nad wolnością. Ukraina nigdy nie będzie zwycięstwem dla Rosji, gdzie wolny naród miałby odpuścić sobie swoją wolność, by żyć w mroku, swą przyzwoitość, wolność, możliwości, szanse" - mówił Biden na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

"Mój Boże, ten człowiek nie może pozostać u władzy zawsze. Niech Bóg was błogosławi, niech Bóg broni naszej wolności, niech Bóg broni naszych żołnierzy" - dodał prezydent USA na zakończenie swego wystąpienia.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

18:45 "To jeden z najstarszych impulsów człowieka, aby użyć brutalnej siły i dezinformacji, aby zadowolić potrzebę absolutnej władzy i kontroli, to jest bezpośrednie wyzwanie rzucone w twarz międzynarodowemu porządkowi, który utworzyliśmy po II wojnie światowej" - powiedział prezydent USA.

Dodał, że "jest to groźba tego, że możemy wrócić do dziesięcioleci wojny, która niszczyła Europę przed tym, jak wdrożyliśmy międzynarodowy porządek oparty na zasadach". "Nie możemy wrócić do tamtych czasów, nie wolno nam. Powaga tego zagrożenia wymaga szybkiej reakcji ze strony Zachodu" - podkreślił.

Ta reakcja - oświadczył Biden - powinna być "szybka, dynamiczna, zjednoczona i absolutnie przytłaczająca". "Narzucenie kosztów i trzymanie się swego, to jedyne co może Rosję zmusić do zmiany zdania" - powiedział prezydent USA. "Uderzyliśmy razem sankcjami, aby zniszczyć gospodarkę Rosji, ich bank centralny jest w tej chwili zablokowany, wyłączony z globalnego systemu, a Kreml nie ma dostępu do pieniędzy, którymi finansował swą wojnę, uderzyliśmy w samo serce rosyjskiej gospodarki, zatrzymaliśmy import rosyjskiej energetyki" - mówił.

"Dzisiaj Stany Zjednoczone sankcjonowały 140 rosyjskich oligarchów i członków rodzin. Zajęły ich jachty, apartamenty, majątki, posiadłości. Nałożyliśmy sankcję na ponad 400 urzędników rosyjskich w tym kluczowych architektów tej wojny. Ci urzędnicy, oligarchowie niesamowicie skorzystali na korupcji, którą umożliwiał im Kreml" - powiedział. 

18:42 "Moje przesłanie do Europy jest takie, że ta nowa walka o wolność pokazała nam już kilka rzeczy. Po pierwsze, Europa musi zakończyć swoje uzależnienie od rosyjskich paliw kopalnych – zaś my, USA, pomożemy wam w tym" - oświadczył w trakcie przemówienia.

Biden zwrócił się także do społeczeństwa rosyjskiego. "Raptem miesiąc temu byliście krajem XXI w. Mieliście marzenia i ambicje, a teraz agresja Putina odcięła was, Rosjan, od reszty świata i w tej chwili cofa Rosję do XIX w." – mówił. 

"Nie tym jesteście, to nie jest przyszłość, na jaką zasługujecie. Prawdę mówiąc, ta wojna nie jest warta was, Rosjan. Możecie i musicie położyć jej kres. Amerykanie będą stali ramię w ramię z wami i z dzielnymi Ukraińcami, którzy chcą pokoju" – zaapelował.

18:40 Wiemy, że wy, Rosjanie nie jesteście naszym wrogiem, nie wierzę, że cieszycie się z mordowania niewinnych ludzi, dzieci, że przyjmujecie to, że szkoły, szpitale położnicze są bombardowane - mówił prezydent USA.

Zwracając się do Rosjan podczas przemówienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego, prezydent USA powiedział, że pracował "od dziesięcioleci z liderami Rosji". "Siedzieliśmy po przeciwnych stronach stołów negocjacyjnych, mówiliśmy o kontroli broni w trakcie zimnej wojny" - powiedział.

"Zawsze mówiłem bezpośrednio i otwarcie do was, Rosjan, jeżeli mnie słuchacie, powiem wam rzecz następującą: wiem, że wy, Rosjanie, nie jesteście naszym wrogiem. Nie wierzę, że cieszycie się z mordowania niewinnych ludzi, dzieci, dziadków, że przyjmujecie to, że szkoły, szpitale położnicze są bombardowane i ostrzeliwane rosyjskimi rakietami, czy też miasta otaczane po to, żeby uchodźcy nie mogli z nich uciekać" - mówił.

Dodał, że "miliony rodzin muszą uciekać ze swoich domów, w tym połowa wszystkich dzieci w Ukrainie". "To nie są działania wielkiego narodu" - podkreślił.

"Ze wszystkich narodów - wy, Rosjanie, tak samo jak wszyscy w Europie, na pewno pamiętacie czym są podobne sytuacje z lat 20-tych i 30-tych, sytuacje przed i w trakcie II wojny światowej, o których mówili wam wasi ojcowie i dziadkowie" - mówił Biden.

"Niezależnie od tego, czego doświadczyło wasze pokolenie, to musicie pamiętać Leningrad. Słyszeliście o tym od rodziców, dziadków. Stacje metra przepełnione ludźmi, którzy uciekali ze swoich domów, siedzących nocami w schronach przeciwlotniczych - to nie jest już wspomnienie przeszłości, bo to jest dokładnie to, co robi teraz armia rosyjska na Ukrainie" - oświadczył prezydent USA.

18:36 Abstrahując od brutalności, nie miejcie wątpliwości, ta wojna jest już strategiczną porażką dla Rosji. Siły rosyjskie nie złamały ducha Ukraińców, nie rozbiły NATO, demokracje świata są wzmocnione, Zachód jest silniejszy i bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek - mówił.

Dodał, że Władimir Putin myślał, iż Ukraińcy rzucą broń i nie będą walczyć. "Historia nic go nie nauczyła. Zamiast tego siły rosyjskie napotkały opór dumnych Ukraińców. Nie złamali ich ducha, zamiast tego tylko wzmocnili go" - podkreślił.

"Nie rozbili NATO, bo Zachód jest w tej chwili silniejszy i bardziej zjednoczony niż był kiedykolwiek. Rosja chciała mniejszej obecności NATO na swoich granicach, ale teraz Putin ma najmocniejszą, najsilniejszą obecność ponad 100 tys. amerykańskich żołnierzy tutaj w Europie razem z innymi członkami NATO" - podkreślił.

Jak dodał, prawda jest taka, że "Rosja dała radę zrobić coś, czego nigdy się nie spodziewała". "Demokracje świata w tej chwili są wzmocnione w swoim celu i jedności, które odnaleźliśmy w tym wszystkim, co się działo. Czymś co kiedyś wymagało lat" - stwierdził.

18:34 Uderzyła mnie hojność Polaków, głębia ich współczucia, gotowość świadczenia pomocy - powiedział prezydent USA. Mówiąc o swoim spotkaniu z uchodźcami podkreślił, że w ich oczach widział smutek i nadzieję, że wojna nie potrwa długo.

Amerykański prezydent odwiedził w sobotę po południu punkt pomocy uchodźcom na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie rozmawiał z uchodźcami i wolontariuszami wydającymi posiłki.

Wieczorem podczas przemówienia na Zamku Królewskim w Warszawie Biden podkreślił, że podczas spotkania z uchodźcami widział łzy w oczach matek, które próbowały pocieszyć swoje dzieci. Jak mówił, jedna mała dziewczynka zapytała go po angielsku, co będzie z jej bratem i tatą, czy znowu ich zobaczy.

"Bez mężów, bez ojców, bez braci i sióstr, którzy zostali tam by walczyć. Nie musiałem mówić ich językiem, by poczuć emocje, widziałem jak ci ludzie modlą się w desperackiej nadziei, że to wszystko jest tymczasowe" – powiedział prezydent USA.

Zaznaczył, że uderzyła go hojność warszawiaków i wszystkich Polaków, "głębia ich współczucia, gotowość świadczenia pomocy, tego, by otworzyć serce".

18:33 Pomoc uchodźcom nie jest czymś, co Polska, albo ktokolwiek inny powinien musieć robić sam. Cały świat, wszystkie kraje, mają w tym odpowiedzialność - mówił w Warszawie prezydent USA Joe Biden.

Zapewnił, że Ukraińcy mogą liczyć na USA, które "wywiążą się ze swoich obowiązków". "Dwa dni temu powiedziałem, że przyjmiemy 100 tys. uchodźców z Ukrainy. Osiem tysięcy tygodniowo już przybywa do USA. Zapewnimy niemalże 300 mln dolarów pomocy, zapewnimy dziesiątki tysięcy ton żywności, wody pitnej, innych zasobów" - zapowiedział.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Przypomniał, że w Brukseli ogłosił, iż USA gotowe są zapewnić ponad miliard dolarów dodatkowej pomocy humanitarnej. "Światowy Program Żywności mówi, że możemy mieć do czynienia z dużymi problemami, ale przynajmniej jakaś ulga powinna trafić do głównych miast na Ukrainie" - zaznaczył.

"Natomiast nie do Melitopola, nie do Mariupola, ponieważ rosyjskie siły blokują transporty żywności. Robimy co możemy, aby dostarczyć tę pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna na Ukrainie i tym, którzy z Ukrainy się wydostali" - mówił.

18:31 Siły amerykańskie są obecne w Europie, żeby bronić sojuszników, a nie atakować Rosję - podkreślił Biden. Podkreślił, że zgodnie z art. 5. broniony będzie każdy skrawek terytorium należący do państw NATO.

Biden przypomniał, że w piątek odwiedził żołnierzy amerykańskich, którzy obecnie stacjonują w Polsce, by wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Mamy święty obowiązek w ramach artykułu 5. bronić każdego członka NATO, każdej piędzi terytorium NATO siłą naszej kolektywnej obrony" - zaznaczył.

18:30 Gospodarka Rosji zostanie zmniejszona o połowę. Przed inwazją była jedenastą największą gospodarką na świecie. Wkrótce nie wejdzie do dwudziestki największych - powiedział prezydent USA Joe Biden na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

"Ponad 400 prywatnych międzynarodowych firm wycofało się z biznesu w Rosji. Wycofały się zupełnie spółki od ropy do McDonalda" - powiedział prezydent USA.

Biden zwrócił uwagę, że "rubel niemal od razu stał się niczym". "W tej chwili potrzeba ok. 200 rubli na jednego dolara" - wskazał.

Zapowiedział, że "gospodarka Rosji w tej chwili, w najbliższych latach, zostanie zmniejszona o połowę". "Wcześniej była jedenastą największą gospodarką na świecie, przed tą inwazją. Wkrótce nie wejdzie do dwudziestki największych (gospodarek)" - powiedział prezydent USA.

Podkreślił, że "razem wzięte sankcje gospodarcze są nowego rodzaju sposobem prowadzenie wojny i mają możliwość faktycznie dorównać sile wojskowej". "W tej chwili drenujemy siły Rosji, uniemożliwiamy jej rotowanie wojsk i zmniejszamy ich możliwość stosowania władzy" - powiedział Biden. Przekonywał, że "za to wszystko odpowiada Władimir Putin.

"W tym samym czasie razem z sankcjami gospodarczymi, świat zachodni zjednoczył się, aby pomóc Ukraińcom - na poziomie humanitarnym, gospodarczym, wojskowym. Jeszcze w latach przed inwazją my Amerykanie wysłaliśmy ponad 650 mln dolarów pomocy" - powiedział prezydent USA.

18:29 Rosja od samego początku chciała przemocy. My chcieliśmy dyplomacji, przedstawialiśmy konkretne propozycje, natomiast Putin i Rosja każdą z tych propozycji odrzucali, zasłaniając się kłamstwami - mówił Biden.

Prezydent Biden przywołał słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna, który powiedział: "Ufajmy w to, że prawo daje siłę, a nie odwrotnie". "Dzisiaj wierzmy w to znowu. Pamiętajmy o tym, że siła demokracji i jej działanie powinno zawsze przeciwstawiać się autokratom" - apelował. "Pamiętajmy o tym, że testem tej chwili, jest test każdego innego czasu" - dodał.

Zwracał uwagę, że "Rosja chce przedstawić rozszerzenie NATO jako projekt imperialny, który ma zdestabilizować Rosję". "Ale NATO jest sojuszem obronnym, nigdy nie chciało upadku Rosji" - podkreślił. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone i NATO pracowały przez miesiące na to, by Rosję przekonać do rozmów.

Przypomniał również, że wielokrotnie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Chcieliśmy dyplomacji, przedstawialiśmy konkretne propozycje, aby wzmocnić bezpieczeństwo Europy, zwiększyć jej przejrzystość, zbudować pewność po obydwu stronach" - mówił.

"Natomiast Putin i Rosja każdą z tych propozycji odrzucała, zasłaniając się kłamstwami i ultimatami" - powiedział. "Rosja od samego początku chciała przemocy" - zaznaczył. "Mówiliśmy: oni przejdą przez granicę, przekroczą tę linię, zaatakują, powtarzaliśmy to. A on (Putin - przyp. PAP) mówił "nie, nie jesteśmy zainteresowani wojną (...) Gwarantował, że nie wejdzie na Ukrainę, raz po raz" - podkreślał.

18:28 Prezydent Biden: NATO jest obronnym sojuszem, nigdy nie chciało upadku Rosji. 

Fot. PAP/Radek Pietruszka

18:30 Ukraina i jej naród stały się przedmurzem - ich bohaterski opór jest częścią większej walki o podstawowe zasady demokracji: rządy prawa, uczciwe i wolne wybory, swobodę wypowiedzi, zgromadzeń, wyznania, wolność prasy - powiedział Biden podczas przemówienia w Warszawie.

"Panie prezydencie, panie premierze, panie prezydencie Warszawy, członkowie parlamentu, drodzy goście, wszyscy Polacy i jak sądzę duża części Ukraińców, którzy są tutaj: zebraliśmy się tutaj, w tym pięknym mieście, przed zamkiem, który jest dowodem historii - historii nie tylko Europy, ale też ludzkości i jej walki o wolność przez pokolenia" - mówił Joe Biden w przemówieniu dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Dodał, że Warszawa to także miasto, które w przeszłości "stało dumnie walcząc o wolność i triumfując".

Prezydent USA wspomniał też zmarłą przed trzema dniami byłą sekretarz stanu USA Madeleine Albright. "To właśnie tu w Warszawie, jedna z młodych uchodźczyń, uciekających ze swego domu w Czechosłowacji, zdominowanej przez Sowietów, powróciła, aby wystąpić tutaj, aby stać w solidarności z dysydentami, Madeleine Korbel Albright, która stała się jednym z największych championów demokracji na świecie" - mówił.

Jak dodał, Albright była jego przyjaciółką i pierwszą w historii USA kobietą na stanowisku sekretarza stanu. "Całe życie walczyła o zasady demokracji, a teraz w tej walce o demokrację i wolność Ukraina i jej naród stali się przedmurzem. Walczą o swój naród, zaś ich bohaterski opór jest częścią większej walki - o podstawowe zasady demokracji, które łączą wszystkich ludzi wolnych: rządy prawa, uczciwe i wolne wybory, swobodę wypowiedzi, zgromadzeń, wyznania, wolność prasy. To jest podstawa wolnego społeczeństwa" - podkreślił Biden.

18:26 Walka o demokrację nie zakończyła się razem z zakończenia zimnej wojny. Rosja zdławiła demokrację i chce zrobić to gdzie indziej - powiedział prezydent USA Joe Biden na Zamku Królewskim w Warszawie. Podkreślił, że słowa Putina, iż denazyfikuje Ukrainę, to cyniczne kłamstwo i obrzydliwość.

Jak zaznaczył, "przez ubiegłych 30 lat siły autokratów na całym świecie walczyły dalej, wyrażając swoją pogardę dla rządów prawa, atakowały sprawy demokracji i pogardzały prawdą".

"Natomiast dziś Rosja zdławiła demokrację i chce zrobić to gdzie indziej, nie tylko na swojej własnej ziemi, powołując się na fałszywe zasady etnicznej solidarności atakuje swoich sąsiadów" - powiedział.

Zdaniem prezydenta USA "celem Putina jest powiedzenie, że 'denazyfikuje' Ukrainę". "To kłamstwo, cyniczne kłamstwo, o czym on wie. Jest to też obrzydliwość" - ocenił.

Biden podkreślił, że "prezydent (Ukrainy Wołodymyr) Zełenski jest demokratycznie wybranym prezydentem, w dodatku Żydem, rodzina ze strony jego ojca zastała zamordowana w trakcie Holokaustu, a Putin jest bezczelny, jak wszyscy autokraci przed nim, aby wierzyć, że jego siła daje mu prawo mówić takie rzeczy" - oświadczył prezydent Biden.

18:23 Moje przesłanie dla Ukraińców brzmi: Stoimy z wami. Kropka - powiedział Joe Biden. Każde pokolenie musi walczyć z wrogami demokracji. Apetyty i ambicje nielicznych zawsze chcą narzucić swoją wolę tym, których jest wielu - mówił.

Jak mówił, walki, które dziś toczą się w ukraińskich miastach to "jedne z bardzo wielu walk". "Węgry w 1956 r., Polska w 1981 r., Czechosłowacja w 1968 r.. Sowieckie czołgi miażdżące powstania demokratów. Ale opór wytrwał, aż w końcu w 1989 r. mur berliński - i wszystkie mury sowieckiej dominacji - upadły, a ludzie zatryumfowali" - powiedział Biden.

18:21 W bitwie, która trwa teraz, nie wygramy w ciągu dni, miesięcy. Musimy przygotować się na długą walkę - powiedział. Podczas swojego wystąpienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego amerykański prezydent podkreślał rolę m.in. Lecha Wałęsy i "Solidarności" w walce z komunizmem.

"Nic w tej bitwie o wolność nie było proste, ani łatwe. To była długa, bolesna droga, która trwała nie dni, miesiące, ale lata, dziesięciolecia, natomiast wyszliśmy z niej wolni po wielkiej bitwie o wolność - bitwie o wolność, bitwie pomiędzy demokracją a autokracją, wolnością a uciskiem, pomiędzy porządkiem opartym na regułach, a takim, w którym rządziła tylko brutalna siła" - mówił.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

18:19 Prezydent Biden: nie lękajcie się - te słowa Jana Pawła II odmieniły świat. To było przesłanie, które pomogło zakończyć ucisk sowiecki i wyzwolić 30 lat temu tę ziemię i całą Europę Wschodnią; to przesłanie, które pokona okrucieństwo i brutalność tej niesprawiedliwej wojny - mówił w Warszawie prezydent USA Joe Biden.

Jak dodał, Jan Paweł II przyniósł do Warszawy, w czasie swojej pierwszej pielgrzymki przesłanie na temat "siły wiary, siły odporności, siły ludzi". "W obliczu brutalnego systemu okrutnych rządów, to było przesłanie, które pomogło zakończyć ucisk sowiecki i wyzwolić 30 lat temu tę ziemię i całą Europę Wschodnią. To było przesłanie, które pokona okrucieństwo i brutalność tej niesprawiedliwej wojny" - mówił amerykański prezydent. 

17:52 Mieszkańcy Warszawy oraz turyści z Polski i zagranicy tłumnie zebrali się na Placu Zamkowym, oczekują na przemówienie prezydenta USA Joe Bidena, które zostanie pokazane na telebimie. Wystąpienie Bidena będą relacjonować dziennikarze z całego świata.

Joe Biden wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego, na którym została ustawiona scena z pulpitem. Przemawiając, prezydent Biden będzie miał za plecami flagę Stanów Zjednoczonych i Polski.

Liderka białoruskich sił demokratycznych Swiatłana Cichanouska oczekuje na przemówienie prezydenta USA na Placu Zamkowym w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka

Na samym dziedzińcu pracuje bardzo wielu dziennikarzy, fotoreporterów, operatorów kamer i dźwiękowców z całego świata, w tym duża grupa polskich i amerykańskich dziennikarzy, w tym z największych stacji takich jak CNN, FOX, NBC.

17:44 Prezydent Joe Biden odwiedził stoisko organizacji charytatywnej World Central Kitchen na Stadionie Narodowym, która wydaje posiłki uchodźcom z Ukrainy. Podczas krótkiej wizyty prezydent USA przytulił członków załogi i podziękował za ich pracę dla uchodźców.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden odwiedził w sobotę po południu punkt pomocy uchodźcom na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie rozmawiał z uchodźcami i wolontariuszami wydającymi posiłki. Podczas krótkiej wizyty przytulił członków załogi i podziękował im za pracę na rzecz uchodźców.

Jedną z osób, która była w pobliżu, gdy Joe Biden odwiedzał stoiska World Central Kitchen, był współpracownik tej organizacji Adam Michalak. "Była to bardzo krótka wizyta, właściwie prezydent Biden zatrzymał się przy naszym stoisku na kilka minut, przytulił członków naszej załogi, przekazał kilka ciepłych słów i podziękował za to co robimy" – powiedział.

17:30 Dziękuję mieszkańcom Warszawy za otwarcie swych serc - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z przebywającymi na Stadionie Narodowym w Warszawie uchodźcami wojennymi z Ukrainy.

"Dziś po południu odwiedziłem ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do Polski. Nawet nie mówiąc tym samym językiem, łatwo jest dostrzec w ich oczach prawdziwą karuzelę emocji. Pragnę podziękować mojemu przyjacielowi, kucharzowi Jose Andresowi, jego zespołowi i wszystkim mieszkańcom Warszawy za otwarcie swych serc" - napisał prezydent USA.

Jose Andres jest założycielem World Central Kitchen, organizacji non-profit, zajmującej się dostarczaniem posiłków w następstwie klęsk żywiołowych. Andres przyjechał do Polski, by pomagać przebywającym do kraju uchodźcom z Ukrainy. 

17:00 

Przygotowania do przemówienia prezydenta USA na Placu Zamkowym w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Posłowie PiS Piotr Naimski i Antoni Macierewicz oczekują na przemówienie prezydenta USA na Placu Zamkowym w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka

16:43 "Serdeczność i zaangażowanie w pomoc ukraińskim uchodźcom w Polsce są trudne do opisania słowami" - napisał po tym spotkaniu Brzezinski na Twitterze. "Byłem świadkiem podziwu dla doskonałej organizacji oraz wdzięczności, którą prezydent USA Joe Biden wyraził w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim" - dodał. 

16:33 Być może doświadczamy pierwszego akordu największego po II wojnie światowej kryzysu uchodźczego. Jestem przekonany, że wspólnota wolnych, demokratycznych państw będzie współpracowała "ramię w ramię" z Polską - powiedział premier.

"Trzeba te powiedzieć, że my nie ubiegamy się o żadną relokację; po prostu, jeżeli ktoś chce u nas zostać, to może zostać, jeżeli ktoś chce jechać dalej, jedzie dalej. Są tez tacy, którzy wracają, zwłaszcza mężczyźni, którzy wracają na Ukrainę" - powiedział.

16:30 Według premiera Mateusza Morawieckiego prezydent USA Joe Biden, który spotkał się z uchodźcami na Stadionie Narodowym w Warszawie, był pod ogromnym wrażeniem organizacji procesu uchodźczego.

"A my z kolei uczciwie mówiliśmy, że jest to wspólna nasza praca, nie tylko polskiego rządu, ale także polskich samorządów, także polskich organizacji pozarządowych, różnego rodzaju organizacji pożytku publicznego, parafii, straży pożarnej, harcerzy i tak dalej" - mówił Morawiecki.

"I to nasza wspólna organizacja, wspólne dobro, które dajemy, jest dobrem, które musi zwyciężyć. Prezydent Rosji Władimir Putin nie może zwyciężyć, bo zło na koniec musi przegrać z dobrem. I niech przegra jak najszybciej" - dodał premier. 

16:22 "Podziękowałem panu prezydentowi za jego bardzo mocne słowa o polskiej demokracji - że Polska musi być wzorem demokracji dla całego świata. Podziękowałem za jego twarde stanowisko, jeśli chodzi o kwestię praworządności, podziękowałem także za obronę wolnych mediów, bo to niesłychanie istotne" - powiedział Trzaskowski podczas konferencji prasowej po spotkaniu.

16:17 Prezydent USA Joe Biden obiecał, że Stany Zjednoczone pomogą w systemie relokacji i że będą gotowe przyjąć 100 tys. Ukraińców. Obiecał też pomoc finansową – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po spotkaniu z amerykańskim prezydentem na Stadionie Narodowym.

"Mówiliśmy o tym, jakie są problemy, bo pan prezydent (Biden – przyp. PAP) był tym bardzo zainteresowany" – powiedział po spotkaniu prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

"Prosiłem, żeby ta pomoc finansowa nie trafiała tylko do rządu centralnego, ale również bezpośrednio do uchodźców, do organizacji pozarządowych i do samorządów, bo my jesteśmy na pierwszej linii" – podkreślił.

16:15 Po rozmowie został przez polskich dziennikarzy zapytany jaka część środków przeznaczonych przez Stany Zjednoczone na pomoc uchodźcom z Ukrainy może trafić do Polski. "Pan prezydent obiecał mi, że z tej puli środków znaczna część trafi do Polski - po polskiego budżetu, do budżetu polskich organizacji pozarządowych. Rozmawiałem o tym bardzo intensywnie teraz w Brukseli, również z panem prezydentem Bidenem, bo on tam także wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, a także z naszymi partnerami z innych krajów członkowskich" - relacjonował Morawiecki.

Fot. PAP/Krystian Maj/KPRM

Wyraził też przekonanie, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni, do Polski popłyną środki zarówno z USA, jak i z Unii Europejskiej.

16:09 Polacy pomagają Ukraińcom jak sąsiadom, jak swoim przyjaciołom i to jest dzisiaj bardzo potrzebne. To jest coś niesamowitego jak jesteśmy zjednoczeni, jak potrafimy pomagać - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

"Polska ma dzisiaj naprawdę ogromne wyrazy uznania ze strony wszystkich państw świata" - mówił premier i przekazał, że odbiera podziękowania ze strony liderów państw UE, ale także Japonii, Kanady czy Stanów Zjednoczonych.

"To jest coś niesamowitego jak jesteśmy zjednoczeni, jak potrafimy pomagać" - podkreślił premier. "Dzisiaj to jest nasze wielkie zadanie, żeby tego nie zmarnować" - dodał. 

16:08 Polska jest na ustach Zachodu dzisiaj, ale pamiętajmy jesteśmy w środku, a może dopiero na początku krwawego konfliktu, bardzo trudnego konfliktu. Ten czas wymaga od nas więcej - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Fot. PAP/Krystian Maj/KPRM

"Tak jak dzisiaj z prezydentem Bidenem widzieliśmy takich ludzi, którzy przyjechali z Charkowa, Mariupola, Odessy, z miejsc zbombardowanych, kobiety, dzieci, którzy mówili wprost: 'nasze domy zostały zrównane z ziemią, ledwie uszliśmy z życiem, ranni, nasi przyjaciele, nasi sąsiedzi, zostali tam na Ukrainie'" - mówił. "Dzisiaj tych rannych ludzi leczymy w naszych szpitalach" - dodał. Podziękował lekarzom i pielęgniarkom, którzy się w to zaangażowali.

"Polska jest na ustach Zachodu dzisiaj, ale pamiętajmy jesteśmy w środku, a może dopiero na początku krwawego konfliktu, bardzo trudnego konfliktu. Ten czas wymaga od nas więcej" - zaznaczył. 

16:00 Pamiętajmy, że Ukraińcy za wschodnią granicą Rzeczypospolitej walczą też za naszą wolność, o bezpieczeństwo w Europie. Walczą przeciwko brutalnemu agresorowi, jakim jest Rosja – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Premier Mateusz Morawiecki wraz z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, wziął udział w spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie działa punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy.

"Polacy pokazują w tym wyjątkowym czasie, że jesteśmy zjednoczeni, że dzielimy się dobrem, że Ukraina może na nas liczyć" – mówił premier podczas konferencji po spotkaniu.

"Nie pamiętam od czasów Solidarności takiego czasu zjednoczenia Polaków, jaki jest dzisiaj".

15:35 Prezydent Joe Biden pytany o działania prezydenta Rosji: Putin jest rzeźnikiem.

15:34 Amerykański prezydent po spotkaniu z uchodźcami na Stadionie Narodowym: "ci ludzie chcą po prostu się przytulić i powiedzieć: "dziękujemy". "Każde z tych dzieci mówiło coś na zasadzie: "pomódl się za tatę, za brata, za dziadka, bo oni tam są i walczą" - relacjonował Biden. Przyznał, że sam pamięta, jak to jest, kiedy ma się kogoś w strefie wojny. "Co rano się wstaje i człowiek się zastanawia, modli się, żeby ten ktoś się odezwał" - podkreślił Biden.

Fot. PAP/Krystian Maj/KPRM

15:33 "Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy udzielają pomocy uchodźcom. To jest dla nas niezwykle ważne i zapewniam państwa, że to jest doceniane nie tylko przez nas, tu, nie tylko przez naszych sąsiadów z Ukrainy, ale to jest doceniane także przez społeczność międzynarodową" - powiedział polski prezydent.

15:30 Andrzej Duda o deklaracji amerykańskiego prezydenta ws. Art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego: "Dzisiaj, co bardzo ważne dla mnie, pan prezydent Joe Biden po raz kolejny zdecydowanie podkreślił, że niezależnie od wszystkich okoliczności, artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, mówiący o kolektywnej obronie, w przypadku ataku na jakiekolwiek państwo członkowskie, stuprocentowo wiąże i absolutnie zapewnia każdemu państwu członkowskiemu bezpieczeństwo, że to gwarantują Stany Zjednoczone i wszyscy inni członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Myślę, że dla nas Polaków, w tej sytuacji, którą mamy dzisiaj, w naszej części Europy, w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę, to jest element bardzo ważny".

I dodał:  "Wszystkie elementy tej wizyty, mające bardzo symboliczny wymiar - wczoraj taki komponent, powiedziałbym, wojskowo-humanitarny, dzisiaj polityczny no i oczywiście wystąpienie pana prezydenta (na dziedzińcu Zamku Królewskiego), na które wszyscy czekamy jako ważne przesłanie, nie tylko dla nas, jako Polaków, jako jednego z narodów Europy Środkowo-Wschodniej (...). Myślę, że to jest wystąpienie po prostu do świata".

15:27 Prosiłem prezydenta USA Joe Bidena o przyspieszenie realizacji zamówień zestawów Patriot, wyrzutni HIMARS, myśliwców F-35 i czołgów Abrams, po to żeby wzmocnić nasze bezpieczeństwo - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak wskazał podczas spotkania rozmawiano o sytuacji bezpieczeństwa Polski i naszej części Europy, o wspieraniu Ukrainy w jej obronie przeciwko rosyjskiej agresji, o pomocy humanitarnej dla tego kraju, a także o współpracy militarnej pomiędzy Polską a USA.

"Zwracałem się do pana prezydenta także o przyspieszenie - w miarę możliwości - tych programów zakupowych, które już w tej chwili są realizowane" - oświadczył prezydent.

14:57 Odniosę się dziś do naszego zaangażowania w przyszłość, zakorzenioną w zasadach demokracji - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden, który od piątku składa wizytę w Polsce.

"Spotkałem się dziś z ministrem spraw zagranicznych i ministrem obrony Ukrainy oraz z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Odwiedzę uchodźców, by przyjrzeć się naszym działaniom humanitarnym. Dziś wieczorem odniosę się do naszego zaangażowania w przyszłość, zakorzenioną w zasadach demokracji" - napisał Biden.

14:47 Prezydent USA Joe Biden przybył w sobotę na Stadion Narodowy, gdzie odwiedzi punkt nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy.

 

🇵🇱🤝🇺🇸

Posted by Kancelaria Premiera on Saturday, March 26, 2022

14:42 Prezydent USA Joe Biden opuścił w sobotę po godz. 14.30 Pałac Prezydencki, gdzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął również udział w spotkaniu delegacji.

Jak poinformowało na Twitterze prezydenckie Biuro Polityki Międzynarodowej, prezydenci Polski i USA rozmawiali przez godzinę.

14:39 Jesteśmy gotowi, aby otworzyć nasze granice dla 100 tys. uchodźców z Ukrainy - powiedział w sobotę w Warszawie amerykański prezydent Joe Biden.

"Chcielibyśmy podziękować, że Polska bierze na swoje barki ogromną odpowiedzialność; to zresztą powinna być odpowiedzialność całego NATO. Fakt, że tak dużo Ukraińców uciekło do Polski i tutaj szuka schronienia rozumiemy. My u naszych południowych granic mamy tysiące, dosłownie, tysiące osób, które chcą dostać się do Stanów Zjednoczonych” – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

"Jesteśmy gotowi, aby otworzyć nasze granice na 100 tys. osób z Ukrainy, uchodźców” – przekazał.

14:15 Ważne jest to, aby NATO było w pełni zjednoczone. Nie może być żadnego podziału i rozdźwięku. Niezależnie od tego, co robimy, robimy to razem - powiedział w sobotę prezydent USA Joe Biden.

Amerykański prezydent wyraził przekonanie, że Władimir Putin nie osiągnął celów, które sobie wcześniej zakładał. "Władimir Putin liczył, że podzieli NATO, że będzie mógł podzielić wschodnią flankę sojuszu, odłączyć ją od Zachodu, że będzie grał na podziałach, ale nie udało mu się to. Wszyscy jesteśmy razem" - podkreślił Biden.

Jak mówił, ważne jest to, aby NATO było w pełni zjednoczone. "Nie może być żadnego podziału i rozdźwięku. Niezależnie od tego, co robimy, robimy to razem" - powiedział prezydent USA.

Dodał, że ważne jest też to, "abyśmy blisko współpracowali i koordynowali działania z Polską".

14:13 Art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest świętym zobowiązaniem, możecie na nas liczyć - oświadczył w sobotę w Warszawie amerykański prezydent Joe Biden podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

"Dla nas artykuł piąty jest świętym zobowiązaniem. Jeszcze raz to powtórzę, to jest święte zobowiązanie - artykuł piąty i proszę wierzyć, że możecie na nas polegać" – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

14:12 Dziękujemy za bardzo twardy głos USA, mocno stawiający sprawę przerwania rosyjskiej agresji na Ukrainę. Stoimy przy Stanach Zjednoczonych, chcemy wspólnie z nimi realizować tę politykę i liczymy na zdecydowane i twarde przywództwo Stanów Zjednoczonych w NATO - mówił prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślił zwracając się do prezydenta USA, że jego wizyta wzmacnia więzi obu krajów. "To także jest kwestia odbioru przez przedstawicieli amerykańskiego biznesu. Tam, gdzie pan prezydent przybywa, jest pewne i bezpieczne miejsce. Jesteśmy ogromnie za tę wizytę wdzięczni" - powiedział prezydent.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Podkreślił, że to, co dzieje się w tej chwili na Ukrainie "To bardzo trudna sytuacja - ta rosyjska agresja i ta wielka tragedia narodu ukraińskiego, którą my wszyscy razem także z nimi przeżywamy" - powiedział.

Jak wskazał, to także i wielkie poczucie zagrożenia dla Polaków. "Bo my wiemy, co oznacza rosyjski imperializm i wiemy, co to znaczy atak ze strony rosyjskiej armii, bo nasi dziadkowie i pradziadkowie to przeżyli, czasem nasi rodzice" - mówił.

14:01 Prezydent USA: jest ważne, abyśmy blisko współpracowali i koordynowali działania z Polską. Chcemy otworzyć granice Stanów Zjednoczonych dla 100 tys. obywateli Ukrainy. 

Ważne jest to, aby NATO było w pełni zjednoczone. Nie może być żadnego podziału i rozdźwięku. Niezależnie od tego, co robimy, robimy to razem - powiedział Biden. 

Amerykański prezydent wyraził przekonanie, że Władimir Putin nie osiągnął celów, które sobie wcześniej zakładał. "Władimir Putin liczył, że podzieli NATO, że będzie mógł podzielić wschodnią flankę sojuszu, odłączyć ją od Zachodu, że będzie grał na podziałach, ale nie udało mu się to. Wszyscy jesteśmy razem" - podkreślił Biden.

Prezydent USA podziękował też Polsce za wzięcie na siebie ciężaru związanego z napływem uchodźców.

13:59 Prezydent Biden: art. 5 Sojuszu Północnoatlantyckiego jest dla nas świętością. Putin liczył, że podzieli NATO. Nie udało mu się to.

"Dla nas artykuł piąty jest świętym zobowiązaniem. Jeszcze raz to powtórzę, to jest święte zobowiązanie - artykuł piąty i proszę wierzyć, że możecie na nas polegać" – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

Artykuł piąty Traktatu Północnoatlantyckiego, gwarantuje, że zbrojna napaść na jeden kraj członkowski będzie uznana za napaść przeciwko wszystkim.

13:58 Amerykański prezydent podkreślił, że kiedy 25 lat temu przemawiał na Uniwersytecie Warszawskim użył wówczas słów - "za waszą i naszą wolność". "Wtedy miałem to na myśli i teraz mam to również na myśli" - powiedział.

"Panie prezydencie, najważniejsza rzecz, która nas łączy, to nasze wartości - wolność, wolność prasy, wolność mediów; dzięki temu rząd działa w sposób transparentny, ludzie mają prawo do wyboru" - mówił Biden, zwracając się do prezydenta Andrzeja Dudy.

13:56 Prezydent USA: stabilizacja w Europie jest szczególnie ważna dla USA.

Prezydent Biden podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i przedstawicielami polskiego rządu powiedział, że "Stany Zjednoczone są w stanie odgrywać swoją rolę w innych częściach świata w oparciu o zjednoczoną Europę i bezpieczeństwo w Europie".

Fot. PAP/Leszek Szymański

Jak dodał, doświadczenia dwóch wojen światowych wskazują, że stabilizacja w Europie jest bardzo ważna dla USA. "Stabilizacja w Europie jest niezmiernie ważna dla USA, szczególnie jeśli chodzi o nasze interesy, nie tylko tu, ale na całym świecie" - mówił Biden.

Dodał, że z prezydentem Dudą rozmawiał m.in. o tym, aby być ze sobą w stałym kontakcie.

13:54 Chcemy kupować nowoczesne wyposażenie wojskowe produkowane w USA. Jesteśmy zainteresowani kooperacją ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie militarnej - powiedziała głowa państwa.

Polski prezydent podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone mają bardzo dobre relacje gospodarcze. "Mamy w 2021 roku, według naszych szacunku, najwyższe do tej pory obroty - ponad 18 miliardów dolarów, mimo pandemii koronawirusa, mimo wszystkich przeszkód, które były" - mówił.

"To jest dla nas wielka radość, cieszymy się ze wszystkich inwestycji amerykańskich w Polsce, witamy je z radością - tak jak witamy z radością amerykańskich żołnierzy, którzy przybywają do nas, by dzisiaj wzmacniać wschodnią flankę" - powiedział Duda. "Jesteśmy wdzięczni za pomoc" - dodał.

Jak podkreślał prezydent Duda, Polska jest poważnym partnerem i wiarygodnym sojusznikiem.

"Czynimy wszystko, by móc sprostać także zadaniu własnej obrony naszego kraju, dlatego przyjęliśmy nową ustawę o obronie Rzeczypospolitej, dlatego przewidujemy już w przyszłym roku wydanie 3 procent naszego PKB na obronność, dlatego chcemy, żeby w najbliższych latach wydatki wzrastały i dlatego chcemy też dla nowoczesnego wyposażenia naszej armii w przyszłości kupować również i nowoczesne, wypróbowane wyposażenie wojskowe, które jest produkowane w Stanach Zjednoczonych, ale bylibyśmy jak najbardziej zainteresowani także w tym zakresie kooperacją ze Stanami Zjednoczonymi" - mówił Duda.

Podkreślił też, że Polska cieszy się z każdego elementu kooperacji z USA np. możliwości współprodukowania śmigłowców Black Hawk. "Chcielibyśmy, żeby tego typu formy współpracy polsko-amerykańskiej, także w dziedzinie militarnej, były rozwijane" - dodał. 

13:52 Prezydent Duda: kontynuujemy ścieżkę współpracy z USA przy budowie elektrowni atomowych w Polsce.

"Wierzę głęboko w to, że to partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską w zakresie rozwoju energetyki nuklearnej w naszym kraju, we współpracy ścisłej, pomiędzy naszymi krajami będzie zrealizowane" - dodał.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Zwrócił uwagę, że na spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem obecny jest Piotr Naimski, który odpowiada ze strony polskiej za tę kwestię. "Wierzę, że ten program wspólnie z amerykańskimi firmami, ale pod silnym patronatem ze strony Białego Domu uda nam się w najbliższym czasie zrealizować, bo on jest Polsce bardzo potrzebny" - dodał prezydent Duda. 

13:50 Prezydent Andrzej Duda: mimo trudnych czasów relacje polsko-amerykańskie kwitną. Jesteśmy pierwszym odbiorcą LNG w Europie. Jesteśmy wdzięczni za amerykańskie wsparcie w tym zakresie.

Jak wskazywał, "to ogromnie ważne w aspekcie dzisiejszej agresji Rosji na Ukrainę, szantażu energetycznego, który od lat już uprawia Rosja". "Zbudowaliśmy ten gazoport w Świnoujściu właśnie po to, by z tym szantażem walczyć, tego szantażu uniknąć i jesteśmy wdzięczni za amerykańskie wsparcie w tym zakresie" - zaznaczył.

Prezydent Duda dziękował również amerykańskiemu przywódcy m.in. za piątkowe spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. "Bardzo dziękujemy panu prezydentowi za tę wizytę, ona ma z tego punktu widzenia ogromne znaczenie, jak również za pomoc, którą Stany Zjednoczone niosą, za wkład pierwszej damy Stanów Zjednoczonych Jill Biden, konsultacje z moją żoną" - wskazywał.

13:07 Wizyta Joe Bidena w Warszawie pokazuje jak ważną rolę odgrywa Polska w obecnej sytuacji w regionie - powiedziała liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swietłana Cichanouska.

W kontekście wojny na Ukrainie Cichanouska poinformowała, że część Białorusinów aktywnie włącza się w walkę i utrudnianie przemieszczania się wojskom rosyjskim przebywającym na Białorusi. "Białorusini podejmują konkretne działania, jak zakłócanie białoruskich systemów kolejowych powodując w konsekwencji zatrzymanie pociągów czy przekazywanie zdjęć i informacji o rosyjskich kolumnach wojskowych zmierzających na Ukrainę" - zauważyła.

"Robimy co w naszej mocy, aby pomóc Ukraińcom. Wiemy, że losy Ukrainy i Białorusi jest ze sobą ściśle związane" - dodała.

12:57 W Pałacu Prezydenckim trwa spotkanie w wąskim gronie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta USA Joe Bidena; przywódcom towarzyszą szef BBN Paweł Soloch oraz sekretarz stanu USA Antony Blinken - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

O spotkaniu w wąskim gronie z udziałem prezydentów i ministrów KPRP poinformowała na Twitterze.

12:50 Prezydent USA Joe Biden, którego na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego powitał w sobotę prezydent Andrzej Duda, przywitał się także z przedstawicielami rządu i KPRP - m.in. z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, ministrem SZ Zbigniewem Rauem, szefem BBN Pawłem Solochem oraz szefem BPM Jakubem Kumochem.

Fot. PAP/Marcin Obara

12:37 Od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie w sobotę rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą USA Joe Bidenem. Zdaniem głowy polskiego państwa, wizyta prezydenta USA potwierdza strategiczne relacje polsko-amerykańskie.

Od powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w sobotę rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i USA. Przywódcy obu państw będą rozmawiać "w cztery oczy", a następnie zaplanowano rozmowy dwustronne delegacji. Powitanie odbywa się z asystą wojskową. Odegrane zostały hymny Polski i USA.

Fot. PAP/Marcin Obara

12:30 O godz. 12.30 w sobotę prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wyjechał z hotelu Marriott. Kolumna samochodów ruszyła przez Aleje Jerozolimskie i kieruje się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie amerykański przywódca ma rozmawiać z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Pancerny samochód Cadillac One zwany Bestią, z prezydentem Joe Bidenem na pokładzie, wyruszył z hotelu o godz. 12.30.

Fot. PAP/Mateusz Marek

12:24 W sobotę około godz. 14 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda udzieli wypowiedzi dla mediów - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Wcześniej Andrzej Duda będzie rozmawiał z przebywającym z dwudniową wizytą w Polsce prezydentem USA Joe Bidenem.

11:53 Składający wizytę w Polsce prezydent USA Joe Biden dołączył w sobotę do odbywającego się w Warszawie spotkania szefów MON i MSZ Ukrainy i USA. Minister ON Ukrainy Ołeksij Reznikow informował wcześniej, że rozmowy dotyczą m.in. współpracy politycznej i wojskowej.

11:45 Za 15 minut ma rozpocząć się spotkanie prezydentów Polski i USA.

11:20 "Wraz z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą rozmawiam o bieżących sprawach oraz współpracy politycznej i wojskowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i sekretarzem obrony Llyodem Austinem" - napisał w sobotę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na Twitterze.

10:47 Prezydent USA Joe Biden spotka się w sobotę w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą i szefem resortu obrony Ołeksijem Reznikowem uczestniczącymi w rozmowach z ich amerykańskimi odpowiednikami - Antonym Blinkenem i Lloydem Austinem.

Informację o zamiarze pojawienia się prezydenta USA na spotkaniu szefów resortów obrony i dyplomacji przekazała agencja AFP powołując się na komunikat Białego Domu przesłany pocztą elektroniczną.

Będzie to pierwsze spotkanie Bidena z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy od początku agresji Rosji na ten kraj 24 lutego - zaznacza AFP.

08:28 W związku z wizytą prezydenta USA Joe Bidena w sobotę w stolicy spodziewane są duże zmiany w ruchu. Prawdopodobnie zamknięte zostaną Al. Jerozolimskie, Trakt Królewski i Wisłostrada; najpewniejszym środkiem transportu będzie metro i pociągi - poinformowano na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

"Dziś drugi dzień wizyty prezydent USA Joe Bidena w Warszawie. Spodziewamy się dużych zmian w ruchu – prawdopodobnie w ciągu dnia zamknięte będą m.in.: Al. Jerozolimskie, Trakt Królewski i Wisłostrada" - czytamy we wpisie na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

23:45 Prezydent Biden opublikował na Twitterze podziękowanie dla amerykańskich żołnierzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej:

20:02 Waszyngton jest gotowy przeznaczyć dodatkowy miliard dolarów na pomoc humanitarną dla Ukraińców - przypomniał na Twitterze przebywający w Polsce prezydent USA Joe Biden. "Dziś po południu w Polsce przedstawiono mi informacje na temat humanitarnej odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Stany Zjednoczone są gotowe przeznaczyć dodatkowy miliard dolarów na pomoc humanitarną i przyjąć do 100 000 Ukraińców i innych uciekających przed rosyjską agresją" - napisał amerykański prezydent.

19:24 Prezydent Duda: pierwsze damy robią dużo, by wspierać Ukraińców.

W pomoc uchodźcom i osobom potrzebującym na Ukrainie są zaangażowane żony prezydentów z całego świata; są w stanie dużo zrobić – powiedział prezydent Andrzej Duda.

"Moja żona Agata (Kornhauser-Duda) bardzo się zaangażowała w tę działalność, odbyła bardzo długa rozmowę z Jill Biden, pierwszą damą Stanów Zjednoczonych"

19:15 Prezydent Biden przejechał z lotniska do hotelu.

Fot.PAP/Tomasz Gzell

19:06 Prezydent Duda: poważne rozmowy polityczne z prezydentem Bidenem będziemy mieli jutro.

Poważne rozmowy polityczne z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem będziemy mieli jutro - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Chcielibyśmy, żeby w Polsce było dużo amerykańskich żołnierzy; jesteśmy w stanie przyjąć ich kilkadziesiąt tysięcy na naszym terenie - mówił.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz
19:01 Prezydent USA wyruszył z lotniska.

18:52 Prezydent: ustawa o obronie ojczyzny wprowadza nas w nową rzeczywistość bezpieczeństwa Polski.

Ustawa o obronie ojczyzny wprowadza nas w nową rzeczywistość bezpieczeństwa Rzeczypospolitej - powiedział prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, nowe rozwiązanie pozwoli na zabezpieczenie naszego kraju w ten sposób, żeby nikomu nie opłacało się atakować Polski i burzyć naszego spokoju.

18:42 Prezydent USA Joe Biden przybył w piątek wieczorem do Warszawy.

W piątek ok. godz. 18:40 w Warszawie wylądował Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie.

Fot. PAP/Radek Pietruszka
18:20 Prezydent: gdyby była taka konieczność, polscy żołnierze walczyliby aż do zwycięstwa.

Gdyby była konieczność, by stanąć w obronie ojczyzny, polscy żołnierze walczyliby zażarcie, aż do zwycięstwa- powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej w Rzeszowie-Jasionce.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz
18:10 Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem wyruszył z Rzeszowa do Warszawy.

Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie wyleciał w piątek po godz. 18 z lotniska Rzeszów-Jasionka; amerykański przywódca wyruszył do Warszawy, gdzie będzie kontynuował swoją dwudniową wizytę w Polsce.

17:30 Pańska obecność tutaj to znak wsparcia, jedności sojuszniczej oraz dbałości o relacje z Polską i bezpieczeństwo RP - mówił w Rzeszowie-Jasionce prezydent Polski Andrzej Duda do prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

Duda przekazał prezydentowi Stanów Zjednoczonych wyrazy wdzięczności. "Pańska obecność tutaj to wielkie świadectwo jedności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, ogromnego wsparcia, jak również znaczenia, jakie Stany Zjednoczone mają dla stabilności pokoju światowego, dla przywracania pokoju w miejscach, gdzie dzieją się trudne sytuacje, gdzie ktoś porywa się na akty agresji wobec innych demokratycznych, wolnych narodów. Tak jak to dzisiaj dzieje się wobec Ukrainy, gdzie rosyjska agresja niestety od praktycznie miesiąca jest faktem" - powiedział. 

17:20 Czy to żywność, czy koce, czy gotówka - Ukraińcy potrzebują tego teraz, tak szybko, jak możemy to wysyłać - Biden zwracając się do przedstawiciel organizacji humanitarnych podziękował im za pomoc udzielaną uchodźcom.

"Amerykanie są dumni z tych wysiłków. Chciałbym podziękować wam wszystkim wiem, że wszyscy robicie co w waszej mocy" - mówił prezydent USA. "Czy to żywność, czy koce, czy gotówka, czy pomoc dla zespołów medycznych. Oni potrzebują tego teraz, tak szybko, jak możemy to wysyłać" - dodał Biden.

17:18 Biden podkreślał m.in. znaczenie jedności i demokracji we współczesnym świecie. "Mówiliśmy już o tym, panie prezydencie, wielokrotnie: najważniejszą rzeczą, którą możemy zrobić, to utrzymanie demokracji zjednoczonej. Nasze wysiłki na rzecz zatrzymania tego zniszczenia, które postępuje z rąk człowieka, którego określiłem jako zbrodniarza wojennego. Myślę, że spełnia wszystkie przesłanki tej definicji" - zaznaczył amerykański przywódca.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Jak zaznaczył, zaskoczeniem może być jedność świata zachodniego wobec agresji Rosji na Ukrainę. Przypomniał, że na Rosję nałożono najsurowsze sankcje w historii świata, a będą kolejne. "Ale jest jeszcze dużo cierpienia. Ja, podobnie jak wielu z was w przeszłości, odwiedzałem obozy dla uchodźców na całym świecie. Widziałem, co jest problemem dla ludzi, którzy muszą za sobą zostawić wszystko, całe swoje życie" - mówił Biden.

"Widziałem te katastrofy, dzieci, niemowlaki, matki. Nie trzeba rozumieć języka, którym mówią, wystarczy popatrzeć im głęboko w oczy, w ten ból, który jest głęboko w ich oczach. Chyba nie ma nic gorszego dla rodzica, niż cierpienie jego dziecka" - podkreślił.

Przekonywał, że działalność organizacji działających na rzecz uchodźców, ma olbrzymie znaczenie. "I o to właśnie tutaj chodzi. To jest nasze zobowiązanie, a wy wypełniacie te zobowiązania codziennie" - mówił prezydent USA.

17:15 Biden podkreślił, że jest w Polsce, by zobaczyć na własne oczy kryzys humanitarny wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę. Przyznał, że żałuje, iż nie może przekroczyć granicy z Ukrainą i zobaczyć, jak tam wygląda sytuacja. "Nie pozwalają mi przejechać przez granicę i chyba mają rację" - dodał.

"Wy, przedstawiciele organizacji pomocowych i humanitarnych, mówicie mi o tym, co robicie, jak sytuacja wygląda tam i co możemy zrobić więcej" - powiedział prezydent USA.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Wyliczał, że 10 mln ludzi musiało opuścić swoje domy, 3,8 mln ludzi uciekło do innych krajów, w tym milion dzieci, 12 mln osób potrzebuje pomocy. Wskazywał, że wojna pochłonęła tysiące ofiar cywilnych. Zwracał również uwagę, że setki tysięcy ludzi na Ukrainie jest odciętych od pomocy, m.in. w takich miejscach, jak Mariupol. "Jest to coś nie do wyobrażenia, oglądaliśmy to w filmach katastroficznych" - mówił prezydent USA.

"Musimy zwiększać nasze wysiłki, musimy koordynować pomoc z rządem Ukrainy, oni wiedzą, co jest im potrzebne" - oświadczył Biden.

"Nawet Polacy, którzy wiedzą, jacy są Ukraińcy, bardzo dobrze ich znają, być może są zaskoczeni, ile odwagi, ile woli oporu ma naród ukraiński" - powiedział prezydent USA. 

17:08 Lądowanie zawróconego do Warszawy samolotu, którym leciał prezydent Andrzej Duda, przebiegło bez zakłóceń. Zdarzenie zbada komisja BWLP – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak podało Dowództwo Generalne na Twitterze, w piątek ok. 13.00 podczas lotu do Rzeszowa o statusie HEAD samolotem Boeing 737 należącym do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego "wystąpiła niesprawność uniemożliwiająca kontynuowanie lotu". "Dowódca załogi zgodnie z procedurą podjął decyzję o powrocie na lotnisko startu Warszawa Chopina" – poinformowało DGRSZ.

17:02 Prezydent Duda do prezydenta Bidena: ta obecność to znak wsparcia, jedności sojuszniczej oraz dbałości o relacje z Polską i bezpieczeństwa RP. 

16:53 Prezydent USA na spotkaniu z organizacjami pomagającymi uchodźcom z Ukrainy: Putin spełnia wszystkie przesłanki zbrodniarza wojennego. Nadejdzie więcej sankcji.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

16:48 Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Joe Bidena z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. 

16:47 Jesteście najlepsza siłą bojową w historii świata. Żadne inne pokolenie nie musiało toczyć tyle wojen, kończyć, myć samochodów z krwi i jechać na kolejne sześć miesięcy - zaznaczył prezydent Biden wspominając jednocześnie pokolenia ich dziadków oraz ojców z czasów II wojny światowej.

16:44 Prezydent Andrzej Duda powitał prezydenta USA Joe Bidena.

16:40 Jestem tutaj z jednego prostego powodu: aby podziękować. Dziękuję za waszą ofiarę. Dziękuję za to, kim jesteście. Dziękuję za to, co robicie - mówił w Rzeszowie-Jasionce do amerykańskich żołnierzy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Fot. TVP Info

Prezydent podczas spotkania z amerykańskimi żołnierzami zapewnił ich o swojej ogromnej wdzięczności. "Nie chodzi tylko o to, co robicie, aby pomóc Ukraińcom. Nie chodzi tylko o to, co robicie, aby pomóc tym ludziom odzyskać pewność. Dlatego właśnie sekretarz stanu poprosił mnie o wysłanie kolejnych 12 tys. żołnierzy z USA. Powiedziałem: mamy 100 tys. amerykańskich sił tutaj, w Europie. Nie mieliśmy takiej obecności od długiego czasu (...). Powiedziałem: wysłaliśmy najlepszych, jakich mieliśmy w Ameryce. To wszyscy wy" - zwrócił uwagę.

Prezydent USA zacytował swojego dziadka, który kiedyś mówił mu: "Joe, dotrzymaj wiary". "Babcia brała mnie wtedy na bok i mówiła: 'nie, nie dotrzymuj, szerz wiarę'. Wy szerzycie wiarę. Dziękuję. Niech Bóg was błogosławi. Niech zatrzyma was w bezpieczeństwie. Niech Bóg błogosławi naszych żołnierzy" - podsumował.

16:30 "Jesteśmy w środku walki pomiędzy demokracją a oligarchią" - powiedział prezydent Biden. Podkreślił, że demokracja wymaga konsensusu, a "to jest godzina próby".

"Jesteśmy w nowej fazie. Wasze pokolenie jest w punkcie zwrotnym. Co cztery, pięć pokoleń przychodzi taki moment, który zmienia fundamentalnie wszystko. Świat nie będzie taki sam" - powiedział Biden.

Podkreślił, że "pytanie brzmi, kto zatryumfuje". "Czy zatriumfują demokracja i wartości, które ze sobą niesiemy, czy też autokracja" - dodał.

16:27 Biden do amerykańskich żołnierzy: spaja nas idea, że wszyscy są sobie równi. Jesteśmy jedynym krajem na świecie, który nie jest zorganizowany w oparciu o geografię, narodowość, religię, rasę, czy cokolwiek innego. spaja nas idea, że wszyscy mężczyźni i kobiety są sobie równi - powiedział prezydent USA w Rzeszowie-Jasionce na spotkaniu z amerykańskimi żołnierzami.

"Reprezentujecie 1 proc. narodu amerykańskiego. Wszyscy zdecydowaliście się być tutaj dla waszego kraju, wszyscy jesteście ochotnikami. Każdy z was spełnia swój obowiązek, aby 99 proc. - w tym ja - mogło spać spokojnie" - powiedział amerykański prezydent podczas spotkania z żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej i podziękował im za ich służbę.

Biden stwierdził, że Stany Zjednoczone są krajem unikatowym pod wieloma względami. "Jesteśmy jedynym krajem na świecie, który nie jest zorganizowany w oparciu o geografię, narodowość, religię, rasę, czy cokolwiek innego. Spaja nas idea, jesteśmy jedynym krajem na świecie opartym na idei - te prawa jawią się jako oczywiste - że wszyscy mężczyźni i kobiety są sobie równi, otrzymali od Stwórcy pewne niezbywalne prawa. Taka jest prawda, nigdy od tego nie odeszliśmy" - powiedział prezydent USA.

W spotkaniu bierze także udział sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

16:22 Prezydent Joe Biden do amerykańskich żołnierzy: jesteśmy w środku walki między demokracją a oligarchią. To jest godzina próby, wasze pokolenie jest w punkcie zwrotnym.

16:14 Usterka prezydenckiego samolotu była techniczna i zajmą się nią specjaliści; nie miała wpływu na bezpieczeństwo prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

15:49 Prezydent USA do żołnierzy 82. dywizji: jesteście najlepszą siłą bojową w historii świata. Prezydent zasiadł też wraz z żołnierzami do stołu, dzieląc z nimi pizzę.

"To nie hiperbola, jesteście najlepszą siłą bojową w historii świata (...) dziękuję, dziękuję, dziękuję" - powiedział Biden, witając żołnierzy elitarnej jednostki spadochroniarzy. Przywołał też anegdotę o tym, że jego syn Beau - były żołnierz - zmienił swoją przyszywkę z nazwiskiem Biden na nazwisko panieńskie jego matki, by nie wywoływać zamieszania.

Po tym prezydent Biden zasiadł do stołu wraz z żołnierzami, którzy jedli pizzę.

15:45 W piątek po godz.15.30 prezydent USA Joe Biden spotkał się w Rzeszowie-Jasionce z żołnierzami amerykańskimi z 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Prezydent przywitał się osobiście z kilkoma żołnierzami, podziękował wszystkim za służbę, a potem usiadł do wspólnego posiłku - został przez żołnierzy poczęstowany pizzą.

15:37 Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce jest rodzajem wsparcia dla nas i demonstracją lojalności koalicyjnej, która jest potrzebna dzisiaj całemu NATO, ale nam w szczególności - powiedział w piątek prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

15:32 Prezydent USA Joe Biden przywitał się w piątek po godz. 15 z grupą amerykańskich żołnierzy na lotnisku w Rzeszowie.

Fot. TVP Info

Fot. TVP Info

15:25 Prezydent Andrzej Duda, który przybył do Rzeszowie, spotka się z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej, a później z prezydentem USA Joe Bidenem - poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

15:01 Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą na pokładzie wylądował w piątek o godz. 15 na lotnisku Rzeszów-Jasionka.

14:59 Szef MON Mariusz Błaszczak powitał w piątek prezydenta USA Joe Bidena na lotnisku w Rzeszowie. Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą, który miał powitać Joe Bidena, jest obecnie w drodze do Rzeszowa.

Na lotnisku obecni są także przedstawiciele m.in. Wojska Polskiego oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, a także sekretarz stanu Antony Blinken oraz sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

Powitać prezydenta Bidena na lotnisku miał prezydent Duda, jednak - jak poinformował - szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, samolot z prezydentem Dudą na pokładzie zawrócił po usterce do Warszawy; miało miejsce awaryjne lądowanie.

14:57 Prezydent Joe Biden uważa, że USA i NATO muszą okazać siłę i zdeterminowanie, jeśli chodzi o siły rozmieszczone na wschodniej flance - powiedział w piątek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Polityk stwierdził też, że polska propozycja misji pokojowej nie była szczegółowo omawiana w Brukseli.

"Połączenie rosyjskiej brutalnej wojny na Ukrainie i zmian w relacjach wojskowych między Rosją i Białorusią oznaczają, z perspektywy prezydenta, że Stany Zjednoczone i NATO muszą okazać siłę i zdecydowanie, jeśli chodzi o siły i zdolności rozmieszczone na wschodniej flance NATO i to zobaczymy dziś (...) w Rzeszowie" - powiedział Sullivan podczas briefingu na pokładzie Air Force One w drodze do Rzeszowa.

14:37 Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą na pokładzie zawrócił po usterce do Warszawy; miało miejsce awaryjne lądowanie; do Rzeszowa wyleci samolot rezerwowy; program piątkowej wizyty w Rzeszowie prezydentów Polski i USA zostanie nieznacznie zmieniony - poinformował prezydencki minister Jakub Kumoch.

Polski przywódca Andrzej Duda miał powitać w piątek w Rzeszowie prezydenta USA Joe Bidena.

Jak poinformował PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, samolot z prezydentem Dudą na pokładzie zawrócił po usterce do Warszawy; miało miejsce awaryjne lądowanie. "Obecnie jesteśmy przed wylotem rezerwowego samolotu do Rzeszowa" - przekazał Kumoch.

Poinformował, że program wizyty w Rzeszowie prezydentów Polski i USA zostanie nieznacznie zmieniony; po przylocie prezydenta Andrzeja Dudy do Rzeszowa nastąpi powitanie przez niego prezydenta Joe Bidena.

14:09 W piątek po godz. 14 na lotnisku Rzeszów-Jasionka wylądował Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie. Amerykańskiego przywódcę, który rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce, powita prezydent Andrzej Duda.

Następnie przywódcy Polski i USA udadzą się na spotkanie z organizacjami wspierającymi uchodźców. Później każdy z prezydentów spotka się z żołnierzami swojego kraju: Joe Biden - z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej (82nd Airborne Division); Andrzej Duda uda się natomiast do 18. Dywizji Zmechanizowanej.

14:03 W piątek po godz. 14 na lotnisku Rzeszów-Jasionka wylądował Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem na pokładzie.